Προς το περιεχόμενο

Εγκαταλείπει τις τηλεοράσεις plasma η Panasonic


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Panasonic Corp ανακοίνωσε ότι σκοπεύει να αποσυρθεί από την αγορά των τηλεοράσεων plasma μέχρι το Μάρτιο του 2014, επιβεβαιώνοντας τις φήμες που κυκλοφορούσαν και τις οποίες είχε διαψεύσει τον Απρίλιο η ίδια η Panasonic.Η εταιρία έχει σταματήσει ήδη την ανάπτυξη νέων τηλεοράσεων plasma αλλά θα συνεχίσει την παραγωγή τους μέχρι το τέλος του οικονομικού έτους, δηλαδή περίπου μέχρι το Μάρτιο του 2014. Οι πωλήσεις τους, ωστόσο, θα συνεχιστούν μέχρι να τελειώσει το απόθεμα.

 

Οι κακές πωλήσεις των επίπεδων τηλεοράσεων της εταιρείας έχουν επιφέρει στην Panasonic απώλειες της τάξης των 15 δις δολαρίων κατά τη διάρκεια των τελευταίων δύο ετών, ενώ οι παγκόσμιες πωλήσεις τηλεοράσεων plasma το 2012 έφτασαν μόλις το 6%, με τις τηλεοράσεις LCD να κυριαρχούν και να αγγίζουν το 87%.

 

Σύμφωνα με πηγές του Reuters, οι εκατοντάδες εργαζόμενοι του τμήματος plasma της εταιρίας θα τοποθετηθούν σε άλλες θέσεις.

 

Source.png Πηγή: Enet

Επεξ/σία από Spyros7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εντυπωσιακή η είδηση! Πλασμα και panasonic για πολλούς ήταν συνώνυμα.

Πάντως αν αληθεύουν τα νούμερα, 15 δις ζημιά δεν την αντέχει καμιά εταιρεία.

Ένα κεφάλαιο κλείνει οριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κριμα εγω εχω μια 37αρα philips lcd που την πηρα προ 8ετιας (το καλυτερο μοντελο τοτε) 3700 ευρω και μια panasonic plasma 50αρα 3 ετιας που πηρα μολις 800 (απο τα πιο απλα μοντελα της panasonic) και η πλασμα την ξεβρακωνει σε ποιοτητα εικονας την lcd μολις τις εβαλα διπλα διπλα να παιξουν το ιδιο πραγμα ηθελα να πεταξω την phillips

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί και πως άλλα οι πλάσμα έχουν αποκτήσει κακή φήμη.Ισως για προβλήματα που είχαν στα πρώτα μοντέλα.Τώρα 9 στους 10 παίρνουν τις lcd ενώ ακούω σε όλα τα φόρουμ καλά σχόλια για τις πλάσμα και απο ότι βλέπω οι γνώστες τις προτιμούν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί και πως άλλα οι πλάσμα έχουν αποκτήσει κακή φήμη.Ισως για προβλήματα που είχαν στα πρώτα μοντέλα.Τώρα 9 στους 10 παίρνουν τις lcd ενώ ακούω σε όλα τα φόρουμ καλά σχόλια για τις πλάσμα και απο ότι βλέπω οι γνώστες τις προτιμούν.

φιλε ακριβως τα ιδια σκεφτομουν πριν την παρω επειδη ειναι λιγο μπελαλιδικες και θελουν στρωσιμο αλλα τωρα που θελω να την βαλω στην κρεββατοκαμαρα και να παρω αλλη 50-55 ιντσες παλι πλασμα θα διαλεξω η ποιοτητα της εικονας της ειναι απο αλλο πλανητη και τζαμπα κιολας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, βάζεις για σύγκριση ένα μοντέλο 8ετίας και ένα 3ετίας και τι περίμενες δηλαδή;

Σε 5 χρόνια η τεχνολογία κάνει τεράστια βήματα.

Γεγονός πάντως είναι πως όντως, τα τότε μοντέλα lcd ήταν πανάκριβα χωρίς να προσφέρουν τα αντίστοιχα αποτελέσματα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από plasma Panasonic πήγα σε Samsung LCD και το χω σκυλομετανειώσει. 1024x768 ανάλυση αλλά την έβαζε κάτω την FULL HD σε θέματα ρεαλισμού εικόνας. Ευχαριστιόσουν να βλέπεις ταινία. Κρίμα...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Panasonic έχει τεχνικούς οι οποίοι έφτιαξαν την Pioneer Kuro η οποία μοίραζε φάπες στις τότε LCD..Και αυτή τη στιγμή η Panasonic Z μπορεί να 'ναι 1080P αλλά τις τωρινές 4Κ δεν τις βλέπει καν..Κρίμα να σταματήσει την παραγωγή αλλά αφού ήρθαν έτσι τα πράγματα, αναπόφευκτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε προξένησε ζημιές 15 δις δολάρια το τμήμα τηλεοράσεων plasma της Panasonic όπως εννοείται απ' την αναδημοσίευση της είδησης απ' το ελληνικό μέσο. Αν διαβάσει κανείς την είδηση απ' το Reuters θα δει ότι αναφέρει ότι οι ζημιές της Panasonic απ' τις τηλεοράσεις Plasma είναι 913 εκατομμύρια δολάρια για το τελευταίο οικονομικό έτος. 

Είχα διαβάσει πριν από πολύ καιρό ότι η Sony και η Panasonic συνεργάζονται στην ανάπτυξη της τεχνολογίας OLED για τις τηλεοράσεις.Τα κακά οικονομικά αποτελέσματα επισπεύσανε τα αναπόφευκτο. Κρίμα.

Να κάνω τώρα μια ερώτηση. Είμαι κι εγώ κάτοχος μιας Panasonic Plasma τηλεόρασης. Tην είχαμε αγοράσει το Γενάρη του 12 και είχε 2 χρόνια εγγύηση. Είχαμε πληρώσει όμως 100€ παραπάνω για να επεκτείνουμε την εγγύηση στα 5 χρόνια. Αν χτύπα ξύλο, ντούκου ντούκου, πάθει κάτι π.χ στο 4 χρόνο τι θα γίνει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eντάξει, αναμενόμενο ήταν με την έννοια ότι νίκησε το marketing. Τα τελευταία χρόνια σε όποιο μαγαζί και να πήγαινες, led πλασάρανε. Μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους; Δεν το ξέρω αλλά δεν βρίσκω και άλλο λόγο. Κατά τα άλλα αυτό δεν είναι πισωγύρισμα για την panasonic αλλά για τις τηλεοράσεις γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η plasma ειναι πολύ καλή αλλά κυρίως για ταινίες και games. Σαν γενική χρήση τηλεόρασης οι LCD ειναι πολύ καλές και κερδίζουν κυρίως λόγω φωτεινότητας που η plasma υπολείπεται. Ασε που οι τελευταίες LCD έχουν βελτιωθεί σημαντικά από τις γνωστές εταιρίες. Σε αναμονή για τις oled τώρα για να δούμε πως θα ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi plasma χασανε το παιχνιδι διοτι θελουν ειδικη μεταχειρηση......τι να την κανω την σουπερ αποδοση,οταν η γυναικα παταει παυση στο δβδ και το αφηνει ετσι ισα με 20 λεπτα και δεν σβηνει την τιβι?και αν την πω να την σβησει,θα με πει και τσιφουτη......παντα ηθελα μια 50αρα πλασμα,αλλα δεν .........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, βάζεις για σύγκριση ένα μοντέλο 8ετίας και ένα 3ετίας και τι περίμενες δηλαδή;

Σε 5 χρόνια η τεχνολογία κάνει τεράστια βήματα.

Γεγονός πάντως είναι πως όντως, τα τότε μοντέλα lcd ήταν πανάκριβα χωρίς να προσφέρουν τα αντίστοιχα αποτελέσματα.

καλα τα λες αλλα μην ξεχνας οτι το ενα ηταν οτι καλυτερο κυκλοφορουσε με 13 ιντσες μικροτερη οθονη (μιας και οι μικροτερες παιζουν καλυτερα) και η αλλη entry level μοντελο επισης σημερα που θελω να παρω καλυτερη αν και περασανε 3 χρονια στο1 χιλιαρικο οι lcd και κυριως σε led τρωνε ξυλο σε ποιοτητα εικονας απο την δικια μου

oi plasma χασανε το παιχνιδι διοτι θελουν ειδικη μεταχειρηση......τι να την κανω την σουπερ αποδοση,οταν η γυναικα παταει παυση στο δβδ και το αφηνει ετσι ισα με 20 λεπτα και δεν σβηνει την τιβι?και αν την πω να την σβησει,θα με πει και τσιφουτη......παντα ηθελα μια 50αρα πλασμα,αλλα δεν .........

αυτο φιλε ειναι λιγακι μυθος εγω την δικια μου την εχω μονιμως ετσι και δεν εχει παθει ποτε τιποτα για να σου δωσω να καταλαβεις εχω συνδεσει το pc πανω και την χρησιμοποιω 90% σαν μονιτορ και 10% σαν τηλεοραση απο κει σου γραφω τωρα μονιμως παιζει με μπαρες στασιμες και το μονο που κανει ειναι χαζοειδωλα για λιγο αλλα μετα σβηνουν κανενα burn in

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...