Προς το περιεχόμενο

Εγκαταλείπει τις τηλεοράσεις plasma η Panasonic


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχω δει μια OLED από κοντά (αν και μικρών διαστάσεων) το μαύρο της είναι του άλλου κόσμου, απόλυτο. Λογικά είναι το επόμενο βήμα στις τηλεοράσεις αφού φάμε στη μούρη τις 4Κ LCD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ναι αλλά οι OLED έχουν θέμα για την ώρα, χαλάει το ένα χρώμα από τα 3 που έχει και μετά χαλάνε όλα..Θέλουμε καμιά 5ετιά ακόμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετό ψάξιμο είχα καταλήξει σε plasma. Είχα διαβάσει όλες τις γνώμες, αν θέλει στρώσιμο ή όχι, αν παρουσιάζει ghosting ή όχι και φυσικά, σαν κλασικό πρόβατο, είπα να ακολουθήσω ευλαβικά τη διαδικασία στρωσίματος, αν και είχα πειστεί ότι το στρώσιμο είχε σταματήσει να είναι απαραίτητο δύο-τρεις γενιές πίσω από την  δική μου. Σήμερα, τρία χρόνια μετά, η τηλεόραση μου φαίνεται ακόμη άριστη, ποτέ δεν έχω δει ghosting, την φωτεινότητα την έχω στο 70% και γενικά έχω μείνει εξαιρετικά ικανοποιημένος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι και το επισημο τελος της τεχνολογιας PLASMA.

 

Κριμα γιατι ο ανταγωνισμος, τους κυριως στο μαυρο, ηταν αυτος που ωθησε την αναπτυξη τεχνολογιων οπως το Local Dimming στις LCD.

 

Ενα κεφαλαιο εκλεισε, ενα νεο αρχιζει.

 

4K AMOLED FTW!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηξερε ο κοσμος απο οθονες τηλεορασης, μονο πλασμα θα αγοραζε. 

 

Οποιαδηποτε πλασμα των 400 ευρω, παταει κατω πανακριβα μοντελα LCD για πλακα, σε ποιοτητα οθονης, μαυρο κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η panasonic είχε εξαγοράσει πριν χρόνια την κορυφαία τεχνογνωσία της pioneer που είχε με τις plasma kuro τηλεοράσεις της.

Το μαύρο και η ποιότητα γενικά εικόνας που είχαν οι panasonic plasma ήταν τελείως εκτός συναγωνισμού αλλά είχαν και αρκετά προβλήματα όπως ανομοιομορφίες που φαινόντουσαν σε ανοιχτά χρώματα.

Η τεχνολογία plasma πάντως δεν έχει εγκαταλειφθεί ακόμα και η samsung με την lg συνεχίζουν να βγάζουν plasma τηλεοράσεις.

Η τεχνολογία που θα αντικαταστήσει τις plasma που μας δίνει ισάξιο μαύρο είναι η oled. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία χρόνια σε όποιο μαγαζί και να πήγαινες, led πλασάρανε. Μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους; Δεν το ξέρω αλλά δεν βρίσκω και άλλο λόγο.

Ενας απο τους λογους ειναι οτι οι LCD φαινονται καλυτερα στις βιτρινες των καταστηματων κατω απο τα φωτα προβολεων που υπαρχουν μεσα στο καταστημα.

 

Μπαινεις μεσα π.χ στο media markt και βλεπεις 10 lcd στην σειρα να παιζουν και 1 πλασμα, και η πλασμα κατω απο τα πολλα φωτα φαινεται σα σκ@τα. 

 

Ε αυτος που δεν ξερει θα παρει την LCD και δεν σκεφτεται οτι την τηλεοραση του δεν θα την χρησιμοποιήσει στην βιτρινα του καταστηματος αλλα στο σκοτεινο δωματιο του, εκει που η πλασμα τα σπαει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κρίμα. Είμαι φανατικός υποστηρικτής των Plasma και ειδικά της Panasonic.

 

Απίστευτη εικόνα και μαύρο. Όσο για το burn-in, θέλει πραγματικά προσπάθεια πλέον για να το πετύχεις.

 

Μας έφαγε το marketing ρπμ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το burn-in υπαρχει και απ'οτι φαινεται θα υπαρχει και στις oled. μπορει να εχει γινει πιο ανεπαισθητο αλλα αν καταλαβεις οτι το εχεις παθει δεν φευγει απ'το ματι σου. Ειναι και αυτα τα λογοτυπα των φανταστικων ελληνικων καναλιων... Συνηθως διακρινεται πιο ευκολα σε μια γκρι οθονη (εικονα). Βλεποντας ταινια δεν προκειται να το καταλαβεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...