Προς το περιεχόμενο

Εγκαταλείπει τις τηλεοράσεις plasma η Panasonic


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εγώ πέρσι αγορασα την PANASONIC 50GT50 μετά από πολύ ψάξιμο. Η εικόνα της είναι φανταστική και δεν μετανιωσα καθόλου. Την Plasma τεχνολογία την έφαγε το marketing και τα προβλήματα που είχαν οι πρώτες δημιούργησαν κακό όνομα.

 

Το είχα αντιληφθεί ότι θα ερχόταν το τέλος σύντομα αλλά δεν περίμενα τόσο κοντά. Σύντομα θα σταματήσουν και οι υπόλοιποι κατασκευαστές (όσοι έχουν απομείνει Samsung κυρίως) να παράγουν plasma.

 

Το θέμα είναι ότι αν υπήρχαν στην αγορά οι OLED που πολλοί ισχυρίζονται ότι θα ξεπεράσουν τις plasma σε εικόνα και μαύρο, θα ήταν απόλυτα φυσιολογικό, αφού βγήκε μια καλύτερη τεχνολογία να σταματήσει να υφίσταται η παλιά. Έλα όμως που οι OLED αργούν πολύ ακόμα (τουλάχιστον αυτές που θα μπορούμε να αγοράσουμε με λογική τιμή και όχι 20000 ευρώ), μέχρι τότε αυτοί που θα θέλουν σε να πάρουν καλή τηλεόραση και είναι σινεφιλ θα αρκεστούν μάλλον σε LED (LCD) και αντί για μαύρο γκρι και ασπρες θολούρες στα άκρα της οθόνης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα θετικά των πλάσμα είναι καλύτερη ποιότητα εικόνας και χρωμάτων  και πολύ πολύ καλύτερη γωνία θέασης χωρίς να αλλοιώνονται τα χρώματα σε σύγκριση  με τις LCD

τα αρνητικά είναι μικρότερος χρόνος ζωής μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος(3 φορές παραπάνω). εγώ έχω πλάσμα 42" του 2006 800χ600 και ακόμα και σήμερα βάζει κάτω την πιο σύγχρονη LCD σε ποιότητα πίξελ χρώμα και γωνία θέασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω το κενό τους να το καλύψουν τα OLED panels. Οι LCD (έστω και με LED φωτισμό) είναι ακόμα άθλιες.

Το επίπεδο μαύρου είναι ακόμα πολύ κακό, η κίνηση ακόμα προβληματική, η φωτεινότητα χλωμή απέναντι σε μια plasma.

Και αναφέρομαι πάντα σε σύγκριση των προσφάτων πιο high-end μοντέλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν θα σταματησουν να υπαρχουν οι πλασμα (ευτυχως) επειδη η panasonic σταματησε να τις παραγει.

Υπαρχουν ακομα samsung, lg και pioneer(?) που βγαζουν ακομα πολυ καλες πλασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι απλό.

Όντως η εικόνα μιας plasma δεν συγκρίνεται με καμία lcd, αλλά η τεχνολογία των plasma απλά έφτασε στο τέρμα και δεν μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω, με επόμενο επακόλουθο τις περεταίρω πωλήσεις.

Κι επειδή η πλειοψηφία των χρηστών ανοίγουν την τηλεόραση το πρωί και την κλείνουν το βράδυ χωρίς να ενδιαφέρονται και να μπορούν να διακρίνουν την ποιότητα, προτιμούν τις lcd.

Για να μην πω για το παραμύθι που τρώνε για τις δήθεν led τηλεοράσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα θετικά των πλάσμα είναι καλύτερη ποιότητα εικόνας και χρωμάτων  και πολύ πολύ καλύτερη γωνία θέασης χωρίς να αλλοιώνονται τα χρώματα σε σύγκριση  με τις LCD

τα αρνητικά είναι μικρότερος χρόνος ζωής μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος(3 φορές παραπάνω). εγώ έχω πλάσμα 42" του 2006 800χ600 και ακόμα και σήμερα βάζει κάτω την πιο σύγχρονη LCD σε ποιότητα πίξελ χρώμα και γωνία θέασης.

.

 

Δεν ξέρω για ποιες LCD μιλάς αλλά η ίδια η Panasonic βγάζει ips LCD με κορυφαίες γωνιές θέασης και καλύτερο χρώματα από την plasma. Φυσικά το plasma έχει καλύτερο μαύρο αλλά σαφώς χειρότερη φωτεινότητα. Το plasma ειναι κυρίως για games και ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα θετικά των πλάσμα είναι καλύτερη ποιότητα εικόνας και χρωμάτων  και πολύ πολύ καλύτερη γωνία θέασης χωρίς να αλλοιώνονται τα χρώματα σε σύγκριση  με τις LCD

τα αρνητικά είναι μικρότερος χρόνος ζωής μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος(3 φορές παραπάνω). εγώ έχω πλάσμα 42" του 2006 800χ600 και ακόμα και σήμερα βάζει κάτω την πιο σύγχρονη LCD σε ποιότητα πίξελ χρώμα και γωνία θέασης.

Κάνεις λάθος.

Οι πλάσμα έχουν μεγαλύτερο χρόνο ζωής και τα ποιο πρόσφατα μοντέλα καίνε λιγοστό ρεύμα παραπάνω από τις lcd. Δεν είναι και τόσο τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια 50αρα πλασμα panasonic αγορασμενη περασμενο φλεβαρη ποιοτητα εικονας ασυγκριτη φουλ ευχαριστημενος τα αξιζει τα λεφτα της μεχρι τελευταιας δεκαρας

Sent from my 7 Trophy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi plasma χασανε το παιχνιδι διοτι θελουν ειδικη μεταχειρηση......τι να την κανω την σουπερ αποδοση,οταν η γυναικα παταει παυση στο δβδ και το αφηνει ετσι ισα με 20 λεπτα και δεν σβηνει την τιβι?και αν την πω να την σβησει,θα με πει και τσιφουτη......παντα ηθελα μια 50αρα πλασμα,αλλα δεν .........

Οι τελευταίες Panasonic έχουν τόσους αυτοματισμούς και δικλείδες ασφαλείες που δεν χρειάζεται να σε απασχολούν αυτά, διαχειρίζονται τις στατικές εικόνες ως "screen saver" μετά από μερικά λεπτά αδράνειας, μετακινούν κατά 1 πίξελ την εικόνα ανά διαστήματα, σβήνουν την οθόνη αυτόματα μετά από ορισμένη ώρα, έχουν ενσωματωμένες στο μενού λειτουργίες "στρωσίματος" και επιδιώρθωση image retention κ.λ.π

 

Πάντως στη τελευταία βόλτα μου στα μαγαζιά είδα 55'' LCD με αξιοπρεπέστατη εικόνα και τιμές που αν και δεν φτάνουν τις πλάσμα, είναι πλέον εφικτές, μάλλον γι αυτό αλλάζουν κατεύθυνση η εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια 50αρα πλασμα panasonic αγορασμενη περασμενο φλεβαρη ποιοτητα εικονας ασυγκριτη φουλ ευχαριστημενος τα αξιζει τα λεφτα της μεχρι τελευταιας δεκαρας

Sent from my 7 Trophy

Τόσο τυχεροί να βρουν τηλεόραση 50άρα UT50 με 600 ευρώ όπως εμείς, δεν μπορούν να σταθούν πολλοί ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...