Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 5S υποφέρει από Blue Screen of Death


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην απορήσεις αν δούμε σύντομα το home button από πίσω (γιατί χλωμό να το αφαιρέσουν εντελώς).

Παντως εγω ξαφνιαστηκα με την παρουσια του touch id.

Εξηγουμαι:

Η apple εχει μια παραδοση να μην αλλαζει ξαφνικα σχεδιασμο κλπ και οταν παρουσιαζει κατι καινουριο, το κανει με ενα βλεμμα στο μελλον και για να το κρατησει καιρο.

Οποτε, το touch id ηρθε για να μεινει. 1ο δεδομενο.

 

Τα iphone 5/5s εχουν πολυ μεγαλα bezel και ειναι αρκετα μεγαλα κινητα για την μικρη οθονη που εχουν. Αρκετος χαμενος χωρος. 2o δεδομενο.

 

Οποτε , οταν η apple βγαλει iphone με μεγαλυτερη οθονη(offtopic: κανοντας αυτο που κοροιδευε εδω κ χρονια) ωστε να ειναι πιο χρηστικο, τοτε θα εχει ενα θεμα λογω των bezels και του touch id.

 

2 λυσεις βλεπω:

α)να το βαλει πισω οπως ειπες

β)να αλλαξει σχημα το home button/touch id και να γινει οβαλ/παραλληλογραμμο  ωστε να μπορουν να μικρυνουν τα bezels πανω-κατω.

 

----------

 

Επισης, το πανω μερος/bezel ειναι χωρις λογο μεγαλο. Βασικα , ο λογος ειναι το design , ωστε να εχει συμμετρια(ιδιο πλατος) με το κατω μερος.

Αν μικρυνει το home button/touch id , αυτοματα θα μικρυνουν και το πανω bezel.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αυτό θα περάσει ασχολίαστο...

 

Και εκεί έγκειται ο φανατισμός όσων δεν έχουν Apple μηχάνημα... θέλουν status και δεν έχουν το symbol που να θεωρούν εκείνοι ότι είναι αποδεχτό από όλους. Οπότε, προσπαθούν να έχουν γνώμη για τα πάντα ακόμα και εάν δεν τα έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ. 

 

Και για αυτό κατηγορούν όσους εχουν Apple... γιατί μπορούν να έχουν γνώμη για κάτι που εκείνοι θα ήθελαν πολύ αλλά δεν έχουν. 

 

Για αυτό σε θέματα με Android δεν γίνεται ο ίδιος χαμός... γιατί απλά όσοι έχουν Apple δεν ψάχνονται να πουλάνε φούμαρα και δήθεν γνώση και φανατισμό. 

 

 

Η συντριπτική πλειοψηφία όσων παθιάζονται σε αυτά τα θέματα και αρχίζουν τα ωραία σχόλια για τους Apple users (π.χ. μπεε, πρόβατα κτλ) δεν έχουν μηχάνημα της Apple. :

Αλλό το apple μηχάνημα (γενικά) όπως λες και άλλο το iphone. Μην μπερδεύεστε στο μυαλό σας.  Status Symbol είναι το iphone, τα παπούτσια prada και ου το κάθε εξής. Οι περισσότεροι που έχουν iphone αν τους πείς να δουλέψουν σε apple computer ούτε που θα ασχοληθούν (γιατί απλά στο σπίτι δέν τους βλέπει κανείς). Αυτή είναι η άποψη μου για την συνεχιζόμενη επιτυχία του iphone. Και εννοείται δεν μιλάω για τους apple user του insomnia και δεν θεωρώ τον εαυτό μου hater.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλό το apple μηχάνημα (γενικά) όπως λες και άλλο το iphone. Μην μπερδεύεστε στο μυαλό σας.  Status Symbol είναι το iphone, τα παπούτσια prada και ου το κάθε εξής. Οι περισσότεροι που έχουν iphone αν τους πείς να δουλέψουν σε apple computer ούτε που θα ασχοληθούν (γιατί απλά στο σπίτι δέν τους βλέπει κανείς). Αυτή είναι η άποψη μου για την συνεχιζόμενη επιτυχία του iphone. Και εννοείται δεν μιλάω για τους apple user του insomnia και δεν θεωρώ τον εαυτό μου hater.

 

Πολύ εύστοχο σχόλιο.

Και για το OS X vs Windows / iOS vs Android που μιλάνε μερικοί: Σχόλια και γνώμες μόνο δεκτές, όταν δουλέψατε / δουλεύετε και τα 2. Δεν γίνεται κάθε φορά, να καταλήγουμε σε συμπεράσματα χωρίς να ξέρουμε. 

 

Δηλαδή πρέπει να αγοράζω κάθε έξι μήνες τρεις συσκευές από 500 μέχρι 765 ευρώ την κάθε μία για να εκφέρω άποψη.

 

Και αν δω το τρέιλερ μιας ταινίας π.χ. "Shark vs Giant Octopus" δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι βλακεία ή όχι πρέπει να πληρώσω εισιτήριο στον κινηματογράφο, να χάσω δύο ώρες από την ζωή μου για να εκφέρω άποψη

 

ή αν ο Α φορτίζει το κινητό του δύο φορές την ημέρα και ο Β με ρωτήσει ρε φιλαράκι σκέφτομαι να πάρω το τάδε τηλέφωνο δεν μπορώ να του πω "κοίτα ο Α το φορτίζει δύο φορές την ημέρα, σκέψου καλά πρήν το αγοράσεις" επειδή δεν είμαι κάτοχος του σηγκεκριμένου κινητού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλά φτάνει με αυτήν την καραμέλα. Το ότι παίζει σε χιλιάδες συνθέσεις οφείλεται στους κατασκευαστές hardware που εξελίσουν τους οδηγούς για να δουλεύουν οι συσκευές τους στα windows. H Microsoft φτιάχνει την πλατφόρμα και οι κατασκευαστές πρέπει να κάνουν τα προϊόντα τους να "κουμπώσουν" στην πλατφόρμα αυτή.

 

To ίδιο πράγμα λέμε, μπορεί το osx να τρέξει σε οποιοδήποτε hardware ;  

 

Όσες φορές δημιουργούνται προβλήματα με τη συμβατότητα του hardware σε ποιούς απευθυνόμαστε για την επίλυσή τους, στη Μicrosoft; 

 

Ο εκτυπωτής και η κάρτα γραφικών μου τρέχουν σε compatibility mode , μια δυνατότητα που στην παρέχει η Microsoft , άρα βγάζει λειτουργικό που μπορεί να τρέξει σε σχεδόν οποιοδήποτε hardware .

 

Στα θέματα συμβατότητας που αναφέρεις το σε ποιον θα απευθυνθείς εξαρτάται από την φύση του προβλήματος.

 

Και για να τελειώνει το offtopic , επειδή θα παρεξηγηθώ και θα με πούνε hater η fanboy , αυτό που θέλω να πω  είναι οτι λογικό ένας υπολογιστής με windows να έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να εμφανίσει  πρόβλημα από ότι ένας που τρέχει το osx.

 

Δυστυχώς το OSX άλλαξε πλατφόρμα σε x86 κάπου το 2007. Μόλις τώρα με το Mavericks αρχίζει να εκμεταλεύται καλύτερα της δυνατότητες του intel based motherboard. To ίδιο ισχύει βέβαια και για το linux όπου και ένας λογος του μικρού ποσοστού του είναι η συμβατότητα.Φυσικά δεν έχει απαιτήσεις κανείς από το linux γιατί το βρίσκει τζάμπα, άσχετα αν το linux έπαιζε σε x86 πολλά χρόνια νωρίτερα.Δικαιολογίες θα μου πεις...και θα συμφωνήσω.Αλλά ειναι καλό να εξετάζουμε τα πράγματα και χωρίς παρωπίδες μελετόντας τι είναι αυτό που συμβαίνει. Εδώ που τα λέμε το OSX είναι unix σύστημα και θα έπρεπε να συγκρίνεται μόνο με Unix OSes. Δηλαδή:

 

 Four operating systems are certified by the The Open Group (holder of the Unix trademark) as Unix. HP's HP-UX and IBM's AIX are both descendants of the original System V Unix and are designed to run only on their respective vendor's hardware. In contrast, Sun Microsystems's Solaris Operating System can run on multiple types of hardware, including x86 and Sparc servers, and PCs. Apple's OS X, a replacement for Apple's earlier (non-Unix) Mac OS, is a hybrid kernel-based BSD variant derived from NeXTSTEPMach, and FreeBSD.

 

Αδιάφορα θα έλεγε κάποιος που τον ενδιαφέρει μόνο το μηλαράκι....και δεν θα  διαφωνήσω από την στιγμή που έδωσε έναν σκσμό λεφτά σε μια εταιρεία που προωθεί το design  κρύβοντας τις λεπτομέρειες οι οποίες δεν πουλάνε....

 

 

Παντως εγω ξαφνιαστηκα με την παρουσια του touch id.

Εξηγουμαι:

Η apple εχει μια παραδοση να μην αλλαζει ξαφνικα σχεδιασμο κλπ και οταν παρουσιαζει κατι καινουριο, το κανει με ενα βλεμμα στο μελλον και για να το κρατησει καιρο.

Οποτε, το touch id ηρθε για να μεινει. 1ο δεδομενο.

 

Τα iphone 5/5s εχουν πολυ μεγαλα bezel και ειναι αρκετα μεγαλα κινητα για την μικρη οθονη που εχουν. Αρκετος χαμενος χωρος. 2o δεδομενο.

 

Οποτε , οταν η apple βγαλει iphone με μεγαλυτερη οθονη(offtopic: κανοντας αυτο που κοροιδευε εδω κ χρονια) ωστε να ειναι πιο χρηστικο, τοτε θα εχει ενα θεμα λογω των bezels και του touch id.

 

2 λυσεις βλεπω:

α)να το βαλει πισω οπως ειπες

β)να αλλαξει σχημα το home button/touch id και να γινει οβαλ/παραλληλογραμμο  ωστε να μπορουν να μικρυνουν τα bezels πανω-κατω.

 

----------

 

Επισης, το πανω μερος/bezel ειναι χωρις λογο μεγαλο. Βασικα , ο λογος ειναι το design , ωστε να εχει συμμετρια(ιδιο πλατος) με το κατω μερος.

Αν μικρυνει το home button/touch id , αυτοματα θα μικρυνουν και το πανω bezel.

To home button πιστεύω απο την δημιουργία του πρώτου iphone, είχε στόχο να το κάνει η apple touch id εξαρχής ,απλά άργησε μερικά χρόνια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ εύστοχο σχόλιο.

 

Δηλαδή πρέπει να αγοράζω κάθε έξι μήνες τρεις συσκευές από 500 μέχρι 765 ευρώ την κάθε μία για να εκφέρω άποψη.

 

Και αν δω το τρέιλερ μιας ταινίας π.χ. "Shark vs Giant Octopus" δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι βλακεία ή όχι πρέπει να πληρώσω εισιτήριο στον κινηματογράφο, να χάσω δύο ώρες από την ζωή μου για να εκφέρω άποψη

 

ή αν ο Α φορτίζει το κινητό του δύο φορές την ημέρα και ο Β με ρωτήσει ρε φιλαράκι σκέφτομαι να πάρω το τάδε τηλέφωνο δεν μπορώ να του πω "κοίτα ο Α το φορτίζει δύο φορές την ημέρα" επειδή δεν είμαι κάτοχος του σηγκεκριμένου κινητού.

 

Μόνο που το παράδειγμα που δίνεις είναι άσχετο. Windows από μόνο τους δεν λέει τίποτα, όπως και το OSX.

Γιατί εάν πάρεις κριτήριο, αυτό που λένε η άλλοι: Η Win Users θα πούνε για τα Windows ότι είναι τα καλύτερα, και η Mac Users ότι είναι το OSX. 

Εάν ρωτήσεις εμένα, που δουλεύω σε καθημερινή βάση, θα σου πω ότι είναι θέμα επιλογής. Στην δουλεία έχω το Macbook Pro με Retina, σταθερό υπολογιστή εδώ με Windows (XP - 7 - 8). Για το γραφείο, και προγράμματα όπως Quarkxpress και απλότητα λειτουργίας θεωρώ το OS X πολύ καλύτερο. Για διασκέδασή, Download, Games Κλπ, και light Οffice εφαρμογές - Windows. 

 

Άρα πες μου, πώς θα συγκρίνει κάποιος, εάν δεν ξέρει; Δεν πρέπει να παίρνεις κάθε 6 μήνες κινητό η PC από 10 εταιρίες. Αρκεί να μιλάς για αυτό που έχεις, και ξέρεις, χωρίς να θεωρίες και να λες μπούρδες για κάτι που δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν δω τις παρακάτω φωτογραφίες, η οποίες δεν είναι πλαστές, δεν μπορώ να πω ότι κάνανε προχειροδουλειά, πρέπει να αγοράσω το κινητό για να έχω άποψη? Πολλά από αυτά διορθώθηκαν ή θα διορθωθούν με update αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι day 1 άφησε μια αίσθηση προχειρότητας που μαζί με το κερασάκι στην τούρτα με την BSOD απέχει πολύ από το "όλα δουλεύουν τέλεια", "η apple δίνει μεγάλη βάση στην λεπτομέρεια... μπλα μπλα μπλα" και αυτό δεν μπορώ να το συμπεράνω αν δεν αγοράσω την συσκευή????

 

 

 

 

iOS-7-bugs-and-design-inconsistencies.jp

 

iOS-7-bugs-and-design-inconsistencies.jp

 

iOS-7-bugs-and-design-inconsistencies.jp

 

iOS-7-bugs-and-design-inconsistencies.jp

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν δω τις παρακάτω φωτογραφίες, η οποίες δεν είναι πλαστές, δεν μπορώ να πω ότι κάνανε προχειροδουλειά, πρέπει να αγοράσω το κινητό για να έχω άποψη? Πολλά από αυτά διορθώθηκαν ή θα διορθωθούν με update αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι day 1 άφησε μια αίσθηση προχειρότητας που μαζί με το κερασάκι στην τούρτα με την BSOD απέχει πολύ από το "όλα δουλεύουν τέλεια", "η apple δίνει μεγάλη βάση στην λεπτομέρεια... μπλα μπλα μπλα" και αυτό δεν μπορώ να το συμπεράνω αν δεν αγοράσω την συσκευή????

 

 

 

 

iOS-7-bugs-and-design-inconsistencies.jp

 

iOS-7-bugs-and-design-inconsistencies.jp

 

iOS-7-bugs-and-design-inconsistencies.jp

 

iOS-7-bugs-and-design-inconsistencies.jp

 

 

 

Ναι ναι, όλα αυτά συμβαίνουν σε όλους, και έκανε "προχειροδουλεία".

 

1. Δεν ξέρεις από που είναι τα Screenshot & τι έκαναν. Εγώ αυτά π.χ. δεν τα έχω τα προβλήματα.

 

2. Με την ίδια λογική, θα έπρεπε να κρίνω και να έχω άποψη για την "προχειροδουλεία" της Google με το Android? 

 

3. Μιλάμε για Bug. There is no Software without a Bug. Το θέμα είναι μετά: Τι κάνει η Apple για να το λύσει, και τι κάνει η Google, τι κάνει η MS. Και αυτό είναι υπέρ της Apple, και κατά της Google π.χ. 

 

Διόρθωσε με εάν έχω άδικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Antonis_V@ Δεν έχεις δικαίωμα να εκφέρει άποψη αν δεν χρησιμοποιείς ....

Nickelodeon@ συγνώμη αλλά μπορώ να εκφέρω άποψη κρίνοντας από πράγματα που έχω δει χωρίς να κατέχω την συσκευή....

Antonis_V@ μα η google και η samsung και η ms

 

Στην πυρά και η google και η samsun και η ms αν κάνουν μα****ς να τις διορθώσουν.

 

Αυτό όμως δεν μου αφαιρεί το δικαίωμα να μπορώ να εκφέρω άποψη εάν δεν έχω στην κατοχή μου την συσκευή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Νikelodeon: Είπα εγώ να μην έχει άποψη κανείς;

Δεν μπορείς να κρίνεις, να κατηγορίες και να βγάζεις συμπέρασμα χωρίς να ξέρεις ή να έχει γνώση - και αυτό, λίγο πολύ, είναι καθαρά User Experience. Αυτό λέω. Εάν η άποψη σου είναι ότι η θάλασσα είναι κίτρινη, πες την - μην επιμένεις όμως ότι έχεις και δίκαιο, γιατί είδες μια φωτογραφία που είναι κίτρινη..

 

Φιλικά πάντα, έτσι, δεν θέλω να σε προσβάλω, σαν παράδειγμα το πείρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η απαράδεκτη στάση ορισμένων "αν δεν έχεις τη συσκευή μη μιλάς" πρέπει να εκλείψει.

 

Δεν είπε κανείς να μη μιλάς. Δεν μπορείς όμως και να μιλάς χωρίς να ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπε κανείς να μη μιλάς. Δεν μπορείς όμως και να μιλάς χωρίς να ξέρεις.

δηλαδη αμα πω οτι το Honda s2000 ειναι πιο γρηγορο απο peugeot 304 πρεπει να εχω οδηγησει και τα 2?

μερικα πραγματα ειναι εμφανη,αλλα μπορεις να τα μαθεις με λιγο ενημερωση,και αλλα με μια μικρη επαφη με το αντικειμενο χωρις να εισαι ιδιοκτητης του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...