Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy S5: Φήμες για οκταπύρηνο επεξεργαστή Exynos 6 στα 14nm


Leo360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το bloatware είναι το ένα άκρο. Το εντελώς άδειο και λιτό pure android που το έχετε θεοποιήσει ορισμένοι επειδή υποτίθεται ότι είναι πιο γρήγορο, είναι το άλλο άκρο (θεωρία των δύο άκρων από μένα; wtf?). Το sense του Htc one είναι ένα ωραιότατο παράδειγμα μιας ενδιάμεσης και επιτυχημένης κατάστασης. Δε μιλάμε μόνο για launcher και μενού ρυθμίσεων, μιλάμε για dialers, επαφές, μηνύματα, πληκτρολόγια!!! κλπ, μιλάμε για ολική αλλαγή του ύφους του UI από το αδιάφορο του pure android.

ποστ #17

εσένα μπορεί να σου φαίνεται αδιάφορο το σκέτο android, για πολλούς όμως δεν είναι.

μάλιστα είναι και το ζητούμενο για να επιλέξουμε συσκευή και όταν μιλάμε για android σε αυτό πρέπει να αναφερόμαστε, όπως δεν αναφερόμαστε σε 2 ή 3 ios γιατί δεν υπάρχουν

 

το sense ποτέ και σε καμιά έκδοσή του δε μου άρεσε, ειδικά από τη στιγμή που το κανονικό android της google έγινε πολύ πιο καλαίσθητο (αυτό ήταν ίσως το μόνο στο οποίο υπερτερούσε ουσιαστικά το sense ) 

 

οτιδήποτε άλλο θες να αλλάξεις, απλά το προσθέτεις στο σκέτο android δε χρειάζεται να έχεις ένα σωρό άχρηστα και κακογραμμένα  πράγματα να καταναλώνουν πόρους 

 

η htc από την αρχή πάντως ξέσκιζε το λειτουργικό με αποτέλεσμα οι συσκευές της να σέρνονται, όσο περνάει ο καιρός πάντως η samsung τη ξεπερνάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική και εσύ όταν καυχιόσουν σε αντίστοιχο ποστ για τα 64 βιτ της απλ ένα νούμερο είναι...

Αδιάφορο είναι και εκείνο...

Εντελώς... βέβαια, έχουμε δει εξειδικευμένες μετρήσεις που έδειξαν μικρή αύξηση επιδόσεων λόγω των 64bit. Δεν το έχω πρόχειρο το λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτιδήποτε άλλο θες να αλλάξεις, απλά το προσθέτεις στο σκέτο android δε χρειάζεται να έχεις ένα σωρό άχρηστα και κακογραμμένα  πράγματα να καταναλώνουν πόρους 

 

Αυτό είναι το βασικό πλεονέκτημα του Android: το κάνω ότι και όπως θέλω, ακόμα σε και εντελώς stock μορφή -για όσους πουν για root, bootloaders κλπ. Άρα το vanilla android είναι η καλύτερη βάση για να ξεκινήσεις να φτιάχνεις το κινητό/tablet/phablet/φορητό σου όπως ακριβώς το θες εσύ (και σημειωτέον, εντελώς τζάμπα).

 

Για τα λίγα πραγματικά καλά κομμάτια software (όπως π.χ. αυτά που φοράει το Note), τότε αξίζει να δώσεις μερικά ευρώ παραπάνω είτε για να πάρεις την αντίστοιχη συσκευή, είτε για να βρεις παρόμοιο software ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς... βέβαια, έχουμε δει εξειδικευμένες μετρήσεις που έδειξαν μικρή αύξηση επιδόσεων λόγω των 64bit. Δεν το έχω πρόχειρο το λινκ.

 

Δεν ξερουμε αν οι αυξημενες επιδοσεις ειναι λογω 64. Μπορει ναι, μπορει και οχι.

 

Εχει συζητηθει εκτενεστερο σε αντιστοιχο θεμα. Μην αναμασαμε τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερουμε αν οι αυξημενες επιδοσεις ειναι λογω 64. Μπορει ναι, μπορει και οχι.

 

Εχει συζητηθει εκτενεστερο σε αντιστοιχο θεμα. Μην αναμασαμε τα ιδια.

Πάμε πάλι: Ξαναδιάβασε προσεχτικά αυτό που έγραψα.

Hint: "εξειδικευμένες μετρήσεις που έδειξαν μικρή αύξηση επιδόσεων λόγω των 64bit". Δε μιλάω για το review του Anandtech.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε πάλι: Ξαναδιάβασε προσεχτικά αυτό που έγραψα.

Hint: "εξειδικευμένες μετρήσεις που έδειξαν μικρή αύξηση επιδόσεων λόγω των 64bit". Δε μιλάω για το review του Anandtech.

Οταν βρεις το λινκ πες το μου επειδη δεν εχω διαβασει κατι τετοιο.

 

Δηλαδη το αρθρο που διαβασες αναφερει για διαγνωστικα χ32 - χ64 που ετρεξαν στο ιδιο soc;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Ένα σχετικό κείμενο που βρήκα είναι αυτό. http://www.mikeash.com/pyblog/friday-qa-2013-09-27-arm64-and-you.html

 

Adding it all together, it's a pretty big win. My casual benchmarking indicates that basic object creation and destruction takes about 380ns on a 5S running in 32-bit mode, while it's only about 200ns when running in 64-bit mode. If any instance of the class has ever had a weak reference and an associated object set, the 32-bit time rises to about 480ns, while the 64-bit time remains around 200ns for any instances that were not themselves the target.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Ένα σχετικό κείμενο που βρήκα είναι αυτό. http://www.mikeash.com/pyblog/friday-qa-2013-09-27-arm64-and-you.html

 

Adding it all together, it's a pretty big win. My casual benchmarking indicates that basic object creation and destruction takes about 380ns on a 5S running in 32-bit mode, while it's only about 200ns when running in 64-bit mode. If any instance of the class has ever had a weak reference and an associated object set, the 32-bit time rises to about 480ns, while the 64-bit time remains around 200ns for any instances that were not themselves the target.

Τα ίδια αναμασάμε. Έχει αναφερθεί αυτό το άρθρο.

 

Στο συμπέρασμα: The simple fact of moving to 64-bit does little. It makes for slightly faster computations in some cases, somewhat higher memory usage for most programs, and makes certain programming techniques more viable. Overall, it's not hugely significant.

 

Και ξαναλάεω. Ναι, πολύ καλή η υλοποίησή της αλλά η απόψεις διίστανται. Θα φανεί η δουλεία της όταν βγει ο exynos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, κάντε τους κατόχους του S4 να νιώσουν ακόμα πιο χάλια.

 

Μπα κάνεις λάθος νομίζω, εγώ αλλάζω κινητό κάθε 2 - 2,5 χρόνια. Δε πα να βγάλει η samsung 20 μοντέλα καλύτερα από το δικό μου μέχρι τότε στα @@ μου. Εγώ την δουλειά μου την κάνω καλά και γρήγορα? Αυτό μόνο με ενδιαφέρει.

 

Είναι πολύ νωρίς να μιλήσω από τώρα γιατί θα το κρατήσω αρκετά το κινητό αλλά μέχρι τώρα του έχω βάλει πάρα πολλά apps εχω γεμίσει και την external μνήμη που του έχω βάλει και την εσωτερική σχεδόν και λειτουργεί ΑΨΟΓΑ. Δεν έχει την smooth συμπεριφορά ίσως του iphone αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχω πρόβλημα lag από τότε που απενεργοποίησα το S-voice και έβγαλε κάποια update η Samsung.

 

Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος από το κινητό και δεν με ενδιαφέρει αν βγάλει καινούργιο μοντέλο σύντομα. Το μόνο κακό είναι ότι χάνει τιμή μεταπώλησης όσο βγαίνουν καινούργια μοντέλα αλλά στα προιόντα τεχνολογίας γενικά αυτό συμβαίνει, και αυτό πρέπει να το αποδέχονται κανονικά όλοι όσοι αγοράζουν προιόντα τεχνολογίας (άποψη μου). Μόνο στα προιόντα της Apple δεν συμβαίνει αυτό στον ίδιο βαθμό και αυτό γιατί εκτός από προιόντα τεχνολογίας ταυτόχρονα είναι και προιόντα μόδας, prestige και ισχυρού brand name (ότι έχει το μήλο πάνω είναι cool, έξυπνο, όμορφο, στυλάτο και τα κάνει όλα εύκολα). Όσοι διαφωνείτε παρακαλώ να δεχτείτε <<τουλάχιστον>> ότι είμαστε μειοψηφία σε σχέση με τον πάρα πολύ κόσμο, ακόμα και όσοι είστε haters τουλάχιστον αναγνωρίστε στην apple το φανταστικό marketing που έχει κάνει αυτά τα χρόνια.

 

Πράγμα καθόλου κατακριτέο και μαγκιά της βέβαια της apple που έχει καταφέρει να το περάσει αυτό απλά το αναφέρω για να πω ότι κατα κανόνα οι τιμές σε προιόντα τεχνολογίας είναι σίγουρο ότι πέφτουν και πέφτουν πολύ με τον χρόνο και είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια αναμασάμε. Έχει αναφερθεί αυτό το άρθρο.

 

Στο συμπέρασμα: The simple fact of moving to 64-bit does little. It makes for slightly faster computations in some cases, somewhat higher memory usage for most programs, and makes certain programming techniques more viable. Overall, it's not hugely significant.

 

Και ξαναλάεω. Ναι, πολύ καλή η υλοποίησή της αλλά η απόψεις διίστανται. Θα φανεί η δουλεία της όταν βγει ο exynos.

Δεν είπα εγώ ότι η συνεισφορά των 64bit είναι significant. Είπα ότι είναι υπαρκτή αλλά μικρή ("μικρή αύξηση επιδόσεων"), σε απάντηση στο σχόλιο άλλου μέλους που σημείωσε -σε ελεύθερη μετάφραση- ότι τα 64bit του Α7 δεν έχουν αποδειχθεί ότι προσφέρουν κάτι, επειδή εγώ νωρίτερα είπα το ίδιο για τα 14nm του Exynos 6 που θα έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σιγουρα, το λειτουργικο και 1 εκατομμυριο εφαρμογες να περιμενουν ηδη ετοιμες  ...

Σαν το iworks με τα bsod εν πραμα

Αν σκοπεύεις να το κρατήσεις μέχρι να πάει στην ανακύκλωση, καλώς δε νιώθεις χάλια και εύχομαι να το ευχαριστηθείς. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, θα πρέπει να αισθάνεσαι σχετικά "κορόιδο" που η συσκευή σου θα χάσει σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα τόσο ένα μεγάλο μέρος της αξίας της 

Αυτη η καραμελα γιατι δεν τελειωνει? Οχι, η υψηλη τιμη μεταπωλησης ΔΕΝ ειναι θετικο. Θες να στο αναλυσω? 

 

Συνεχεια εγκωμιαζεται τα iphone για υψηλη τιμη μεταπωλησης. ΟΛΟΙ το κανετε. Που σημενει οτι προφανως, το κινητο σας το μεταχειρισμενο καποιος το αγοραζει..Ποιος ομως? Ο ιδιο που εγκωμιαζει την υψηλη τιμη μεταπωλησης παει και το αγοραζει μεταχειρισμενο? Γιατι δεν βγενει καποιος απτους iphone users να θεσει σαν αρνητικο οτι τα μεταχειρισμενα κινητα που αγοραζει ειναι ακριβα, ενω του android ειναι φτηνοτερα? Με λιγα λογια, εσυ περνεις πολλα λεφτα απο το μεταχειρισμενο αρα εισαι χαρουμενος, ο διπλανος σου ομως που το αγορασε μεταχειρισμενο πληρωσε πολλα.  Αρα εχεις το 50% των iphone users να ειναι κερδισμενοι και το αλλο 50% χαμενοι. 0 εις το πηλικον. Αντιστοιχα και στο android, οσοι πουλανε το μεταχειρισμενο τους αισθανονται ριγμενοι, οσοι τα αγοραζουν χαρουμενοι. Παλι 0 εως το πηλικον. Ουσια καμμια, απλα να χουμε να λεμε ποσο μαμαω ειναι το iphone

Ναι αλλά είναι Lada. Δεν ασχολήθηκε ποτέ κανείς με τα υλικα τους, το design, την ανάπτυξη της cpu και γενικώς με τις λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά!

Οπως τι χρωμα θα ειναι η screen of death, πως πρεπει να το κρατας, ποτε να μη δουλευει το ξυπνητηρι γιατι ετσι του ηρθε, πως να ξεβαφει πιο γρηγορα απο τα αλλα, τι να πετσοκοψει απτα παλια iphone σε καθε update, ποσο ομαλα θα laggari το καθε update τις παλιες συσκευες, πως να πας κολυμπωντας Ζωγραφου - Ομονοια μεσω Λαμιας και αλλες τετοιες χαριτωμενες λεπτομερειες

Αντε και 12πυρινο. Η χαρα του μαρκετινγκ. Θελω 1 να μου πει μια εφαρμογη που μπορει να χρησιμοποιησει 8 η εστω 4 πυρηνες...

-Knock Knock

-Who is it?

-Multitasking

 

Αμα η 1 χρησιμοποιει 1 η 2, η 2 χρησιμοποιουνε 2 η 4 και ουτω καθεξης..μην συγκρινεις με αλλα "smart" os. Εδω μιλαμε για desktop replacement κινητα

Σαν premium skoda το βλέπω εγώ που έχει βγάλει κάποια πολύ αξιόλογα μοντέλα σε πολύ καλές τιμές, αρκετά όμορφα (υποκειμενικό αυτό ανάλογα με το γούστο του καθενός), καλή ποιότητα κατασκευής και αξιόλογες επιδώσεις.

 

 

Ρε παιδιά τι έχετε πάθει όλοι με το αλουμίνιο, σιγά το υλικό, το έχω ξανά πει, αλουμίνιο έχουν και τα τενεκεδάκια των αναψυκτικών. Δεν είναι ακριβό όπως νομίζεται και έχει και ελαττώματα σαν υλικό για κινητά αφού ανεβάζει το δείκτη SAR καθώς το πλαστικό το τρυπάνε πιο εύκολα όλων των ειδών τα ραδιομαγνιτικοηλεκτροκύματα που μπορεί να εκπέμψει μια συσκευή. Χώρια ότι στραβώνει αν το κάτσεις.

Αυτα ισχυουν για τα συμβατικα αλουμινια (ναι αυτα που πεταμε καθε μερα γιατι κλαιν μαιν τζαμπα ειναι). Το αλουμινιο της apple εχει διαφορετικο ατομικο αριθμο (οπως και το πλαστικο της)

Τι να τους κάνει τους 17 πυρήνες στα 20 ατόμετρα,όταν έχει τόσο bloat;

Πρέπει πρώτα να κάμει streamline το λογισμικό της(που όπως είπαμε δεν είναι android,αλλά ένα φουσκωμένο νιανια)και μετά καλώς ας αναβαθμίσει το hardware.

 

 

btw:Μ'αρέσει που όλα τα apple fanboyz κλαίνε και οδύρονται στα αντίστοιχα νήματα για την apple όταν τα android troll τους χαλάνε το θέμα.Τώρα τσουπ πρώτοι,πρώτοι για να κοροϊδέψουν και να προκαλέσουν.

Αφου δεν εχουν φραγκα να παρουν S4..οσα δε φτανει η αλεπου

Όχι αγαπητέ! Το να κάνεις κριτική είναι διαφορετικό από το να trollάρεις. Μην τα φέρνεις όλα στα μέτρα σου. Και αν δεν σε ενοχλούσε τόσο η ανωτερότητα της Apple (επίτηδες στο γράφω για να σου σπάσω τα νέυρα :P ), θα πρόσεχες πως το πρώτο μου σχόλιο εδώ αφορούσε το λειτουργικό και τη μετάβαση στα 64bit...

 

Αντίθετες απόψεις και κριτικές δεν σβήστηκαν ποτέ. Και πριν γκρινιάξει κάποιος για διαγραφές κλπ, καλό θα ήταν να ξαναδιαβάσει πρώτα αυτό που πόσταρε.

 

Αλλά θα μου πεις ...λεπτομέρειες.

Yeah, οταν παραδειγματος χαρη σε ενα thread με ονομα "IOS MAPS" καποιος κραζει τους apple maps και συ του απαντας για την amoled του S4. Τι να λεμε τωρα ρε φιλε :D

 

Μέχρι να δούμε πώς μεταφράζονται τα 14nm στην πράξη (αυτονομία, επιδόσεις, θερμότητα κ.α.), στον καταναλωτή είναι παντελώς αδιάφορο ακόμα και αν έχει μηχάνημα λιθογραφίας 1nm! Για την ώρα είναι απλά ένα νούμερο, τίποτα περισσότερο.

Οπως τα 64 bit ενα πραμα. Αλλα για ανατρεξε να δεις τι ελεγε περι πρωτοποριας τοτε :D tralalatralalilo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχεια εγκωμιαζεται τα iphone για υψηλη τιμη μεταπωλησης. ΟΛΟΙ το κανετε. Που σημενει οτι προφανως, το κινητο σας το μεταχειρισμενο καποιος το αγοραζει..Ποιος ομως? Ο ιδιο που εγκωμιαζει την υψηλη τιμη μεταπωλησης παει και το αγοραζει μεταχειρισμενο? Γιατι δεν βγενει καποιος απτους iphone users να θεσει σαν αρνητικο οτι τα μεταχειρισμενα κινητα που αγοραζει ειναι ακριβα, ενω του android ειναι φτηνοτερα? Με λιγα λογια, εσυ περνεις πολλα λεφτα απο το μεταχειρισμενο αρα εισαι χαρουμενος, ο διπλανος σου ομως που το αγορασε μεταχειρισμενο πληρωσε πολλα.  Αρα εχεις το 50% των iphone users να ειναι κερδισμενοι και το αλλο 50% χαμενοι. 0 εις το πηλικον. Αντιστοιχα και στο android, οσοι πουλανε το μεταχειρισμενο τους αισθανονται ριγμενοι, οσοι τα αγοραζουν χαρουμενοι. Παλι 0 εως το πηλικον. Ουσια καμμια, απλα να χουμε να λεμε ποσο μαμαω ειναι το iphone

Καταπληκτικό.... αλλά άσχετο!!!

 

Αυτό που έγραψα είναι το εξής: Ο 1ος αγοραστής αγοράζει ένα κινητό με ένα ποσό Χ. Όταν μετά από λίγους μήνες αυτή η συσκευή δεν πιάνει ούτε Χ/2 γιατί η κατασκευάστρια εταιρεία αποφάσισε να βγάλει αντικαταστάτη, είναι ριγμένος. Στο iPhone δε συμβαίνει αυτό.

 

Οπότε κάνε μου τη χάρη να διαβάζεις προσεχτικότερα τί γράφει ο άλλος πριν κουοτάρεις και απαντήσεις τα δικά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικό.... αλλά άσχετο!!!

 

Αυτό που έγραψα είναι το εξής: Ο 1ος αγοραστής αγοράζει ένα κινητό με ένα ποσό Χ. Όταν μετά από λίγους μήνες αυτή η συσκευή δεν πιάνει ούτε Χ/2 γιατί η κατασκευάστρια εταιρεία αποφάσισε να βγάλει αντικαταστάτη, είναι ριγμένος. Στο iPhone δε συμβαίνει αυτό.

 

Οπότε κάνε μου τη χάρη να διαβάζεις προσεχτικότερα τί γράφει ο άλλος πριν κουοτάρεις και απαντήσεις τα δικά σου.

Εγω που πηρα s3 στα μισα και ουτε απο οσο εκανε στην αρχη θα πρεπει να αισθανομαι ριγμενος ε;Εαν αγοραζετε απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας του κινητου δεν σας φταιει κανεις.Λιγο υπομονη και τσιμπας κινηταρα παμφθηνα.Δεν με νοιαζει πως αισθανεται οποιος το πηρε στην αρχη,κακο του κεφαλιου του.Το μονο που συμφωνω μαζι σου ειναι για αυτους που τα αγοραζουν και θελουν να τα πουλανε μετα απο λιγο.Για τους υπολοιπους μονο καλυτερα μπορει να εχει η πτωση τιμης.Αγοραζεις ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ κινητο φθηνοτερα απο οτι αγοραζεις ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ(apple vs the world).

 

Δηλαδη θες να μας πεις οτι θα σε χαλαγε να τσιμπουσες ενα ip5s ας πουμε μετα απο 3-4 μηνες σε πολυ χαμηλοτερη τιμη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...