Προς το περιεχόμενο

Υποστήριξη του Chrome για Windows XP τουλάχιστον έως το 2015


Leo360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω προτιμω τα xp γιατι εχουν πιο minimal interface . πιο μικρα κουμπια πιο desktop κατασταση. οσο και αν προσπαθησα δεν συνηθισα ουτε το aero ουτε το ribbon ουτε τις διαφορες μεταλλαξεις του start menu. Επισης στα 7 μου δινεται η αισθηση οτι ειναι φτιαγμενα για αρχαριους. Εκατο καρτελες ανοιγεις στο control panel για να βαλεις μια καρφωτη ip. ο εχπλορερ ειναι χαλια (libraries klp klp). oloi εχουν ενα system partition και ενα data partition (η δισκο).

Νομιζω οτι η ms στην πλατη του αρχαριου χρηστη εχει στησει ενα παραφορτωμενο λειτουργικο και σε εμφανιση και σε δομη. Παρα τις αδυναμιες των xp διαθετουν μια λιτη λογικη που δινει στο συστημα μια πιο αμεση αποκριση.

Εχω παρατηρησει σε win 7 και το office 2010 λαστιχενια αποκριση στην πληκτρολογηση σε φρεσκο μηχανημα. Ακομα χρησιμοποιω word 2003 και ειλικρινα βρισκω πιο αμεση την αποκριση και δεν βλεπω να υστερει σε δυνατοτητες.

γιατι να το αλλαξω με κατι πιο βαρυ και στολισμενο?

Το ιδιο ισχυει και για το λειτουργικο στην περιπτωση μου.

Μιλας για μινιμαλισμο... που ολοκληρο λογισμικο Windows 8 είναι βασισμενο επανω του.

Επισης είναι πιο ελαφρια και λιγοτερο στολισμένα από τα xp με τα 3D κουμπακια κλπ.

Ψαξτο καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

ναι και τα δοκιμαζω καθε μερα στο λαπτοπ του κολλητου μου.Ισως δεν το διατυπωσα σωστα,αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι αμα δεν υπαρχει οθονη αφης ΤΟ ΓΡΑΦΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΩΝ 8 ειναι "αχρηστο" η περιτο καλυτερα και οχι τα windows ολοκληρα.

Και εγω όταν δοκιμαζα το IPhone 3g που το ειχαν οι κολλητοι μου μου αρεσε, όταν το πηρα όμως δεν ηταν για τα μετρα μου. Κρινε κατι όταν το δοκιμασεις εσυ στις συνθηκες που θες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δοκιμασα εγω και συμφωνω μαζι του.

το metro ui ειναι οτι χειροτερο εχει υπαρξει στα Windows απο ολες τις λεγομενες 'καινοτομιες'.

εδω μισω τα tablet επειδη 'υποτιθετε' οτι ειναι υπολογιστες και εχουν για λειτουργικο κατι που πηρανε απο τα κινητα, και πανε και κανουν και τον υπολογιστη σαν tablet!!!!!!!!!!!!!

 

εχω δει και προγραμματα οπως το visual studio 2013 που εχουν υιοθετησει αναλογο περιβαλλον και ειναι κυριολεκτικα ενα εκτρωμα. τα υπομενου του μου θυμισανε σε εμφανιση κατι απο τα Windows 3.1 τα οποια υπεραγαπουσα τοτε, αλλά όχι και να τα βλεπω με αυτον τον τροπο. και θα ακολουθησουνε και τα υπολοιπα προγραμματα της Microsoft βεβαια.

 

και δεν σχολιαζω τις καινοτομιες και τα απο πισω χαρακτηριστικα για τα οποια σιγουρα θα πεις. σχολιαζω την εμφανιση και μονο μιας και αυτο σχολιαστηκε, που ειναι με απλα λογια άθλια.

Λοιπον, μισεις τα ταμπλετ και εβγαλες το Modern UI το χειροτερο επειδή δεν σου αρεσει.

Ωχ θεε μου.

Θα απαντησω στο ποστ σου όταν κλεισεις τα 18 και εχεις πιο ωριμη αποψη. Goodnight :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blanka ποσα χρόνια το έχεις το pc?Αληθεια τώρα το λειτουργικό το εβγαλε το 2001 το υποστηρίζει τώρα 15 χρόνια και μας λες ότι σε πουλάει για να αγοράσεις αλλο?σοβαρά?Επειδή πριν 15 χρόνια έδωσες μια φορά 100 ευρώ στην ms για ένα λειτουργικό πρέπει να κάνει την υποστιριξη 500 χρόνια?σιγά δεν έδωσες και τα εκατομυρια,είναι καιρός να ανβαθμισεις.Δηλ μετά απο 15 χρόνια θεωρείς ότι πιέζει με ύπουλους τρόπους?Για πάρε mac να δεις την γλυκά μετά απο 2-3 χρόνια δεν σε αφηνει να βαλεις καινούργιο software και μετά μιλά για ύπουλους τρόπους επειδή εσύ είσαι δεινόσαυρος δεν σημαινει οτι η ms πεζει υπουλα...Τα xp εχουν πεθανει εδω και καιρο για τον μεσο χρηστη..ειναι παλια και εχουν γερασει....

δεν μιλάω για μένα, αλλα για το 30% του παγκόσμιου πληθυσμού που χρησιμοποιεί ypologist;h

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows 8 τα σηκώνουν,μαλιστα ειναι πιο γρηγορα απο τα windows xp,απλα δεν υπαρχουν drivers για τοσο παλια μηχανήματα!Ενω με κομπιούτερ 4ετια και πιο νεοτερα,τα xp ειναι πεταμενα λεφτα!

 

Αυτό ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ και το έχουμε συζητήσει εκτενώς παλιότερα. Υπάρχουν σοβαρά ανυπέρβατα θέματα και δεν είναι μόνο οι drivers. Τα άπειρα τεστ και optimization που έχω κάνει στο compaq μου (8ετίας) δεν με έπεισαν σε καμιά περίπτωση να κρατήσω την εγκατάσταση win7/8 τα οποία απλά σέρνονται. Οποιος έχει λεφτά για χάσιμο κανονίζουμε ραντεβού και το δοκιμάζουμε. Ακουμπάμε το πακετάκι στο τραπέζι και μετά μιλάμε... :P

 

Και για να μιλαμε με στοιχια!Δες πως τα windows 8 "ασελγουν" ασύστολα σε επιδοσεις, εις βάρος των windows xp,σε παλιο και χαμηλων επιδοσεων pc!

 

http://www.pestaola.gr/windows-8-vs-windows-xp/

 

 

 Θα σε στεναχωρήσω αλλά στοιχεία δεν λέγονται τα cooked reviews που μετράνε το boot και τον χρόνο που πήρε η εγκατάσταση (για όνομα του Θεου!!!). Για να πούμε κιόλας οτι ο κύριος τζιτζιφιόγκος χρησιμοποιεί μηχάνημα που έπαιρνε win7 άνετα και τα winxp του έπεφταν ήδη στενά από το ξεκίνημα. Καμία σχέση με τα μηχανήματα που φοράνε ακόμα xp δηλ σελερόνια ή αμδ και λαπτόπια 7-8-9 ετών.

 

Επειδή εγώ δεν είμαι Microsoft Valued Professional ούτε έχω φτιάξει blog για να παίρνω δωράκια της Microsoft για τα σαλιοreviews που ανεβάζω, θα σου πω οτι ο Troy είναι το λιγότερο ο γυμνοσάλιαγκας της Microsoft και μόνο κακό στην αξιοπιστία και τη νοημοσύνη μας κάνει η παράθεση τέτοιων άρθρων.

 

Αυτά για τον κύριο Troy. Αμα βρείτε κανένα σοβαρό review ή tech approach, τα ξαναλέμε. Ως τότε μετράω τα άδικα ξενύχτια μου πάνω από το compaq για να το κάνω να δουλέψει αξιοπρεπώς. (edit: με win7/8 εννοώ, γιατί μόλις μπαίνει linouξάκι, ξαναζωντανεύει).

 

Οσο για τις εταιρίες και τα παλιά μηχανήματα, μέχρι να τρέξει χρήμα στην αγορά μη περιμένετε αναβαθμίσεις σε win8 απλά για λόγους prestige και πουλμούρ. Μη σου πω θα ξεθαφτούν και οι παλιοί δεινόσαυροι με win98 πάνω, να δεις εκεί πρόοδος και success story! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σενα!

Εγω για παραδειγμα χρησιμοποιω πολλα apps του metro ui σε pc χωρις touch οθονη!

Οποταν δεν εισαι το παραδειγμα που αντιπροσωπευει ολους τους χρηστες,ουτε εγω φυσικα!

Για καποιους ειναι αχρηστο,για αλλους λιγο χρησιμο και για καποιους αλλους πολυ χρησιμο!Μιλω παντα για συσκευες χωρις touch οθονη!

εννοειτε πως μιλαω για μενα και εννοειτε οτι ειναι θεμα γουστου.

 

 

Και εγω όταν δοκιμαζα το IPhone 3g που το ειχαν οι κολλητοι μου μου αρεσε, όταν το πηρα όμως δεν ηταν για τα μετρα μου. Κρινε κατι όταν το δοκιμασεις εσυ στις συνθηκες που θες.

κοιτα το λαπτοπ του κολλητου μου το δοκιμαζω σε συνθηκες που που θελω,αλλα μαλλον δεν καταλαβες τι θελω να πω.Δεν εχω προβλημα με το λειτουργικο απλα το metro ui δεν μου αρεσει,το ιδιο καλα παιζει games(ισως και καλυτερα) και ταινιες βλεπουμε μια χαρα.απλα το metro ui το θεωρω περιτο χωρις οθονη αφης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ και το έχουμε συζητήσει εκτενώς παλιότερα. Υπάρχουν σοβαρά ανυπέρβατα θέματα και δεν είναι μόνο οι drivers. Τα άπειρα τεστ και optimization που έχω κάνει στο compaq μου (8ετίας) δεν με έπεισαν σε καμιά περίπτωση να κρατήσω την εγκατάσταση win7/8 τα οποία απλά σέρνονται. Οποιος έχει λεφτά για χάσιμο κανονίζουμε ραντεβού και το δοκιμάζουμε. Ακουμπάμε το πακετάκι στο τραπέζι και μετά μιλάμε... :P

 

 

 

Θα σε στεναχωρήσω αλλά στοιχεία δεν λέγονται τα cooked reviews που μετράνε το boot και τον χρόνο που πήρε η εγκατάσταση (για όνομα του Θεου!!!). Για να πούμε κιόλας οτι ο κύριος τζιτζιφιόγκος χρησιμοποιεί μηχάνημα που έπαιρνε win7 άνετα και τα winxp του έπεφταν ήδη στενά από το ξεκίνημα. Καμία σχέση με τα μηχανήματα που φοράνε ακόμα xp δηλ σελερόνια ή αμδ και λαπτόπια 7-8-9 ετών.

Επειδή εγώ δεν είμαι Microsoft Valued Professional ούτε έχω φτιάξει blog για να παίρνω δωράκια της Microsoft για τα σαλιοreviews που ανεβάζω, θα σου πω οτι ο Troy είναι το λιγότερο ο γυμνοσάλιαγκας της Microsoft και μόνο κακό στην αξιοπιστία και τη νοημοσύνη μας κάνει η παράθεση τέτοιων άρθρων.

 

Αυτά για τον κύριο Troy. Αμα βρείτε κανένα σοβαρό review ή tech approach, τα ξαναλέμε. Ως τότε μετράω τα άδικα ξενύχτια μου πάνω από το compaq για να το κάνω να δουλέψει αξιοπρεπώς.

Αν ισχυει η οχι,δοκιμασε τα σε ενα netbook παλιο με μονοπυρινο atom cpu και 1gb!

Εγω δε βασιζομαι μονο στις αναφορες των αλλων το εχω δοκιμασει σε 8ετιας μηχανιμα,με μονοπυρινο,768mb ram και σκληρο στις 4200στροφες!

Το αποτελεσμα:

Τα xp εχουν φαει ατελιωτες σφαλιαρες σε αποδοση και ταχυτητα απο τα 8 και ολα μπροστα στα ματια μου!

Γι'αυτο δε θα ασχοληθω αν πιστευεις ή οχι!

Και ενα βιντεο απο το 8ετιας λαπτοπ μου με windows 8!

 

http://youtu.be/xk-KyuCiaLA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχυει η οχι,δοκιμασε τα σε ενα netbook παλιο με μονοπυρινο atom cpu και 1gb!

Εγω δε βασιζομαι μονο στις αναφορες των αλλων το εχω δοκιμασει σε 8ετιας μηχανιμα,με μονοπυρινο,768mb ram και σκληρο στις 4200στροφες!

Το αποτελεσμα:

Τα xp εχουν φαει ατελιωτες σφαλιαρες σε αποδοση και ταχυτητα απο τα 8 και ολα μπροστα στα ματια μου!

Γι'αυτο δε θα ασχοληθω αν πιστευεις ή οχι!

Και ενα βιντεο απο το 8ετιας λαπτοπ μου με windows 8!

 

Οκ. Θα τσιμπήσω και σου πω μερικά πράγματα:

 

1ον αυτό που περιγράφεις στο video δεν λέγεται productivity αλλά πουλμουρity. Πολύ μέλι και τηγανίτα τίποτε. Δηλαδή πήρες ένα μηχανάκι που φύσαγε και το έκανες κορνίζα για slideshow φωτογραφιών γάμου. Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια... :(

 

2ον Εχω δοκιμάσει να "αναβαθμίσω" τα xp σε κάμποσα μηχανήματα-δεινόσαυρους, κυρίως για λόγους συμβατότητας των win7/8 με εξωτερικες συσκευές. Το συμπέρασμα είναι απλό: οτι όταν θες να δουλέψεις πραγματικά πάνω στο μηχάνημα, ξαναγυρνάς στα winxp ή βάζεις linux. Τώρα για θέματα πουλμουρισμού, εξέλιξης, τι θα πεί η γκόμενα,ο συνάδελφος κτλ, προτιμώ να πάρω από το ebay ένα αυτοκόλλητο "Quad Core inside" και να το κολλήσω στην οθόνη. Ετσι ΙΣΩΣ γίνει πιο γρήγορο μηχάνημα, με την "αναβάθμιση" σε win8 αποκλείεται! :P

 

3ον τα peaks που έκανε η cpu στο ξεκίνημα τα είδες; 40-60% για να ανοίξεις εφαρμογή, αυτό και μόνο με στέλνει στο νοσοκομείο με έμφραγμα. Ασε που σου λέω, έχω κάνει και καλύτερο Optimization στα services από μια καθαρή εγκατάσταση win8 που δείχνεις στο video, το συμπέρασμα παραμένει: Αν βάλεις το μηχάνημα με πριν+μετά , το "πριν" μηχάνημα δουλεύεται και το "μετά" απλώς βλέπεται για κανένα φατσοβιβλίο και πάντα μια μια τις δουλειές μη σπάσουμε τ'αυγά.

 

Εμένα προσωπικά το μηχάνημα που δείχνεις στο video με αγχώνει και με καθυστερεί. Είμαι βέβαιος πως με winxp καθαρισμένα καλοστημένα θα δουλεύει 2 φορές γρηγορότερα. Συγνώμη δεν θέλω να πω περισσότερα γιατί θα ήταν άδικο, απλά διαπιστώνω πως εδώ μέσα έχουμε εντελώς διαφορετική απόψη για την "παραγωγικότητα", την "ταχύτητα" και την "πρακτικότητα" των αντικειμένων.

 

No hard feelings, though. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pigeon το λαπτοπ στο βιντεο,δεν ειναι 8ετιας οπως λαθος το υπολογισα.Ειναι αγορασμενο το 2004,οποταν παμε σε 9 προς 10ετια,πιο παλιο απο το δικο σου και με τους βοηθητικους drivers της ms για την gpu!

Αν υπηρχαν εστω drivers για τα 7 θα ηταν ιδανικο μηχανιμα για χαλαρο browsing,youtube,videos και office!

Με τα xp sp3(φρεσκο εγκατεστιμενα) το λαπτοπ ηταν πολυ αργο σε ολα,σε σημειο που ηταν σχεδον αχριστο,λογο οτι πλεων ολα τα συγχρονα προγραμματα εχουν γινει πιο απαιτητικα ασχετα με τι λογισμικο εχεις!Πρεπει να ψαχνεις πολυ παλιες εκδοσεις των προγραμματων για να κανεις ικανοποιητικα τη δουλεια σου,με ενα τετοιο μηχανιμα!

 

Στο λεω εκ πειρας,οτι τα xp δεν ηταν επιλογη και λογο drivers της gpu ουτε τα 8,οποταν κατεληξα σε linux και ψιλο κανω την δουλεια μου!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...