Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με όλα!


tolis85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν ο υπολογιστής μού έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

CPU: AMD Athlon XP 2200+

PSU: 450W

MB: MSI K7N2D-L

GFX: Prolink Geforce 4 MX 440 4x

HDD: Western Digital WD400JB 40GB

RAM: Elixir 256DDR PC2700 333MHz

Το πρόβλημα είναι ότι κολλάει συνέχεια, συνήθως όταν αντιγράφω ένα μεγάλο αρχείο (ή πολλά αρχεία) από τον αρχικό σκληρό στον backup σκληρό ή και αντίστροφα, ή όταν προσπαθώ να γράψω μια ταινία από DVD σε divx. θέλω την βοήθειά σας για να βρω το πρόβλημα! Να σημειώσω ότι όλα τα παραπάνω είναι αγορασμένα λιγότερο από 1 μήνα πριν. Οταν παρουσίασε το πρόβλημα είχε winxp, PSU: 250Watt, και motherboard GIGABYTE 7VT600 επίσης καινούργιο (τροφοδοτικό παλιό)

 

Πιστεύω να έγινα αρκετά λεπτομερής :P

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώντας ότι το μηχάνημα δεν είναι clockαρισμένο, θα έλεγα πως το πρώτο που θα έπρεπε να ελέγξεις είναι η μνήμη σου (ενισχύεται και από το ότι είναι απ'τα πράγματα που δεν άλλαξες). Κατέβασε το memTest και άστο να τρέξει μέχρι το 500% ή και παραπάνω. Αν σου βρει λάθη, μάλλον βρήκες το πρόβλημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε πρωτα να δεις σε τι θερμοκρασια φθανει το cpu σου.Απο 60 και πανω ειναι πολυ ασταθης(τουλαχιστον οταν ειχα εγω Athlon).Αν ειναι προβλημα θερμοκρασιας το πρωτο που εχεις να κανεις ειναι να βεβαιωθεις οτι η ψυχτρα εχει κουμπωσει καλα πανω στην cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βασικά ξεχασα να πω ότι με την Gigabyte σαν mb η θερμοκρασία ξεκινούσε από 55 και εφτανε μέχρι 65 βαθμούς πιστεύω την cpu την είχα τοποθετήσει καλά αφού αρχικά έφτασε στους 70 βαθμους και αμέσως το διόρθωσα (κακή τοποθέτηση) το περίεργο είναι ότι με mb την MSI η θερμοκρασία ξεκινάει απο 30 και δεν ξεπερνάει με τίποτα τους 42 βαθμούς.

 

ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το DivX θα συμφωνούσα ότι μπορει να παίζουν θερμοκρασίες, αλλά όταν κάνει αντιγραφή αρχείων?

Και δεν έχω ιδέα πότε είχες Athlon, αλλά θέμα αστάθειας δεν τίθεται κατ'εμέ στους 60C (εκτός κι αν παίζει καμία $!@$mobo). Προσωπικά πριν αλλάξω το 300ρι τροφοδοτικό μου με ένα dual-fan 400ρι, είχα 74C full load χωρίς το παραμικρό πρόβλημα... (τώρα έχω 69C)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Marcos_Aurilius δοκίμασα το memtest και πριν ακόμα ξεκινήσει έβγαλε error έφτασε μέχρι το 28% και μου έβγαλε περίπου 250 errors, μετά προσπάθησα να το σταματήσω και κόλλισε. Πιστεύω το πρόγραμμα να είναι αξιόπιστο. τι πρέπει να κάνω τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα είναι ίσως το πιο αξιόπιστο γιανα τεσταρεις τις μνήμες ενός H/Y. Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει (γιατί ποτέ δεν μου έχει βγάλει errors), οι μνήμες σου έχουν πρόβλημα και πας για άλλαγμα. Φυσικά θα περιμένεις να ακούσεις και άλλη μία επιβεβαίωση - ίσως από κάποιον που έχει βγάλει errors...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα το Gbyte vrx7 και μετα απο τα 60 ξεκιναγε να κανει κουλα(1.8 Athlon).Μπορει βεβαια να ηταν και θεμα cpu μιας και την ειχα παρει απο το flea αγνωστης προελευσης και προηγουμενης χρησης.Παντως 74 βαθμους και δεν κολλαγε μου φαινετε παραξενο.

Με την μνημη θα σου προτεινα να βαλεις τα settings της μνημης απο το bios στα default και να ξαναδοκιμασεις και αν παλι τα ιδια για να βεβαιωθεις να την βαλεις σε εναν φιλο σου που δεν εχει κανενα προβλημα με το pc του αφαιροντας πρωτα τις δικες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τσιπάκια της AMD φίλε Aias, έχουν max operating temperature τους 90-110C (95C το δικό μου σύμφωνα με κάποιο stepping interpreter). Γιατί να κολλάνε στο κάτω-κάτω από τους 75C (προς Θεου, δεν λέω ότι είναι ιδανικό ή ότι ας ανέβουμε και πιο πάνω :lol: )?

Καί έγραψα στην αρχή πως υποθέτουμε, έστω μηχανημα μη-clockαρισμένο. Έτσι δεν ειναι tolis85?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tolis85,

Για να μην παίζουμε με τις λέξεις. Το σύστημά σου κολλάει δεν κάνει reboot, σωστά;

 

Στο Control Panel->System->Hardware->Device Manager έχεις καμία συσκευή με θαυμαστικό ή κόκκινο Χ;

 

Παιδιά, η MSI K7N2D-L τι chipset έχει; Μήπως θέλει τους τελευταίους nForce2 Drivers;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tolis85' date='

Για να μην παίζουμε με τις λέξεις. Το σύστημά σου κολλάει δεν κάνει reboot, σωστά;

 

Στο Control Panel->System->Hardware->Device Manager έχεις καμία συσκευή με θαυμαστικό ή κόκκινο Χ;

 

Παιδιά, η MSI K7N2D-L τι chipset έχει; Μήπως θέλει τους τελευταίους nForce2 Drivers;[/quote']

 

για πρόβλημα στο hardware μου φαίνεται αφου έχω κάνει άπειρες φορές format. το ίδιο πρόβλημα υπήρχε και με τις δύο mobo και drives κ.τ.λ όλα εγκατεστημένα σωστά. ποτέ δεν έκανα overclocking. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας θα προσπαθήσω να αντικαταστήσω την mem σύντομα, αν έχω πάλι πρόβλημα θα το μάθετε σίγουρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...