Προς το περιεχόμενο

Nokia Lumia 1520 με οθόνη 6 ιντσών, Full HD, κάμερα 20mp και τετραπύρηνο επεξεργαστή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποτε σε 3D gaming δεν θα δεις διαφορα ε ?

Εγω ειμαι υπερ android λογω games βασικα

εννοείται ότι στο 3d gaming θα δεις διαφορά. Εκεί βασικά είναι και η μεγάλη διαφορά του σε ταχύτητα σε σχέση με ένα φθηνό wp. Απλά να έχεις στο μυαλό σου ότι σε 2d περιβάλλον όποιο wp και να πάρεις θα είναι ταχύτατο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οποτε σε 3D gaming δεν θα δεις διαφορα ε ?

Εγω ειμαι υπερ android λογω games βασικα

Μετρητης των fps δεν υπαρχει,οποταν τουλαχιστον με το 920 δε θα καταλαβεις διαφορα,μεχρι να βγουν πιο απαιτητικα παιχνιδια!

Ναι στα παιχνιδια υστερει πολυ το wp και ισως να χριαστει λιγο σπρωξιμο απο την ms,για να αρχισουν να έρχονται περισσοτερα καλα παιχνιδια και σ'αυτο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα το κινητο μου ηταν τοσο απαισιο όπως όλα τα custom rom των android, φυσικα και θα χρειαζομουν παραμετροποιησεις.

Τα WP που είναι ΓΙΑ ΕΜΑΣ που τα προτιμήσαμε, πανέμορφα, ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ να καθόμαστε όπως εσεις να ψάχνουμε λαντσερς απροβλημάτιστους κλπ.

Εχουμε τα χρωματα στα ταιλς μας, το μέγεθος των ταιλς, την λοκ σκριν και την γκλανς σκριν. Οσα πρεπει.

Τωρα αν σου αρεσει να σκαλιζεις το κινητο σου, μεινε με το αντροιντ αλλα το σκαλισμα = μπαγκς, κολληματα κλπ.

 

Γιαυτο υπαρχουν οι επιλογες :)

Δηλαδή σε ένα τέλειο κινητό δεν θες παραμετροποίηση; Ότι σου δώσει η μαμά εταιρία,μετά απο κεί απλά το δέχεσαι θέλωντας η μη; Sorry,αν εσύ δέχεσαι αυτον τον περιορισμό, δεν σημαίνει πως είναι και καλό.

Όσο για τα bugs,δε το σχολιάζω...Σε ενα OS που μπορείς να αλλάξεις lockscreen,launcher,ΟΛΕΣ τις εφαρμογές που έρχεται η rom με χίλιες alternative η κάθε μία,keyboard να βάλεις το xposed και να μην έχεις κανένα bug.Επίσης υπάρχουν πολλές custom rom οι οποίες είναι stable αλλά δεν φαίνεται να τις τίμησες.

 

Παράξενο όμως,δεν μου πες έναν tasker alternative η ένα google now alternative...

 

Όσο για το flame war,το λες εσύ που σε ΚΑΘΕ είδηση πετάς κάτι για τα Windows Phone;lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτι φένεται το lumia 1520 θα έρθει γρηγορότερα απόσο νομίζαμε, σε μερικές μέρες με τιμή 749€  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=605282112869033&set=a.112855202111729.15469.112397495490833&type=1&theater

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή παίζει να πέσει και άλλο το 925??  B)

 

καμιά συσκευή με παρόμοια χαρακτηριστικά με το 1520, σε λιγότερο από 5'' παίζει στον ορίζοντα?

έχει ακούσει κανείς κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σε ένα τέλειο κινητό δεν θες παραμετροποίηση; Ότι σου δώσει η μαμά εταιρία,μετά απο κεί απλά το δέχεσαι θέλωντας η μη; Sorry,αν εσύ δέχεσαι αυτον τον περιορισμό, δεν σημαίνει πως είναι και καλό.

Όσο για τα bugs,δε το σχολιάζω...Σε ενα OS που μπορείς να αλλάξεις lockscreen,launcher,ΟΛΕΣ τις εφαρμογές που έρχεται η rom με χίλιες alternative η κάθε μία,keyboard να βάλεις το xposed και να μην έχεις κανένα bug.Επίσης υπάρχουν πολλές custom rom οι οποίες είναι stable αλλά δεν φαίνεται να τις τίμησες.

 

Παράξενο όμως,δεν μου πες έναν tasker alternative η ένα google now alternative...

 

Όσο για το flame war,το λες εσύ που σε ΚΑΘΕ είδηση πετάς κάτι για τα Windows Phone;lol

αν το θες καλο ειναι φυσικα ειναι ενα απο τα πλεονεκτηματα του android σιγουρα ομως δε σε αναγκαζει καποιος ομως να αγορασεις κατι που δε θες, το προβλημα ειναι να μην εισαι αναγκασμενος να το κανεις εκει ειναι ολη η ουσια. Σε αυτην την περιπτωση το πλεονεκτημα ερχεται να μπαλωσει οπως οπως ενα μεγαλο μειονεκτημα το οποιο το φορτωνεσαι χωρις να το ξερεις. Σε συσκευες android αυτο ειναι κατι συνηθισμενο. Σε καμια περιπτωση δεν βγαζω αχρηστο το android, θεωρητικα ειναι το πιο ολοκληρωμενο σαν μεμονομενο mobile OS αλλα η θεωρια απεχει απο την πραξη οταν αυτο μετουσιωνεται σε μια συσκευη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα είχατε θέμα με το βάρος και όλα έγιναν πιο λεπτά, μετά με τα specs, τωρα που τα σπεκς ειναι σαν τα κορυφές android, εχουν μεγάλη οθόνη, full HD, καλύτερα κάμερα απο τα 99% κινητά με android... Τωρα σας φταίει τι στορ.

λοιπόν, αν δεν,σας αρεσει ένα os επειδή έχει 0.99$ τα angry birds μπορεί να κάνει ριπορτ το ίδιο του το account και να βγει απο το φόρουμ;

επίσης έχουμε, το μόνο store που έχει trials σχεδόν κάθε εφαρμογή πριν την αγορασουμε. Ενώ εσείς,πληρώνετε και εύχεστε να ειναι καλή η εφαρμογή.

επισης ίσως έχουμε το μόνο store που έχει τοοοοοσες third party apps για εναλλακτικές. (το 6tag, είναι καλύτερο απο το instagram! ) και τώρα που έρχεται official vine και instagram στο store θα ακολουθήσουν και άλλοι.

επειδή ψαξατε το windows store για 10 λεπτά,στο,παμπλικ δεν σημαίνει πως ξέρετε τι έχει. Και δεν σημαίνει πως επειδή δεν βρηκες μια εφαρμογή απο,το,αντροιντ δεν υπάρχει παρόμοια με αλλο όνομα στο IOS η Windows Phone 8.

 

Οι περισσότερες εφαρμογές επι πληρωμή έχουν και free εκδόσεις που μπορείς να τις δοκιμάσεις. Επίσης υπάρχουν πολύ περισσότερες ολοκληρωμένες εφαρμογές δωρεάν χωρίς να πληρώνεις το παραμικρό σε σύγκριση με το windows market. Και δεν το έψαξα 10 λεπτά γιατί σιγά μην ασχοληθώ με wp σε ένα κατάστημα όταν υπάρχουν τόσα καλύτερα κινητά γύρω του. Σε 920 φίλου τα βλέπω και το έψαξα για να έχω άποψη επί του θέματος.

 

Επίσης σε κάθε αγορά εφαρμογής από το google store μπορείς εντός 15 λεπτών να πάρεις τα λεφτά σου πίσω. Παλιά ήταν μία ώρα αν δεν κάνω λάθος και το ένα τέταρτο δεν ειναι πολύς χρόνος.

 

Κάνεις το λάθος να νομίζεις οτι πρώτα μας έφταιγε το ένα και μετά το άλλο ενώ στην πλειονότητα των χρηστών φταίνε όλα μαζί. Το windows market όσο παραμένει σε αυτή την κατάσταση αποτελεί τροχοπέδη για όποιον έχει γευτεί το store των υπόλοιπων os με αποτέλεσμα ωραία κινητά όπως το 1020, το 1520 να μην κάνουν τις ανάλογες πωλήσεις που θα έκαναν με άλλο os. Δεν μπορείς να το καταλάβεις, οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετρητης των fps δεν υπαρχει,οποταν τουλαχιστον με το 920 δε θα καταλαβεις διαφορα,μεχρι να βγουν πιο απαιτητικα παιχνιδια!

Ναι στα παιχνιδια υστερει πολυ το wp και ισως να χριαστει λιγο σπρωξιμο απο την ms,για να αρχισουν να έρχονται περισσοτερα καλα παιχνιδια και σ'αυτο!

Ναι ρε το ξέρω, εγώ πάντως στην θέση της ΜS θα έβγαζα όλα τα XBLA σε WP8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε το ξέρω, εγώ πάντως στην θέση της ΜS θα έβγαζα όλα τα XBLA σε WP8

καλά αν το κάνει αυτό θα σκοτώσει τα πάντα. Πάντως γενικά από ποιότητα παιχνιδιών πάει πολύ καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το θες καλο ειναι φυσικα ειναι ενα απο τα πλεονεκτηματα του android σιγουρα ομως δε σε αναγκαζει καποιος ομως να αγορασεις κατι που δε θες, το προβλημα ειναι να μην εισαι αναγκασμενος να το κανεις εκει ειναι ολη η ουσια. Σε αυτην την περιπτωση το πλεονεκτημα ερχεται να μπαλωσει οπως οπως ενα μεγαλο μειονεκτημα το οποιο το φορτωνεσαι χωρις να το ξερεις. Σε συσκευες android αυτο ειναι κατι συνηθισμενο. Σε καμια περιπτωση δεν βγαζω αχρηστο το android, θεωρητικα ειναι το πιο ολοκληρωμενο σαν μεμονομενο mobile OS αλλα η θεωρια απεχει απο την πραξη οταν αυτο μετουσιωνεται σε μια συσκευη

Στο πόσο δεν σε ικανοποιούν τα υπάρχων System Apps εξαρτάται απο τις ανάγκες του χρήστη καθώς και απο το τι δουλειά έχει κάνει ο κατασκευαστής με το TouchWiz/Sense κλπ. Απο προσωπική χρήση το μόνο που αλλάζω είναι η εφαρμογή για μηνύματα που δεν μου αρέσει οπτικά και το keyboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότερες εφαρμογές επι πληρωμή έχουν και free εκδόσεις που μπορείς να τις δοκιμάσεις. Επίσης υπάρχουν πολύ περισσότερες ολοκληρωμένες εφαρμογές δωρεάν χωρίς να πληρώνεις το παραμικρό σε σύγκριση με το windows market. Και δεν το έψαξα 10 λεπτά γιατί σιγά μην ασχοληθώ με wp σε ένα κατάστημα όταν υπάρχουν τόσα καλύτερα κινητά γύρω του. Σε 920 φίλου τα βλέπω και το έψαξα για να έχω άποψη επί του θέματος.

 

Επίσης σε κάθε αγορά εφαρμογής από το google store μπορείς εντός 15 λεπτών να πάρεις τα λεφτά σου πίσω. Παλιά ήταν μία ώρα αν δεν κάνω λάθος και το ένα τέταρτο δεν ειναι πολύς χρόνος.

 

Κάνεις το λάθος να νομίζεις οτι πρώτα μας έφταιγε το ένα και μετά το άλλο ενώ στην πλειονότητα των χρηστών φταίνε όλα μαζί. Το windows market όσο παραμένει σε αυτή την κατάσταση αποτελεί τροχοπέδη για όποιον έχει γευτεί το store των υπόλοιπων os με αποτέλεσμα ωραία κινητά όπως το 1020, το 1520 να μην κάνουν τις ανάλογες πωλήσεις που θα έκαναν με άλλο os. Δεν μπορείς να το καταλάβεις, οκ.

 

Οι κλασσικές γενικολογίες των γνωστών haters. Και φυσικά πετάνε και το κλισε «το δοκίμασα σε κινητό φίλου» όταν πραγματικά η μόνη τους εμπειρία είναι τα βίντεο του YT και το Public

.

Πες μας ποιες εφαρμογές σου λείπουν και ποίες free χρησιμοποιείς στο Android και δεν υπάρχουν στα wp. Βέβαια εσύ έχεις κολλήσει με το 1 euro των angry birds. Τραγικό όταν δίνουμε εκατοντάδες ευρώ για ένα κινητό. Και ακόμη πιο αστείο είναι ότι τόσο κάνει και στο Android εκτός και αν θες να σου σπάνε τα νεύρα οι διαφημίσεις.

 

Παλιότερα είχα ποστάρει link που έδειχνε πως αναλογικά στο store των wp υπάρχουν περισσότερες free εφαρμογές από αυτό του android. Αλλά όχι αφού το τσέκαρες εσύ από το κινητό του κολλητού έτσι πρέπει να είναι.

 

P.S.: 15 λεπτά είναι πολύ λίγος χρόνος για να τσεκάρεις μια εφαρμογή. Πόσο μάλλον ένα παιχνίδι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πόσο δεν σε ικανοποιούν τα υπάρχων System Apps εξαρτάται απο τις ανάγκες του χρήστη καθώς και απο το τι δουλειά έχει κάνει ο κατασκευαστής με το TouchWiz/Sense κλπ. Απο προσωπική χρήση το μόνο που αλλάζω είναι η εφαρμογή για μηνύματα που δεν μου αρέσει οπτικά και το keyboard.

η αλλαγη keyboard οντως ειναι πολυ ωραια ως δυνατοτητα εχω δοκιμασει το swype και ειναι πολυ καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά αν το κάνει αυτό θα σκοτώσει τα πάντα. Πάντως γενικά από ποιότητα παιχνιδιών πάει πολύ καλά.

Κάποτε έλεγε ότι δεν θα βγάλει φορητή κονσόλα γιατί θα μετατρέψει τα WP8 σε φορητή κονσόλα, ακόμα περιμένουμε :(
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...