Προς το περιεχόμενο

Παρουσίαση Nokia Lumia 1020


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν η νόκια έχει ίδιο σχεδιασμό στα μοντέλα τι να πει δλδ κι η apple; μη τρελαθούμε τώρα. 

 

Δεν ξέρω ποιος το εγραψε αλλα σε καμία περίπτωση η nokia δεν εχει τον ιδιο σχεδιασμο στα μοντελα της. Κάθε ένα ειναι διαφορετικο μπορεις να δεις σε καποια μια γραμμη ως βασικη οπως αυτη που ειχαν τα 800 και 900 και πιστευω οτι ειναι αισθητικα εξαιρετικη αλλα το να πεις οτι ειναι ολα ίδια είναι πέρα από κάθε φαντασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στο 1020 καθώς ο φακός έχει αλλάξει (έχει και κανονικό διάφραγμα πλέον νομίζω) ενώ έχουν κρατήσει τον ίδιο καλό αισθητήρα.

Δυστυχως ο αισθητηρας του 1020 ειναι μικροτερος απο αυτον του 808!

 

Επισης δε νομιζω αυτο που 'ερχεται' να ειναι focus μετα την ληψη, μαλλον 'defocus' μετα την ληψη θα ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ο αισθητηρας του 1020 ειναι μικροτερος απο αυτον του 808!

όντως έγινε 2/3 από 1/1.2! Αλλα χαλάλι αν έφτιαξαν τον φακό.. :)

Αυτό με το focus που λες δεν το κατάλαβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα λεει οτι θα σου παρεχει την δυνατοτητα να επιλεγεις που θα εστιασεις κατοπιν της ληψης!

Προφανως κατι τετοιο ειναι αδυνατο. Η εστιαση γινεται απο τα οπτικα μερη του φακου κατα την ληψη και μονο.

Αυτο που θεωρω οτι εννοουν ειναι κατι που υπαρχει ....απο παντα (!) δηλαδη να επιλεξεις απο την ηδη σωστα εστιασμενη περιοχη ποιο τμημα θες να 'τονισεις' οποτε κατα συνεπεια και ποιο θες να βγει εκτος εστιασης (να θολωσει - defocus). Να καταφερεις να εστιασεις καπου εκ των υστερων που δεν ειχες εστιασει κατα την ληψη τι να πω, το διαγαλαξιακο ταξιδι μου ακουγεται πιο ευκολο. :)

(εκτος αν ξερω γω ειναι κατι ελαχιστο θολο και εσυ τιναξεις ολη την υπολοιπη εικονα στη θολουλα, τελος παντων μπορει να λεω και βλακειες αλλα αν εχει καποιος αλλος πιο πληρη αποψη ας το εξηγησει)

 

ΥΓ. Κι εμενα με ψηνει πολυ το 1020 (οταν πεσει εκει που ειναι τωρα το 920 :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα λεει οτι θα σου παρεχει την δυνατοτητα να επιλεγεις που θα εστιασεις κατοπιν της ληψης!

Προφανως κατι τετοιο ειναι αδυνατο. Η εστιαση γινεται απο τα οπτικα μερη του φακου κατα την ληψη και μονο.

Αυτο που θεωρω οτι εννοουν ειναι κατι που υπαρχει ....απο παντα (!) δηλαδη να επιλεξεις απο την ηδη σωστα εστιασμενη περιοχη ποιο τμημα θες να 'τονισεις' οποτε κατα συνεπεια και ποιο θες να βγει εκτος εστιασης (να θολωσει - defocus). Να καταφερεις να εστιασεις καπου εκ των υστερων που δεν ειχες εστιασει κατα την ληψη τι να πω, το διαγαλαξιακο ταξιδι μου ακουγεται πιο ευκολο. :)

(εκτος αν ξερω γω ειναι κατι ελαχιστο θολο και εσυ τιναξεις ολη την υπολοιπη εικονα στη θολουλα, τελος παντων μπορει να λεω και βλακειες αλλα αν εχει καποιος αλλος πιο πληρη αποψη ας το εξηγησει)

 

ΥΓ. Κι εμενα με ψηνει πολυ το 1020 (οταν πεσει εκει που ειναι τωρα το 920 :))

Ειναι πιθανο να βγαζει διαφορες φωτογραφιες με διαφορετικα εστιακα μηκη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, ποιο "κατώτερο λειτουργικό"; Το λειτουργικό πετάει, δεν κολλάει πουθενά ακόμη και σε μονοπύρηνα κινητά, έχει φοβερή ενσωμάτωση των κοινωνικών δικτύων, πολύ καλή αυτονομία και φυσικά office. Όταν είχα iPhone πάσχιζα για τα αυτονόητα,δηλαδή να ανοίξω ένα απλό word! Όσο για τις εφαρμογές που υποτίθεται ότι λείπουν, προσωπικά ζω και χωρίς instagram, αρκεί να κάνω τη δουλειά μου.

Sent from my RM-892_eu_euro1_227

συμφωνώ και επαυξάνω σε αυτά που λες φίλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα ειναι ακριβως αυτο που σωστα υπεθεσε ο disqualified:

When snapping a shot, the Windows Phone will take numerous photos over the focus range.

To μονο χρησιμο (και "νεο") που βλεπω με αυτη τη λειτουργια ειναι οτι σου δινει (πιστευω και ελπιζω) μια φωτογραφια οπου ειναι τα παντα in-focus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιος το εγραψε αλλα σε καμία περίπτωση η nokia δεν εχει τον ιδιο σχεδιασμο στα μοντελα της. Κάθε ένα ειναι διαφορετικο μπορεις να δεις σε καποια μια γραμμη ως βασικη οπως αυτη που ειχαν τα 800 και 900 και πιστευω οτι ειναι αισθητικα εξαιρετικη αλλα το να πεις οτι ειναι ολα ίδια είναι πέρα από κάθε φαντασία

 Συμφωνώ με την άποψη σου εξού και η ερώτηση που έθεσα ήταν καθαρά ειρωνική καθαρά ως προς το βίντεο του MeGA Hal (βλ. 00,30 στο βίντεο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα λεει οτι θα σου παρεχει την δυνατοτητα να επιλεγεις που θα εστιασεις κατοπιν της ληψης!

Προφανως κατι τετοιο ειναι αδυνατο. Η εστιαση γινεται απο τα οπτικα μερη του φακου κατα την ληψη και μονο.

Αυτο που θεωρω οτι εννοουν ειναι κατι που υπαρχει ....απο παντα (!) δηλαδη να επιλεξεις απο την ηδη σωστα εστιασμενη περιοχη ποιο τμημα θες να 'τονισεις' οποτε κατα συνεπεια και ποιο θες να βγει εκτος εστιασης (να θολωσει - defocus). Να καταφερεις να εστιασεις καπου εκ των υστερων που δεν ειχες εστιασει κατα την ληψη τι να πω, το διαγαλαξιακο ταξιδι μου ακουγεται πιο ευκολο. :)

(εκτος αν ξερω γω ειναι κατι ελαχιστο θολο και εσυ τιναξεις ολη την υπολοιπη εικονα στη θολουλα, τελος παντων μπορει να λεω και βλακειες αλλα αν εχει καποιος αλλος πιο πληρη αποψη ας το εξηγησει)

 

ΥΓ. Κι εμενα με ψηνει πολυ το 1020 (οταν πεσει εκει που ειναι τωρα το 920 :))

Δεν εισαι πολυ ενημερωμενος.Η τεχνολογια υπαρχει εδω και καιρο δες εδω λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, ποιο "κατώτερο λειτουργικό"; Το λειτουργικό πετάει, δεν κολλάει πουθενά ακόμη και σε μονοπύρηνα κινητά, έχει φοβερή ενσωμάτωση των κοινωνικών δικτύων, πολύ καλή αυτονομία και φυσικά office. Όταν είχα iPhone πάσχιζα για τα αυτονόητα,δηλαδή να ανοίξω ένα απλό word! Όσο για τις εφαρμογές που υποτίθεται ότι λείπουν, προσωπικά ζω και χωρίς instagram, αρκεί να κάνω τη δουλειά μου.

Sent from my RM-892_eu_euro1_227

Μα υπάρχει instagram :P

είμαι απο παλιά φαν την νοκια. μου άρεσαν όλα τα κινητά που έβγαζε τότε (cell phone).. και στα smartphone μου άρεσε αρκετά συγκεκριμένα με το 5800 έμεινα 2,5 χρόνια και με είχε βγάλει ασπροπρόσωπο.. μέχρι που πείρα android και κατάλαβα τι θα πει apps..

τωρα τα windows phone που έχει βγάλει τα φοβάμαι. ειναι ΠΟΛΥ ωραια εμφανισιακά και η κάμερα, που χρησιμοποιώ αρκετα, πετάει αλλα το λειτουργικό....

Πως μπορείς να ξες το,λειτουργικό απο την στιγμή που δεν το χρησημοποιεισες ποτε; Δοκίμασε το και θα σιχαθείς το android.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote name="Windows8" post="52764818"

Πως μπορείς να ξες το,λειτουργικό απο την στιγμή που δεν το χρησημοποιεισες ποτε; Δοκίμασε το και θα σιχαθείς το android.

 

Το εχω δοκιμασει ρε συ. Καλο ειναι αλλα..

Το μαρκετ ειναι καπως φτωχό.

Μπορει με καποια τρελη καινοτομία να με τραβήξει. Η καμερα ειναι μια απο αυτες αλλα και παλι το μαρκετ ειναι ενα μεγαλο πλιν. Ειμαι νοκια φανμποϊ. Την αφορμη ψαχνω να παρω nokia αλλα δν την βρισκω κατάλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...