Προς το περιεχόμενο

Asus Transformer Book T100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το recovery στο 32αρι βρίσκεται σε ξεχωριστή μνήμη. Εμένα με απασχολεί που χάθηκαν όλα αυτά τα GB. Επίσης, δεν θέλω να παίξω με το recovery, διότι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί.

 

Χθες μετά το μήνυμα που έστειλα, απενεργοποίηση το fast boot μέσω cmd και τότε το δέχτηκε. Αλλά και πάλι, το να έχω μείνει με μηδέν χώρο διαθέσιμο έστω με το fast boot ενεργοποιημένο, μου φαίνεται περίεργο όταν το ταμπλέτα είναι σχεδόν άδειο. Όλα τα temp ειναι σβησμένα, και τα ιστορικά, και τα cookies... χρησιμοποιώ το ccleaner τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα.

 

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι την ταμπλέτα την έχω στημένο με τον ίδιο τρόπο πολύ καρό τώρα, διότι την χρησιμοποιώ για συγκεκριμένα πράγματα. Ούτε έχω προσθέσει ούτε αφαιρέσει κάτι. Πως γίνεται λοιπόν όσο περνάει ο καιρός από εκεί που είχα 2-3 γίγας ελεύθερα τώρα να έχω 50ΜΒ;

 

Επίσης θα ήταν πολύ βολικό αν με κάποιον τρόπο μπορούσες να μεταφέρεις το office στην εξωτερική μνήμη, αλλά δεν ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει αυτό μιας και έρχεται προεγκατεστημένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το recovery στο 32αρι βρίσκεται σε ξεχωριστή μνήμη. Εμένα με απασχολεί που χάθηκαν όλα αυτά τα GB. Επίσης, δεν θέλω να παίξω με το recovery, διότι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί.

 

Χθες μετά το μήνυμα που έστειλα, απενεργοποίηση το fast boot μέσω cmd και τότε το δέχτηκε. Αλλά και πάλι, το να έχω μείνει με μηδέν χώρο διαθέσιμο έστω με το fast boot ενεργοποιημένο, μου φαίνεται περίεργο όταν το ταμπλέτα είναι σχεδόν άδειο. Όλα τα temp ειναι σβησμένα, και τα ιστορικά, και τα cookies... χρησιμοποιώ το ccleaner τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα.

 

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι την ταμπλέτα την έχω στημένο με τον ίδιο τρόπο πολύ καρό τώρα, διότι την χρησιμοποιώ για συγκεκριμένα πράγματα. Ούτε έχω προσθέσει ούτε αφαιρέσει κάτι. Πως γίνεται λοιπόν όσο περνάει ο καιρός από εκεί που είχα 2-3 γίγας ελεύθερα τώρα να έχω 50ΜΒ;

 

Επίσης θα ήταν πολύ βολικό αν με κάποιον τρόπο μπορούσες να μεταφέρεις το office στην εξωτερική μνήμη, αλλά δεν ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει αυτό μιας και έρχεται προεγκατεστημένο...

Κοιταξε μηπως στα restore point εχεις ορισμενο να μπορει να δεσμευει μεγαλο μεγεθος απο το σκληρο γι'αυτα.

 

post-192952-0-57047800-1414312040_thumb.png

Eπισης ελεγξε και το χωρο που σου πιανουν καποιες metro εφαρμογες,γιατι κυριως τα μεγαλα παιχνιδια,οταν δεχονται updates μεγαλωνει και το μεγεθος τους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To system protection είναι στο 1% με 300ΜΒ χωρο, αλλά αυτή την στιγμή δεν έχει κανένα restore point διότι τα έσβησα όλα.

 

Οι metro εφαρμογές είναι 1,2GB και δεν έχω παιχνίδια.

 

Επίσης απενεργοποιησα και το fast boot. Με πηγε στα 1,8GB και τώρα με έχει κατεβάσει στα 800ΜΒ. Χωρίς να κάνω καμία χρήση στον υπολογιστή διότι έκανα scan μπας και έχω κολλησει τίποτα.

 

Τι στα κομμάτια γράφεται εκεί μέσα δεν ξέρω. Αν πάω στο C: και πατήσω select all/properties μου λέει ότι τα αρχεία πιάνουν χωρο 16,1GB. Αν πατήσω properties στον C: μου λέει ότι έχω το used space είναι 29GB.

 

Με τρώει να του πατήσω ένα format πάντως...

Επεξ/σία από tsiouficto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To system protection είναι στο 1% με 300ΜΒ χωρο, αλλά αυτή την στιγμή δεν έχει κανένα restore point διότι τα έσβησα όλα.

 

Οι metro εφαρμογές είναι 1,2GB και δεν έχω παιχνίδια.

 

Επίσης απενεργοποιησα και το fast boot. Με πηγε στα 1,8GB και τώρα με έχει κατεβάσει στα 800ΜΒ. Χωρίς να κάνω καμία χρήση στον υπολογιστή διότι έκανα scan μπας και έχω κολλησει τίποτα.

 

Τι στα κομμάτια γράφεται εκεί μέσα δεν ξέρω. Αν πάω στο C: και πατήσω select all/properties μου λέει ότι τα αρχεία πιάνουν χωρο 16,1GB. Αν πατήσω properties στον C: μου λέει ότι έχω το used space είναι 29GB.

 

Με τρώει να του πατήσω ένα format πάντως...

Τα hide files τα εχεις να εμφανιζονται? 

Συνηθως ολος ο μεγελος ογκος "ανεξηγητων" MB βρησκεται στο φακελο USER/χρηστης/AppData/Local.

Κοιτα εκει να δεις τι γινεται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα  hidden και τα system βλέπω. Το AppData είναι στα δυο γίγα, κάτι που το θεωρώ φυσιολογικό διότι εκεί μέσα είναι και οι metro εφαρμογές.

 

Αν θυμαμαι καλά και εσύ το Τ100 έχεις. Εσένα για παράδειγμα πως είναι η χωρητικότητα σου; Αν μπορείς δες τα παρακάτω και πες μου για να συγκρίνουμε νούμερα

1) Ποσο χωρο πιάνουν όλα τα αρχεία στον C αν κάνεις select all/properties (εμένα 18,2GB)

2) Ποσο χώρος σου λέει ότι είναι used αν πατήσεις properties στον C (εμενα 27.4GB)

3) Ποσο χωρο σου λέει στο disk space; Εμένα οι εφαρμογές είναι 1,2GB και media and files λίγο πάνω από 1ΜΒ... επιβεβαιώνω το 1ΜΒ ότι δεν είναι τυπογραφικό λάθος, διότι αυτά τα αρχεία τα περνάω στην SD.

4) Έχεις ενεργοποιημένα τα Office; Εγώ ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα  hidden και τα system βλέπω. Το AppData είναι στα δυο γίγα, κάτι που το θεωρώ φυσιολογικό διότι εκεί μέσα είναι και οι metro εφαρμογές.

 

Αν θυμαμαι καλά και εσύ το Τ100 έχεις. Εσένα για παράδειγμα πως είναι η χωρητικότητα σου; Αν μπορείς δες τα παρακάτω και πες μου για να συγκρίνουμε νούμερα

1) Ποσο χωρο πιάνουν όλα τα αρχεία στον C αν κάνεις select all/properties (εμένα 18,2GB)

2) Ποσο χώρος σου λέει ότι είναι used αν πατήσεις properties στον C (εμενα 27.4GB)

3) Ποσο χωρο σου λέει στο disk space; Εμένα οι εφαρμογές είναι 1,2GB και media and files λίγο πάνω από 1ΜΒ... επιβεβαιώνω το 1ΜΒ ότι δεν είναι τυπογραφικό λάθος, διότι αυτά τα αρχεία τα περνάω στην SD.

4) Έχεις ενεργοποιημένα τα Office; Εγώ ναι.

Eγω εχω το 64αρι με τα 8gb του partition να ειναι στο ιδιο σκληρο και οχι σε δευτερο που ειναι τα 32GB μοντελα!

Επισης εχω ενα καρο εφαρμογες μεσα και ειναι δυσκολο να το συγκρινω με σενα!

Μου φαινεται αρκετα αδικαιολογητη η διαφορα που εχεις και νομιζω ενα refresh θα λυσει το θεμα!Δε χρειαζεται reset για να σου καθαρισει το c.

Καλυτερα κανε refresh,αλλα πρωτα απενεργοποιησε τον bitlocker για να σε αφησει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το refresh ζητάει 12gb ελεύθερο χώρο. Την διακρίνεις την ειρωνεία ε;;; χαχα

 

Εκτός άμα εννοείς κάτι άλλο, διότι αυτά περί bitlocker δεν τα κατέχω...

Oλα τα αρχεια σου ειναι κωδικοποιημενα απο το bitlocker και δε μπορει καποιος να κανει απλα refresh(που σου κρατα ολα τα αρχεια,metro apps κ settings και διαγραφει ολα τα υπολοιπα desktop εφαρμογες&updates) ή να σου παρει τα αρχεια και να δειαβασει τα αρχεια σου, χωρις να μπει κανονικα στο λογισμικο!

Μεχρι τα 8,ηταν ενα feature των επαγγελματικων εκδοσεων των windows,τωρα ειναι σε ολα και ειναι ενεργοποιημενο by default.

 

Αν θα πας σε reset,γιατι προφανως να ψαχνεις πως να σβησεις 12gb απ'την στιγμη που δε ξερεις που βρεθηκαν δε λεει, δε χρειαζεται να τον απενεργοποιησεις! 

 

Εδω πως ενεργοποιειται κ απενεργοποιειται:

 

post-192952-0-05881100-1414324259_thumb.png

Επεξ/σία από ektor7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μεγάλο πρόβλημα με τον χώρο (32αρα ταμπλέτα). Οι εγκατεστημένες εφαρμογές είναι 1,89GB, έχω ενεργοποιημένα τα office, αρχεία του στυλ documents και μουσική δεν έχω καθόλου, έχω απενεργοποιημένο το fast boot, έχω μειώσει τον χώρο του recycle bin στο 1γιγα και αυτή τη στιγμή έχω 50ΜΒ ελεύθερα. Επίσης τρέχω το ccleaner και τα έχω αδειάσει όλα τα temp. Που στα κομμάτια ρε παιδιά χάνω κάτι; Όταν απενεργοποίηση το fast boot δεν κέρδισα τίποτα. Έχω κάνει restart και reboot εκατό φορές και τίποτα. Μπορεί καποιος να με βοηθήσει;

 Εγω κερδισα παντως γυρω στα 2GB σβήνοντας το  hiberfil.sys  

 

πληροφοριες εδώ : http://www.nextofwindows.com/what-is-hiberfilsys-and-how-to-delete-in-windows-7-free-up-hard-drive-space/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Επειδή το Transformer είναι διαθέσιμο στο e-shop.gr στα 340-400 ευρώ και ενδιαφέρομαι, μπορεί κάποιος κάτοχος του να μου πει συνολικά την εντύπωσή του;

 

Είχα ένα netbook 11.6 (Acer Aspire One 756 με τον Intel Celeron Dual Core 1007U) και λόγω κλοπής, σκέφτομαι να κινηθώ προς την έκδοση με τον 64άρη SSD, δεν ξέρω αν θα το προτιμήσω και με τον 500άρη ΗDD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαιρετώ την παρέα!

 

Έχω το 32αρι  Τ100 από το καλοκαίρι, το πήρα για ταινίες και για ένα παιχνιδάκι που παίζω.

 

Μέχρι τώρα υπέρ ευχαριστημένος, τρομερή μπαταρία, και με μια 32αρα sd κάνω τη δουλειά μου βάζοντας εκεί τις σειρές-ταινίες μου, είτε στριμάρω απο τον σταθερό μου. (14gb ταινία streamαρε για πλάκα).

 

ΟΜΩΣ, υπάρχει ένας ssd 128gb στο λαπτοπ του πατέρα μου που του είναι άχρηστη τόση χωρητικότητα ( μόνο firefox μπαίνει)

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Γίνεται να κάνω την τράμπα; Μέσω Acronis ας πούμε;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα!

 

Έχω το 32αρι  Τ100 από το καλοκαίρι, το πήρα για ταινίες και για ένα παιχνιδάκι που παίζω.

 

Μέχρι τώρα υπέρ ευχαριστημένος, τρομερή μπαταρία, και με μια 32αρα sd κάνω τη δουλειά μου βάζοντας εκεί τις σειρές-ταινίες μου, είτε στριμάρω απο τον σταθερό μου. (14gb ταινία streamαρε για πλάκα).

 

ΟΜΩΣ, υπάρχει ένας ssd 128gb στο λαπτοπ του πατέρα μου που του είναι άχρηστη τόση χωρητικότητα ( μόνο firefox μπαίνει)

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Γίνεται να κάνω την τράμπα; Μέσω Acronis ας πούμε;;; 

H μήπως ο σκληρός που είδα ότι αλλάζει είναι αυτός του dock? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μήπως ο σκληρός που είδα ότι αλλάζει είναι αυτός του dock? 

Moνο αυτος του dock,αν μπορεσεις να αλλαξεις,γιατι ο εσωτερικος,ειναι ενσωματομενος και οι bay trail δεν υποστηριζουν ssd,αλλα emmc.

Και για να βαλεις στο dock αλλο δισκο,πρεπει να εχεις το μοντελο με το 500αρι hdd dock.Στο απλο δε μπαινει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω ένα πρόβλημα.

Έχω μια samsung 32άρα sd class 10.

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που μπαίνω σε stand-by mode και ξανα-ενεργοποιώ το τάμπλετ, ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ την sd.

Τη βγάζω, την ξαναβάζω, τίποτα. Κάνω disable/enable τον controller από τη διαχείριση συσκευών, τα ίδια. Πρέπει να κάνω restart.

Το παθαίνει κανένας άλλος; Τι θα μπορούσα να κάνω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...