Προς το περιεχόμενο

Τι καινούριο φέρνει το Android 4.4 KitKat


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταλαβες αλλα προσπαθεις να το αποφυγεις!

Θα σου δωσω ενα παραδειγμα!

Εχεις ενα καινουριο smartphone και ενα καινουριο tablet και τα δυο με android και θες να κανεις backup ολες τις εφαρμογες του κινητου και να τις φυλαξεις στο tablet!

Πως μπορεις να το κανεις?

 

Νομιζω δεν ειναι κατι δυσκολο,για ενα τοσο εξελιγμενο λογισμικο!

Τι εννοεις backup;;

Αφου ολες οι εφαρμογες θα κατεβουν αυτοματα στο κινητο(ή το πολυ-πολυ θα τις διαλεξεις) μιας και ειναι δεμενες με το gmail λογαριασμο σου.

 

Γινονται αυτοματα backup οι επαφες σου, οι φωτογραφιες σου, οι σημειωσεις σου, τα τραγουδια mp3, τα bookmarks και τα passwords των sites που εχεις επισκεφθει, τα βιβλια που εχεις αγορασει(μεχρι και σε ποια σελιδα ησουν την τελευταια φορα που διαβαζες ενα βιβλιο!), οι ταινιες που εχεις αγορασει ,οι εφαρμογες που εχεις εγκαταστησει, τα score των παιχνιδιων που εχεις παιξει, μεχρι και τα password των wifi που εχεις συνδεθει.

 

Οτι εξτρα θελεις, ανεβασε το στο google drive(ή dropbox).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι εννοεις backup;;

Αφου ολες οι εφαρμογες θα κατεβουν αυτοματα στο κινητο(ή το πολυ-πολυ θα τις διαλεξεις) μιας και ειναι δεμενες με το λογαριασμο σου.

Αλλα δε θα εχουν τα δεδομενα που ειχα,εκτως απο τις εφαρμογες που διαθετουν cloud save!

Ουτε θα σου φυλαξει τις ρυθμησεις launcher ή αυτα που εχεις παραμετροποιησει!

Ξανα στήσιμο απο την αρχη!

Το backup δε ηταν αυτο που θιγετε πραγματικα,αλλα το ποσο ολοκληρομενο και αυτονομο ειναι σαν λογισμικο,για να σταθει διπλα στα windows και στα αλλα desktops os!Οπως υποστηριζει ο φιλος μας,ο μαχητης του δρομου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα δε θα εχουν τα δεδομενα που ειχα,εκτως απο τις εφαρμογες που διαθετουν cloud save!

Ουτε θα σου φυλαξει τις ρυθμησεις launcher ή αυτα που εχεις παραμετροποιησει!

Ξανα στήσιμο απο την αρχη!

Σχεδον τα παντα θα εχει, χωρις σχεδον καμμια παρεμβαση του χρηστη. (μεχρι και τα wifi passwords ή την σελιδα του βιβλιου που διαβασες θα εχει!)

Ακομα και τις ρυθμισεις του launcher, μπορεις να τις σωσεις, απλα αυτο θα πρεπει να γινει χειροκινητα.

 

Τι δεδομενα εχεις σε μια εφαρμογη που δεν ειχε cloud save; Οτι θα πρεπει να κανεις ξανα απλα login στο fb και στο skype, στο twitter και στο insomnia app ( ;) ) ;;

 

O browser θα ειναι ετοιμος με τα bookmarks και τα passwords, οι επαφες σου με ολα τα πεδια και τις φωτογραφιες τους θα ειναι εκει, η μουσικη συλλογη σου θα ειναι ετοιμη, οι φωτογραφιες σου θα ειναι ολες διαθεσιμες, ολες οι προηγουμενες εφαρμογες που ειχες θα εγκατασταθουν αυτοματα χωρις να κανεις τιποτα, τα παιχνιδια θα εχουν τα high scores σου, οι σημειωσεις σου θα επανελθουν, τα βιβλια σου θα κατεβουν, το calendar θα ειναι ετοιμο με ολα τα προηγουμενα και μελλοντικα συμβαντα κλπ. 

Aκομα και τα ξυπνητηρια που εχεις ρυθμισει(διαφορετικα πχ για καθημερινες και σαβ/κα) θα ειναι ετοιμα-διαθεσιμα στη νεα σου συκευη!

 

Και επαναλαμβανω:

ολα τα παραπανω χωρις καμμια περεμβαση του χρηστη!

 

Αυτο φυσικα ειναι αδυνατον να γινοταν ακομα και σε ενα desktop os οπως τα windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα δε θα εχουν τα δεδομενα που ειχα,εκτως απο τις εφαρμογες που διαθετουν cloud save!

Ουτε θα σου φυλαξει τις ρυθμησεις launcher ή αυτα που εχεις παραμετροποιησει!

Ξανα στήσιμο απο την αρχη!

Το backup δε ηταν αυτο που θιγετε πραγματικα,αλλα το ποσο ολοκληρομενο και αυτονομο ειναι σαν λογισμικο,για να σταθει διπλα στα windows και στα αλλα desktops os!Οπως υποστηριζει ο φιλος μας,ο μαχητης του δρομου!

 

 

Εχεις ενα καινουριο smartphone και ενα καινουριο tablet και τα δυο με android και θες να κανεις backup ολες τις εφαρμογες του κινητου και να τις φυλαξεις στο tablet!

 

 Εσυ μίλησες για συγχρονισμό και οχι back up αν μιλάς για back up παίρνεις ολόκληρη τη ρομ back up αν γουστάρεις ε και; Στα windows το ιδιο πρέπει να κανεις.

Στα windows πως θα συγχρονίζεις τα data απο το laptop στο tablet σου ή απο το wp με το tablet σου; 

Αν θες να συγχρονιζεις το android σου με αλλα android εκτος απο το google sync θες και data απο εφαρμογες εδω εισαι https://play.google.com/store/apps/details?id=com.quintstoffers.DataSync

Τωρα βρες μου κατι αντίστοιχο στα windows 8 windows phone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδον τα παντα θα εχει, χωρις σχεδον καμμια παρεμβαση του χρηστη. (μεχρι και τα wifi passwords ή την σελιδα του βιβλιου που διαβασες θα εχει!)

Ακομα και τις ρυθμισεις του launcher, μπορεις να τις σωσεις, απλα αυτο θα πρεπει να γινει χειροκινητα.

 

Τι δεδομενα εχεις σε μια εφαρμογη που δεν ειχε cloud save; Οτι θα πρεπει να κανεις ξανα login στο fb και στο skype και στο twitter;;

O browser θα ειναι ετοιμος με τα bookmarks και τα passwords, οι επαφες σου με ολα τα πεδια και τις φωτογραφιες τους θα ειναι εκει, η μουσικη συλλογη σου θα ειναι ετοιμη, οι φωτογραφιες σου θα ειναι ολες διαθεσιμες, ολες οι προηγουμενες εφαρμογες που ειχες θα εγκατασταθουν αυτοματα χωρις να κανεις τιποτα, τα παιχνιδια θα εχουν τα high scores σου, οι σημειωσεις σου θα επανελθουν, το calendar θα ιεναι ετοιμο με ολα τα προηγουμενα και μελλοντικα συμβαντα κλπ.

 

Πριν ενα μηνα εχω κανει hard reset και εκτως αυτα που εχω ρυθμησμενα και συχρονισμενα στο google account και τα παιχνιδια που ειχαν could save,ολα τα υπολοιπα αρχεια χαθηκαν και τα παιχνιδια που δεν ειχαν cloud save,ξεκινησαν απο την αρχη!

Ουτε ο wifi password ηταν φυλαγμενο!!!

 

Μικρη η ζημια,γενικα γιατι οσα αρχεια ηθελα τα φυλαξα στο skydrive και το μονο παιχνιδι που με ενδιεφερε ειχε cloud save και τον apex τον εστησα απο την αρχη!Τα widget επρεπε να τα ξανα τοποθετισω και να κανω τις ρυθμησει απο την αρχη και ειδικα για το widget του καιρου επρεπε να ξανα κατεβασω τα extra πακετα!

 

 

Το θεμα στο ξανα λεω,δεν ειναι το backup αλλα η αποψη μερικων οτι το android μπορει ευκολα να αντικαταστησει λογισμικα οπως τα windows,osx και αλλες πληρεις desktop διανομες linux!Εκει επικεντροθεις!

Εσυ μίλησες για συγχρονισμό και οχι back up αν μιλάς για back up παίρνεις ολόκληρη τη ρομ back up αν γουστάρεις ε και; Στα windows το ιδιο πρέπει να κανεις.

Στα windows πως θα συγχρονίζεις τα data απο το laptop στο tablet σου ή απο το wp με το tablet σου; 

Αν θες να συγχρονιζεις το android σου με αλλα android εκτος απο το google sync θες και data απο εφαρμογες εδω εισαι https://play.google.com/store/apps/details?id=com.quintstoffers.DataSync

Τωρα βρες μου κατι αντίστοιχο στα windows 8 windows phone.

Κανε το κοπο και δες τι γραφει το app που ποσταρες!

"** IMPORTANT

** ROOT is REQUIRED"!

Εχω μονο το nexus7 που δεν ειναι root,πως θα το κανω root για να χρησιμοποιησω την εφαρμογη???

Απαντα μου σ'αυτη την ερωτηση και μετα θα σε αφησω μονο,να πλεκεις εγκωμια για το υπερτατο λογισμικο της google!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το θεμα στο ξανα λεω,δεν ειναι το backup αλλα η αποψη μερικων οτι το android μπορει ευκολα να αντικαταστησει λογισμικα οπως τα windows,osx και αλλες πληρεις desktop διανομες linux!Εκει επικεντροθεις!

Κανε το κοπο και δες τι γραφει το app που ποσταρες!

"** IMPORTANT

** ROOT is REQUIRED"!

Εχω μονο το nexus7 που δεν ειναι root,πως θα το κανω root για να χρησιμοποιησω την εφαρμογη???

Απαντα μου σ'αυτη την ερωτηση και μετα θα σε αφησω μονο,να πλεκεις εγκωμια για το υπερτατο λογισμικο της google!

http://nexus7.wonderhowto.com/how-to/easily-root-your-nexus-7-tablet-running-android-4-3-jelly-bean-windows-guide-0148100/

 

Εσυ απάντα μου στην ερώτηση όταν κάνεις format στα windows κάνεις backup τα saves ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ektor υπάρχει τρόπος να κάνεις πλήρες backup στη συσκευή σου και να μη χαθεί η παραμικρή ρύθμιση

 

Εγώ προσωπικά κάθε μήνα κρατάω ένα backup σε cwm recovery και όποτε το έχω χρησιμοποιήσει (για να επαναφέρω το κινητό από αποτυχημένα πειράματα) λειτούργησε τέλεια

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει επίσημη λύση από το ίδιο το λειτουργικό, αλλά τρόποι υπάρχουν κάμποσοι για backup

 

Το να κάνεις τη συσκευή σου root δεν είναι και τόσο τρομερό, μην είσαι υπερβολικός

 

Μονο και μόνο για να μη βλέπεις ανούσιες διαφημίσεις σε browser και εφαρμογές θα έπρεπε να είχες κάνει ήδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ektor υπάρχει τρόπος να κάνεις πλήρες backup στη συσκευή σου και να μη χαθεί η παραμικρή ρύθμιση

Εγώ προσωπικά κάθε μήνα κρατάω ένα backup σε cwm recovery και όποτε το έχω χρησιμοποιήσει (για να επαναφέρω το κινητό από αποτυχημένα πειράματα) λειτούργησε τέλεια

Δυστυχώς δεν υπάρχει επίσημη λύση από το ίδιο το λειτουργικό, αλλά τρόποι υπάρχουν κάμποσοι για backup

Το να κάνεις τη συσκευή σου root δεν είναι και τόσο τρομερό, μην είσαι υπερβολικός

Μονο και μόνο για να μη βλέπεις ανούσιες διαφημίσεις σε browser και εφαρμογές θα έπρεπε να είχες κάνει ήδη

Με root συσκευη,εννοείται γινεται πληρες backup!

Χωρις root,μονο με τη χρηση των windows!

Το root ειναι piece of cake,αλλα δεν γινεται χωρις pc,κατι που αποφευγει επανελημενα να αποφευγει ο "μαχητης" μας,ισως γιατι τον στεναχωρει η ιδεα του κουλου λογισμικου!

 

Δε με ενοχλουν οι διαφημησεις και εκτως του backup και μερικες αλλες εφαρμογες που δε τις χρειάζομαι,δεν θα αλλαξει ιδιαιτερα κατι,στη γενικη εμπειρια αν κανω root.Δεν ειναι ios που θα αυξηθουν υπερβολικά οι δυνατοτητες του,με το jail break!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με root συσκευη,εννοείται γινεται πληρες backup!

Χωρις root,μονο με τη χρηση των windows!

Το root ειναι piece of cake,αλλα δεν γινεται χωρις pc,κατι που αποφευγει επανελημενα να αποφευγει ο "μαχητης" μας,ισως γιατι τον στεναχωρει η ιδεα του κουλου λογισμικου!

 

Δε με ενοχλουν οι διαφημησεις και εκτως του backup και μερικες αλλες εφαρμογες που δε τις χρειάζομαι,δεν θα αλλαξει ιδιαιτερα κατι,στη γενικη εμπειρια αν κανω root.Δεν ειναι ios που θα διπλασιαστουν οι δυνατοτητες του με το jail break!

Δοκίμασε το με linux. 

 

Επίσης δεν φταίει το android που ερχεται με κλειδωμένο bootloader αλλιώς δεν θα χρειαζόσουν ΚΑΝ PC!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://nexus7.wonderhowto.com/how-to/easily-root-your-nexus-7-tablet-running-android-4-3-jelly-bean-windows-guide-0148100/

 

Εσυ απάντα μου στην ερώτηση όταν κάνεις format στα windows κάνεις backup τα saves ή οχι;

Στα windows τα αρχεια μου ειναι σεδιαφορετικο partition και δεν πειραζονται!

Και κανω backup με οποιο εργαλειο θελω,ειτε των windows ειτε ειναι 3rd party και δε χρειαζεται ουτε καν να το φυλαξω σε αλλη συσκευη ή σε καποιο αλλο εξωτερικο χωρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το με linux. 

Επίσης δεν φταίει το android που ερχεται με κλειδωμένο bootloader αλλιώς δεν θα χρειαζόσουν ΚΑΝ PC!

 

Θες να πεις,για το οτι δεν εχεις δικαιοματα root δε φταιει το android,αλλα οι κλειδωμενοι bootloaders της συσκευης???
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πολιτική τις όποιας εταιρίας. 
Edit.

Ο bootloader ειναι ο υπεύθυνος που δεν σου επιτρέπει να μπεις σε αυτόν διότι ερχεται lockαρισμένος.

Οσον αφορά το θέμα pc android root που εθιξες παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ολα στο skydrive,don't worry! :devil:

Τοτε δεν σου φταίει το android το οτι δεν έκανες format τα πολύτιμα saves απο τα αρχεία σου αλλα η ms που σε σαμποτάρει.

 

Οσο για το θέμα αν θα έβαζα σήμερα android στο pc σου απαντώ για τελευταία φορα και να το κλείνουμε εδω. 

Ναι θα έβαζα αν η google γούσταρε να τα φορέσει και στο pc και δεν θα ήμουν ο μόνος και επειδή ακόμα δεν εχει κάνει αυτό το βήμα η google ειμαι με ΓΝΗΣΙΑ windows 7 ΓΝΗΣΙΑ windows 8 & ΓΝΗΣΙΑ windows 8,1.

Οπότε λέγοντας android εισαι osάρα και με ευχαρίστηση θα τα φόραγα στο pc μου ελπιζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

Αν θες ανταλλαγή το nexus 7 και 350 ευρω για i5 laptop :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...