Προς το περιεχόμενο

Τι καινούριο φέρνει το Android 4.4 KitKat


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι πολιτική τις όποιας εταιρίας.

Edit.

Ο bootloader ειναι ο υπεύθυνος που δεν σου επιτρέπει να μπεις σε αυτόν διότι ερχεται lockαρισμένος.

Οσον αφορά το θέμα pc android root που εθιξες παραπάνω.

Οχι επιλογη καποιων εταιριων,αλλα ολων των εταιριων,συμπεριλαβανομενου και της google!

Επιση rootαρεις και χωρις να κανεις unlock τον bootloader!

Τοτε δεν σου φταίει το android το οτι δεν έκανες format τα πολύτιμα saves απο τα αρχεία σου αλλα η ms που σε σαμποτάρει.

 

Οσο για το θέμα αν θα έβαζα σήμερα android στο pc σου απαντώ για τελευταία φορα και να το κλείνουμε εδω.

Ναι θα έβαζα αν η google γούσταρε να τα φορέσει και στο pc και δεν θα ήμουν ο μόνος και επειδή ακόμα δεν εχει κάνει αυτό το βήμα η google ειμαι με ΓΝΗΣΙΑ windows 7 ΓΝΗΣΙΑ windows 8 & ΓΝΗΣΙΑ windows 8,1.

Οπότε λέγοντας android εισαι osάρα και με ευχαρίστηση θα τα φόραγα στο pc μου ελπιζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

Αν θες ανταλλαγή το nexus 7 και 350 ευρω για i5 laptop :D

 

Το βημα της google στα desktops,λεγεται chrome os!Δε θα δυσκολευτεις να το βρεις και να το βαλεις!;)

 

Αν δεν ειμουνα τυπος που κραταει τα πραγματα του,θα το ειχα πουλησει εδω και καιρο!

Ετσι και αλλιως,σε λιγο καιρο ερχεται το windows tablet και ολα θα αποκατασταθουν!

Και για να καταλαβεις οτι δεν ειναι μονο τα windows σημαντικα για μενα,προτιμησα να διαγραψω τους φτηνους atom και να πληρωσω αρκετα παραπανω,για να εξασφαλησω τη συμβατοτητα του tablet με τα ubuntu,που ειναι μεσα στα 5 κυρια πραγματα που ζητω να εχει ή να μπορει να εχει,το tablet που θα παρω!

Για τα android δε με νοιαζει ιδιαιτερα,πλεον!Τα χορτασα και αρχισαν ηδη να με κουραζουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι επιλογη καποιων εταιριων,αλλα ολων των εταιριων,συμπεριλαβανομενου και της google!

Επιση rootαρεις και χωρις να κανεις unlock τον bootloader!

Το βημα της google στα desktops,λεγεται chrome os!Δε θα δυσκολευτεις να το βρεις και να το βαλεις! ;)

 

Αν δεν ειμουνα τυπος που κραταει τα πραγματα του,θα το ειχα πουλησει εδω και καιρο!

Ετσι και αλλιως,σε λιγο καιρο ερχεται το windows tablet και ολα θα αποκατασταθουν!

Και για να καταλαβεις οτι δεν ειναι μονο τα windows σημαντικα για μενα,προτιμησα να διαγραψω τους φτηνους atom και να πληρωσω αρκετα παραπανω,για να εξασφαλησω τη συμβατοτητα του tablet με τα ubuntu,που ειναι μεσα στα 5 κυρια πραγματα που ζητω να εχει ή να μπορει να εχει,το tablet που θα παρω!

Για τα android δε με νοιαζει ιδιαιτερα,πλεον!Τα χορτασα και αρχισαν ηδη να με κουραζουν!

Το να ροοτάρεις το κινητό σου δίχως ανοιχτο bootloader;οταν δεν εχεις πρόσβαση σε pc;

δεν υπάρχει περιπτωση!Με εσένα δεν μιλάω τόση ωρα ή με κάποιον αλλο;

To βήμα της google στα desktops λέγεται chrome os;I dont think so αυτο ειναι για chromebooks και ισως να το διάβασα πολύ πριν το διαβάσεις αλλα που κολλάει;Μην εισαι εριστικός λοιπόν.

Μιλάς για τον εαυτό σου στο δεύτερο  σκέλος και προσωπικές επιλογές δεν μπορω διαφωνήσω σε κάτι. Μπράβο σου!

Back up να δω πως θα παίρνεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ροοτάρεις το κινητό σου δίχως ανοιχτο bootloader;οταν δεν εχεις πρόσβαση σε pc;

δεν υπάρχει περιπτωση!Με εσένα δεν μιλάω τόση ωρα ή με κάποιον αλλο;

To βήμα της google στα desktops λέγεται chrome os;I dont think so αυτο ειναι για chromebooks και ισως να το διάβασα πολύ πριν το διαβάσεις αλλα που κολλάει;Μην εισαι εριστικός λοιπόν.

 

Μιλάς για τον εαυτό σου στο δεύτερο σκέλος και προσωπικές επιλογές δεν μπορω διαφωνήσω σε κάτι. Μπράβο σου!

Back up να δω πως θα παίρνεις!!

Φαινεται οτι δεν εισαι και τοσο ψαγμενος για το αγαπημενο σου λογισμικο!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2233852

 

Μπορει να μην εχω ρουταρει ακομη τη συσκευη μου,αλλα απο την πρωτη κιολας μερα ενημερωθηκα πως rootαρει η συσκευη μου,τι επιλογες εχω και εξακολουθω μεχρι σημερα να ενημερωνομαι γι'αυτη!

Οποταν μη θεωρεις οτι δε ξερω απο android ή οτι δεν ασχοληθηκα περεταιρο μ'αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

λίγο offtopic... αλλά έχει πλάκα να βλέπεις μια συζήτηση μεταξύ αυτού

photo-192952.gif

και αυτού

photo-160771.jpg

. Ξέρεις ότι κάτι θα πάει στραβά... :Ρ

 

on topic. Με το root και τον bootloader.. όντως τι γίνεται; Επειδή στα περισσότερα κινητά δεν χρειάζεται κάποια διαδικασία για τον bootloader, δες one click root κτλ, εκεί είναι ήδη ξεκλείδωτος, ή απλά δεν χρειάζεται;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον bootloader το ξεκλειδώνεις για flashαρισματα kernel & roms.

Το ρουτάρισμα δεν ειναι το ιδιο σε ολες τις συσκευές και στις περισσότερες περιπτώσεις χρειάζεσαι pc εκτος αν έχεις ξεκλειδώσει τον bootloader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον bootloader το ξεκλειδώνεις για flashαρισματα kernel & roms.

Το ρουτάρισμα δεν ειναι το ιδιο σε ολες τις συσκευές και στις περισσότερες περιπτώσεις χρειάζεσαι pc εκτος αν έχεις ξεκλειδώσει τον bootloader.

Ποιες συσκευες δεν χρειάζονται ΠΑΛΙ pc για να rootαρου,εστω και εχει ξεκλειδωθει(μεσο pc βεβαια) ο bootloader?

on topic. Με το root και τον bootloader.. όντως τι γίνεται; Επειδή στα περισσότερα κινητά δεν χρειάζεται κάποια διαδικασία για τον bootloader, δες one click root κτλ, εκεί είναι ήδη ξεκλείδωτος, ή απλά δεν χρειάζεται;

Παμε απο την αρχη!

Ξεκλειδωμα του bootloader γινεται για να περασουμε,αλλη rom ή αλλο λογισμικο!

Root,γινεται για να αποκτησουμε πληρη ελεγχο στο λογισμικο(official ή custom rom)!

Καποιες συσκευες πρεπει να ξεκλειδωθει ο bootloader για να rootαρεις,σε καποιες αλλες μπορεις να rootαρεις χωρις να ξεκλειδωσεις τον bootloader.

Σε ολες τις περιπτωσεις,χρειάζεσαι pc!

Επίσης υπαρχουν εργαλεια στο pc,που με ενα κλικ στο ξεκλειδωνουν και ρουταρουν ή με ενα κλικ στο ρουταρουν μονο!

 

Αν και δεν ειμαι 100% σίγουρος,νομιζω οτι οταν rootαρει χωρις να ξεκλειδωσεις τον bootloader,μπορεις να δεχτει official update/upgrade του os!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xμμ... τελικα καταφεραν το πιο απλο feature καποιου os, να μπορεις να το αποκτας και χωρις το pc!

Αντε και σ'ανωτερα,δλδ να δουμε και unlock του bootloader!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και εγώ έχω ρουτάρει τον τελευταίο μήνα 2 τηλέφωνα έτσι. Κατεβάζεις το framaroot, το εγκαθιστάς, κάνει ένα reboot και είσαι έτοιμος με root.

Το μεγαλυτερο προβλημα που υπηρχε στο ασφαλες rootαρισμα,χωρις να σου brickαρει η συσκευη,ηταν ο κλειδωμενος bootloader!

Απο περσι ειχε βρεθει ο τροπος να τον παρακαμψου και να rootαρεται με ασφαλεια με locked bootloader!Οποταν ηταν θεμα χρονου να βγει καποιο tool στο android γι'αυτη τη δουλεια!

Το προβλημα παραμενει οταν θες να φλασαρεις καποια rom,που θες ξεκλειδωτο bootloader,για να γινει!Το φλασαρισμα μπορεις να το κανεις και απο το android σε καποιες συσκευες,αλλα το ξεκλειδωμα θελει pc!

Επισης υπαρχουν συσκευες,που ο bootloader ξεκλειδωνεται και συσκευες που δε μπορει να ξεκλειδωθει!Στις περισσοτερες ξεκλειδωνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλυτερο προβλημα που υπηρχε στο ασφαλες rootαρισμα,χωρις να σου brickαρει η συσκευη,ηταν ο κλειδωμενος bootloader!

Απο περσι ειχε βρεθει ο τροπος να τον παρακαμψου και να rootαρεται με ασφαλεια με locked bootloader!Οποταν ηταν θεμα χρονου να βγει καποιο tool στο android γι'αυτη τη δουλεια!

Το προβλημα παραμενει οταν θες να φλασαρεις καποια rom,που θες ξεκλειδωτο bootloader,για να γινει!Το φλασαρισμα μπορεις να το κανεις και απο το android σε καποιες συσκευες,αλλα το ξεκλειδωμα θελει pc!

Επισης υπαρχουν συσκευες,που ο bootloader ξεκλειδωνεται και συσκευες που δε μπορει να ξεκλειδωθει!Στις περισσοτερες ξεκλειδωνεται!

Παντώς νομίζω πως σε πολλές συσκευές δεν χρειάζεται κάποιο unlock ο bootloader. Δηλαδή κινητά τύπου ZTE Blade δεν νομίζω να ασχολούνται με τέτοια κλειδώματα, και όποτε πέρασε τέτοιο κινητό από τα χέρια μου, φλάσαρα ρομ έτσι απλά. Τώρα για htc, samsung, αλλάζουν τα πράγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...