Προς το περιεχόμενο

απόδειξη παροχής υπηρεσιών


padarofe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.Η ερώτηση που θα κάνω είναι κυρίως φορολογικη-λογιστικη και ήλπιζα πως κάποιος με γνωσεις ή με αντιστοιχη εμπειρια θα βοηθουσε.Καταρχήν ώς web developer έχω αναλάβει ενα project να φτιαξω μια ιστοσελιδα για μια εταιρια.Τους ειχα πει πως για το συγκεκριμενο project θελω να μου μεινουν καθαρα στην τσεπη 500 ευρω(ενδεικτικο ποσο).Μου ειπαν πως επειδη δεν ειμαι ελευθερος επαγγελματιας θα κόψουν αυτοι μια απόδειξη παροχης υπηρεσιων στα 500 ευρω αλλα μου ειπαν πως βαση νομου θα παρακρατηθουν 23,6 % αλλα θα επιστραφουν οταν γινει εκκαθαριση της δηλωσης μου του χρονου οπου θα παρω ολη την παρακρατηση(εξαρταται φυσικα με το τι θα δηλωσω και τι συμψηφισμος θα γινει).Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν η ολη διαδικασια ειναι normal και αν ειναι η τυπικη διαδικασια που ακολουθειται.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστροφή φόρου μόνο σε περίπτωση που είσαι ελεύθερος επαγγελματίας (επιτήδευμα,ΟΑΕΕ,χαράτσια και όλες οι συμπαρομαρτυρούσες δυνάμεις) και τότε,για να πάρεις την επιστροφή του παρακρατούμενου απ´ αυτούς ΦΜΥ είσαι υποχρεωμένος να κόψεις απόδειξη με αποδιδόμενου εκ μέρουσ σου απ´ την εφορία του ΦΠΑ...μέσα σ´ έχουν φιλαράκι, έπρεπε να τα ζητήσεις μαύρα η αν θέλανε χαρτούρα να υπολόγιζες ένα 40% παραπάνω.Τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.Η ερώτηση που θα κάνω είναι κυρίως φορολογικη-λογιστικη και ήλπιζα πως κάποιος με γνωσεις ή με αντιστοιχη εμπειρια θα βοηθουσε.Καταρχήν ώς web developer έχω αναλάβει ενα project να φτιαξω μια ιστοσελιδα για μια εταιρια.Τους ειχα πει πως για το συγκεκριμενο project θελω να μου μεινουν καθαρα στην τσεπη 500 ευρω(ενδεικτικο ποσο).Μου ειπαν πως επειδη δεν ειμαι ελευθερος επαγγελματιας θα κόψουν αυτοι μια απόδειξη παροχης υπηρεσιων στα 500 ευρω αλλα μου ειπαν πως βαση νομου θα παρακρατηθουν 23,6 % αλλα θα επιστραφουν οταν γινει εκκαθαριση της δηλωσης μου του χρονου οπου θα παρω ολη την παρακρατηση(εξαρταται φυσικα με το τι θα δηλωσω και τι συμψηφισμος θα γινει).Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν η ολη διαδικασια ειναι normal και αν ειναι η τυπικη διαδικασια που ακολουθειται.Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Ο,τι σου ειπανε ακριβως ισχυει. Θα τα παρεις πισω με τη φορολογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστροφή φόρου μόνο σε περίπτωση που είσαι ελεύθερος επαγγελματίας (επιτήδευμα,ΟΑΕΕ,χαράτσια και όλες οι συμπαρομαρτυρούσες δυνάμεις) και τότε,για να πάρεις την επιστροφή του παρακρατούμενου απ´ αυτούς ΦΜΥ είσαι υποχρεωμένος να κόψεις απόδειξη με αποδιδόμενου εκ μέρουσ σου απ´ την εφορία του ΦΠΑ...μέσα σ´ έχουν φιλαράκι, έπρεπε να τα ζητήσεις μαύρα η αν θέλανε χαρτούρα να υπολόγιζες ένα 40% παραπάνω.Τουλάχιστον.

 

Μπορείς να μου πεις γιατι έπρεπε να υπολογίσω τουλαχιστον 40 % παραπανω ?

 

Ο,τι σου ειπανε ακριβως ισχυει. Θα τα παρεις πισω με τη φορολογικη.

 

Οκ,δεν πολυ κατάλαβα μαζι με το απο πάνω μηνυμα.Μέχρι τώρα όπου δούλευα "μαύρα" τα έπαιρνα αλλα αυτοι μου ειπαν αυτην την διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω 40% παραπάνω γιατί από τα φετεινά εισοδήματα και πέρα δεν έχει αφορολόγητο,αλλά 26% απ´ το πρώτο €.Κάνε την αναγωγή να δεις πόσα θα σου κρατήσουν απ´ το εισόδημα σαν φόρο πέρα απ´ τον (επιστρεφόμενο) φόρο των μισθωτών υπηρεσιών.

Επιστρεφόμενο αν δεν έχεις άλλα εισοδήματα ή κανα κάρο η καλύβι/κοτέτσι,τότε με τα τεκμήρια αθροιζόμενα,απλά θα σου ζεστάνουν τη τσέπη και θα τους τα φυλάς μέχρι την εκαθάριση,που θα τα αποδώσεις.

 

Κανας φοροτεχνικός για το δια ταύτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοιτητής είμαι οπότε το μοναδικό εισόδημα που θα δηλωθει για φετός ειναι αυτα τα χρήματα και μιας και δεν εχω περιουσιακα στοιχεια τότε λογικά θα μου επιστραφεί  η παρακράτηση.Αυτο φαντάστηκα εγώ τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...