Προς το περιεχόμενο

Apple - ID - App Store disable πεδίο.


roze
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από roze,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα ενα mac μεταχειρισμένο, maverics και τα σχετικά. Oταν χθες πηγα να κάνω updatesστο app store μου ζητησε Apple ID και password. Να σημειώσω οτι ημουν συνδεδεμένος στο app store με δικο μου (φυσικά) Apple ID-password.

Το πρόβλημα,
Το text field του Apple ID ηταν disable και ειχε σαν τιμή το Apple ID απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη. Πως το κάνω enable?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχάνημα το αγόρασες "ως έχει", δηλαδή όπως ήταν όταν το χρησιμοποιούσε ο πρώην κάτοχος ;.

Πως ήσουν συνδεδεμένος στο App Store με δικό σου ID ;. Έχεις και δεύτερο Mac ;.

Με disable τι εννοείς, είναι το πεδίο αχνό και δεν σε αφήνει να γράψεις ;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως εχει, δεν εγινε καποιο format..Ναι ειναι αχνο και δεν με αφήνει, εχει το Apple Id του πρωην κατοχου, οπως το λές.

Εγω εχω φτιάξει δικο μου Apple ID και συνδέομαι στο App Store κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις δικό σου ID και συνδέεσαι κανονικά, που είναι το πρόβλημα ;.

 

Πάντως, γνώμη μου, διέγραψε (format) τον δίσκο και εγκατάστησε το δικό σου "καθαρό" σύστημα. Ποιός ξέρει τι άλλα θα σου βγάλει στην πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέομαι στο app store ολα καλα, οταν ομως παω να κάνω τα updates τοτε μου βγάζει pop up και μου ζητάει ξανα apple id - password, ομως αυτη την φορά το apple id ειναι αχνο και δεν με αφηνει να γράψω. Οποτε updates δεν....

 

 

Καποια ρυθμιση θα εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησε με τον προηγούμενο κάτοχο και ζήτησέ του να απενεργοποιήσει το Find my Mac από το iCloud του και κάνε καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αγοράσει μια φορά εκθεσιακό Mac και είχα το ίδιο θέμα. Ενδεχομένως να είναι το Kiosk mode αυτό, σε κάθε περίπτωση κάνε καθαρή εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Πιστευω οτι αυτο συμβαίνει γιατι τα συγκεκριμένα updates ηταν paid apps και τα κλειδώνει το OS με το apple id που εγινε η αγορά(lol)...Αυτο κατάλαβα. Τωρα κάνω new clean install και πιστευω θα πάνε ολα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέομαι στο app store ολα καλα, οταν ομως παω να κάνω τα updates τοτε μου βγάζει pop up και μου ζητάει ξανα apple id - password, ομως αυτη την φορά το apple id ειναι αχνο και δεν με αφηνει να γράψω. Οποτε updates δεν....

 

 

Καποια ρυθμιση θα εχει.

Λογικό είναι να σου ζητηθεί το apple iD του προηγούμενου κατόχου εφόσον με αυτού το apple ID είχαν εγκατασταθεί αυτά που ζητούν update. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...