Προς το περιεχόμενο

Καρτα ηχου και 5.1 dts


Tzane

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοιτα δεν εχω χρονο να το γκουγκλαρω , αν οντως εχει μονο ψηφιακη συνδεση τοτε περιοριζεσαι στα 2 καναλια !

εκτος αν ακολουθησεις τιις συμβουλες του walker και παρεις και ολιγον 5.1 σε μουσικη  :D


 

walker  πλακα κανουμε ρε , μην παρεξηγηθεις παλι B) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα δεν εχω χρονο να το γκουγκλαρω , αν οντως εχει μονο ψηφιακη συνδεση τοτε περιοριζεσαι στα 2 καναλια !

εκτος αν ακολουθησεις τιις συμβουλες του walker και παρεις και ολιγον 5.1 σε μουσικη  :D

 

walker  πλακα κανουμε ρε , μην παρεξηγηθεις παλι B) 

 

Δυστηχως δεν βλεπω φως στο τουνελ με την αναλογικη εξοδο..Οποτε μονο drivers μου μενει να δοκιμασω :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ταινιες μεσω οπτικης μπορεις να εχεις dts και dd. Θα πας στις επιλογες του codec decoder που χρησιμοποιεις και θα επιλεξεις spdif passthrough και αυτο ηταν. Δεν ειναι θεμα drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ηταν θεμα player ομως δεν θα επρεπε το προγραμμα της realtek και η διαχειρηση συσκευων των windows να μου δειχνουν 5 καναλια(και ας βγαζει ο player 2)?

Μονο για τις ταινιες θελω το dts

Οχι δεν εμαφανιζεται ποτε σαν 5.1 καναλια στον driver οταν είσαι με οπτική.... στερεο θα φαίνετε γτ πολυ απλα οπως είπα και πριν η αναγνώριση του 5.1 θα γίνει απο τον ενισχυτη και όχι απο την καρτα  η καρτα το μονο ου θα κανει είναι να πετάξει το ψηφιακό σημα στον ενισχυτή...

 

ερχεσαι στα λογια μου σιγα σιγα , μαθαινεις :-)

 

 

Ρε συ... ακου λιγο και μην εισαι ξεροκεφαλος....

Οταν εισαι με αναλογικές συνδέσεις... την αποκωδικοποιηση του 5.1 την αναλαμβανει το dac της καρτας.... 

Οταν εισαι με ψηφιακή την αποκωδικοποιηση την αναλαμβανει το dac του ενισχυτή....

Καλα μεχρι εδώ ?

οσο καλο dac και να έχει ή καρτα για να αποκωδικοποιησει το 5.1 σε ταινιες και την ελαχιστη 5.1 μουσική που υπαρχει εκει έξω δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι τοσο καλο όσο του ενισχυτη.. κοινως η ποιοτητα αποκωδικοποιησης που θα έχεις απο τον ενισχυτη θα είναι απο αρκετά εως πολύ καλυτερη... 

Καλα και μεχρι εδώ.....?

 

Το 99% της μουσικής που ακουει η συντριπτική πλειοψηφία των κοινων θνητών... είναι γραμμένη στερεφωνικά... κοινως ειτε την παιξεις μεσω αναλογικής ειτε μεσω ψηφιακής συνδεσης τον ιδιο στερεοφωνικό ήχο θα πρεπει να ακουσεις....

Αν κανεις με αναλιγική συνδεση speaker fill για να παιξουν ολα τα ηχεις το μονο που καταφέρνεις είναι να χαλασεις την μουσική σου...

 

Στα games ναι δυστυχώς ή χρειαζεται καρτα με DD live ! και DTS connect... αλλιως αναγκαστικά υποχωρεις και συνδεεις αναλογικά....

 

Και για να μην τα πολυλογουμε ετσι και αλλιως ο TS ΔΕΝ μπορει να συνδεσει αναλογικά οποτε θα περιοριστει  στο να έχει 5.1 σε ταινιες και native 5.1 μουσική.... Ετσι και αλλιως για εκει προοριζεται το 5.1 οχι για να ακους στερεοφωνική μουσική με speaker fill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν κανεις με αναλιγική συνδεση speaker fill για να παιξουν ολα τα ηχεις το μονο που καταφέρνεις είναι να χαλασεις την μουσική σου...

γι αυτο του λεω ρε συ ολιγο απο μουσικη  ,  ξεκολα !

ακου κατι εντελως φιλικα , εξαλου σε συμπαθω ! εχεις μια ταση να αναλυεις πολυ τα πραγματα εννω μπορεις να πεις τα ιδια με 2 κουβεντες ! πχ σε ρωταει ο αλλος τη εινι τα watt rms κ συ του λες για peak wattage για στιγμιαια καιμεγαλη διαρκεια μαξ βατ κτλ !

εννω μπορεις απλα να του πεις οτι ειναι τα  πραγματικα , τα ενεργα βατ δλ που βγαζει ενα ηχειο ενας ενισχυτης κτλ !!

πολυ απλα κ κατανοητα ! γνωσεις εχεις , μπερδευεσαι κ συ ομως μαζι τους ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δοκιμασε να κατεβασεις αυτο

http://download.gigabyte.ru/driver/mb_driver_audio_realtek_azalia-amd_w8.exe

 

ισως ενεργοποιηθει το dd live

Το link δεν μου δουλευει (αν και απο'τι βλεπω ειναι για gigabyte motherboard,εγω εχω της foxconn)

Σε ταινιες μεσω οπτικης μπορεις να εχεις dts και dd. Θα πας στις επιλογες του codec decoder που χρησιμοποιεις και θα επιλεξεις spdif passthrough και αυτο ηταν. Δεν ειναι θεμα drivers

Και για φωτισε με πως τα κανω ολα αυτα? :P

Κατεβασα ενα προγραμμα AC3FILTER CONFIG ,τι δουλεια κανει αυτο ξερουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...