Προς το περιεχόμενο

AMD A10-7850K, προσεχώς ο γρηγορότερος APU


Millennium

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η νέα προσθήκη στους APU's ακούει στο όνομα A10-7850K και αναμένεται στις αρχές του νέου έτουςΤα πρώτα slides ήρθαν από την AMD και δείχνουν τον νέο Kaveri APU της εταιρείας με την αρχιτεκτονική Steamroller! Φυσικά μιλάμε για τον A10-7850K, έναν ξεκλείδωτο επεξεργαστή με 2 modules των δύο cores έκαστο! Ο APU θα εμφανιστεί στις 14 Ιανουαρίου του 2014 και θα χρονίζεται στα 3,7GHz με Turbo Core 3.0 στα 4GHz. Εκτός της μεγαλύτερης συχνότητας και της πιο απαιτητικής κάρτας γραφικών, ο επερχόμενος APU έρχεται με TDP 95 Watt. Η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών της σειράς R7, θα έχει 512 Stream processors και GPU clock ~ στα 720MHz και την φέρνει στα επίπεδα μιας HD 7750.

 

Η AMD μάλιστα, σε σχετικό demonstration, δεν δίστασε να συγκρίνει τον 7850K με τον ανταγωνιστή 4770K της Intel στο απαιτητικό game Battlefield 4. Ο Α10-7850K κατείχε frame rate από 28-40 με την ενσωματωμένη GPU (R7), ενώ αντίθετα ο 4770K με μια nVidia GT 630, δεν κατάφερε να ξεπεράσει τα 12-14 FPS. Βέβαια προβλέπεται η σχετική αύξηση των επιδόσεων υπέρ της AMD με την υποστήριξη του Mantle API που θα "πάρει" το BF4 μέσα στο Δεκέμβριο σύμφωνα με την DICE.

 

Ο A10-7850K, φέρνει πολύ καλά νέα και στην φορητή τεχνολογία καθώς ευελπιστούμε να δούμε ακόμα πιο ισχυρά laptops μέσα στον νέο χρόνο.

 

Source.png Πηγή: HWBox

Link.png Site: Wccftech

post-109447-0-55697400-1384260366_thumb.jpg

post-109447-0-07354300-1384260381_thumb.jpg

post-109447-0-78420400-1384260388_thumb.png

post-109447-0-05124000-1384260775_thumb.jpg

Επεξ/σία από Millennium
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Prospector Ναι, με τέτοιες επιδόσεις σε 1080p χωρίς Mantle, λογικά θα εκτοπίσει εντελώς τις low-end κάρτες γραφικών. Θα ηθέλα να δω και τι ψάρια πιάνει σε single core/threaded καταστάσεις βέβαια, έτσι για να ξέρουμε και τι πρόοδος υπάρχει στα IPC.

 

@Mill Έχουμε κάποια εκτίμηση για το MSRP του συγκεκριμένου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαρεσει που συγκρινουνε amd vs intel , πανε σε ενα game που ειναι κομμενο και ραμμενο για τους amd ....

ειναι παραλογο εξ αρχης ...

επισης 2*2 = 4 πυρηνες? οι αλλοι γιατι ειχανε 8? ( multi thread ηταν ? )

οσο για το clock speed , μου φαινεται πιο χαμηλο σε σχεση με τους υπολοιπους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Prospector Ναι, με τέτοιες επιδόσεις σε 1080p χωρίς Mantle, λογικά θα εκτοπίσει εντελώς τις low-end κάρτες γραφικών. Θα ηθέλα να δω και τι ψάρια πιάνει σε single core/threaded καταστάσεις βέβαια, έτσι για να ξέρουμε και τι πρόοδος υπάρχει στα IPC.

 

@Mill Έχουμε κάποια εκτίμηση για το MSRP του συγκεκριμένου;

 

Δεν έχω δει κάτι για τη τιμή.Εκτιμώ πως θα είναι και ανάλογη των επιδόσεων τους απέναντι στον ανταγωνισμό,αν και εδώ που τα λέμε έχουν προστεθεί features (Mantle,TrueΑudio) που μαζί με HSA/OpenCL ανεβάζουν τις δυνατότητες και την αξία του.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο pc του γραφείου έχω τον 5800k και τον έχω συμπαθήσει πάρα πολύ και ίσως περισσότερο από τον προηγούμενο i3 2100..

 

Σίγουρα ο συγκεκριμένο θα είναι πολύ πιο μπροστά και αυτό που έχει πραγματικά σημασία είναι η τιμή που θα εχει! Αν κάποιος ψαχνει mid end pc σε low end price τότε ναι, πιστεύω και εγώ πως μιλάμε για ότι πιο future proof μηχανάκι υπάρχει με apu καρδιά.

 

Και για να μην παρεξηγηθώ, λέγοντας low end παίρνω τη θέση ενός casual softcore gamer και κρίνω από τις τιμές που έχει διαμορφώσει η intel στον συγκεκριμένο τομέα. :)

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω τον 5800Κ και τον αγαπώ, σε συνδιασμό με την 6670 μπορώ να πάιξω τα περισότερα παιχνίδια αξιοπρεπώς.. Είδα πιο πάνω ότι θα αλλάξειο το socket σε fm2+..

Αν είναι έτσι τότε δεν ξέρω αν θα έδινα για να αναβαθμήσω από τον A10 μου σε αυτόν , μιας και πρεπει ναπάρω και μητρική.. αν κάποιος κάνει καινούριο Pc τώρα kai δεν έχει σκοπό να ξοδέψει πολλά , αλλά και θέλει να πάιζει αξιοπρεπώς κάποια παιχνίδια, τότε η συμβουλή μου ειναι να πάει σφαίρα για αυτον!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα τα παει η Amd σε Apu ,αυτο το ακυρο συγκριτικο ομως με τον 4770και gt 630(και ολως τυχαιως οχι καποια Amd καρτα ;) ) στο BF4 τι μου το βαλανε???? :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν λόγοι.Η HD 4600 εαν καταφέρει να τρέξει το BF4 δε το τρέχει ικανοποιητικά.Η nvidia 630 είναι μια κάρτα που χει φάει 3 rebrands/revisions.Και σε TDP ο συνδυασμός τους είναι συγκρίσιμος* με το TDP του 7850Κ (με τη τελευταία έκδοση της 630,με τις παλιότερες βγαίνει αρκετά παραπάνω ο συνδυασμός intel+nv).

 

 

* 113 vs 95w TDP του kaveri

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...