Προς το περιεχόμενο

AMD A10-7850K, προσεχώς ο γρηγορότερος APU


Millennium

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ο APU θα εμφανιστεί στις 14 Ιανουαρίου του 2014 και θα χρονίζεται στα 3,7GHz με Turbo Core 3.0 στα 4GHz. Εκτός της μεγαλύτερης συχνότητας και της πιο απαιτητικής κάρτας γραφικών, ο επερχόμενος APU έρχεται με TDP 95 Watt.

Δειχνει σημαδια η amd,οτι αρχισε να μαθαινει απο τα λαθη της.

APU με 95 TDP,σε ισχυ 7750,πολυ ομορφα.Μενει να δουμε και την ισχυ σε cpu level.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρα τα παει η Amd σε Apu ,αυτο το ακυρο συγκριτικο ομως με τον 4770και gt 630(και ολως τυχαιως οχι καποια Amd καρτα ;) ) στο BF4 τι μου το βαλανε???? :wacko:

 

 

Για εμένα έχει σημασία .

 

Δείχνει καθαρά πως τα νέα GAMES θέλουν ΚΑΡΤΑ και όχι επεξεργαστή ....

 

Εκεί νομίζω πάει το συγκριτικό.

 

Εγώ θα ήθελα παντως επάνω στον KAVERI ακόμα μεγαλύτερη κάρτα γραφικών .,.. Θέλω τουλάχιστον επιδόσεις 7790 για να μπορέσω να τον χαρακτηρίσω κορυφαία λύση για budget gaming σύστημα ...

 

Βγάλε μωρή AMD κανένα καλό APU ....

 

Δίνεις και δίνεις CPU με 125WATT TDP και 140WATT TDP ακόμα και με 220Watt TDP ... Εδώ κώλωσες ?

 

Δώσε κάτι με 140watt TDP με μια καρτάρα επάνω να γουστάρουμε .... :-D

 

Τι φοβάσαι, πως θα κόψεις πωλήσεις από τις κάρτες σου ? Μα πάλι στην τσέπη σου θα πάνε ...

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

adtakhs,δε το χεις πιάσει το νόημα φίλε μου.

 

Δεν έχει να κάνει με τις πωλήσεις καρτών γραφικών.Έτσι και αλλιώς με την εξέλιξη που έχουνε μπροστά θα'ναι αυτές.Το perf per watt στο desktop το κοιτάνε

 

1) γιατί μειώνει το κόστος σε research στα chip που θα περάσουν στο mobile division αλλα και στους microservers

 

2) γιατί μειώνει το κόστος σε desktop για τους ΟΕΜ,σε κουτί,τροφοδοτικό και ψύξη

 

3) γιατί μειώνει το κόστος στις μητρικές

 

Αλλό το τι θες και αλλό το τι μπορείς να έχεις.Μη ξεχνάς οτι όλα είναι θέμα επιλογών αφού έχει γίνει μελέτη.Με μειονέκτημα στη λιθογραφία δεν μπορείς να φτιάξεις βιώσιμη λύση με μεγάλο die και πολλά TDP.Είναι περισσότερα αυτά που θα θυσιάσεις τότε από αυτά που θα κερδίσεις.

 

 

Α και η ονομασία Α10-7850Κ αφήνει περιθώρια και για άλλα SKU.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πειράζει να υπάρχει ο 7850K σαν τσιπάκι στην αγορά με τα παραπάνω χαρακτηριστικά !!

 

Με πειράζει που δεν υπάρχει κάτι δυνατότερο σε APU ...

 

Τι να το κάνω αν για τα 95watt TDP ο 7850Κ έχει καλή απόδοση στα γραφικά, όταν εγώ θέλω budget gaming σύστημα που να με καλύπτει , οπότε θα πάω σε FX 6300 + 7850  αναγκαστικά ή  Ι5 και 7790 ?

 

Mήπως και ο μεγαλύτερος 140watt TDP υποτιθέμενος A10-APU δεν θα είχε καλύτερο λόγο απόδοσης προς κατανάλωση από τον παραπάνω συνδυασμό και οποιονδήποτε άλλο  cpu + εξωτερικής ?

 

Δεν θα είχες απώλειες από vrm κάρτας, δεν θα είχεις κατανάλωση  από διπλές μνήμες, θα είχες σωστότερη δυναμική διαχείριση του chip !!!
Ταυτόχρονα , χαμηλότερο κόστος παραγωγής  από ότι με τον ξεχωριστό συνδυασμό (δεν πληρώνεις pcb κάρτας, ψύκτρα κάρτας, μνήμες τις κάρτας κ.λ.π. )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός σου λέει οτι ο 6300 θα'ναι καλύτερος; (βγάλε τη τιμή από την εξίσωση) Και ο 7850Κ μπορεί να κάνει το ίδιο κομπο και να αποδειχθεί καλύτερος.Μη ξεχνάς οτι θα πάρει και single αλλά και ΜΤ ο kaveri.Ο 6300 έχει μόνος του δυνατότητα χρήσης Mantle API ή TrueAudio;

 

Καλύτερο λόγο απόδοσης προς κατανάλωση θα είχε ο μεγαλύτερος των 140w TDP πχ αλλά θα είχε και μεγαλύτερη κατανάλωση με ότι αυτό συνεπάγεται και δε θα πληρούσε προυποθέσεις που πα πιο πάνω.Επίσης λες να μη το σκεφτήκανε; Aλλά δεν συμφέρει από οτι φαίνεται (προς το παρόν) και λόγω nm και μεγέθους die.

 

Εσένα άμα δε σε καλύπτει μη πάρεις αδερφέ.Εγώ προσωπικά θα περιμένω για να κρίνω.

 

Edit: Στη τελευταία παράγραφο σου αυτά ισχύουν για το apu. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συγκρίνουμε περίπου ίδια πράγματα θα λέγαμε μια Α10-7850 vs intel I5-4670 με μια gtx 760 κάρτα , πιό θα ήταν γρηγορότερο σε gaming ; Διότι ο σχεδιασμός της Kaveri είναι για gaming. Και μη μου συγκρίνεις ένα Ι5-4770 με μια low end gt630 , είναι άδικο .

Από την άλλη θα δούμε όταν ανακοινωθεί η τιμή της Kaveri , ότι πραγματικά συμφέρει . Ιδικά με ένα σύστημα  I5-4670 με μια gtx 760 , θα αξίζει το ένα τρίτο , διότι δεν περιμένω μεγάλη διαφορά από την Richland . 

Πάντως κοντός ψαλμός αλληλούια , μέσα στον Δεκέμβριο θα βγουν και τα πρώτα συγκριτικά και βλέπουμε.

Εμένα πάντως δεν μ' αρέσουν οι θριαμβολογίες από καμμία εταιρεία , ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει marketing .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα θες να παιζεις στα low χωρίς κάρτα γραφικών σε φθηνό σύστημα η λύση είναι APU, αμα θες frames και ουτως ή άλλλως θα βάλεις μια medium με high-end κάρτα γραφικών τότε δυστηχώς οι επεξεργαστές I της INTEL δεν έχουν ανταγωνιστή επίδοσης, εξάλλου η AMD έχει δηλώσει οτι δεν θα βγάλει πλεον high-end desktop cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα θες να παιζεις στα low χωρίς κάρτα γραφικών σε φθηνό σύστημα η λύση είναι APU, αμα θες frames και ουτως ή άλλλως θα βάλεις μια medium με high-end κάρτα γραφικών τότε δυστηχώς οι επεξεργαστές I της INTEL δεν έχουν ανταγωνιστή επίδοσης, εξάλλου η AMD έχει δηλώσει οτι δεν θα βγάλει πλεον high-end desktop cpu

 

2 χρόνια πριν το χε δηλώσει το προηγούμενο management.Εδώ και χρόνια η Intel δεν έχει κύριο της ανταγωνιστή την AMD.Η AMD καλά κάνει και δίνει βάρος αλλού.Πόσες και πόσες εταιρίες δε βγάζουν "high end" επεξεργαστές και πάνε μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συγκρίνουμε περίπου ίδια πράγματα θα λέγαμε μια Α10-7850 vs intel I5-4670 με μια gtx 760 κάρτα , πιό θα ήταν γρηγορότερο σε gaming ; Διότι ο σχεδιασμός της Kaveri είναι για gaming. Και μη μου συγκρίνεις ένα Ι5-4770 με μια low end gt630 , είναι άδικο .

Από την άλλη θα δούμε όταν ανακοινωθεί η τιμή της Kaveri , ότι πραγματικά συμφέρει . Ιδικά με ένα σύστημα  I5-4670 με μια gtx 760 , θα αξίζει το ένα τρίτο , διότι δεν περιμένω μεγάλη διαφορά από την Richland . 

Πάντως κοντός ψαλμός αλληλούια , μέσα στον Δεκέμβριο θα βγουν και τα πρώτα συγκριτικά και βλέπουμε.

Εμένα πάντως δεν μ' αρέσουν οι θριαμβολογίες από καμμία εταιρεία , ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει marketing .

 

 

Ξαναδιαβασε τι ειναι APU ... και προσπάθησε να το δεις χωρίς INTEL λογική.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συγκρίνουμε περίπου ίδια πράγματα θα λέγαμε μια Α10-7850 vs intel I5-4670 με μια gtx 760 κάρτα , πιό θα ήταν γρηγορότερο σε gaming ; Διότι ο σχεδιασμός της Kaveri είναι για gaming. Και μη μου συγκρίνεις ένα Ι5-4770 με μια low end gt630 , είναι άδικο .

Από την άλλη θα δούμε όταν ανακοινωθεί η τιμή της Kaveri , ότι πραγματικά συμφέρει . Ιδικά με ένα σύστημα  I5-4670 με μια gtx 760 , θα αξίζει το ένα τρίτο , διότι δεν περιμένω μεγάλη διαφορά από την Richland . 

Πάντως κοντός ψαλμός αλληλούια , μέσα στον Δεκέμβριο θα βγουν και τα πρώτα συγκριτικά και βλέπουμε.

Εμένα πάντως δεν μ' αρέσουν οι θριαμβολογίες από καμμία εταιρεία , ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει marketing .

 

Όντως τώρα? Πόσο κάνει ο 4670 ντουπλαρισμένος με την 760? Η σύγκριση δεν είναι καθόλου άδικη η δική σου φαντασίωση είναι άδικη.

 

Σοβαρά θα συγκρίνεις τώρα τέτοιο budget με ένα APU? Άμα το πάμε έτσι γιατί δεν παίζεις στο ίδιο budget 4670+760 vs 8350+R9 280X εφόσον διαθέτεις τόσα για gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω τον 5800Κ και τον αγαπώ, σε συνδιασμό με την 6670 μπορώ να πάιξω τα περισότερα παιχνίδια αξιοπρεπώς.. Είδα πιο πάνω ότι θα αλλάξειο το socket σε fm2+..

Αν είναι έτσι τότε δεν ξέρω αν θα έδινα για να αναβαθμήσω από τον A10 μου σε αυτόν , μιας και πρεπει ναπάρω και μητρική.. αν κάποιος κάνει καινούριο Pc τώρα kai δεν έχει σκοπό να ξοδέψει πολλά , αλλά και θέλει να πάιζει αξιοπρεπώς κάποια παιχνίδια, τότε η συμβουλή μου ειναι να πάει σφαίρα για αυτον!

Τιμη δεν ειδαμε , επιδοσεις δεν ειδαμε, αλλα μας προτρεπεις να παμε σφαιρα

Όντως τώρα? Πόσο κάνει ο 4670 ντουπλαρισμένος με την 760? Η σύγκριση δεν είναι καθόλου άδικη η δική σου φαντασίωση είναι άδικη.

 

Σοβαρά θα συγκρίνεις τώρα τέτοιο budget με ένα APU? Άμα το πάμε έτσι γιατί δεν παίζεις στο ίδιο budget 4670+760 vs 8350+R9 280X εφόσον διαθέτεις τόσα για gaming.

Βασικα ειναι αδικη γιατι κανενας με σωας τας φρενας που θελει να πεζει games on a budget δεν θα συνδυασει εναν i5 -4670 με μια 630. Για ονομα του Θεου. 

 

Δυστηχως τα APUS εχουν ακομα δρομο για dekstop gaming. Ουτε για budget δεν ειναι ιδανικα προς το παρον, μιας και ενας i3 η phenom x4 / x6 με μια 7790 για παραδειγμα κοστιζει 200 ευρω με σαφεστατα καλυτερες επιδοσεις στα games. Τεσπα...γουστα ειναι αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...