Προς το περιεχόμενο

9500->9700 Pro?


planetman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά 80% είναι σίγουρο ότι θα προμηθευτώ μία Manli 9500 non pro σε 2 ημέρες. Έχω φιλοδοξίες να την κάνω 9700 Pro αλλά δεν έχω τις γνώσεις. Θα με βοηθούσατε πάρα πολύ εαν μου λέγατε πως γίνεται ή με παραπέμπατε σε ανάλογες ιστοσελίδες. Πάντως δεν έχω σκοπό να την αφήσω έτσι, θέλω να την φτάσω στα άκρα :twisted: , οποιαδήποτε γνώμη δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nomizo pos me 64 MB den tha katafereis tipota parapano apo to na tin clockareis sta epipeda tis 9500 Pro...Gia na kaneis metatropi se 9700 tha prepei na exei to pcb tis 9700 me 128 MB kai se sximatismo gamma kai oxi se seira. Meta gia na kaneis tin modded 9700 9700 pro theleis poli tixi, diladi i karta sou na itan exoplismeni me poli grigori mnimi pragma poli diskolo. To core sinithos anevainei eukola sta epipeda tis 9700 pro

 

 

crAss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμαθα ότι όντως μπορώ να την κάνω απλώς 9500 pro, ενεργοποιώ δηλαδή τα επιπλέον 4 pipelines. Μου είπαν ότι γίνεται με το RivaTuner. Το ξέρει κανείς, γίνεται μόνιμα ή πρέπει να τρέχει το πρόγραμμα παράλληλα όπως π.χ. το powerstrip?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, crAss ελπίζω να κατάλαβες ότι κάνεις λάθος και ότι η διαφορά της 9500 non pro και pro είναι τα 4 επιπλέον pipelines έτσι; Δεύτερον, back_man σωστά αυτά που έγραψες με τις μετατροπές, τα είδα και εγώ σε site αλλά δε μου είπε κανείς μ΄΄εχρι τώρα πως το κάνω, αυτό είναι το ερώτημά μου ρε παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ocfaq.com/softmod/

Katevazeis tous 3.6 kai to aparaitito Dll kai kaneis copy (to dll) mesa ston fakelo C:\ATI\SUPPORT\wxp-w2k-catalyst-7-91-030625a-010027c-efg\Driver\2KXP_INF\B_09865 kai epeita svineis to arxeio

ati2mtag.SY

 

Telos gia na kaneis egatastash tous drivers tha akolouthiseis tin gnosti methodo apo to control panel..tha doseis Have disk gia tous drivers kai to path to parapano pou edwsa...Good luck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loipon gia na ta exoume mazemena ola...

ATI 9700 Pro - The GPU is clocked at 325Mhz, 8 rendering pipelines, 256 bit memory bus, memory is clocked at 310 Mhz

ATI 9700 - The GPU has been detuned to 275Mhz, still 8 rendering pipelines, 256 bit memory bus, memory has been detuned to 270Mhz

ATI 9500 Pro - The GPU is clocked at 275Mhz, 8 rendering pipelines, card is detuned to 128 bit memory bus, and memory is at 270Mhz

ATI 9500 - The GPU is clocked at 275Mhz, 4 rendering pipelines cut out to leave 4, 128 bit memory bus, and memory is at 270Mhz

 

 

crAss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο post σου είναι απόλυτα σωστό, αυτό έλεγα κι εγώ, ότι δηλαδή η διαφορά 9500 non pro από pro είναι 4 pipelines. Back_man, θα δοκιμάσω και αυτό που είπες αν και κάποιος άλλος μου είπε ότι γίνεται με το RivaTuner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Back_man, το site που μου έδωσες λέει πως να μετατρέψεις την 9500->9700. Το θέμα όμως είναι ότι η δική μου είναι με 64MB και δε γίνεται 9700, παρά μόνο 9500Pro. Άρα δεν ξέρω αν δουλέψει αυτό που είπες, μην κάνω καμμιά μαλακία δηλαδή και χαλάσω την κάρτα, ή δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DEN iparxei periptosh na xalasei i karta sou dokimase auto to site kanei tin metatropi kai stin 9500/64.An deis oti sou vgazei artifacts i otidipote allo apegatestise tous drivers kai egatestise ksana tous original

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα οι (νέες) 64-αρες απλές 9500 (έχουν το νέο pcb με μνήμες σε σειρά) γίνονται (με αρκετή κωλοφαρδία) μέχρι 9500 pro (ενεργοποιούνται τα επιπλέον 4 pipelines).

Αυτά με την θεμελιώδη διαφορά ότι όλες οι 9500 pro είναι 128-αρες σε αντίθεση με την δική σου πατέντα (αν πετύχει) που θα είναι 64-αρα.

ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. :shock:

ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ 9500 ΑΠΛΕΣ (ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕ ΠΑΛΙΟ PCB ΕΓΙΝΑΝ ΕΠΙΤΥΧΩΣ 9700 PRO - ΚΥΡIΩΣ SAPPHIRE ΚΑΙ CLUB3D).

:oops: Και αυτές σε μικρό ποσοστό επιτυχώς περίπου 20-30% για τα παλιά pcb.

:twisted: Ένα 20-30% επίσης κατέληγαν σε 9500 pro.

ΟΙ ΜΙΣΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΕΒΓΑΖΑΝ ARTIFACTS ΛΟΓΩ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΩΝ PIPELINES H MEMORY BANDWIDTH.

:twisted: Φιλαράκο αν καταφέρεις και ενεργοποιήσεις τα επιπλέον pipelines θα πρέπει να αισθάνεσαι τυχερός.

Υπάρχουν δύο επιλογές για to mod bios και softmod. Να χώσεις bios 128-αρας είναι ψιλοεπικίνδυνο.

Το softmod με scripts απο rivatuner γίνεται μέχρι και τους 3.4 (δεν έχω βρει scripts για τους 3.5 kai 3.6 - όποιος γνωρίζει post). Και μαλιστά των 3.4 είναι ξεχωριστά (το rivatuner έρχεται με των 3.2). Πιστεύω αυτός είναι ο ασφαλέστερος τρόπος για να μην μπλέξεις με αμφιβόλου ποιότητας dll.

Ο δεύτερος τρόπος περιγράφηκε από τον φίλο Back_man και δεν θα επεκταθώ. Πιάνει μέχρι και τους 3,6. Για download ψάξε το topic softmod site. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...