Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση από 7850 σε Ρ9 270x


Hotpotato

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους .

 

Εχω ένα σχετικά καλό συστηματάκι (i7 2600κ 8gb ram ssd vertex 3 ocz και ati 7850 ) παράλληλα με αυτό το σύστημα έχω άλλο ένα τετραπύρηνο παλαιότερης κοπής 775 socket (9450 μοντέλο ) και μια gtx 280 πάνω . Σκεφτόμουν να αναβαθμίσω την κάρτα στο κύριο PC , από 7850 σε R270x και την παλαιά να την βάλω στο παλιό .

 

Οι ερωτήσεις που προκύπτουν είναι :

 

1) αξίζει η αναβάθμιση στην συγκεκριμένη κάρτα ; (παίζω σε ανάλυση 1900Χ1200 ) . Μην δώσω 200 ευρώ για το τίποτα .

 

2) Το 2ο μηχάνημα την 7850 θα την σηκώνει ή θα έχω bottlenecks ? .

 

Τα παιχνίδια που συνήθως παίζω είναι online (guild wars 2 , WoW , Κτλ κτλ ) αλλά καμιά φορά παίζω και κάνα single player (όχι πολύ όμως) .

 

Τι λέτε αξίζει ή να πάω πιο πάνω σε 280Χ . Η αλήθεια είναι ότι 8α ήθελα να το αποφύγω το σχεδόν 300άρι εάν δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος :)

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙα μια 270Χ οχι δεν θα δεις μεγαλη διαφορα,με μια ομως 280Χ ~280E που κανει ,θα δεις και μαλιστα μεγαλη. Παντως τα guild wars 2 kai wow που ανεφερες ειναι κυριως cpu based δλδ δεν αποκλιεται να δεις 35-45fps λογο του κακογραμμενου κωδικα που εχουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν είναι κακογραμμένος ο κώδικας, απλά είναι πολύ παλιά η μηχανή(Για WoW μιλάω) και επειδή την έχουν πάει στα όρια βλέπεις χαμηλά frames..Πάντως επειδή τέσταρα το παιχνίδι τελευταία με τα πάντα όλα Ultra είχα 80-100FPS most of the time.

 

Hotpotato, τσίμπα μια 280Χ, ρίξε O/C στον CPU και θα είσαι άνετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις ! . Η 280 τι τροφοδοσία θέλει στα PCIx 8άρι και 6άρι ;

 

Λέω να πάω για την υλοποίηση της Αsus :VGA ATI ASUS R9 280X 3GB DDR5 384BIT . Λέτε να έχει 8άπινο αντάπτορα μέσα για την τροφοδοσία η θα φάω φασόλι ; :(

 

Υ.Γ κάπου είχα διαβάσει ότι η 280χ έχει 8άπινο βύσμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...