Προς το περιεχόμενο

Δωδεκάχρονος από τη Θεσσαλονίκη χαρισματικός συνεργάτης της Google!


Duracell

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήμουν από τους πρώτους που έστειλα home-made παιχνίδι για Spectrum στο Pixel, όταν είχε ανάλογη στήλη, όπως επίσης και αυτός που καθιέρωσε τη στήλη για hacking παιχνιδιών στο Computer&Software ως τότε Games Editor. Τότε λοιπόν λέγαμε ότι η Ελλάδα "έχει ταλέντο" στο ΙΤ, να ένας τομέας που μπορούμε να διαπρέψουμε....

 

Αυτά πριν από 25 χρόνια. Και σήμερα ? Η πληροφορική στην Ελλάδα έχει καταντήσει να είναι φασόν έργα, έτοιμες -εισαγώμενες- τεχνολογίες, και να προσφέρονται μηδέν, 0, ΜΗΔΕΝ ευκαιρίες για πραγματικό R&D στον τομέα αυτό (τελευταία προσπάθεια το cluster μικροβιοτεχνολογίας από Corallia -κυρίως- και Bionova).

 

Συμπέρασμα: και αυτό το τρένο χάθηκε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σ ευχαριστω manosnik, αυτο ειναι οντως!

Προς το παρον δεν υπαρχει κατι στο projects section, εν αναμονη. Επισης μια και πιασαμε την συζητηση για τα αγγλικα νωριτερα, "All my Projects is free 4 ever!"

 

Επειδή ήμουν στο event τα Αγγλικά του 90% των Ελλήνων που μίλησαν ήταν μέτρια. Μόνο το παλικάρι που το παρουσίαζε έδειχνε να μπορεί να μιλήσει κανονικά χωρίς να κομπιάζει και να σκέφτεται τις λέξεις.

Γενικά ήταν λίγο απογοήτευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε έναν κόπο να εξηγήσεις και σε μας τους στούρνους, τι ακριβώς δημιούργησε ο πιτσιρικάς. :whistle:

Δημιουργησε αυτο που εσυ δν μπορεσες στα 12 σου! Μαλλον ειχες την μυγα και μυγιαστηκες. Και τελος παντων δν καταλαβαίνω την ζήλια που βγαζουν μερικοί. Νευριαζω που μερικοι βγαζουν ζηλια και ειναι τοσο ανθελληνινες..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συμπαθειο κιολας αλλα δεν βλεπω να εχει τιποτα στη σελιδα του το παιδακι.Εκτος και αν βλεπω κατι αλλο.

 

Κατα τα αλλα μπραβο του με αυτο που ασχολειται και μακαρι να προοδευσει.

 

Εμενα μου φαινεται σαν αλλο ενα θεμα, που εδωσαν χωρις ιδιαιτερο λογο οι δημοσιογραφοι, δημοσιοτητα και εμεις οι υπολοιποι ασχολουμαστε περισσοτερο απο οτι πρεπει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εκανε δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, οντως αλλα το θεμα ειναι οτι το εκανε ενα παιδι 12 χρονων..Το αν τον βοηθησαν οι γονεις του ή ο μπαρμπας του ή ακομα και αν ειναι κλεμμενο το "project" πραγματικα δε παιζει ρολο...Το παιδακι εχει προοπτικες για εξωτερικο και ξαναλεω, οχι επειδη ειναι γ@ματη η δουλεια του αλλα επειδη η ηλικια του τον βοηθαει στο να αναπτυξει με καλες βασεις σωστο υλικο...Το οτι καποιοι εμαθαν να κατεβαζουν τορρεντ στα 14 τους δεν τους φερνει στο ιδιο επιπεδο με τον πιτσιρικα...

 

Οποτε καλυτερα να σταματησετε να κοβεται τα φτερα σε μικρα και χαρισματικα παιδια, ελεος...Ελλαδα σου λεει μετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργησε αυτο που εσυ δν μπορεσες στα 12 σου! Μαλλον ειχες την μυγα και μυγιαστηκες. Και τελος παντων δν καταλαβαίνω την ζήλια που βγαζουν μερικοί. Νευριαζω που μερικοι βγαζουν ζηλια και ειναι τοσο ανθελληνινες..

 

Κατ'αρχήν lazlo, παραδέχομαι πως είμαι ανθελληνινας αν και δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι σημαίνει. Επίσης δεν σου κρύβω πως είμαι φανατικός συλλέκτης μυγών και ζηλιάρης. Ζηλεύω 12χρονους που αντιγράφουν wordpress templates χωρίς να αλλάξουν ούτε τελεία, προσθέτοντας συνολικά 4 ανορθόγραφες Ελληνικές και Αγγλικές σειρούλες ακαταλαβίστικου κειμένου. Πραγματικά πρέπει να είσαι 12 (στο μυαλό) για να θεωρείς κατόρθωμα την ενσωμάτωση ενός wordpress template. Κατά τα άλλα, στα 12 μου σήκωνα τις φούστες από τα κοριτσάκια για να δω το βρακι τους και έψαχνα να καταλάβω τι ήταν αυτό που κινούνταν μέσα στο παντελόνι μου. Τελικά ήταν ένα lego που παράπεσε, όχι σπουδαία πράγματα.  :devil:

 

Ας μιλήσουμε τώρα εντός θέματος για το τι ακριβώς δημιούργησε ο 12χρονος. Θέλεις να μας πείς τι κατάλαβες μιας και έχεις το κληρονομικό χάρισμα να καταλαβαίνεις άδειες σελίδες;

 

 

 

 

Στα 13 μου πάντως, αν αυτό ενδιαφέρει κάποιον, είχα φτιάξει ένα μεγαλούτσικο project με |CPM τύπου extensions για amstrad cpc, σε γλώσσα z80 assembly, το οποίο δημοσιεύθηκε σε αμερικάνικο περιοδικό. Α, και ένα τέτρις σε locomotive basic αλλά και ποιος δεν έκανε games τότε. Σύμφωνα με τα μέτρα ενός σημερινού 20χρονου αμόρφωτου κάγκουρα, προφανώς δεν δικαιούμαι να σχολιάσω τα αυτονόητα.. :mad:

 

 

 

 

 

Αυτο που εκανε δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, οντως αλλα το θεμα ειναι οτι το εκανε ενα παιδι 12 χρονων..Το αν τον βοηθησαν οι γονεις του ή ο μπαρμπας του ή ακομα και αν ειναι κλεμμενο το "project" πραγματικα δε παιζει ρολο...

Πλζ κάνε μου τη χάρη και εξήγησέ μας, ΤΙ ΕΚΑΝΕ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν lazlo, παραδέχομαι πως είμαι ανθελληνινας αν και δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι σημαίνει. Επίσης δεν σου κρύβω πως είμαι φανατικός συλλέκτης μυγών και ζηλιάρης. Ζηλεύω 12χρονους που αντιγράφουν wordpress templates χωρίς να αλλάξουν ούτε τελεία, προσθέτοντας συνολικά 4 ανορθόγραφες Ελληνικές και Αγγλικές σειρούλες ακαταλαβίστικου κειμένου. Στα 12 μου σήκωνα τις φούστες από τα κοριτσάκια για να δω το βρακι τους και έψαχνα να καταλάβω τι ήταν αυτό που κινούνταν μέσα στο παντελόνι μου. Τελικά ήταν ένα lego που παράπεσε, όχι σπουδαία πράγματα...

 

Αφου τελειώσαμε με το τι έκανα εγώ, ας μιλήσουμε εντός θέματος για το τι ακριβώς δημιούργησε ο 12χρονος. Θέλεις να μας πείς τι κατάλαβες μιας και έχεις το κληρονομικό χάρισμα να καταλαβαίνεις άδειες σελίδες;

 

 

 

Πλζ εξήγησέ μας ΤΙ ΕΚΑΝΕ.

 

ΜΗ ΜΙΛΑΣ ΡΕ, ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΝΑΣ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν lazlo, παραδέχομαι πως είμαι ανθελληνινας αν και δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι σημαίνει. Επίσης δεν σου κρύβω πως είμαι φανατικός συλλέκτης μυγών και ζηλιάρης. Ζηλεύω 12χρονους που αντιγράφουν wordpress templates χωρίς να αλλάξουν ούτε τελεία, προσθέτοντας συνολικά 4 ανορθόγραφες Ελληνικές και Αγγλικές σειρούλες ακαταλαβίστικου κειμένου. Στα 12 μου σήκωνα τις φούστες από τα κοριτσάκια για να δω το βρακι τους και έψαχνα να καταλάβω τι ήταν αυτό που κινούνταν μέσα στο παντελόνι μου. Τελικά ήταν ένα lego που παράπεσε, όχι σπουδαία πράγματα.  :devil:

 

Ας μιλήσουμε τώρα εντός θέματος για το τι ακριβώς δημιούργησε ο 12χρονος. Θέλεις να μας πείς τι κατάλαβες μιας και έχεις το κληρονομικό χάρισμα να καταλαβαίνεις άδειες σελίδες;

 

 

 

 

Στα 13 μου πάντως, αν αυτό ενδιαφέρει κάποιον, είχα φτιάξει ένα μεγαλούτσικο project με |CPM τύπου extensions για amstrad cpc, σε γλώσσα z80 assembly, το οποίο δημοσιεύθηκε σε αμερικάνικο περιοδικό. Α, και ένα τέτρις σε locomotive basic αλλά και ποιος δεν έκανε games τότε. Σύμφωνα με τα μέτρα ενός σημερινού 20χρονου αμόρφωτου κάγκουρα, προφανώς δεν δικαιούμαι να σχολιάσω τα αυτονόητα.. :mad:

 

 

 

 

 

Πλζ κάνε μου τη χάρη και εξήγησέ μας, ΤΙ ΕΚΑΝΕ.

 

Κατι εντελως απλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι εντελως απλο. 

 

Η αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι - Μιλαν Κουντερα

Η αβάσταχτη ελαφρότητα του τίποτε. - 12χρονος.

 

TILT και εγκεφαλικό μαζί. :blink: :wacko:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε είστε κακοί....

έχει μια σελίδα, να αυτήν εδώ  http://techisgame.com/?page_id=2 όπου μπορείτε να κατεβάσετε τις εφαρμογές MSP, DTD και CodeDynamic. Οι τελευταίες δυο δεν είναι ακόμα διαθέσιμες. Βέβαια, ούτε η άλλη είναι διαθέσιμη. χαχαχαχαχαχα

 

Επίσης, για να μάθετε κομπλεξάρες όλοι, που παλεύετε τόσα χρόνια να μάθετε μια γλώσσα προγραμματισμού χωρίς αποτέλεσμα, το παιδί ξέρει παραπάνω. Όπως λέει; "I am programming in c++, c#, vb.net, python, java, PHP, html and javascript"

 

Και σταματήστε επιτέλους να του κόβετε τα φτεράαααααα χαχαχαχαχααχαχαχα!!!! Όποιος έχει το πριόνι και το ψαλίδι να τα φέρει πίσω... Κακοί, ε κακοί...

 

ΥΓ. Ξαναρωτάω τους πορωμένους. Γιατί τόση πρεμούρα να πιστέψετε το παραμύθι αυτό; Και άντε είναι αλήθεια. Εσείς πού ωφελείστε;; Μήπως έγινε κανείς καλλίφωνος επειδή η Μαρία Κάλλας ήταν Ελληνίδα ή έγινε κανείς βιρτουόζος του πιάνο λόγω του Δημήτρη Σγούρου;;

Ε, ούτε κι εμείς θα γίνουμε εξυπνότεροι, πλουσιότεροι ή οτιδήποτε άλλο, είτε είναι αλήθεια είτε ψέμματα. Ούτε ζημιά έχουμε ούτε όφελος.

ΥΓ2. Σε όλους τους Ελληναράδες, τους γνήσιους, τους έξυνπους. Μάθετε ορθογραφία πρώτα και μετά μας επιδεικνύετε το πόσο αγαπάτε τον ελληνισμό και την πατρίδα μας. Υποκριτές. Κι αν δυσκολεύεστε (λίγο απίθανο βέβαια, αφού είμαστε και πανέξυνποι, φτου φτου σκόρδα) χρησιμοποιήστε τουλάχιστον κανα εργαλείο. Όχι τίποτε άλλο, από Σεβασμό στη γλώσσα (και στους υπόλοιπους, τους συνελληναράδες που τον αξίζουν)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...