Προς το περιεχόμενο

R9 280X Dual-X OC & PSU


Equinoxi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια!=) Θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι!
Εχω τροφοδοτικο 850W. Σκεφτομαι να αγορασω την καρτα γραφικων R9 280X Dual-X OC.
Διαβασα σε μερικους ιστοτοπους πως ζηταει η καρτα αυτη παροχη ρευματος 750W.
Η λογικη μου φτανει στο εξης(δεν εχω εξιδικευμενες γνωσεις στα hardware) : Αφου ζηταει 750 και εχω 850 , θα μπορεσουν τα υπολοιπα 100 να καλυψουν τα αλλα μερη του Η/Υ μου? 
Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας =)

------------------------------------------------------------

Τοwer: CoolerMaster 932

CPU: Intel i5 750 @2,6GHz

GPU: Radeon HD 5770
RAM: 8GB 1600MHz 8-8-8-24

PSU: 850W

HDD: 1TB Sata III 7200rpm

SSD: 120GB

MoBo: ASUS P7P55D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 750W που διάβασες είναι για όλο το σύστημα όχι για τα κάρτα (αλήθεια είναι όντως 750? λολ κάπου 600 θυμάμαι)

 

Ποιο τροφοδοτικό έχεις γιατί το psu 850W δε μου λέει και τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 750W που διάβασες είναι για όλο το σύστημα όχι για τα κάρτα (αλήθεια είναι όντως 750? λολ κάπου 600 θυμάμαι)

 

Ποιο τροφοδοτικό έχεις γιατί το psu 850W δε μου λέει και τίποτα

Ισως ναι για ολο το συστημα γιατι ενας φιλος μου μου 'πε πως θελει λιγοτερα και οτι με 850 θα ειμαι οκ απλα ηθελα να ειμαι σιγουρος γιατι 300ευρο ειναι αρκετα για πεταμα =Ρ

Εμμ ανοιξα το κουτι πριν κατι ωρες και προσεξα πως ειναι 850w , μετραει τοσο πολυ πιο ειναι? Δεν ειναι παντως turbo X.

Που θα μπορουσα να δω πιο τροφοδοτικο εχω?

Anyway πρεπει να ειναι αυτο το ονομα του!

 

sl-x850eps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Γιατι να παω τον επεξεργαστη στα 3?
2) Τι ειναι το  bottleneck? Aν βαριεστε να απαντησετε θα το γουγλαρω =Ρ

3) http://imageshack.com/a/img27/2439/zpdx.jpg 
Αυτο ειναι το τροφοδοτικο μου. δεν βλεπω να λεει πουθενα solytech or nilox.
PREMIER!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Premier ειναι. Θα εισαι στο οριο με αυτο το τροφοδοτικο και τη 280x. Bottleneck θα εχεις πειδη λογικα ο επεξεργαστης σου ειναι αργος σε σχεση με τη καρτα γραφικων. Αρα του κανεις overclock (ανεβαζεις δηλαδη συχνοτητα) για να δεσει καλυτερα με τη καρτουλα και να μη σε κοβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επειδη ειναι πρεμιερ θα εχω καποιον φοβο μπας και δεν σηκωνετε κατι η καει κατι?
Ναι αλλα για το οβερκλοκ δεν χρειαζομαι καποια υδροψηξη? 0,4+ στον επεξεργαστη δεν ειναι "αρκετα" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος?

 

Θυμασαι τι είπες πρις ότι δεν είναι turboX? Eee και τα premier ποιοτητας turboX ειναι....  ;)

 

Αν θες το συστηματακι σου υγειες το αλλαζεις , αν απο την αλλη το θες να βρισκεται συνεχεια υπο ρισκο να γινει καρβουνο το κρατάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

750 watt? το εχουν απωλεσει εντελως στην amd? δηλ. σε cf τι θα χρειαστει? πυρηνικο εργοστασιο? παντως εδω μια χαρα τη βρισκω απο καταναλωση: http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/zardon/sapphire-r9-280x-vapor-x-review/20/

Tο τροφοδοτικο σου δυστυχως θελει αντικατασταση, 300 ευρω καρτα με τετοιο Psu ισοδυναμει με αυτοκτονια. Καλυτερα ενα ποιοτικο με λιγοτερα watt παρα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

750 watt? το εχουν απωλεσει εντελως στην amd? δηλ. σε cf τι θα χρειαστει? πυρηνικο εργοστασιο? παντως εδω μια χαρα τη βρισκω απο καταναλωση: http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/zardon/sapphire-r9-280x-vapor-x-review/20/

Tο τροφοδοτικο σου δυστυχως θελει αντικατασταση, 300 ευρω καρτα με τετοιο Psu ισοδυναμει με αυτοκτονια. Καλυτερα ενα ποιοτικο με λιγοτερα watt παρα αυτο.

 

Η amd για να έχει το κεφαλακι της ήσυχο ακομη και με αυτους που έχουν τροφοδοτικά τυπου Premier... φουσκώνει τις απαιτήσεις... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...