Προς το περιεχόμενο

Τα 7 κολλάνε κατά την εκκίνηση, μητρική άραγε;


Orestis_G

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το υλικό:

 

Μητρική: Gigabyte EP45T-DS3R

CPU: Q9550

RAM: 2x Corsair XMS3 CM3X2G1600C9DHX

GPU: ASUS EAH4850/HTDI/512M/A

PSU: Thermaltake Toughpower 600W

 

GPU ελέγχου: XFX GeForce 7300GS

PSU ελέγχου: Enermax Noisetaker II

 

Τα συμπτώματα:

 

Με την κανονική κάρτα γραφικών, η οθόνη μπαίνει σε powersave γύρω στα 10 δευτερόλεπτα αφότου βγάζει το "starting windows". Το ίδιο συμβαίνει και όταν επιχειρώ να μπω στην "αντιμετώπιση προβλημάτων κατά την εκκίνηση", αλλά και όταν επιχειρώ να μπω σε live windows 7 από το Hiren's boot cd 15.2 (σημειωτέον ότι τα Mini Windows XP από το ίδιο CD εκκινούν κανονικά). Το φαινόμενο παραμένει και με εκκίνηση από CD εγκατάστασης των 7. Στην τελευταία περίπτωση έχω την αμυδρά εντύπωση ότι πριν το powersave πετά και κάθετες γραμμούλες, αλλά δεν έχω προλάβει να το δω καλά για να είμαι απόλυτα βέβαιος.

 

Εκκίνηση από CD Linux (Ubuntu 13.04) καταλήγει σε Kernel panic

 

Όταν αντικατασταθεί η κάρτα γραφικών με την 7300, αντί για το powersave στην οθόνη, έχω ένα σκούρο μπλε φόντο με ένα μαύρο κάτω μέρος.

 

Τι δοκίμασα: Τροφοδοτικό, κάρτα γραφικών (και στα δύο PCI-E slots), απέκλεισα το δίσκο γιατί το κάνει και με ασύνδετο, RAM (μία - μία και 3 passes memtest).

Έχω την εντύπωση ότι κάτι πάει στραβά με τη μητρική, αλλά μέχρι να ξετρυπώσω μία να δοκιμάσω, υπάρχει καμία ιδέα;

 

Ευχαριστώ!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 99% η μητρική τα τίναξε. Κάνε έναν κόπο και κοίτα την μητρική σου για σκασμένους πυκνωτές η αν βγάζουνε κανά υγρό από κάτω τους.

 

Επίσης δοκίμασε και με άλλο τροφοδοτικό. Μπορεί να τα έπαιξε.

(Ναι ξέρω toughpower αλλά και αυτά τα παίζουνε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση...

 

Τροφοδοτικό δοκιμάστηκε κι ένα Enermax noisetaker, με τα ίδια αποτελέσματα

 

Η μητρική δεν έχει ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές, οπότε τα σημάδια γήρανσης δεν υπάρχουν.

 

Τελικώς, βρήκα ένα αντίστοιχο m/b σε λειτουργικό PC, του πέρασα κάρτα γραφικών, μνήμες, τροφοδοτικό και δίσκο και μπήκε κανονικά στα 7...οπότε, μητρική!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...