Προς το περιεχόμενο

Σύντομα η δωρεάν πρόσβαση στο Spotify και από φορητές συσκευές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το είπαμε και το ξαναείπαμε offline syncing. 

Παιδιά καλό το spotify αλλά με βλέπω για deezer καθαρα λόγω του ότι η εφαρμογή που έχει το deezer για wp8 είναι έτη μπροστά από αυτή του spotify που δεν δίνει radio mix. 

 

Ε με offline κατεβάζω και μόνος μου mp3 και δεν τους πληρώνω και πάγιο. Κι αυτό το είπαμε και το ξαναείπαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε με offline κατεβάζω και μόνος μου mp3 και δεν τους πληρώνω και πάγιο. Κι αυτό το είπαμε και το ξαναείπαμε.

Όχι, εσύ δεν καταλαβαίνεις τι λέμε.

 

Εμείς με 2 tap έχουμε όσα άλμπουμ θέλουμε, σε ποιότητα 320 και νόμιμα.

 

Εσύ ψάξε για mp3 στα torrentάδικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω φράγκο τα κατεβάζω κ τα ακούω οπότε γουστάρω...αν είναι δυνατόν να πληρώσουμε κιόλας...καλοί μαμακες είστε κ εσείς που τους τα ακουμπάτε...γι'αυτό Δεν πάμε μπροστά..

 

Μια του κλέφτη δύο του κλέφτη Τρεις κ έγινε υπουργός!!

Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω φράγκο τα κατεβάζω κ τα ακούω οπότε γουστάρω...αν είναι δυνατόν να πληρώσουμε κιόλας...καλοί μαμακες είστε κ εσείς που τους τα ακουμπάτε...γι'αυτό Δεν πάμε μπροστά..

 

Μια του κλέφτη δύο του κλέφτη Τρεις κ έγινε υπουργός!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, δεν πάμε μπροστά γιατί προτιμούμε να πληρώσουμε για μια υπηρεσία που μας αρέσει και όχι να "κλέβουμε" τη δουλειά των άλλων.

 

Θέλεις να συζητήσουμε ποιος λέει τις μαλακίες μπαμπίνο;

 

Και για επιδόρπιο το απόφθεγμα για τον κλέφτη...

 

Fuck logic.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, εσύ δεν καταλαβαίνεις τι λέμε.

 

Εμείς με 2 tap έχουμε όσα άλμπουμ θέλουμε, σε ποιότητα 320 και νόμιμα.

 

Εσύ ψάξε για mp3 στα torrentάδικα.

 

Μα γι αυτό μίλησα για διαφορετική προσσέγγιση λόγω διαφορετικής οικονομικής πραγματικότητας.

Εγώ λοιπόν προτιμώ να ψάχνω σε torrentάδικα την μουσική μου απ το να δίνω πάγιο κάθε μήνα για να την βρίσκω κάπου μαζεμένη και να την κατεβάζω για να την ακούσω μετά τελικά offline. Ουσιαστικά δηλαδή μου λες πως πληρώνεις ένα "torrentάδικο εύκολης εύρεσης" που τα έχει όλα ώστε να μην ψάχνεις.

 

Στην περίπτωση δε που σου ρθει να τα κατεβάσεις ενώ πας βόλτα, εκτός απ το "torrentάδικο εύκολης εύρεσης" θα πληρώνεις και τα data του δικτύου και θα τρως και την ακτινοβολία. Εδώ σκεφτόμαστε την ακτινοβολία όταν μιλάμε στο τηλέφωνο, θα έχω και ακτινοβολία για να ακούω μουσική σε streaming τώρα και θα τα σκάω κιόλας γι αυτό.

 

Αν ζούσαμε στην εποχή των παχιών αγελάδων ίσως να μου φαινόταν λιγότερο παράλογο να πληρώνω ενοίκιο μουσικής για να μην ψάξω σε torrentάδικο, αλλά τώρα να δίνω γι αυτό που περιέγραψα παραπάνω τα ίδια λεφτά που δίνω για να μιλάω κάθε μήνα στο τηλέφωνο μου φαίνεται γελοίο.

Μάλιστα, δεν πάμε μπροστά γιατί προτιμούμε να πληρώσουμε για μια υπηρεσία που μας αρέσει και όχι να "κλέβουμε" τη δουλειά των άλλων.

Fuck logic.

 

Πρέπει να αποφασίσουμε όμως αν η επιλογή της συγκεκριμένη υπηρεσίας γίνεται για τους λόγους της ηθικής και της νομιμότητας που επικαλείσαι ή επειδή βολεύει.

Αν γίνεται για το πρώτο είναι σεβαστό ως προσωπική επιλογή και ηθική οπτική του καθενός και δεν χρήζει συζήτησης.

Αν γίνεται για το δεύτερο, χρήζει συζήτησης και το αμφισβητώ με βάση αυτά που είπα παραπάνω.

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση της υπηρεσίας γίνεται και για τους τρείς λόγους.

 

Προσωπικά αδυνατώ να καταλάβω πως κάποιος θεωρεί παράλογο το να πληρώνει τη δουλειά των άλλων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και πρεπει να πληρωνεται η δουλεια των αλλων ( ενα προγραμμα ενα παιχνιδι.....) 

Αλλα το να ανησυχω αν θα χασει καποια ταληρα ο Παντελιδης η Rihana η Lady Gaga κλπ μου φαινεται τελειως παραλογο 

Αυτοι τα λεφτα τους τα βγαζουν με το παραπανω απο μας που σκαμε 250ε το μπουκαλι στα σκυλαδικα, απο τα πνευματικα διακιωματα που πληρωνουν ολοι οι μαγαζατωρες που εχουν ενα ραδιακι και παιζει τα σκυλοτραγουδα τους στο μαγαζι τους και μας σερβιρουν ενα καφε 5ε υποχρεωνοντας μας να τα ακουμε και να αυτοδιαφημιζονται    

Οπως και απο  τα παραπανω λεφτα που πληρωνουμε στα προιοντα που αγοραζουμε λογω των διαφημισεων που μας υποχρεωνουν να βλεπουμε και να ακουμε 

Τωρα θελουν να μας τα παιρνουν και απο τον ΟΤΕ που μας ρουφαγε το αιμα δεκαετιες τωρα 

Τα λεφτα σε συνδεσεις 50ΜΒ γιατι τα παιρνουν οι providers για να μπαινουμε να βλεπουμε το την αρχικη σελιδα του GOOGLE?

Ο καθε γιατρος δικηγορος μαθηματικος φυσικος που μοιραζεται δωρεαν τη  γνωση του στο ιντερνετ αξιωνει καποιο ποσο απο μας ?

Οσοι θελουν ας τους τα σκασουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και πρεπει να πληρωνεται η δουλεια των αλλων ( ενα προγραμμα ενα παιχνιδι.....)

Αλλα το να ανησυχω αν θα χασει καποια ταληρα ο Παντελιδης η Rihana η Lady Gaga κλπ μου φαινεται τελειως παραλογο

Αυτοι τα λεφτα τους τα βγαζουν με το παραπανω απο μας που σκαμε 250ε το μπουκαλι στα σκυλαδικα, απο τα πνευματικα διακιωματα που πληρωνουν ολοι οι μαγαζατωρες που εχουν ενα ραδιακι και παιζει τα σκυλοτραγουδα τους στο μαγαζι τους και μας σερβιρουν ενα καφε 5ε υποχρεωνοντας μας να τα ακουμε και να αυτοδιαφημιζονται

Οπως και απο τα παραπανω λεφτα που πληρωνουμε στα προιοντα που αγοραζουμε λογω των διαφημισεων που μας υποχρεωνουν να βλεπουμε και να ακουμε

Τωρα θελουν να μας τα παιρνουν και απο τον ΟΤΕ που μας ρουφαγε το αιμα δεκαετιες τωρα

Τα λεφτα σε συνδεσεις 50ΜΒ γιατι τα παιρνουν οι providers για να μπαινουμε να βλεπουμε το την αρχικη σελιδα του GOOGLE?

Ο καθε γιατρος δικηγορος μαθηματικος φυσικος που μοιραζεται δωρεαν τη γνωση του στο ιντερνετ αξιωνει καποιο ποσο απο μας ?

Οσοι θελουν ας τους τα σκασουν

Φίλε μου δεν έχεις καταλάβει ότι τέτοιου είδους υπηρεσίες απευθύνονται σε ατομα που γουστάρουν καιι ψάχνονται στη μουσική και όχι σε όσους ακούν Παντελίδη.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να συγκρίνεις youtube με spotify . Το spotify είναι πολύ καλύτερο σε αυτό που κάνει . Το θέμα είναι κατα πόσο είσαι τόσο μουσικόφιλος που θεωρείς οτι αξίζουν τα 5-7ε , η μπορείς απλά να βολευτείς και με το κλασσικό ραδιόφωνο , που απόσο ξέρω ακόμα έχουν τα περισσότερα κινητά . Και γλυτώνεις και τα mb σε mobile data . Εγω προσωπικά έτσι κάνω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θα έχω και ακτινοβολία για να ακούω μουσική σε streaming τώρα και θα τα σκάω κιόλας γι αυτό....

 

δεν στέκει η ακτινοβολία που όλο επικαλείσαι. Πρώτο, δεν το έχεις στο αυτί σου και δεύτερο, θα την απορροφούσες όπως και να έχει. Ένα λεπτό να κάθεσαι μπροστά από το φούρνο μικροκυμμάτων, ισοδυναμεί με ένα έτος συνεχούς ομιλίας σε 3G με το κινητό στο αυτί σου. Και για να σε προλάβω, πριν μου πεις ότι δεν έχεις ούτε φούρνο μικροκυμμάτων σπίτι σου, αν ζεις οπουδήποτε έχει σήμα κινητού, την ακτινοβολία σου την εισπράτεις όπως και να έχει. Σου προτείνω για περιπάτους το συνολάκι

 

20100429115337250.jpg

 

με θήκη για ipod, αλλά όχι από τα καινούργια! (γιατί έχουν wifi και μπορεί να πάθεις radiation poisoning :P  :P  :P  :P)

 

BTW, το Spotify τα ΣΠΑΕΙ!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν στέκει η ακτινοβολία που όλο επικαλείσαι. Πρώτο, δεν το έχεις στο αυτί σου και δεύτερο, θα την απορροφούσες όπως και να έχει. Ένα λεπτό να κάθεσαι μπροστά από το φούρνο μικροκυμμάτων, ισοδυναμεί με ένα έτος συνεχούς ομιλίας σε 3G με το κινητό στο αυτί σου. Και για να σε προλάβω, πριν μου πεις ότι δεν έχεις ούτε φούρνο μικροκυμμάτων σπίτι σου, αν ζεις οπουδήποτε έχει σήμα κινητού, την ακτινοβολία σου την εισπράτεις όπως και να έχει. Σου προτείνω για περιπάτους το συνολάκι

 

 

 

με θήκη για ipod, αλλά όχι από τα καινούργια! (γιατί έχουν wifi και μπορεί να πάθεις radiation poisoning :P  :P  :P  :P)

 

BTW, το Spotify τα ΣΠΑΕΙ!!!!!!

 

Κάτσε ρε συ, δεν υποτίθεται πως θα είμαι κάπου έξω με το κινητό το οποίο θα έχω πάνω μου, όχι στο κεφάλι μου αλλά πάνω μου, και αυτό θα κατεβάζει την μουσική σε streaming? Δεν είμαι ειδικός για να γνωρίζω πόση ακτινοβολία δέχομαι όταν το κινητό κατεβάζει δεδομένα από 3G δίκτυο και το κρατάω στο χέρι ή το έχω στην τσέπη αλλά η κοινή λογική μου λέει πως δεν θα διαφέρει με το όταν μιλάω στο τηλ με την διαφορά πως τότε το έχω και στο κεφάλι.

Απ την άλλη εσύ λες πως ακόμα και τότε η ακτινοβολία είναι λίγη σε σχέση με έναν φούρνο μικροκυμάτων άρα η άποψή σου ισοδυναμεί με το ότι τα κινητά είναι ακίνδυνα ως προς την ακτινοβολία.

Εγώ όποτε έψαξα το θέμα διαπίστωσα μια σύγχυση στις απόψεις ακόμη και στις επιστημονικές έρευνες ως προς την επικινδυνότητα της ακτινοβολίας των κινητών, εσύ δεν ξέρω από που αντλείς αυτή την βεβαιότητα της άποψής σου ώστε να με ειρωνεύεσαι κιόλας. Επειδή λοιπόν ούτε ειδικός είμαι, ούτε είμαι σε θέση να βγάλω άκρη με το αν τα κινητά είναι επικίνδυνα, πόσο επικίνδυνα είναι και υπο ποιές προυποθέσεις, προτιμώ να μην ακούω μουσική σε streaming που μάλιστα θα την πληρώνω κιόλας αλλά να ακούω από τον τεράστιο όγκο mp3 που έχω και συνεχίζω να κατεβάζω και είναι εξίσου οργανωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε συ, δεν υποτίθεται πως θα είμαι κάπου έξω με το κινητό το οποίο θα έχω πάνω μου, όχι στο κεφάλι μου αλλά πάνω μου, και αυτό θα κατεβάζει την μουσική σε streaming? Δεν είμαι ειδικός για να γνωρίζω πόση ακτινοβολία δέχομαι όταν το κινητό κατεβάζει δεδομένα από 3G δίκτυο και το κρατάω στο χέρι ή το έχω στην τσέπη αλλά η κοινή λογική μου λέει πως δεν θα διαφέρει με το όταν μιλάω στο τηλ με την διαφορά πως τότε το έχω και στο κεφάλι.

Απ την άλλη εσύ λες πως ακόμα και τότε η ακτινοβολία είναι λίγη σε σχέση με έναν φούρνο μικροκυμάτων άρα η άποψή σου ισοδυναμεί με το ότι τα κινητά είναι ακίνδυνα ως προς την ακτινοβολία.

Εγώ όποτε έψαξα το θέμα διαπίστωσα μια σύγχυση στις απόψεις ακόμη και στις επιστημονικές έρευνες ως προς την επικινδυνότητα της ακτινοβολίας των κινητών, εσύ δεν ξέρω από που αντλείς αυτή την βεβαιότητα της άποψής σου ώστε να με ειρωνεύεσαι κιόλας. Επειδή λοιπόν ούτε ειδικός είμαι, ούτε είμαι σε θέση να βγάλω άκρη με το αν τα κινητά είναι επικίνδυνα, πόσο επικίνδυνα είναι και υπο ποιές προυποθέσεις, προτιμώ να μην ακούω μουσική σε streaming που μάλιστα θα την πληρώνω κιόλας αλλά να ακούω από τον τεράστιο όγκο mp3 που έχω και συνεχίζω να κατεβάζω και είναι εξίσου οργανωμένα.

 

Σοβαρά τώρα, αν σε απασχολεί αυτό το θέμα, μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα ότι δεν ισχύει θέμα ακτινοβολίας. Διασταυρωμένο και από καθηγητές της σχολής μου, όπου ήταν εργαστηριακοί υπεύθυνοι κινητής μονάδας ελέγχου ακτινοβολίας, και από φίλους μου φυσικούς με περισσότερη θεωρητική εκπαίδευση στο αντικείμενο. Αυτό που μπορεί να φοβάσαι εσύ (και λογικό είναι), είναι οι πιθανές νεοπλασίες που δημιουργούνται από τον ιονισμό των μορίων του νερού στο σώμα σου με την εκπέμπουσα ακτινοβολία του κάθε πομπού. Ε, λοιπόν τα μεγέθη είναι αστεία ακόμα και για αναφορά. Ακόμα και η εκπομπή της επίγειας αναλογικής τηλεόρασης ήταν μεγαλύτερη, αλλά δεν συνδέθηκε με καρκινογενέσεις, και έχουμε και ιστορικό πρακτικής χρήσης σχεδόν ενός αιώνα.

 

Τώρα όσον αφορά το Spotify, προσωπικά με βολεύει σε τόσο βαθμό, που διέγραψα όλη τη συλλογή μου στο iTunes, γιατί ήταν και παρωχημένη και μου έπιανε χώρο. Τα πέντε ευρώ είναι ένα καλό ποσό (αν περιλαμβάνουν και το streaming), συν η οικονομία χώρου και χρόνου που κάνεις για να ακούσεις την αγαπημένη σου μουσική.

 

Φιλικά πάντα!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, αν σε απασχολεί αυτό το θέμα, μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα ότι δεν ισχύει θέμα ακτινοβολίας. Διασταυρωμένο και από καθηγητές της σχολής μου, όπου ήταν εργαστηριακοί υπεύθυνοι κινητής μονάδας ελέγχου ακτινοβολίας, και από φίλους μου φυσικούς με περισσότερη θεωρητική εκπαίδευση στο αντικείμενο. Αυτό που μπορεί να φοβάσαι εσύ (και λογικό είναι), είναι οι πιθανές νεοπλασίες που δημιουργούνται από τον ιονισμό των μορίων του νερού στο σώμα σου με την εκπέμπουσα ακτινοβολία του κάθε πομπού. Ε, λοιπόν τα μεγέθη είναι αστεία ακόμα και για αναφορά. Ακόμα και η εκπομπή της επίγειας αναλογικής τηλεόρασης ήταν μεγαλύτερη, αλλά δεν συνδέθηκε με καρκινογενέσεις, και έχουμε και ιστορικό πρακτικής χρήσης σχεδόν ενός αιώνα.

 

Τώρα όσον αφορά το Spotify, προσωπικά με βολεύει σε τόσο βαθμό, που διέγραψα όλη τη συλλογή μου στο iTunes, γιατί ήταν και παρωχημένη και μου έπιανε χώρο. Τα πέντε ευρώ είναι ένα καλό ποσό (αν περιλαμβάνουν και το streaming), συν η οικονομία χώρου και χρόνου που κάνεις για να ακούσεις την αγαπημένη σου μουσική.

 

Φιλικά πάντα!

Νομίζω πως ξεκαθαρισα πολλάκις την θέση μου πως το ζήτημα της ακτινοβολίας δεν είναι το μοναδικό μειονέκτημα για μένα και πως έτσι κι αλλιώς δεν θα πλήρωνα ενοίκιο μουσικής στην φάση που βρίσκομαι ενώ έχω εξίσου αποτελεσματικούς τρόπους να βρίσκω και να ακούω την μουσική μου. Τώρα γι αυτούς που λένε ότι όσοι δεν χρησιμοποιούν το spotify ακούνε μόνο παντελίδη και δεν αγαπάνε την μουσική, ας μην το σχολιάσω καλύτερα.

 

Τα 5 ευρώ πάγιο τον μήνα μου φαίνεται τρομερά μεγάλο ποσό συγκρινόμενο με τα μεγέθη της εποχής. Συγκεκριμένα μου φαίνεται αστείο να πληρώνω κάθε μήνα πάγιο μουσικής περίπου ίσο με όσα δίνω για να μιλάω στο τηλέφωνο (5 ευρώ = 1000' προς όλους + 200mb στην vodafone). Η εκτίμηση αυτή βέβαια είναι υποκειμενική.

 

Ως προς την επικινδυνότητα των κινητών τηλεφώνων μάλλον πρέπει να νιώσω χαρούμενος και τυχερός που δεν κινδυνεύω και επίσημα πλεόν και που σώθηκε η ανθρωπότητα με ένα απλό post στο insomnia.

Τόσα χρόνια παρακολουθώντας το θέμα βλέπω τις μισές έρευνες να λένε ότι θα πεθάνουμε από καρκίνο, τις άλλες μισές να λένε πως δεν υπάρχει κανένας απολυτως κίνδυνος, τους μεν να κατηγορούν τους δε ότι οι έρευνες τους χρηματοδοτούνται από τις εταιρίες κινητής και γενικά να επικρατεί ένα χάος ως προς το ζήτημα. Υπάρχει και το θρυλικό thread στο insomnia που τα αναπαράγει όλα αυτά. Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι ειδικός αλλά και ειδικός να ήμουν απ ότι καταλαβαίνω το ζήτημα και ακόμη και τα αποτελέσματα ερευνών είναι διφορούμενα. Έτσι δεν θα στηριχθώ στον κολητό μου που πήρε πτυχίο φυσικής ή στο καθηγητή μου που τυγχάνει να έχει μια συγκεκριμένη άποψη για το θέμα ενώ άλλοι όμοιοί τους τυγχάνει να έχουν την ακριβώς αντίθετη.

Επομένως προτιμώ να είμαι επιφυλακτικός μέχρι να ξεκαθαριστεί το ζήτημα, αν ξεκαθαριστεί ποτέ.

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι δεν θα στηριχθώ στον κολητό μου που πήρε πτυχίο φυσικής ή στο καθηγητή μου που τυγχάνει να έχει μια συγκεκριμένη άποψη για το θέμα ενώ άλλοι όμοιοί τους τυγχάνει να έχουν την ακριβώς αντίθετη.

Επομένως προτιμώ να είμαι επιφυλακτικός μέχρι να ξεκαθαριστεί το ζήτημα, αν ξεκαθαριστεί ποτέ.

Φιλικά.

 

οκ...  :blink: κατάλαβα... 

 

https://www.facebook.com/hatepseudoscience

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ...  :blink: κατάλαβα... 

 

https://www.facebook.com/hatepseudoscience

 

Ναι κατάλαβες πολύ καλά. Ακριβώς αυτό μισώ, να το παίζουμε όλοι ειδικοί για ένα θέμα που δεν γνωρίζουμε ούτε είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε (εκτός κι αν είμαστε pseudoscientists) την στιγμή που ακόμα και ο επιστημονικός χώρος που ασχολείται με το θέμα είναι διχασμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...