Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ που μπήκα αγοράζοντας Ethereum στα 722€ βλέπω μόνο κόκκινα πάντως :P

Δεν ξέρω αν πρέπει απλά να περιμένω ή να βάλω κι άλλα και να αγοράσω στις τιμές που παίζουν τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4.5 ευρώ με γράφει το blockchain.info στα 156 Satoshi για 136 ευρώ. Regular τρόπος. Θα πέσει και άλλο λες?

 

πέφτουν ακόμα. Το blockchain.info δεν έχει και segwit αλλιώς θα πλήρωνες ήδη 40-50% λιγότερα fee τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέφτουν ακόμα. Το blockchain.info δεν έχει και segwit αλλιώς θα πλήρωνες ήδη 40-50% λιγότερα fee τώρα.

Θα περιμένω ακόμα λίγο εξάλλου 4 είναι η προμήθεια και 1 το έμβασμα που θα κρατήσει το Kraken 130 θα πάρω από τα 153 που έστειλα. Τα 13 από bittrex στο blockchain.info ήταν αρκετά και από ότι κατάλαβα δεν τα γλιτώνουμε αυτά οπότε μόνο 200+ συναλλαγές από εδώ και πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά.Είμαι νέος στο χώρο και θα ήθελα λίγο τη βοήθεια σας.Έχω κάνει account σε kraken είμαι tier 2 και έχω στείλει κάποια χρήματα.Έχω ήδη ανταλλάξει μέρος αυτών σε νομίσματα που υποστηρίζει το kraken, αλλά θα ήθελα να αγοράσω αλλά νομίσματα (πολύ χαμηλότερης αξίας).Στο bittrex που έχει τα νομίσματα που με ενδιαφέρουν δεν σε αφήνει να κάνεις νέα εγγραφή.Ας πούμε ενδιαφέρομαι να αγοράσω digibyte γνωρίζετε πως πρέπει να κινηθώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση. Στο gatehub που με ενδιαφέρει να εγγραφώ για να αγοράσω xrp, ζητάει και λογαριασμό με διεύθυνση, αλλά ο λογαριασμός δεν είναι στο όνομα μου.

 

Θα υπάρξει πρόβλημα να στείλω απλά ότι έχω?

 

Γενικα έχω κάτι λίγα στο coinbase και θέλω να κινηθώ και σε άλλα νομίσματα. Τι μου προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέφτουν ακόμα. Το blockchain.info δεν έχει και segwit αλλιώς θα πλήρωνες ήδη 40-50% λιγότερα fee τώρα.

 

Δηλαδη αυτα που λεει εδω δεν ισχυουν, γιατι ακομα εξωπραγματικα τα βγαζει.

https://bitcointicker.co/networkstats/

 

200 sat/byte ειναι για κανονικη συναλλαγη η για segwit -> segwit address?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση. Στο gatehub που με ενδιαφέρει να εγγραφώ για να αγοράσω xrp, ζητάει και λογαριασμό με διεύθυνση, αλλά ο λογαριασμός δεν είναι στο όνομα μου.

 

Θα υπάρξει πρόβλημα να στείλω απλά ότι έχω?

 

Γενικα έχω κάτι λίγα στο coinbase και θέλω να κινηθώ και σε άλλα νομίσματα. Τι μου προτείνετε?

 

ναι πρεπει να είναι στο ονομα σου, αλλιως γιοκ. Επισης μακρια από Gatehub...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αυτα που λεει εδω δεν ισχυουν, γιατι ακομα εξωπραγματικα τα βγαζει.

https://bitcointicker.co/networkstats/

 

200 sat/byte ειναι για κανονικη συναλλαγη η για segwit -> segwit address?

155 είναι από blockchain.info που δεν έχει segwit σε kraken που έχει. Προχθές ήταν 320 πχ 8.50 ευρώ ήθελε τώρα βγάζει κάτω από 3. Από bittrex σε kraken bitstamp coin base 13 ευρω η 0.001btc ταρίφα για οποιαδήποτε συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά.Είμαι νέος στο χώρο και θα ήθελα λίγο τη βοήθεια σας.Έχω κάνει account σε kraken είμαι tier 2 και έχω στείλει κάποια χρήματα.Έχω ήδη ανταλλάξει μέρος αυτών σε νομίσματα που υποστηρίζει το kraken, αλλά θα ήθελα να αγοράσω αλλά νομίσματα (πολύ χαμηλότερης αξίας).Στο bittrex που έχει τα νομίσματα που με ενδιαφέρουν δεν σε αφήνει να κάνεις νέα εγγραφή.Ας πούμε ενδιαφέρομαι να αγοράσω digibyte γνωρίζετε πως πρέπει να κινηθώ;

Δες το binance, γράφεσαι αμέσως και ξεκινάς συναλλαγές χωρίς χαρτιά κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αυτα που λεει εδω δεν ισχυουν, γιατι ακομα εξωπραγματικα τα βγαζει.

https://bitcointicker.co/networkstats/

 

200 sat/byte ειναι για κανονικη συναλλαγη η για segwit -> segwit address?

 

Σημασία έχει η διεύθυνση στο wallet από που στέλνεις το bitcoin να είναι segwit όχι τόσο οι διευθύνσεις που λαμβάνουν.Ναι με 200 satoshi περνάγαν χθές το πρώτο block. Δοκίμασα να κάνω μια με 100 satoshi 160 για την ακρίβεια αλλά δεν έχει περάσει εδώ και 8 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί είναι το σαπορτ. Τα μάρκετ δεν έχουν λογική.

 

 

http://m.tvxs.gr/mo/i/248175/f/news/eyropi-eop/baroyfakis-teleia-foyska-bitcoin.html

 

Γελάνε και οι πέτρες. Καθηγητής πανεπιστημίου λέει, το ότι ήταν υπουργός οικονομικών γιατί δεν το βάζει;

Δες και μία το Αγγλικό άρθρο https://www.wired.co.uk/article/yanis-varoufakis-bitcoin-bubble-interview

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όποιον θέλει να ξεκινήσει με μαθήματα για την τεχνολογία του Bitcoin εδώ είναι μαζεμένα στο youtube όλα τα video από το μάθημα του coursera για το Bitcoin

 


  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση άσχετου/αρχαρίου με το θέμα αν επιτρέπεται ?

 

Στα πλαίσια μιας εργασίας που κάνω διαβάζω κάποια πολύ βασικά περί του σπορ των cryptocurrencies

 

έπεσα πάνω σε αυτό το video που ομολογώ με βοήθησε να καταλάβω τα πολύ βασικά του τι στο περίπου είναι το κάθε τι

 

Ο τύποε αναφέρει στις αρχή τους 3 στόχους του όλου concept

 

- την κατάργηση του κεντρικού "trusted party"

- την ταχύτερη διεκπεραίωση των συναλλαγών (να γίνονται immediately) 

- την καταργηση/μείωση του κόστους των συναλλαγών (των fees του κεντρικού party)

 

Ομολογώ ότι δεν ήξερα ότι το mining ήταν ακριβώς η επιβεβαίωση της συναλλαγής (νόμιζα ότι είναι άσχετα προβλήματα)

 

άρα αν καταλαβαίνω καλά το 3ο στόχο δε το πετυχαίνουν τα cryptoνομίσματα τύπου bit-coin, αυτός που διεκπαιρεώνει την συναλλαγή συνεχίζει να πληρώνεται έστω και όχι άμεσα από εσένα. Πηθοριστικό κόστος όμως υπάρχει

 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι σε σχέση με το 2ο?

 

Λέει δηλαδή ότι η συναλλαγή παραμένει ανεπιβεβαίωτη μέχρι να βρεθεί η λύση από κάποιον miner ο οποίος πέρνει την μια αμοιβή για αυτό. Άρα για να γίνεται "immediately" η συναλλαγή θα πρέπει η λύση να προκύπτει πραγκτικά "immediately". Πως συμβαδίζει αυτό μαζί με το ότι το mining είανι είναι αρκετά δύσκολο? φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι η αμοιβή αυτή δεν είναι από μόνη της σημαντική, αλλά υπάρχουν και άλλοι μηχανισμοί ώστε η δυσκολία της επίλυσης να μην "καθυστερει" την ολοκήρωση της συναλλαγής? Οι διάφοροι miners πχ μοιράζονται το εργο της κάθε επίλυσης? κλπ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση άσχετου/αρχαρίου με το θέμα αν επιτρέπεται ?

 

Στα πλαίσια μιας εργασίας που κάνω διαβάζω κάποια πολύ βασικά περί του σπορ των cryptocurrencies

 

έπεσα πάνω σε αυτό το video που ομολογώ με βοήθησε να καταλάβω τα πολύ βασικά του τι στο περίπου είναι το κάθε τι

 

Ο τύποε αναφέρει στις αρχή τους 3 στόχους του όλου concept

 

- την κατάργηση του κεντρικού "trusted party"

- την ταχύτερη διεκπεραίωση των συναλλαγών (να γίνονται immediately) 

- την καταργηση/μείωση του κόστους των συναλλαγών (των fees του κεντρικού party)

 

Ομολογώ ότι δεν ήξερα ότι το mining ήταν ακριβώς η επιβεβαίωση της συναλλαγής (νόμιζα ότι είναι άσχετα προβλήματα)

 

άρα αν καταλαβαίνω καλά το 3ο στόχο δε το πετυχαίνουν τα cryptoνομίσματα τύπου bit-coin, αυτός που διεκπαιρεώνει την συναλλαγή συνεχίζει να πληρώνεται έστω και όχι άμεσα από εσένα. Πηθοριστικό κόστος όμως υπάρχει

 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι σε σχέση με το 2ο?

 

Λέει δηλαδή ότι η συναλλαγή παραμένει ανεπιβεβαίωτη μέχρι να βρεθεί η λύση από κάποιον miner ο οποίος πέρνει την μια αμοιβή για αυτό. Άρα για να γίνεται "immediately" η συναλλαγή θα πρέπει η λύση να προκύπτει πραγκτικά "immediately". Πως συμβαδίζει αυτό μαζί με το ότι το mining είανι είναι αρκετά δύσκολο? φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι η αμοιβή αυτή δεν είναι από μόνη της σημαντική, αλλά υπάρχουν και άλλοι μηχανισμοί ώστε η δυσκολία της επίλυσης να μην "καθυστερει" την ολοκήρωση της συναλλαγής? Οι διάφοροι miners πχ μοιράζονται το εργο της κάθε επίλυσης? κλπ 

 

ναι αλλά είναι μέγα παρανόηση να σου λέει κάποιος ότι δεν θα μιλήσει για το Bitcoin η για το οποιδήποτε άλλο token που στηρίζει το σύστημα και θα σου μιλήσει για το blockchain.

δλδ με το καλημέρα χάνεις την βασική αρχή λειτουργίας του συστήματος. Blockchain σύστημα χωρίς token απλά δεν υπάρχει. Χωρίς token υπάρχουν ήδη oι παραδοσιακές database που κάνουν μια χαρά την δουλειά τους.

Η βασική διαφορά μιας database με ένα blockchain σύστημα είναι η κεντρική τους αρχή. Για να βγάλεις όμως αυτή την κεντρική αρχή από το σύστημα θέλεις ένα κίνητρο και μια νομισματική διαδικασία για να λειτουργήσει αυτό το νέο σύστημα αποκεντρωμένα.

O Satoshi ορθώς σκέφτηκε ότι το Bitcoin είναι αυτό που δημιουργεί το blockchain σύστημα και χωρίς την ύπαρξη του δεν μπορεί να δημιουργηθεί ένα αποκεντρωμένο σύστημα.

Αν θέλεις να μάθεις την τεχνολογία καλύτερα είναι να ακολουθήσεις τα μαθήματα του coursera η τουλάχιστον να δεις τα video στο link που έβαλα ποιο πάνω

 

coursera.org/learn/cryptocurrency

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...