Προς το περιεχόμενο

Καθυστερηση σε αγορα απο Χονγκ Κονγκ


yannis27gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με εχωσαν να τους κανω μια αγορα προιοντων απο Κινα. Τεσπα. Το θεμα ειναι οτι το δεμα εσταλει απ' αυτους στις 8/11 κα πανω απο ενα μηνα μετα δεν εχω παραλαβει τιποτα.

 

Το ποσο ηταν γυρω στα 60ευρω + 20μεταφορικα. Παιζει να εχει κολλησει στο τελωνειο; Αν ναι, θα υπαρξει ειδοποιηση με τηλεφωνο/γραμμα;

 

Αν οχι, ειναι λογικο να καθυστερει τοσο πολυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι απο ebay λογικά το δέμα χάθηκε ή στο βούτηξαν κατά την αποστολή. Εγώ 4 φορές έχω παραγγείλει και τις 2 δεν παρέλαβα τίποτα, ωστόσο πες στον πωλητή οτι δεν έχεις παραλάβει ακόμα τίποτα και να σου επιστρέψει τα λεφτά σου (λογικά τα 20€ των μεταφορικών θα τα χάσεις). Επίσης συνήθως αν σου στείλουν κάτι απο το εξωτερικό και δεν είναι courier όπως η UPS ή FedEx πάει μέσω ΕΛΤΑ και στο φέρνουν σαν γραμμα στο ταχυδρομικό σου κουτί (με την πιθανότητα να στο κλέψουν πάλι :-p)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ταχυδρομείο της Σιγκαπούρης.

Υπάρχει, γενικά, ένα θέμα με τις αποστολές δεμάτων  από Κίνα.

 

Με βάση την αξία (60+20=) 80 ευρώ του δέματος θα πρέπει να πληρώσεις ΦΠΑ και μικροέξοδα αλλά η διαδικασία εκτελωνισμού, μέσω ΕΛΤΑ, είναι διαφορετική και ενδεχομένως δεν θα τα πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ταχυδρομείο της Σιγκαπούρης.

Υπάρχει, γενικά, ένα θέμα με τις αποστολές δεμάτων  από Κίνα.

 

Με βάση την αξία (60+20=) 80 ευρώ του δέματος θα πρέπει να πληρώσεις ΦΠΑ και μικροέξοδα αλλά η διαδικασία εκτελωνισμού, μέσω ΕΛΤΑ, είναι διαφορετική και ενδεχομένως δεν θα τα πληρώσεις.

Απο όσο ξέρω αν αυτό που αγοράζεις είναι κάτω απο 150€ δεν πληρώνεις τελωνείο (sorry αν κάνω λάθος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποστολες δεματων απο κινα πλεον ξεπερνουν σε πολλες περιπτώσεις το οριο τω 45 ημερων που δινει το παυπαλ, εγω ανοιγω dispute περιμένω αλλες 20 μερες, αν έρθει οκ, στο 99% των περιπτώσεων θα το παραλάβω, αν δεν έρθει το κανω claim και παίρνω τα χρήματα πίσω, εχει τύχη να έρθει μετα απο 60 μέρες μέσα στο claim δηλαδή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι απο ebay λογικά το δέμα χάθηκε ή στο βούτηξαν κατά την αποστολή. Εγώ 4 φορές έχω παραγγείλει και τις 2 δεν παρέλαβα τίποτα, ωστόσο πες στον πωλητή οτι δεν έχεις παραλάβει ακόμα τίποτα και να σου επιστρέψει τα λεφτά σου (λογικά τα 20€ των μεταφορικών θα τα χάσεις). Επίσης συνήθως αν σου στείλουν κάτι απο το εξωτερικό και δεν είναι courier όπως η UPS ή FedEx πάει μέσω ΕΛΤΑ και στο φέρνουν σαν γραμμα στο ταχυδρομικό σου κουτί (με την πιθανότητα να στο κλέψουν πάλι :-p)

 

Δεν το αφήνουν απαραίτητα, μπορεί να σου χτυπήσει ο ίδιος ο ταχυδρόμος ή σου βάζει ειδοποιητήριο. Προσωπικά ποτέ δε μου άφησαν πακέτο χύμα τα ΕΛΤΑ

Δεν υπάρχει tracking number; Αν το κρατήσουν στο τελωνείο θα ειδοποιηθείς. Επικοινώνησε και με τον πωλητή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο όσο ξέρω αν αυτό που αγοράζεις είναι κάτω απο 150€ δεν πληρώνεις τελωνείο (sorry αν κάνω λάθος)

 

 

Η ατέλεια για εισαγωγή αντικειμένων, μη εμπορικού χαρακτήρα, από τρίτες χώρες είναι 45 ευρώ για αξία CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια).

 

Από 45 έως 150 επιβάλλεται ΦΠΑ και μικροέξοδα και πάνω από 150 ευρώ και δασμός.

 

Περισσότερες πληροφορίες για το θέμα αυτό μπορείς να διαβάσεις στο κεφάλαιο 8 του σχετικού οδηγού της υπογραφής μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποστολες δεματων απο κινα πλεον ξεπερνουν σε πολλες περιπτώσεις το οριο τω 45 ημερων που δινει το παυπαλ, εγω ανοιγω dispute περιμένω αλλες 20 μερες, αν έρθει οκ, στο 99% των περιπτώσεων θα το παραλάβω, αν δεν έρθει το κανω claim και παίρνω τα χρήματα πίσω, εχει τύχη να έρθει μετα απο 60 μέρες μέσα στο claim δηλαδή\

 

^^ ΑΥΤΟ

Παρέλαβα πρόσφατα δυο παραγγελίες απο Κίνα μέσω sg post και ήταν κάπου στις 35 μέρες. Βέβαια είχα επιλέξει με tracking number και παρακολουθούσα την πορεία ηλεκτρονικά.

 

@yannis27gr

Δεν ανέφερες πως πλήρωσες. Paypal; Πιστωτική; skrill; 

Tracking number έχεις;

Επισης μπορείς να δωσεις το link του καταστήματος που ψώνισες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...