Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Maxwell aka ΚΑΙΦΕΣ - άνοιξη 2014


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.fudzilla.com/home/item/33362-maxwell-geforce-cards-shipping-by-march-2014

 

* Αγνοήστε τα απανωτά λάθη του Fudo έχουμε συνηθίσει πια. To roadmap είναι απαρχαιωμένο (όπου τα FLOPs για τον ΚΑΙΦΕ είναι συμπτωματικά και λιγότερα στην νεότερη έκδοση)....

 

* Θα έχουμε όντως κάτι Μάρτη με Απρίλη από την οικογένεια Maxwell, αλλά όντως σε 28nm και όσοι περιμένουν κάτι "συγκλονιστικό" καλύτερα να περιμένουν άλλο ένα εξάμηνο τουλάχιστον για πιο ενδιαφέρουσες ανακοινώσεις.

 

* Επειδή ξέρω από τώρα τι θα περιέχουν τα ερωτηματικά: η παραπάνω απόφαση είναι κυρίως για να βγάλουν καινούργιες λύσεις με χαμηλότερη κατανάλωση ρεύματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 938
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το roadmap είναι όντως αρχαίο..Τελικά όντως θα υπάρξει Maxwell@28nm όπως θέλαν οι φήμες, ωραία νέα.Πιο περίεργος είμαι για το perf/w που έλεγε η nVidia ότι θα βελτιώσει στην αρχιτεκτονική Maxwell παρά το πόσο τα % πάνω θα 'ναι από μια 780 Ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το roadmap είναι όντως αρχαίο..Τελικά όντως θα υπάρξει Maxwell@28nm όπως θέλαν οι φήμες, ωραία νέα.Πιο περίεργος είμαι για το perf/w που έλεγε η nVidia ότι θα βελτιώσει στην αρχιτεκτονική Maxwell παρά το πόσο τα % πάνω θα 'ναι από μια 780 Ti.

 

΄Οτι έχουμε δει μέχρι τώρα αφορά GFLOPs/Watt. Τον μέσο καταναλωτή τον αφορά λιγότερο μια τέτοια αναλογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και από τα παραπάνω υποθέτω ότι μπορεί να συζητάμε για σχετικά μικρή κατηγορία, για το ευρύ κοινό, και με στόχο όχι την κορόνα, υπάρχουν ένα δύο σημεία που προιοντικά θεωρώ ότι υπάρχει καινό

Ας είναι ένας πυρήνας για μια κάρτα χωρίς καν 6pin μόνο PCIe, πάνω από την gtx650 και κάτω από 75w.

Ή ένας νέος αντικαταστάτης της 770 στην μόνιμα δύσκολη και crowded κατηγορία αυτή

Να υποθέσω και καλούδια 4Κ, latest DP, h265 wish decode/encode, κάτι από HSA που μας έχουν τάξει, υποθέτω θα έχει από την πρώτη μέρα. Αυτά τα καλούδια που σχετίζονται με memory management και συνέργεια με σειρά από πλατφόρμες είναι που ΙΜΗΟ θα είναι τα πιο σημαντικά σε αυτή τη γενιά.

 

Από την άλλη εάν συζητάμε για μια κατηγορία πιο πάνω, κάτι σαν 780 όχι Τι, τότε θα ταιριάζει ταμάμ σε πολλές επαγγελματικές εφαρμογές και θα είναι και πλήγμα για την ΑΤΙ που παρόλο που έχει κάνει την προετοιμασία της για οικονομικό πόλεμο στην κατηγορία αυτή. Δε το θεωρώ απιθανο διλαδή να είναι κατι στιλ GM104.

 

GMχχχ θα λέγονται οι πυρήνες?

Ποιο 28nm ίδιο με τις ΑΤΙ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έφαγα τα μούτρα μου με το 28HPm και τον ΘΩΜΑ έχω αρχίσει να έχω κάποιες αμφιβολίες αν το πρωτόκολλο είναι ιδανικό για κάτι τόσο πολύπλοκο όσο ένας GPU πυρήνας. 

 

Μάλλον θα έχει όλα τα καλούδια που περιμένεις όπως φυσικά και DX11.2 (και βάλε) και φυσικά το τελευταίο θα αποτελέσει για μερικούς την είδηση του αιώνα LOL.

 

Τέλος επειδή όντως τους περιορίζει από ένα σημείο και πάνω το πρωτόκολλο κατασκευής δεν θα περίμενα κάτι παραπάνω από έναν αντικαταστάτη GK104 και ναι πολύ πιθανόν να έχει κωδικό GM104 ή κάτι σχετικά κοντινό. Κυκλοφορούν μικροπυρήνες σε βάση Maxwell μάλλον για κάποιους OEM φορητούς που δεν πολυνοιάζεται κανείς, Αν δεν έχει κάτι εντυπωσιακό η εταιρεία όπως έναν GTX680 αντικαταστάτη δεν βλέπω να ανακοινώνει με πολλές φανφάρες κάτι από τον ΚΑΙΦΕ.

 

Θεωρώ ότι θα ακολουθήσει παρόμοια ρότα με το Kepler: low end first, mainstream next, top dog for HPC first και όταν ανέβουν τα yields/capacities και σε desktop το τελευταίο.

 

Υπάρχει ένα 20SOC bin έτοιμο αλλά δεν είχε ακόμα tape out. Υποθέτω για Q3 και μάλλον κάτι μεγάλο για επαγγελματικές αγορές πρώτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αίλουρε κάποια μοντέλα GTX-8xxM που χουν κάνει την εμφάνιση τους εδώ και μέρες είναι 28nm maxwell ή kepler τελικά;

http://www.hwbox.gr/news-notebooks-netbooks/34471-nvidia-maxwell-mobile-roadmap-oi-protes-leptomereies.html#post487628

 

καλύπτει νομίζω την απορία σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια αναπαραγωγή ενός τέτοιου άρθρου δε μου λύνει την απορία εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι.Έχω δει το pdf με τα slides εδώ και μέρες αλλά δε γίνεται λόγος για Maxwell πουθενά.Δε το ψάξα και πολύ αλλά πως επιβεβαιώνεται οτι είναι Maxwell από αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και να είναι, είναι ανάξια λόγου.

 

Μα αν είναι Maxwell είναι πολύ ενδιαφέρον.

Μια χαρά μπορούμε να δούμε πως τα πάνε σε βασικά τεστ και όχι σε συνθετικά.

Ενώ τα ζητήματα υποστήριξης νέον μοντέλων διαχείρισης μνήμης κ.ο.κ. είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον, των επιταχυντών video, των υποστιριζόμενων θυρών εξόδου , ενα κάρο λεπτομέρειες…

 

Τεσπα, εγώ τελικά δεν κατάλαβα εάν είναι ή δεν είναι Maxwell.

Και εάν είναι, και είναι και μικρής κατηγορίας, μπορεί όντως να ενδιαφέρουν πολλούς από εμάς, που πέραν των gaming / workstations , συντηρούμε και πιο απλά μηχανάκια για πιο απλές δουλειές όπως htpc ή μικρά laptops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...