Προς το περιεχόμενο

Καλοριφέρ και εξαέρωση


Miracle Worker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! Εχω και εγω ενα θεματακι.. Εμενα ολα τα σωματα καινε κανονικα και ανοιγωντας την βαλβιδα εξαερωσης δεν βγαζουν καθολου αερα παρα μονο καυτο νερο. Το θεμα ειναι οτι φετος το σπιτι δεν ζεστενεται καθολου. Το εχω δηλαδη στους 30 βαθμους κ το σπιτι δεν φτανει ουτε τους 17.

 

Εχουμε αυτονομη θερμανση στην πολυκατοικια και ειμαι στον 4ο οροφο.

 

Τι μπορει να παιζει? Και γιατι δεν βγαζει καθολου αερα. 6 χρονια ειμαστε στο σπιτι, και εξαερωση δεν εχουμε κανει ποτε. Γινεται να μην εχει μαζεψει καθολου αερα?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα χρονια πολλα σε ολους ! Λοιπον Οταν εχεις Φυσικο Ατομικο Αεριο τι κανεις ; Εκανα περυσι κανονικα εξαερωση αλλα και παλι φετος τα καλοριφερ στο κατω μερος ΔΕΝ καινε ολα το ιδιο ...Τι μπορει να συμβαινει και τι πρεπει ακριβως να κανω ; Μηπως κανω κατι λαθος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και χρονια πολλα! αν τα σωματα που ειναι τελευταια στο συστημα ειναι ψιλοκρυα μπορειτε να δοκιμασετε το εξης:

βαζετε το θερμοστατη στους 28 για να καψει δυνατα ο καυστηρας και ξεκινατε να κλεινετε τους διακοπτες των σωματων απο το τελος προς την αρχη. αφηνετε μονο ανοιχτο το σωμα που παιρνει πρωτο νερο απο τον καυστηρα. μολις καψει καλα ( σε 10-15 λεπτα ) αρχιζετε να ανοιγετε τους διακοπτες απο την αρχη προς το τελος αυτη τη φορα (απο το δευτερο σωμα δηλαδη) ανα 3-4 λεπτα. ελεγχετε τα σωματα και σε οσα δεν καινε καλα κανετε εξαερωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και χρονια πολλα! αν τα σωματα που ειναι τελευταια στο συστημα ειναι ψιλοκρυα μπορειτε να δοκιμασετε το εξης:

βαζετε το θερμοστατη στους 28 για να καψει δυνατα ο καυστηρας και ξεκινατε να κλεινετε τους διακοπτες των σωματων απο το τελος προς την αρχη. αφηνετε μονο ανοιχτο το σωμα που παιρνει πρωτο νερο απο τον καυστηρα. μολις καψει καλα ( σε 10-15 λεπτα ) αρχιζετε να ανοιγετε τους διακοπτες απο την αρχη προς το τελος αυτη τη φορα (απο το δευτερο σωμα δηλαδη) ανα 3-4 λεπτα. ελεγχετε τα σωματα και σε οσα δεν καινε καλα κανετε εξαερωση

χρονια πολλα φιλε μου...πως θα καταλαβω (Δεν εχω ιδεα) πιο σωμα παιρνει πρωτο-δευτερο κλπ ;  Επισης λογικα διακοπτες εννοεις τις βανες πανω-κατω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν αναβεις τον καυστηρα δες ποιο σωμα ζεσταινεται πρωτο και πως πηγαινει μετα η σειρα. εφοσον ειναι ατομικο απο τη μερια του καυστηρα θα ειναι το πρωτο και θα κανει κυκλο οπως πηγαινουν οι σωληνωσεις. ναι τις βανες εννοω. επισης ελεγξε στον καυστηρα την ενδειξη της πιεσης. αν ειναι κατω απο ενα bar αυξησε την να δειχνει μεταξυ 1 και 1,5 bar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν αναβεις τον καυστηρα δες ποιο σωμα ζεσταινεται πρωτο και πως πηγαινει μετα η σειρα. εφοσον ειναι ατομικο απο τη μερια του καυστηρα θα ειναι το πρωτο και θα κανει κυκλο οπως πηγαινουν οι σωληνωσεις. ναι τις βανες εννοω. επισης ελεγξε στον καυστηρα την ενδειξη της πιεσης. αν ειναι κατω απο ενα bar αυξησε την μεταξυ 1 και 1,5 bar

Σε ευχαριστω πολυ! Το πρωι θα κανω τις απαραιτητες εργασιες και ενημερωνω αμεσα! Να εισαι καλα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα! Εχω και εγω ενα θεματακι.. Εμενα ολα τα σωματα καινε κανονικα και ανοιγωντας την βαλβιδα εξαερωσης δεν βγαζουν καθολου αερα παρα μονο καυτο νερο. Το θεμα ειναι οτι φετος το σπιτι δεν ζεστενεται καθολου. Το εχω δηλαδη στους 30 βαθμους κ το σπιτι δεν φτανει ουτε τους 17.

 

Εχουμε αυτονομη θερμανση στην πολυκατοικια και ειμαι στον 4ο οροφο.

 

Τι μπορει να παιζει? Και γιατι δεν βγαζει καθολου αερα. 6 χρονια ειμαστε στο σπιτι, και εξαερωση δεν εχουμε κανει ποτε. Γινεται να μην εχει μαζεψει καθολου αερα?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Εδω καμια ιδεα μηπως? 

Ευχαριστω!

Επεξ/σία από NinoOaoe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι καινε τα σωματα συνεχως αλλα δεν εχει ουτε 17 βαθμους το σπιτι ειναι περιεργο. υπαρχει περιπτωση να εχει αρκετο αερα το συστημα. αν μπορεις κοιτα αν ειναι ανοιχτο το αυτοματο εξαεριστηρακι που ειναι τοποθετημενο σε καποιο σημειο των σωληνωσεων. ισως πρεπει να στριψεις λιγο το κοκκινο πωμα που εχει για να βγει ο αερας. αν θελεις ελεγξε κι εσυ την πιεση στον καυστηρα οτι ειναι μεταξυ 1 και 1,5 bar και δοκιμασε τη μεθοδο εξαερωσης που γραφω πιο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Εχω και εγω ενα θεματακι.. Εμενα ολα τα σωματα καινε κανονικα και ανοιγωντας την βαλβιδα εξαερωσης δεν βγαζουν καθολου αερα παρα μονο καυτο νερο. Το θεμα ειναι οτι φετος το σπιτι δεν ζεστενεται καθολου. Το εχω δηλαδη στους 30 βαθμους κ το σπιτι δεν φτανει ουτε τους 17.

 

Εχουμε αυτονομη θερμανση στην πολυκατοικια και ειμαι στον 4ο οροφο.

 

Τι μπορει να παιζει? Και γιατι δεν βγαζει καθολου αερα. 6 χρονια ειμαστε στο σπιτι, και εξαερωση δεν εχουμε κανει ποτε. Γινεται να μην εχει μαζεψει καθολου αερα?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Εφόσον καίνε κανονικά όλα τα σώματα το καλοριφέρ λειτουργεί άψογα, μήπως δεν καίνε όσο θα έπρεπε? Μήπως φέτος έχει περισσότερο κρύο από τις άλλες χρονιές? Μήπως φέτος έχεις απώλειες που δεν είχες τις άλλες χρονιές?

 

Επίσης ο αέρας στα σώματα είναι αποτέλεσμα βλάβης, όχι πολυκαιρίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον καίνε κανονικά όλα τα σώματα το καλοριφέρ λειτουργεί άψογα, μήπως δεν καίνε όσο θα έπρεπε? Μήπως φέτος έχει περισσότερο κρύο από τις άλλες χρονιές? Μήπως φέτος έχεις απώλειες που δεν είχες τις άλλες χρονιές?

 

Επίσης ο αέρας στα σώματα είναι αποτέλεσμα βλάβης, όχι πολυκαιρίας.

Πιθανων να εχεις δικιο λοιπον και οντως να εχω απωλειες κλπ. Περισσοτερο  κρυο δεν εχει νομιζω. Απλα θυμαμαι να βαζω το καλοριφερ στο φουλ για 1 ωρα και να σκαω. Αυτο δεν ισχυει πια. Και ψαχνω να βρω γιατι. 

Ευχαριστω παρολα αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανων να εχεις δικιο λοιπον και οντως να εχω απωλειες κλπ. Περισσοτερο  κρυο δεν εχει νομιζω. Απλα θυμαμαι να βαζω το καλοριφερ στο φουλ για 1 ωρα και να σκαω. Αυτο δεν ισχυει πια. Και ψαχνω να βρω γιατι. 

Ευχαριστω παρολα αυτα

Δεν λέει και πολλά το "έβαζα καλοριφέρ 1 ώρα και έσκαγα". Αν πχ είχε ανάψει κάποιος άλλος πριν από σένα, τότε σου ερχόταν άμεσα το ήδη ζεστό νερό. Αν το άναβαν οι δίπλα/οι από πάνω/οι από κάτω συνεχώς, θα ζεσταινόταν πιο γρήγορα το δικό σου διαμέρισμα. Επίσης όσο περισσότερη υγρασία έχει η ατμόσφαιρα, τόσο πιο πολύ κρυώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Βρε παιδια εχω ενα προβληματισμο,εχω αυτονομη θερμανση και εχω διαμερισμα σε πολυκατοικια.

Το καλοριφερ εχω να το ανοιξω εδω και τρια χρονια,να κανω εξαερωση με κλειστο η ανοιχτο ;

Δοκιμασα σε ενα σωμα με κλειστο το καλοριφερ και εβγαλα ενα ποτηρι νερο..εχω ξεχασει την διαδικασια και μαλλον υπερεβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να το ανάψεις, να ζεσταθεί καλά και μετά κάνε εξαέρωση. Επίσης κοίτα αν χρειάζεσαι νερό στο κύκλωμα μετά από τόσα χρόνια κλειστο.

 

Πόσο νερό χρειάζεσαι, έχεις κάπου έναν δείκτη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα,η εξαερωση πρεπει να γινει με κρυα νερα.στην πολυκατοικια αναγκαστικα μετα το ζεσταμα οπου θα ανοιξουν και οι βανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...