Προς το περιεχόμενο

Διαχείριση πελατολογίου και κινήσεις με υπενθύμιση?


notikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Αναζητώ τρόπο να  διατηρώ καρτέλες πελατών που μέσα θα υπάρχει και η οικονομική κίνηση τους και επιπλέον να εμφανίζει με κάποιο τρόπο ειδοποίηση οτι έληξε η συνδρομή του και θα πρέπει να πληρώσει.

 

Κατα προτίμηση σε Ofiice (Excel, access klp) ή οτι άλλο υπάρχει.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κελί που περιέχει την ημερομηνία λήξης στο Excel κάνε "Μορφοποίηση υπό όρους" όπως στο συνημμένο παράδειγμα.

End.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτο τον τρόπο θα εμφανίζει χρωματιστά πλαίσια στα ληγμένα έτσι? καλώς!

βεβαια αν υπάρχει κάτι άλλο ποιο ολοκληρωμένο καλά θα ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι:
πολλές καρτέλες πελατών σε φύλλα μεσα σε ενα excel. στην καρτελα του πελάτη εκτος απο κάποια βασικά στοιχεία του θα εμφανίζει ένα πεδίο που θα λέγεται "ημερομηνία ειδοποίησης".

 

Όταν λοιπον φτάσει η ημερομηνία "¨ειδοποιησης" θα ηθελα, άσχετα σε πιο φύλλο (καρτελα πελατη)  χτυπάει αλαρμ λόγω λήξης της ημερομηνιας, να μου στέλνει email ή  να εμφανιζεται με κάποιο τρόπο συνολικά, το ποιες καρτέλες πελατών έχουν ληγμένη "ημερομηνια ειδοποιησης"

 

Αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Οσον αφορά την εμφάνιση ληγμένων ημερομηνιών, μπορείς να συγκεντρώσεις σ' ενα φύλλο με δυο στήλες τα ονοματεπώνυμα των πελατών και τις αντίστοιχες ημερομηνίες με σύνδεση στα αντίστοιχα κελιά των καρτελών και με χρωματιστά πλαίσια να έχεις μια γενική εικόνα της κατάστασης.

Δεν ξέρω βέβαια και για πόσο μεγάλο αριθμό πελατών μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα βόλευε έτσι. Το θέμα ειναι πως δεν ξέρω πως να συνδέσω την ημερομηνια ληξης με την λιστα που θα εμφανίζει τα λυγμενα.
Αν κάποιος μπορεί να το φτιάξει, ας μου στείλει μνμ. δεν εχω προβλημα να πληρώσω γιαυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οπως δειχνουν τα παιδια μπορεις να φτιαξεις εσυ ενα excel με Ιφ εντολες κλπ. Πολυ ευκολα.  Εξαρταται βεβαια απο το μεγεθος της βασης δεδομενων σου. Μπορεις να τα γραφεις κανονικα και καθε μερα να τρεχεις φιλτερ για να δεις ποιοι ληγουν και θα εχεις λυσει το προβλημα σου. Τωρα ο,τι αλλα εχτρα παει σε αγοραστο προγραμμα βασης δεδομενων που θα σου κοστισει. Η γνωμη μου ειναι να φτιαξεις κατι δικο σου σε εξελ η αξεσσ και θα ειναι καλυτερο και τσαμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...