Προς το περιεχόμενο

Ίδρυση μικρής επιχείρησης


Galatea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Εδώ και καιρό σκέφτομαι την προοπτική να ανοίξω ένα μικρό pet shop στην περιοχή μου. Είναι κάτι που είναι απαραίτητο στη γειτονιά. Πρόσφατα μου εκδήλωσε και μία φίλη το ενδιαφέρον της. Είμαστε κι οι δύο ιδιαίτερα έμπειρες με τα ζώα (τα τετράποδα).

 

Φυσικά κεφάλαιο δεν υπάρχει, κι αν υπάρξει άντε να 'ναι 2-3k. Παρ'όλα αυτά γύρω μας πόσοι γνωστοί έχουν επιδοτηθεί από το ΕΣΠΑ και αντί επιχείρησης,έστησαν τα σπιτικά τους.

 

Τι επιλογές υπάρχουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γεια σας, ειμαι η φιλη.
Ας μας βοηθησει κανας χριστιανος, γιατι σαν τεχνικοι Η/Υ πλουτισαμε παρα πολυ, και η ζωη δεν εχει νοημα πια. :X

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας, ειμαι η φιλη.

Ας μας βοηθησει κανας χριστιανος, γιατι σαν τεχνικοι Η/Υ πλουτισαμε παρα πολυ, και η ζωη δεν εχει νοημα πια. :X

define Τεχνικός Η/Υ.

 

όχι γιατί στην Ελλάδα της κρίσης, τα λεφτά για το κατοικίδιο είναι στο μέσο οικογενειακό budget. 

 

*Απλά ένα φιλικό ground check

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορίτσια, το ξέρετε ότι θα πρέπει να ξεκινήσετε μέσω ΤΕΒΕ ετσι; Γενικα ότι επιχορήγηση και να πάρετε θεωρώ ότι πρέπει να έχετε κάποια χρήματα στη άκρη, σε τέτοιες δουλειές τα έξοδα πεταγονται απο το πουθενά.

 

Πάντως αυτό που σας λέω ειναι να μην παραιτηθειτε κυνηγηστε το.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται οτι δεν θα πουλαμε ΤΙΠΟΤΑ που αναπνεει. μονο τροφες και αξεσουαρ, ισως και κουρεμα/μπανιο 1 φορα την βδομαδα. 
Μιλαμε για περιοχη αποκλεισμενη σχεδον, με ατομα μεγαλης ηλικιας, ολοι σχεδον εχουν σκυλο ή φροντιζουν αδεσποτες γατες, και ειναι πολυ δυσκολο να προμηθευτουν τροφες. Αναγκαστηκα παιρνουν απο σουπερ μαρκετ (μικρο) που εχει 2 μαρκες. Πιστευουμε οτι θα "πιασει". 
 

 
 

define Τεχνικός Η/Υ.

 

 

 

 

Εγω τυπικα θα ημουνα junior network engineer σε μια ελλαδα εκτος κρισης, τοτε που οι κομπιουτεραδες δεν ηταν αναγκη να εχουν 1000 πτυχια, αλλα τωρα κανω απλα κατ'οικον (λιγα, το φυλο δεν βοηθαει στο πελατολογιο).
So far ουτε δουλεια γραμματεως δεν βρισκω, και αφου περα απο την πληροφορικη προεκυψε μια αναγκη στην περιοχη και ετυχε να ειναι και το παθος μας, ειπαμε να το ψαξουμε λιγο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πια περιοχή μιλάμε?

το μόνο σίγουρο είναι ότι για να πάρετε επιδότηση πρέπει να κάνετε έναρξη επαγγέλματος και φυσικά εμπλέκετε και το υγειονομικό από όσο έχω ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ που αφορούσε την γυναικεία επιχειρηματικότητα έχει λήξει εδώ και καιρό.

Δεν γνωρίζω αν έχει ξεκινήσει κάτι αντίστοιχο. Δεν χάνεται να ρωτήσετε σε κάποιο λογιστικο γραφείο.

 

Καλη επιτυχία πάντως στην προσπάθειά σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νεο φαληρο. εδω και 10 χρονια περιπου εχουν γκρεμισει την γεφυρα προς μοσχατο (εχει πετ σοπ στα 4 χιλιομετρα), και το επομενο ειναι στον πειραια (αλλα 4-5 χιλιομετρα + αμαξι ή λεωφορειο). 
Μιλαμε βγαινεις το απογευμα εξω, και σχεδον το 80% κυκλοφορει με σκυλο (ή και σκυλους). Ειναι πολυ φιλοζωη περιοχη, και θα χρειαζοτανε ενα φιλοζωο καταστημα, να πουλαμε και φαρμακα 1ης αναγκης (τα φαρμακεια μας εδω ουτε drontal δεν εχουν). Ειμαστε σχεδον σιγουρες οτι θα εχει επιτυχια. Δεν θελουμε να φαμε το ΕΣΠΑ οπως κανουν οι περισσοτεροι. Θελουμε απλα μια ευκαιρια και δεν εχουμε κεφαλαιο. Ισως να μπορεσω να βρω 5000 με το ζορι.. Τιποτα παραπανω..

ενταξει και μην ξεχναμε οτι ειμαστε 2 καμμενες, θα υπαρξει φουλ μαρκετινγ απο fb και website (κατι που σχεδον κανενα πετ σοπ εδω κοντα δεν εχει). επισης μην ξεχναμε και το dhgate ε. φανταζομαι θα μπορουμε να ανταγωνιστουμε εναν ιδιοκτητη πετ σοπ στα 5 χιλιομετρα που ακομα ζει σε προ-ιντερνετ εποχη και ψωνιζει απο τον κλασσικο χονδρεμπορα που ψωνιζουν ολοι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουρεμα και μπανιο? 

 

Να σας φερω τον δικο μου και αν δεν με πληρωσετε στο τελος για να το παρω πισω να μην με λενε liverpool89...

χαχαχα με τα τραπεζακια που εχουν οι γκρουμερς, που εχουν λουρια και απ'ολα, ακομα και ο πιο ατακτος σκυλος καθεται. Υπαρχουν προγραμματα με 250 ευρω που μαθαινεις γκρουμινγκ (και μια καλη μηχανη κανει 50 ευρω). Σκεψου το, σε συμφερει :Ρ

ΟΡΙΣΤΕ ηδη εχασα πελατη. χαχαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μη το συζητάτε για πώληση ζώων. Εδώ βραχνιάζουμε ως καταναλώτριες και γονείς ζώων για το μποϊκοτάζ αντίστοιχων καταστημάτων.

 

Έχει πολλή ανάγκη η γειτονιά από κάτι τέτοιο. Όπως τα λέει η vooz είναι. Και για τα περί τεχνικών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι μονο petshop.βρειτε τουλ.καποιον κτηνιατρο να ειναι κολλητα στο μαγαζι.

σε φαση αν βρειτε 100τμ.βαλτε αγγελια για ζητηση κτηνιατρου και φτιαξτε του εναν χωρο 30-40τμ κολλητα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...