Προς το περιεχόμενο

Παρουσίαση Apple iPhone 5S


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την στιγμή που κάθε ένας κάνει μια αγορά, προσπαθεί να την υποστηρίξει και να την βγάλει ανώτερη από την ανταγωνιστική που δεν έπελεξε. Είτε αυτό είναι αμάξι, είτε ρούχο, είτε οτιδήποτε.

Μηνύματα του στυλ, εγώ έχω αυτό και δεν κολλάει και είναι καλύτερο, εγώ έχω το άλλο και τα κάνει όλα, είναι τουλάχιστον γελοία. (και γω έχω ένα νοκια 3510 10χρονια κινητο και πάει σφαιρα. Τι αιφον και μ#*}£κιες.)

Επίσης αυτό συμβαίνει κι όταν αδυνατούμε να αγοράσουμε κάτι και ντρεπόμαστε μη μας κρίνει ο κοινωνικός περίγυρος. Έτσι το ρίχνουμε στη σύγκριση βγάζοντας το σκάρτο, παραλείπτοντας το οικονομικό κομμάτι που θα εμφανίσει αυτήν την αδυναμίας μας.

Γιαυτό λοιπόν, γίνεται ο κακός χαμός σε κάθε τέτοιο τόπικ.

Τώρα το αιφόνι έχει θετικά έχει κ αρνητικά. Αντικειμενικά; Ανάμεσα στις 2-3 καλύτερες συσκευές.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι χρονια μελος στο ινσομνια και απορω γιατι σε άλλα κινητά άλλων κατασκευαστων ασχετως λειτουργικου, δεν συμβαινει καμμιά διαμάχη και μίσος όπως στο iphone. Οποτε δημοσιευεται τοπικ για iphone γινεται χαμος.

Μπορει να μου εξηγησει κανεις;

 

ΥΓ:Δεν εχω iphone (ZTE 967).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι χρονια μελος στο ινσομνια και απορω γιατι σε άλλα κινητά άλλων κατασκευαστων ασχετως λειτουργικου, δεν συμβαινει καμμιά διαμάχη και μίσος όπως στο iphone. Οποτε δημοσιευεται τοπικ για iphone γινεται χαμος.

Μπορει να μου εξηγησει κανεις;

 

ΥΓ:Δεν εχω iphone (ZTE 967).

 

Εγω μπορω να το καταλαβω..οταν εισαι σε μια χωρα που οι μισοι σου φιλοι ειναι ανεργοι και το 90% αυτων ειναι με iphone, οταν εχεις καθε χαζογκομενα που δεν ξερει πως να ανοιξει υπολογιστη, και σου λεει οτι πηρα αι φον γιατι ειναι το καλυτερο και γενικα οταν βλεπεις τον καθε ακυρο και ασχετο να σου λεει κατι αυθαιρετα, τοτε στη βαραει και ξεσπας εδω :P

Εγω προσωπικα οταν πρωτοβγηκε το αι φον, δεν μαρεσε για τους περιορισμους που ειχε. αναγνωρισα την πολυ ανωτερη οθονη αφης σε σχεση με τις resistive Nokia (αν το γραφω σωστα) τοτε.. και τη διαφορα που εκανε ολη αυτη η ευκολια.

Απο εκει και περα το ανδροιδ ηταν πολυ νεο, πολυ προβληματικο σε πολλα θεματα και γενικα δεν ειχε την ωριμοτητα που παρουσιασε μετα την εκδοση 2.3 και κυριως την 4.

Το θεμα ειναι οτι με αυτες τις εκδοσεις αρχισε να ειναι και θεοβαρο, με αποτελεσμα να ειναι μες το λαγκαρισμα, και εν τελει μη λειτουργικο.

θυμαμαι χαρακτηριστικα, να αγοραζω το arc S, θεωρητικα δυνατο με 512 ραμ ομως, και να μην μπορει να δουλεψει σωστα, και ενω ειχα το Ν8 για πουλημα, το κρατησα μεχρι να αλλαξω το ARC S, αφου ουσιαστικα το Ν8 σαν τηλεφωνο ηταν πιο πρακτικο, πιο ευκολο και εκανα τηδουλεια ανετα, αυτα που μπορουσε να κανει το ανδροιδ κινητο μου, δεν τα εκανε λογω αδυναμιας και ετσι για μια ακομα φορα το αι φον κερδιζε.

Απο εκει και περα ομως, το οτι παρεμενε πανακριβο ,ενω κυκλοφορησαν συσκευες στα 250 ευρω με 1GB ram και ανετο cpu και οτι με 400-500 ευρω επαιρνες εδω και 1-1,5 χρονο πολυ δυνατα ανροιδ  το εκανε απλα ενα κινητο επιδειξης. δεν ειναι κατι παραπανω απο αυτο, εκτος αν μπορει καποιος απο εσας στην 4αρα οθονη να δουλεψει οπως μπορει στην 4,5 ή στην 5. ειναι πολυ μεγαλη διαφορα της μιση ή μιας ιντσας! σιγουρα το κινητο γινεται παντοφλα, αλλα ακομα και στις 5" κρατιεται στο 1 χερι! ειδικα κινητα με μικρα bezels οπως το Ζ.

Τελος, τα κλειδωματα σε ΒΤ, ηχους, υποχρεωτικη χρηση itunes κτλ το κανουν για μενα ακομα τελευταιο ως επιλογη!

Για καμερα δε θα ξαναγραψω, ποτε δεν ειχε κατι σπουδαιο να παρουσιασει! στο μεσο ορο. Η καλυτερη καμερα σε κινητο βρισκεται στο 808 αυτη τη στιγμη, στο 1020 και στο Ν8! μετα το χαος... (και σε μερικα ακομα καινουρια Nokia Pureview). 

Αντε το Ζ1 κατι κανει αλλα οχι κατι τρομερο, απλα βλεπω καλυτερα αποτελεσματα βραδυ σε σχεση με αλλα, και στο ζουμ που ειναι σημαντικο και μετα, τα samsung σε σχεση με xperia παντα ειναι 2-3 κλικ πισω. ομοιως και το one...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα iPhone μαρεσουν παρα πολυ σε λευκό, αυτο το χρυσό ειναι πολύ γιακ.

Το συγκεκριμένο έχει πολλά θετικά πράγματα απλα καμια φοβερή νέα καινοτομία εκτός απο τα 64bit.

Ακριβη τιμή σίγουρα για αυτα που προσφέρει. Κάμερα αρκετα καλή αλλα όχι καμεραρα, υπάρχουν WP και android με πολυυυυ καλύτερη κάμερα.

Το IOS 7 ειναι όμορφο σε λευκό αλλα με έχει χαλάσει σχεδιαστικά σε μερικά πράγματα, το ios6 ήταν πιο όμορφο για εμένα.

Σίγουρα στα top 10 καλύτερα κινητά εκει έξω αλλα η τιμή ειναι μειων όταν μπορείς με λιγότερα λεφτά να πάρεις Lumia 1020 η 1025 με φοβερή κάμερα (δεν γραφω για αντροιντ γιατι δεν ξερω απο τιμές)

Πάντως ειναι πολύ καλό Τηλ, θέλω να δω το επόμενο ομως με μια πραγματική καινοτομία a la apple ομως η μήπως μετά τον jobs δεν θα δούμε τέτοια πράγματα; ο χρόνος θα δειξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα iPhone μαρεσουν παρα πολυ σε λευκό, αυτο το χρυσό ειναι πολύ γιακ.

Το συγκεκριμένο έχει πολλά θετικά πράγματα απλα καμια φοβερή νέα καινοτομία εκτός απο τα 64bit.

Ακριβη τιμή σίγουρα για αυτα που προσφέρει. Κάμερα αρκετα καλή αλλα όχι καμεραρα, υπάρχουν WP και android με πολυυυυ καλύτερη κάμερα.

Το IOS 7 ειναι όμορφο σε λευκό αλλα με έχει χαλάσει σχεδιαστικά σε μερικά πράγματα, το ios6 ήταν πιο όμορφο για εμένα.

Σίγουρα στα top 10 καλύτερα κινητά εκει έξω αλλα η τιμή ειναι μειων όταν μπορείς με λιγότερα λεφτά να πάρεις Lumia 1020 η 1025 με φοβερή κάμερα (δεν γραφω για αντροιντ γιατι δεν ξερω απο τιμές)

Πάντως ειναι πολύ καλό Τηλ, θέλω να δω το επόμενο ομως με μια πραγματική καινοτομία a la apple ομως η μήπως μετά τον jobs δεν θα δούμε τέτοια πράγματα; ο χρόνος θα δειξει.

Την κλείνουμε την συμφωνία με το μήλο δηλαδή,πώς πάει το πράμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρινεις κινητο τεχνολογιας 2 ετων (γιατι τοσο ειναι το cpu του σχεδον) με το iphone 5S που εχει ο,τι πιο τελευταιο σε cpu υπαρχει. εγω με Z1 και με asus infinity 2 δεν εχω το παραμικρο λαγκαρισμα οσο και να τα φορτωσω. δεν τα εχω φτασει οσο λες σε εφαρμογες (αν και οι 12 σελιδες στην οθονη του δικου σου ειναι 5 σελιδες δικες μου που λεει ο λογος, αλλα τελος παντων).

Επισης, γιατι ειστε ολοι των ακρων?

το 5S το πηρε η αδερφη μου. οκ, ειναι ισως πιο το ομορφο σε εμφανιση κινητο που κυκλοφορει, κομψο, και πανω απολα τηλεφωνο. 

για ολα τα αλλα ομως δεν κανει! εγω απλα εχοντας 5" κινητο αλλα και με το xperia T των 4,5" δεν μπορουσα να το χειριστο με τιποτα! ουτε να γραψω (δεν ξερω αν υπαρχει swype για iphone αλλα μονο με αυτο θα σωνοταν το πραγμα, ειναι φτιαγμενο για δαχυτλα γκομενας, οχι αντρικα), ιντερνετ δε βολευει να διαβασεις ουτε μια ειδηση, το ιδιο mail, οταν ολα αυτα τα κανω με τα δικα μου κινητα απροβληματιστα, τα οποια παιρνουν SD και εχουν και 16GB Μνημη, κανουν 500 ευρω (το Ζ1 τουλαχιστον), το asus ειναι και ταμπλετ και εκανε 620!!, και εχω πολυ καλυτερες καμερες απο το iphone!

και αυτο το παραμυθι με την καλη καμερα του αι φον, καταλαβετε το, οτι απλα εχει μια καλη και μικρη οθονη που ολα φαινονται καλα. εγω ποτε δεν ειδα καλυτερη φωτο σε iphone, απο το Ν8 που ειχα το οποιο ηταν 100 χρονια μπροστα στην καμερα, μεχρι το Ζ1 και asus infinity 2 τα οποια ειναι κλασσεις ανωτερα απο το 5S..

Επομενως ναι, να δεις στην ελλαδα 830 ευρω, αλλα για ναχεις απλα ενα πανεμορφο κινητο?? το θεωρω τραγικο!

(δεν αρχιζω να λεω για περιορισμους σε  ΒΤ, μουσικη κτλ με το itunes...αυτα πες οτι δε μας απασχολουν!)

Δεν ειμαι android fan, απλα δεν μπορει να με πεισει η apple να δωσω τοσα λεφτα για να κανω αυτα που θελω. στο ανδροιδ πλεον τα κανεις τελεια, γιατι φυσικα και ηταν τραγικο λειτουργικο οσο το HW δεν ηταν τερας, σερνοταν, δεν αμφιβαλω και δεν το αμφισβητο, ομως τωρα δουλευει σωστα και κανει τα παντα!

Το 5αρι λοιπον θα το επαιρνα μεχρι 300 ευρω απλα για τηλεφωνο, αν δεν ηθελα να δουλευω ιντερνερτ,μηνυματα, μαιλ κτλ κτλ!

Τα συγκρίνω γιατί μπαίνει στη μέση το θέμα τετραπύρηνος κλπ.

Το Z1 το ξέρω καλά γιατί ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το 5s κι αυτό γιατί πριν αγοράσω ένα κινητό, το περνάω από 50 δοκιμασίες. Διαβάζω όλα τα reviews σε Ελλάδα, Γαλλία και ό,τι αγγλικό (αυτά γνωρίζω) και περνάω χρόνο μαζί τους στα καταστήματα.

Z1 και 5s συναγωνίζονται στα Benchmarks καθώς στη μία κατηγορία είναι το ένα επάνω και στην άλλη το άλλο.

Δυστυχώς για 'μένα, γιατί τα δεδομένα σιγά-σιγά αλλάζουν, τα μεγάλα κινητά δεν μου αρέσουν.

Ο λόγος που δεν πήρα το Sony, που από θέμα κατασκευής δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από το iPhone καθώς είναι εξαιρετικά ποιοτικό, είναι γιατί είναι τεράστιο για να μπορώ να το κουμαντάρω με το ένα χέρι, γιατί μου την δίνουν οι αναβαθμίσεις των Adnroid που πρέπει να περιμένεις μήνες ενώ η Apple υποστηρίζει τα κινητά της για τα επόμενα 3-4 χρόνια και γιατί έχοντας λειτουργήσει Android και iOS, προτιμώ το iOS.

Και ξαναλέω, για πολλούς, ότι δεν είμαι κολλημένος με την Apple. Αν βγάλει κάτι που δεν μου αρέσει, δεν θα το πάρω.

Αυτό που μου την δίνει εμένα είναι ότι βγαίνουν και το κράζουν και λένε διπύρηνο στα 1.3ghz και τέτοιες μπούρδες και έχουν κάνει ΘΕΟ το galaxy. Ενώ αν χρησιμοποιήσει η Apple τον επεξεργαστή του s2 θα τον κάνει να περνάει τις ταχύτητες του s3 και να πλησιάζει το s4 και του s3 να πατώνει και τον 800 του note 3.

Θεωρώ πολύ σημαντικό κομμάτι την ποιότητα κατασκευής της συσκευής και αδυνατώ να πιστέψω ότι το samsung έχει τα ίδια χρήματα με το sony που φέτος έδωσε ρέστα με τις συσκευές της.

Και λέω ίδια τιμή, γιατί ο περισσότερος κόσμος δυστυχώς είτε δεν ξέρει το skroutz, είτε δεν εμπιστεύεται τα μαγαζιά του και τα αγοράζει όλα πανάκριβα από cosmote, wind, πλαίσιο κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν προχωρησα στην αγορα τπυ διοτι η οθονη μου φαινεται μικρη.

 

Αν στο 6 μεγαλωσουν τη διαγωνιο, ειναι πολυ πιθανο να το αποκτησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κλείνουμε την συμφωνία με το μήλο δηλαδή,πώς πάει το πράμα?

Eιμαι πολύ high αυτή την στιγμη για να σε καταλαβω. Ισως αυριο όταν ξυπνησω σου απαντησω. Νυχτες yo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι και να λενε τα αιφωνια ειναι διπυρηνα και τους φαινεται.. καμια σχεση με τα τετραπυρηνα αντροιντ στη πραξη..οσο για οθονη 

αστο

Που τους φαίνεται; Στα αυτιά; :)

Πότε θα καταλάβουμε επιτέλους ότι το Sofware κάνει τη δουλειά και όχι το Hardware;

Επίσης πότε θα καταλάβουμε πότε χρειαζόμαστε πολλούς πυρήνες και πότε λιγότερους;

 

Ρίξε μία ματιά εδώ κάποια στιγμή.

In such a thermally constrained environment, going quad-core only makes sense if you can properly power gate/turbo up when some cores are idle. I have yet to see any mobile SoC vendor (with the exception of Intel with Bay Trail) do this properly, so until we hit that point the optimal target is likely two cores. You only need to look back at the evolution of the PC to come to the same conclusion. Before the arrival of Nehalem and Lynnfield, you always had to make a tradeoff between fewer faster cores and more of them. Gaming systems (and most users) tended to opt for the former, while those doing heavy multitasking went with the latter. Once we got architectures with good turbo, the 2 vs 4 discussion became one of cost and nothing more. I expect we’ll follow the same path in mobile.

 

http://www.anandtech.com/show/7335/the-iphone-5s-review/2

Επίσης... 

http://www.anandtech.com/show/7335/the-iphone-5s-review/5

:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγκρίνω γιατί μπαίνει στη μέση το θέμα τετραπύρηνος κλπ.

Το Z1 το ξέρω καλά γιατί ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το 5s κι αυτό γιατί πριν αγοράσω ένα κινητό, το περνάω από 50 δοκιμασίες. Διαβάζω όλα τα reviews σε Ελλάδα, Γαλλία και ό,τι αγγλικό (αυτά γνωρίζω) και περνάω χρόνο μαζί τους στα καταστήματα.

Z1 και 5s συναγωνίζονται στα Benchmarks καθώς στη μία κατηγορία είναι το ένα επάνω και στην άλλη το άλλο.

Δυστυχώς για 'μένα, γιατί τα δεδομένα σιγά-σιγά αλλάζουν, τα μεγάλα κινητά δεν μου αρέσουν.

Ο λόγος που δεν πήρα το Sony, που από θέμα κατασκευής δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από το iPhone καθώς είναι εξαιρετικά ποιοτικό, είναι γιατί είναι τεράστιο για να μπορώ να το κουμαντάρω με το ένα χέρι, γιατί μου την δίνουν οι αναβαθμίσεις των Adnroid που πρέπει να περιμένεις μήνες ενώ η Apple υποστηρίζει τα κινητά της για τα επόμενα 3-4 χρόνια και γιατί έχοντας λειτουργήσει Android και iOS, προτιμώ το iOS.

Και ξαναλέω, για πολλούς, ότι δεν είμαι κολλημένος με την Apple. Αν βγάλει κάτι που δεν μου αρέσει, δεν θα το πάρω.

Αυτό που μου την δίνει εμένα είναι ότι βγαίνουν και το κράζουν και λένε διπύρηνο στα 1.3ghz και τέτοιες μπούρδες και έχουν κάνει ΘΕΟ το galaxy. Ενώ αν χρησιμοποιήσει η Apple τον επεξεργαστή του s2 θα τον κάνει να περνάει τις ταχύτητες του s3 και να πλησιάζει το s4 και του s3 να πατώνει και τον 800 του note 3.

Θεωρώ πολύ σημαντικό κομμάτι την ποιότητα κατασκευής της συσκευής και αδυνατώ να πιστέψω ότι το samsung έχει τα ίδια χρήματα με το sony που φέτος έδωσε ρέστα με τις συσκευές της.

Και λέω ίδια τιμή, γιατί ο περισσότερος κόσμος δυστυχώς είτε δεν ξέρει το skroutz, είτε δεν εμπιστεύεται τα μαγαζιά του και τα αγοράζει όλα πανάκριβα από cosmote, wind, πλαίσιο κλπ.

 

Κοιτα. εγω οταν ειδα της αδερφης μου το 5S ζηλεψα κομψοτητα και πρακτικοτητα τηλεφωνου..αλλα μεχρι εκει. οταν θα θελησω να εχω μονο κινητο τηλεφωνο, ισως παρω μια τετοια συσκευη. Για ολα τα αλλα, δεν μπορω να βολευτω με κατι τοσο μικρο.

Σιγουρα το Ζ1 ειναι μεγαλο, δεν ειναι το τερας των 6" που εχουν πολλοι, αλλα οριακα παλευεται. θα προτιμουσα και εγω ναναι πιο μαζεμενο ή να εχει οθονη 4,7" και ιδιες επιδοσεις! τοτε θα ηταν τελειο για μενα. Αλλα απο τα 2 προτιμω το μεγαλυτερο που μπορω να κανω δουλεια.

Τωρα, οσο αφορα τα updates, αυτο που λες δεν ισχυει. Δηλαδη ισχυει αλλα δεν εχει νοημα! εσενα ποια ειναι η καουρα σου? να λες οτι εχεις την τελευταια εκδοση ή να λειτουργει σωστα το τηλ σου και να εχεις ο,τι χρειαζεσαι? αν θες το 1ο, παρε αι φον, αλλα μετα απο 2-3 χρονια (αν το κρατας τοσο,μπραβο) μην παραπονεθεις που θα σερνεται! γιατι οσοι εχουν 4αρια κλαινε τωρα με το Ios7..

Διοτι για να εχεις apps πρεπει να βαλεις 7, και αν βαλεις 7, σερνεται. ετσι μου λενε φιλοι που το εχουν, εγω δεν το εχω. αλλα πραγματικα βριζουν..

Αντιθετα στο ανδροιδ, απο την εκδοση 4.1 και μετα ολα δουλευουν πολυ καλα, ενα δυνατο κινητο ειναι σταθεροτατο και αξιοπιστο για τα παντα, και ειλικρινα, ειτε παρει 4.4 5, 6, και 106 ουτε με απασχολει!

προτιμω να μεινει στην 4.1 ή στην 4.2 και να δουλευει αψογα παρα να παιρων καθε 3 μηνες αναβαθμιση. δεν μου προσφερει κατι, αφου αναβαθμισεις εφαρμογων παιρνω κανονικα!! και αυτο με ενδιαφερει, να εχω τις εφαρμογες, το μενου δε νομιζω οτι απασχολει και πολλους! 

επομενως δε νομιζω οτι εχει σημασια ο ισχυρισμος των updates Που αναφερεις, ειτε ισχυει ειτε οχι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλα νομίζω βασικός λόγος αγοράς ενός κινητού είναι το τι θέλει ο καθένας ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ. Τι με νοιάζει αν το κινητό μου δεν αρέσει στους υπόλοιπους, αν το θεωρούν μάπα, αν το "μισούν", αν του αλλουνού έχει 2-3 άλλα καλά...

 

Εγώ πχ θέλω τέλεια κάμερα, οπότε το Lumia 1020 είναι μονόδρομος. Τι με νοιάζει αν ο κάθε πικραμένος σε κάθε topic λέει "δεν έχει εφαρμογές, είναι ασχημο, έχει ασχημο UI, είναι κλειστό, είναι διπύρηνο" κλπ κλπ. Το ίδιο πάει σε όλους. Θες iPhone/Android για του χ/ψ λόγους; Τι σε νοιάζει αν η "αντιθετη" πλευρά λέει τα δικα της; Εσένα σου αρεσει; Είναι αυτό που ζητας/ψαχνεις; Εκεί τελειώνει το θέμα!

 

Συγνώμη για το off topic αλλα ήθελα να πω τη γνωμη μου σε διαμάχη που ακομα δεν καταλαβαίνω γιατι συνεχίζεται...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...