Προς το περιεχόμενο

τί τροφοδοτικό σε usb hub ;


ekkli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πριν 1,5 χρόνο περίπου,

είχα αγοράσει ένα 7άρι hub ,

το οποίο όμως ήταν χωρίς τροφοδοτικό και το έβγαλα σύντομα σε αχρηστία γιατί δεν μπορούσε να δώσει τόσο ρεύμα το laptop που είχα τότε.

 

Το βρήκα προχθές φυλαγμένο και αναρωτιέμαι αν μπορώ να βρω τι τροφοδοτικό παίρνει για να το παραγγείλω.

 

Βρήκα ένα παρόμοιο που έρχεται με τροφοδοτικό, αλλά δεν λέει πιο πολλές πληροφορίες για το βύσμα στην άκρη που είναι πολύ ιδιαίτερο(είναι πολύ λεπτό) για να ξέρω πως να ψάξω.

 

Καμιά ιδέα κάποιος ;

 

Επίσης, το όλο σκεπτικό βασίζεται στο ότι δεν μπορώ να το βάλω στο σταθερό που έχω τώρα, γιατί θα ζορίσω πολύ την usb θύρα που θα το βάλω πάνω. Είναι σωστό αυτό το σκεπτικό ή δεν έχει πρόβλημα;

 

έντιτινκ: ψάχνοντας στην κούτα με τα ηλεκτρονικά, βρήκα έναν αρχαίο φορτιστή νόκια όχι τον λεπτό, τον πιο χοντρό, ο οποίος μπαίνει στο hub αλλά γράφει output 800 mA , οπότε λογικά δεν κάνει, ε;

Επεξ/σία από ekkli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχεις 7αρι hub το ιδανικο θα ηταν να βρεις τροφοδοτικο με output 5V    3.5A   αν θελεις να εχεις την μεγιστη αποδοση με φορτωμενες ολες τις θυρες του hub. Αν δεν θελεις να το φορτωνεις τοσο τοτε και με ενα output 5V   2.5A  μπορεις να κανεις την δουλεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

πολλες φορες πανω στην ιδια την συσκευη γραφουν τι φορτιστης μπορει να φορεθει.επισης αν το βαλεις με παραπανω συσκευες πανω στο pc απλα θα φας ενα ωραιο μυηνημα απο τα windows οτι κοινως δεν μπορουν να τροφοδοτηθουν τοσες συσκευες και καποια δεν θα αναγνωριστει σωστα.η καθε μια Usb βγαζει 500ma.επισης ολα τα νεα board εχουν πολλες usb.Καποια αλλα παιρνουν και λαμακι με Usb που κουμπωνουν στο Mobo η πολλες φορες συνδεεις τις θυρες usb του κουτιου εκει.αν θες να βαλεις πολλες συσκευες πανω σε αυτο το hub χωρις μεταστηματιστη βαλε ολες αυτες που εχουν δικια τους τροφοδοσια.πχ printer,scanner,3,5 αρηδες δισκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την ανάλυση poulinos ,

είχα βάλει παλιότερα μια βάση με ανεμιστήρα σε δυο λάπτοπ και κατέστρεψε τις μπαταρίες και στα δύο και έχω πάρει με φόβο το τι μπορεί να κάνει η usb στα ρεύματα του υπολογιστή .

 

 

σαν γενικότερη ενημέρωση του θέματος να πω ότι βρήκα μετασχηματιστή στα 2Α και μου τον πουλάγανε 10 ευρώ ενώ για τον 3άρη θέλανε πάνω από 20. Άρα καρασυμφέρει η αγορά καινούριου και αν μπορώ να δω από κει serial number για να αγοράσω καινούριο μετασχηματιστή μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την ανάλυση poulinos ,

είχα βάλει παλιότερα μια βάση με ανεμιστήρα σε δυο λάπτοπ και κατέστρεψε τις μπαταρίες και στα δύο και έχω πάρει με φόβο το τι μπορεί να κάνει η usb στα ρεύματα του υπολογιστή .

 

 

σαν γενικότερη ενημέρωση του θέματος να πω ότι βρήκα μετασχηματιστή στα 2Α και μου τον πουλάγανε 10 ευρώ ενώ για τον 3άρη θέλανε πάνω από 20. Άρα καρασυμφέρει η αγορά καινούριου και αν μπορώ να δω από κει serial number για να αγοράσω καινούριο μετασχηματιστή μετά.

μου ακουγεται παρα πολυ παραξενο αυτο.μια usb μπορε να βγαλει μεχρι συγκεκριμενη ταση και τα ανεμιστηρακια συνηθως ειναι μεσα σε αυτην την ταση οποτε δεν θα πρεπε να κανουν προβλημα ουτε στην Usb ουτε σε κατι αλλο.η μπαταρια μπορει να τα παιξει αν ειναι συνεχεια πανω στο λαπτοπ και κανει μικρες φορτισεις και συνεχομενες .κανονικα αμα ζορισεις μια θυρα απλα θα βγαλουν μηνυμα τα windows και τιποτε αλλο.φτανει μεχρι 500ma η καθε θυρα.οποτε σε Usb hub καλοειναι να μπει οτι εχει δικια του τροφοδοσια.κατα τα αλλα οι μετασχηματιστες ειναι μια ακριβη ιστορια παντα.ο καθενας ζηταει οτι νανε καιπολλες φορες κανουν παραπανω και απο την συσκευη.και σκοπος ειναι αυτος που θα παρεις να κανει.σωστα volt κτλ.δεν ξερω αν παιζουν με 5 volt τα usb hub.5 volt βγαζει η Usb σιγουρα αλλα στην εισοδο δεν ξερω τι θελει.εκτος αν το γραφει πανω η δεις απο αλλομοντελο.παντως φαντασου οτι αν βαλεις full load σε 7 usb = 7 x 500mah .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...