Προς το περιεχόμενο

o/c τι να αλλάξω?


ata1983

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά επιχείρησα σήμερα να κάνω λίγο ο/c.Έχω athlon xp 1800+ σε μια shuttle AK35 GT via kt333 με τροφοδοτικό 300W.Γύρω στα 147-150 το FSb είχα μπλε οθόνες κτλ είτε αυξήσω τάση είτε όχι.Τι λέτε να φταίει?Τη μνήμη την είχα lockάρει στη συχνότητα της.Ξέρω ότι δεν λέει και πολλά η μητρική αλλά περίμενα να φτάνει 150-160 περίπου και το τροφοδοτικό το ίδιο!!

Η όλη απογοήτευση είναι γιατί το καλοκαίρι δούλευα σε ένα celron 2.0 ο οποίος ανέβαινε με φοβερή άνεση στα 2.8 χωρίς να πειράξω τάση και με τροφοδοτικό 200W!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο θέμα επεξεργαστη φαντάζομαι... Και μια κάρτα δικτύου PCI να έχεις κακής ποιότητας, μπορεί να σου κάνει πρόβλημα αν δεν δεχτεί να ανέβει στην συχνότητα που καθορίζεις... Καί όπως έχουμε ξαναπει, κάθε κομμάτι είναι διαφορετικό, πόσο μάλλον διαφορετικής εταιρίας επεξεργαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a) O 1800+ sou pantws kai mama akoma ton 2.8GHz ton Celeron ton kanei MPALAKI ;)

 

B) H MoBo tou Celly (profanws kapoio apo 845/850 kai meta) exei PCI lock, pou shmainei oti opou kai na baleis to fsb, to PCI menei sta 133, pragma to opoio AMD platformes exoun apo nF2 kai meta, mporeis omws na deis an h shuttle sou exei kapou divider 1/5 pou shmainei oti otan pas to fsb sou sto 166 to PCI 8a trexei sta 33 pou einai to default tou.

Emena to GB-7VRX pantws pou eixe KT33 chipset den eixe PCI/FSB divider 1/5..

 

Tis mnhmes sou karfose tes sto 266, kai elpizw na einai PC2700 (DDR333) outws wste na mh xreiastei na tis plakoseis sta revmata gia na piasoun to 333

 

EDIT: Ennoeitai oti milame gia Thoroughbred etsi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PCI μόνο ένα μόντεμ έχω το οποίο δεν το λειτουργώ όταν κάνω o/c.Τις μνήμες τις κλειδώνω στα 266 οπότε δεν θα πρέπει να έχουν πρόβλημα.Η cpu μου είναι palomino αλλά από temp ήμουν καλά όταν μου έκανε μπλε οθόνες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μνήμες είναι PC2100(266) αλλά έχει επιλογή η μητρική να κλειδώσουν στα 266 οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί.Τώρα τα BSOD χρειάζομαι μια επεξήγηση τι είναι για να σου απαντήσω.Χτες δοκίμασα πάλι και μέχρι τα 145Χ11,5 όλα καλά από εκεί και πέρα το χάος.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...