Προς το περιεχόμενο

Αποστολή δέματος και ερωτήσεις


Phoenix7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

 

θέλω να στείλω ένα δέμα, και έχω κάποιες απορίες,

 

1) πως μπορώ να διασφαλίσω το δέμα μου σε περίπτωση που γίνει κάτι με την μεταφορική(acs) και χαθεί; (είναι μεγάλης αξίας)

2) πως μπορώ να πάρω tracking number για να ελέγχω που βρίσκεται η παραγγελία; 

 

μιας και είναι αξίας το αντικείμενο, αν τους ζητήσω να το συσκευάσουν αυτοί θα κοστίσει κάτι περισσότερο;

 

το βάρος είναι περίπου 1,5 κιλό και διαστάσεις 186 × 27 × 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση διαφέρει ανάλογα με τί υπηρεσία θα στείλεις το δέμα κι αν πάει εσωτερικό/εξωτερικό.

 

 

Από τις διαστάσεις είναι λίγο περίεργο το θέμα, αν είναι 1,86 μέτρα το ταχυδρομείο ας πούμε δε ξέρω αν το δέχεται (νομίζω τα δέματα εως 1,5 Χ 1,5 μέτρα είναι μέγιστο, έτσι μου είχε πει μια υπάλληλος ΕΛΤΑ τουλάχιστον). Λογικά θες κάποιο κούριερ, αλλά κρίνοντας από την ιδιαιτερότητα του αντικειμένου μάλλον καλύτερα να σκαρφιστείς μια ασφαλή δική σου συσκευασία. Αν ας πούμε είναι μακρόστενο κι εύθραυστο, μια ιδέα είναι να βάλεις κι ένα ξύλινο ή αλουμινένιο πήχη μαζί κατά μήκος ώστε να μη λυγίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συσκευασία κάνεις εσύ για να διασφαλίσεις οτι δεν θα διπλώσει, λυγίσει, κλπ. Να εχεις υποψη ότι όλα τα δέματα τρώνε πολύ ξύλο και παίζουν μπόλικο "μπασκετάκι". Όλα ειναι θέμα συσκευασίας (φυσαλίδες, γαριδάκια, φελιζόλ, γερό κουτί, κλπ). Καμία εταιρεία δεν αναλαμβάνει ευθύνη οτι δεν θα σπάσει. Μάλιστα σχεδόν όλες αρνουνται την παραλαβή αν τους πεις οτι ειναι πολύ εύθραυστο. Για τον ίδιο λόγο καμία δεν αναλαμβάνει να στο συσκευάσει.  

 

Αφου το συσκευάσεις και το ζυγίσεις, πας στο ταχυδρομειο και ρωτάς πόσο κοστίζει να το στείλεις συστημένο (έτσι παίρνεις tracking number) ώστε να το παρακολουθείς μέχρι την παράδοση. Μετά τηλεφωνείς σε 2-3 courier και ρωτάς τα ίδια, μεχρι να βρεις αυτό που σε συμφέρει. Αν το είδος είναι πολύ ακριβό ρώτησε και το κόστος να το ασφαλίσεις. Μπορεί να σου κοστίσει πιο ακριβά, αλλά έτσι διασφαλίζεις οτι θα πάρεις τα λεφτά σου αν το είδος φτάσει κουδουνίστρα.

 

Αν το στείλεις εξωτερικό, με το tracking number το παρακολουθείς μεχρι να βγει απο Ελλάδα και μετά μιλάς με την εταιρεία που θα το παραδώσει να σου δώσουν το εκεί tracking number. Π.χ. αν το στειλεις Αγγλία, επικοινωνείς με royal mail για να σου δώσουν το νεο tracking όταν μπει Αγγλία και το παρακολουθείς απο τη σελίδα τους.  Με το tracking number περιορίζονται σημαντικά και οι περιπτώσεις "βουτήγματος" από κέντρα διανομής και τους διανομείς, γιατί το είδος χρεώνεται στον επομενο που θα το μεταφέρει. Δεν μηδενίζεις το φαινόμενο, απλως το περιορίζεις πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) πως μπορώ να διασφαλίσω το δέμα μου σε περίπτωση που γίνει κάτι με την μεταφορική(acs) και χαθεί; (είναι μεγάλης αξίας)

 

μιας και είναι αξίας το αντικείμενο, αν τους ζητήσω να το συσκευάσουν αυτοί θα κοστίσει κάτι περισσότερο;

 

το βάρος είναι περίπου 1,5 κιλό και διαστάσεις 186 × 27 × 2

 

Οι (ταχύ-και-μη)μεταφορικές έχουν θεσπισμένο ένα μέγιστο ποσό αποζημίωσης για τις απώλειες. Τάδε για δέμα, δείνα για φάκελο, και φυσικά ανεξαρτήτως περιεχομένου. Αν πχ βάλεις διαμαντένιο περιδέραιο σε φάκελο και...χαθεί, μαξ 70 (τόσα ήταν κάποτε, τώρα δεν ξέρω) Ευρώ θα πάρεις. Και μαξ 200 για δέμα.

Από εκεί και πέρα, για να διασφαλιστείς για "σωστή" αποζημίωση, πρέπει να συνάψεις ένα "one time" συμβόλαιο με την κούριερ (η οποία συνεργάζεται με αφαλιστική) για τη μεταφορά του αντικειμένου, πληρώνοντας βέβαια και τα σχετικά ασφάλιστρα (αμ πώς...).

 

Λίγο χλωμό πάντως να "εξαφανιστεί" η αποστολή σου. Και ειδικά σε κούριερ (αν ήταν ΕΛΤΑ, να πω ναι). Οι υπάλληλοι (ακόμη και αυτοί που έχουν τα γραφεία) δεν είναι μονιμάδες και πάει αλλιώς το πράμμα. Τεσπα παίρνεις και ρωτάς πόσο θα κοστίσει η ασφάλιση και αποφασίζεις...

 

Τέλος το να το δώσεις για να το συσκευάσουν, δεν στο χρεώνουν. Μόνο που είναι οι μέρες που γίνεται της Μέρκελ στις μεταφορικές, και δεν ξέρω αν το γραφέιο που θα το πας τυχόν σου πει "δεν προλαβαίνουμε". Καλό θα ήταν να το συσκευάσεις μόνος σου (δεν παίζει κανένα ρόλο η αξία του, σε συνδυασμό με το "ποιός θα το συσκευάσει". Το να την τονίσεις "για να μην τυχόν χαθεί", καλό είναι, για να βάλουν κανένα "fragile" sticker πάνω. Όχι για να μη...σπάσει, αλλά ε, ας πούμε, για "μια ιδέα περισσότερη προσοχή". Από τουλάχιστον το γραφείο αποστολής και το αντίστοιχο παραλαβής, γιατί στα κέντρα διαλογής προφανώς θα περάσει από χίλια χέρια ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δέμα είναι για εσωτερικό, παιδιά, το μέγεθος φανταστείτε είναι στο μέγεθος του κουτιού του Playstation 3, απλά με ενδιαφέρει να μην χαθεί για κάποιο λόγο (ποτέ δεν ξέρεις) , αν ζητήσω από την ACS μαζί με την αποστολή και ένα tracking number ,θα κοστίσει τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βάρος είναι περίπου 1,5 κιλό και διαστάσεις 186 × 27 × 2

το μέγεθος φανταστείτε είναι στο μέγεθος του κουτιού του Playstation 3

Βρε αρχηγέ, χιλιοστά ήταν αυτά, νόμισα πως ήταν εκατοστά γι αυτό απάντησα παραπάνω με υπόψη μεγάλο δέμα (κανά βιτρώ γυαλί κάτι τέτοιο σκέφτηκα λολ). Καλά, με τέτοιες διαστάσεις ζυγίζει κι 1,5 κιλό, τί στο καλό είναι, πλουτώνιο διακινείς ρε;

Μάλλον ξέχασες ένα μηδενικό μετά το 2. :P

 

 

Αν το στείλεις με ΕΛΤΑ συστημένο (δηλαδή με ID που θες) το κόστος για 1~2 χλγρμ για τις διαστάσεις αυτές είναι 5,90€ δεν είναι καν δέμα, επιστολικό θα πάει.

 

Δε νομίζω πως χρειάζεται να ανησυχείς τόσο πολύ. Ούτε είναι κατόρθωμα να το συσκευάσεις, τόσο μικρό που είναι. Βρες ένα μικρό χαρτόκουτα, κοψε τα χαρτόνια λυγισέ τα και κόλλα τα με ταινία. Για μέσα τράβα σε κανά βιβλιοπωλείο κι αγόρασε 1-2 μέτρα υλικό συσκευασίας πχ φυσαλίδες τύλιξέ το μερικούς γύρους να στουπώσει το κουτί κι έφυγε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε αρχηγέ, χιλιοστά ήταν αυτά, νόμισα πως ήταν εκατοστά γι αυτό απάντησα παραπάνω με υπόψη μεγάλο δέμα (κανά βιτρώ γυαλί κάτι τέτοιο σκέφτηκα λολ). Καλά, με τέτοιες διαστάσεις ζυγίζει κι 1,5 κιλό, τί στο καλό είναι, πλουτώνιο διακινείς ρε;

:P

 

 

Αν το στείλεις με ΕΛΤΑ συστημένο (δηλαδή με ID που θες) το κόστος για 1~2 χλγρμ (αποκλείεται, πιο ελαφρύ θα είναι) για τις διαστάσεις αυτές είναι 5,90€ δεν είναι καν δέμα, επιστολικό θα πάει.

 

Δε νομίζω πως χρειάζεται να ανησυχείς τόσο πολύ.

 

χαχαχα για την ακρίβεια είναι ένα καινούριο PS3 θέλω να στειλω, απλά ποτέ δεν ξέρεις.με βολεύει η αποστολή με ACS 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάθε κούριερ μεταφέρει καθημερινά "'άπειρα" PS (όπως και ακριβότερα αντικείμενα). Δε νομίζω να έχει θέμα το δικό σου λοιπόν. Συνεπώς απλά δωσ' το για αποστολή. Ζήτα δε όπως είπα να βάλουν (παρουσία σου) αυτοκόλλητα εύθραυστου.

Δε χρειάζεται καν να μπεις στον κόπο να το συσκευάσεις ο ίδιος (μην πας όμως και τελευταία στιγμή πριν τις αποστολές). Θα μπει το κουτί του PS απλώς σε σακκούλα της μεταφορικής (δε χρειάζεται εξτρά προστασία).

 

Όσο για το "τράκινγκ", οι κούριερ από ντηφόλτ έχουν τέτοια υπηρεσία, για κάθε αντικείμενο που διακινούν. Δεν είναι όπως με τα ΕΛΤΑ, που πρέπει να το στείλεις "συστημένο" για να σημανθεί η πορεία του.

 

Και όχι, μην το δώσεις ΕΛΤΑ. Πλήρωσε τα λίγα παραπάνω (κα'να 5ευρο πες παραπάνω, σύνολο γύρω στο 15άρι δηλαδή) και στείλε το με κούριερ. Και δη με ACS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

....πιάνεις μια κούτα από σουπερμάρκετ, την "ανοίγεις" (/σκίζεις/whatever) και φτιάχνεις την δική σου "θήκη"...

 

Τώρα, αν σώνει και καλά θες κάτι "έτοιμο", κοιτάς είτε στα ΕΛΤΑ (ΕΧΟΥΝ κάποιες συσκευασίες - δεν ξέρω αν σου κάνει κάποια από αυτές), είτε σε κάποια κούριερ (έστω κι αν δεν θα στείλεις με αυτήν, δεν νομίζω να σου αρνηθούν έναν σχετικό φάκελο), είτε σε βιβλιοχαρτοπωελεία, είτε σε μαγαζιά με υλικά συσκευασίας/σακκούλες/πλαστικά/είδη κουζίνας...

 

Δυσκολεύομαι να καταλάβω πού κολλάς είναι η αλήθεια (ακόμη και για δώρο να είναι δηλαδή), γιατί, ξαναλέω, το ιδανικό είναι να πάρεις ένα πακέτο (και να μην έχεις κάτι στο σπίτι, πάνε σε μαγαζί πχ με πιατικά και ζήτα, όλο και κάποιο ατομικό από πχ πιατέλα = μικρό ύψος θα έχουν να σου δώσουν...

Το να φτιάξεις το δικό σου, με δικό σου υλικό ενίσχυσης εσωτερικά (φελιζόλ, σφουγγάρι, εφημερίδες κλπ), παραμένει πάντως η καλύτερη λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...