Προς το περιεχόμενο

P4 2.4 h AMD 2.8?


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Marcos_Aurilius στη πρωτη σου ερωτηση η απαντηση ειναι ναι,μετα δεν ειχε κανενα προβλημα!

Στη δευτερη θα σε παρακαλουσα να μην υποτιμας την νοημοσυνη μου γιατι δεν ηταν προβλημα software μιας και μου το κανε και πανω στο φορματ!(ο τεχνικος δεν μου ειπε οτι καηκε,ειπε οτι παρουσιασε προβλημα,ηταν ελλατωματικος)

Στην τριτη ερωτηση θα συμφωνησω και εγω μαζι σου για να δεις οτι δεν ειμαι και κανενας κολλημενος!Συμπερασμα 3 κατεστραμενοι cpu!και ολοι amd (επειδη ξερω οτι δεν θα σταματηση ποτε,τοτε ναι λοιπον αντε ηταν και αυτες μερικες συμπτωσεις!!)

kostas_crete τι conflicts μπορει να εχεις σε καθαρο dos χωρις να εχεις πειραξει τιποτα?(νομιζεις δεν κοιταξα καθολου bios?) :) Φιλικα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλα ρε φιλε. Μαλλον πρεπει να εισαι μεγαλος γκαντεμης γιατι εσυ προφανως σαν "γιατρος" τον PC ετρεξες να βοηθησεις τους αμοιρους φιλους σου. αλλα τελικα σε ολες τις περιπτωσεις δεν μπορεσες να σωσεις τον "ασθενη". Πρεπει να εισαι ο 1ος ανθρωπος που καταφερνει να δει απο κοντα πως καηκαν 3 διαφορετικοι επεξεργαστες τις AMD. Θα σου προτεινα να κανεις αιτηση στην INTEL στο τμημα διαφημισης και να αναλαβεις την επομενη μαυρη διαφημιση κατα της AMD. Φιλικα παντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.8 p4 72C? kapios filos to anefere prin lathos kanis file mou. xoris a/c sto domatio k xoris anemistira otan to kalokairi vrazame ixe o epeksergastis 55C otan epeza epi 4-5 ores counter strike, otan ton aniga ixe 49C! psiktra mama, 2 anemistires sto box. oi filoi sou pou les isos stin egkatastasi tis psiktras den metakinisan k ta dio ta moxlakia giati polloi kanoun to 1 (k koitane k ta dio pros ta panw) k tous fenete oti pataei i psixtra k den katebazoun k to allo, to exo di arketes fores auto.

 

oso gia tous athlon douleva se katastima properisi to kalokairi (molis teliwsame eksetasis arxisa, teliwsa ligo prin arxisoun ta sxolia) k an po oti oi kammenoi amd pou efernan gia allagi itan 6-7 fores perissoteroi apo oso mas efernan pentium liga lew. episis otan koitate sas parakalw tis times min kitate sta adistixa ghz amd intel etsi k alliws oi intel kerdizoun se taxitita k as ine se kapia xamiloteri taxitita.. pantws k se net cafe enos kollitou mou (oxi stin ilikia mou arketa megalos.. giro sta 30) ixe kani upgrade ola ta pc se tbird 1400 peripou k apo tote den xanadokimase amd! tora doulevoun ola se 2.8 pentium 4 tosa mixanakia ixe doulepsi k mou leei ixan kollimata klp! + psiktres se olous!

 

P.S. ime apolita ikanopoihemnos apo ton p4 2.8 800 mou k den metaniwsa katholou pou edosa kati parapanw gia na parw intel.. episis ime euxaristimenos apo tin asus p4c800 deluxe.

 

filika

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

violator, oson afora 8ermokrasies, diaferoun apo pc se pc. Green_berret, kalytera mhn eirwneusai giati mporei na parekshgh8ei kaneis k na xoume trexamata (an hmoun esy 8a zhtaga ena syggnwmh apo ton rista... filika.. panta!:))

loipon rista, apo th stigmh pou to 2o pc anoige estw k pws ebgaze blue death screen, den nomizw na htan to CPU! opws eipe o marcus den 8a anoige ka8olou. Sto plaisio syni8izoun na kanoun blakeies k na lene psemata. To xoun kanei k se filo mou. Tou pan oti kahke cpu mobo ram k telika mono h ram htan kammenh...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είπα προηγουμένως ότι έτυχε δύο άτομα να έχουν 72 C σε P4 και φυσικά δεν εννοούσα ότι όλοι οι P4 έχουν τέτοιες temp.Στο forum υπάρχουν αρκετοι με barton που έχουν full load 47 βαθμούς μέσα στο καλοκαίρι αλλά ούτε και αυτό λέει τίποτα.Το θέμα είναι πώς θα γίνει η εγκατάσταση.Από τη στιγμή που όλοι έχουν πέσει στα 0,13μ είναι ανούσιο να συζητάμε για θερμοκρασίες.Αν προσέξεις τη ροή του αέρα στο κουτί και έχεις μια ποιοτική ψύκτρα(που δεν κάνει πάνω από 30ευρώ) δεν θα έχεις πρόβλημα.Αυτό που εννοούσα είναι ότι δεν γίνεται να κρίνουμε τους AMD και σαν παράδειγμα να φέρνουμε κάτι thunderbird1200,...κτλ όταν το post αναφέρεται σε σύγχρονους επεξεργαστές που δεν έχουν απολύτως κανένα από αυτά τα προβλήματα.Ούτε βλέπω κάποιο λόγο η Intel να έχει πιο αξιόπιστους cpu εκτός από λόγους προπαγάνδας(της εταιρίας εννοώ μην παρεξηγηθούμε για το τίποτα).Αν θέλετε τώρα να συγκρίνουμε AMD και Intel με βάση τους επεξεργαστές προ διετίας ας ανοίξουμε άλλο topic.Σημειώνω ότι έχω δύο μηχανήματα ένα AMD και ένα με Intel inside :).Πάντα φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re paidia sobareuteiteeeeeeeeeee.

8ema problimatos se CPU

D E N Y F I S T A T A I

 

An einai dynaton, CPU (apo tin AMD i Intel) na exei problem? 8a eixe ginei xamos stin agora. 8ymi8eite ligo to problem tou Pentium 100, mia ma8imatiki praksi ekane la8os (api8ano na synantiseis to error) kai egine panikos stin agora,, i Intel de apesyre olous tous P100, to linux apo tote checkarei oles tis CPU.

 

Opws eipe kai kapoios allos, den paizei temp prob, pare ena kalo anemistiraki, bale tin arctic silver sou kai eisai magkas.

 

Twra ama etrwge mple o8ones PC me windows kai AMD epanw ti les na einai poio pi8ano na ftaiei:

a) O CPU

B) ta windows

 

opoios brei tin apantisi pairnei dwro pagwto aggouri.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta leme, ta leme kai ta ksanaleme kai h suzhthsh den paei pou8ena!!

Exoume kolhsei oloi me tis 8ermokrasies kai den mporw na katalabw pws ena pragma toso aplo kai katanohto gia paidia dhmotikou pisteuw, ginetai toso mperdema!

Pws ginetai enas epeksergasths na uper8erman8ei??

Otan (me upo8esh oti ola ta sumprakala pou pc einai kalws sundedemena...) o ru8mos eklushs 8ermothtas sto periballon (apo to cpu mesw tou cooler) einai mikroterh apo ton ru8mo paragwghs 8ermothtas tou cpu (watt...).

Opote oi 2 paragontes pou prepei na koitaksoume gia na exoume xamhles 8ermokrasies sto cpu mas einai: posa watt paragei o cpu kai ti cooleraki prepei na agorasw...

 

1) Ara, blepw kai sugkrinw cpu katarxas sto heat disipation...

2) Kai meta blepw kai sugkrinw coolerakia gia to poio exei kalh apagwgh 8ermothtas kai poio oxi...

 

An doume poios einai o cpu pou paragei ta perissotera watt 8a doume oti einai o [email protected] meta o [email protected] kai meta erxetai o [email protected] pou pleon den nomizw oti ginetai kamia maxh Intel-AMD gia auton...

 

Ara kata thn tapeinh mou krish otan legetai oti enas athlonXP kahke kai enas [email protected] den kahke paei na pei oti den htan kalh h pshksh tou athlon...

Ara poios ftaiei edw?? H AMD pou pleon exei frontisei na mhn bgazei 8ermoterous epeksergastes apo thn Intel h o an8ropinos paragontas pou legetai xazos texnikos PC h otidhpote allo pou den frontise na balei kalo cooleraki?? :roll: :roll:

 

As sobareutoume ligo kai as baloume to miloudaki mas na skeftei ligaki kai na mhn pisteuoume oti akoume :wink: :wink:

 

Filika panta kai xwris parekshghseis giati polu eukola brazoun ta aimata se tetoia threads...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kostas_crete τι conflicts μπορει να εχεις σε καθαρο dos χωρις να εχεις πειραξει τιποτα?(νομιζεις δεν κοιταξα καθολου bios?) :) Φιλικα :D

 

Mple o8oni se dos perivallon.....??????Sigoura??

An kaneis ena search gia to IRQ_LESS.... 8a deis ti ennoo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mou exi se pc filou na vazw ton diko mou ton cpu (ton palio mou, pIII 800 133) k na doulevi k me ton diko tou piii 933 na petaei mple othones k kollimata prin mpi sta windows... provlima thermokrasias nop. irq mou ixe vgali k otan ixa kani oc gia ta paidia pou sizitane den ine auto 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε φιλε. Μαλλον πρεπει να εισαι μεγαλος γκαντεμης γιατι εσυ προφανως σαν "γιατρος" τον PC ετρεξες να βοηθησεις τους αμοιρους φιλους σου. αλλα τελικα σε ολες τις περιπτωσεις δεν μπορεσες να σωσεις τον "ασθενη". Πρεπει να εισαι ο 1ος ανθρωπος που καταφερνει να δει απο κοντα πως καηκαν 3 διαφορετικοι επεξεργαστες τις AMD. Θα σου προτεινα να κανεις αιτηση στην INTEL στο τμημα διαφημισης και να αναλαβεις την επομενη μαυρη διαφημιση κατα της AMD. Φιλικα παντα...

 

Παρτο και ειρωνικα αν θελεις μεγαλε αλλα ετσι ειναι πως να το κανουμε!δηλαδη εσυ πιστευεις οτι οποιος εχει pc πρεπει αναγκαστικα να ξερει και για αυτο?οι φιλοι μου ετυχε να ειναι το πρωτο τους pc οπως και εγω ετυχε να ειναι το τριτο μου και γι'αυτο εγινα ο γιατρος τους οπως λες ειρωνικα!Και το λεω για τελευταια φορε οτι καρφι δεν μου καιγεται για τις εταιριες ειτε ειναι η amd ειτε η intel ειτε οποαδηποτε αλλη εξαλου, amd ειχα και εγω παλια,εναν παλιο cyrιχ!!(τους θυμασαι?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

violator' date=' oson afora 8ermokrasies, diaferoun apo pc se pc. Green_berret, kalytera mhn eirwneusai giati mporei na parekshgh8ei kaneis k na xoume trexamata (an hmoun esy 8a zhtaga ena syggnwmh apo ton rista... filika.. panta!:))

loipon rista, apo th stigmh pou to 2o pc anoige estw k pws ebgaze blue death screen, den nomizw na htan to CPU! opws eipe o marcus den 8a anoige ka8olou. Sto plaisio syni8izoun na kanoun blakeies k na lene psemata. To xoun kanei k se filo mou. Tou pan oti kahke cpu mobo ram k telika mono h ram htan kammenh...[/quote']

 

 

Πεστα ρε jastonas!Οντως τελικα την μαυρη διαφημηση δεν ειμαι εγω που την κανω αλλα εγω μαλλον ειμαι το αποτελεσμα απο τις π@π@ριες που κανει ο καθε υπαλληλος σε καθε μαγαζι!Τελοςπαντων τι ψαχνουμε και εμεις τωρα!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kostas_crete τι conflicts μπορει να εχεις σε καθαρο dos χωρις να εχεις πειραξει τιποτα?(νομιζεις δεν κοιταξα καθολου bios?) :) Φιλικα :D

 

Mple o8oni se dos perivallon.....??????Sigoura??

An kaneis ena search gia to IRQ_LESS.... 8a deis ti ennoo.

 

Οχι ακριβως! :) στη μεση της καινουριας εγκαταστασης τα πετουσε! :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρτο και ειρωνικα αν θελεις μεγαλε αλλα ετσι ειναι πως να το κανουμε!δηλαδη εσυ πιστευεις οτι οποιος εχει pc πρεπει αναγκαστικα να ξερει και για αυτο?οι φιλοι μου ετυχε να ειναι το πρωτο τους pc οπως και εγω ετυχε να ειναι το τριτο μου και γι'αυτο εγινα ο γιατρος τους οπως λες ειρωνικα!Και το λεω για τελευταια φορε οτι καρφι δεν μου καιγεται για τις εταιριες ειτε ειναι η amd ειτε η intel ειτε οποαδηποτε αλλη εξαλου, amd ειχα και εγω παλια,εναν παλιο cyrιχ!!(τους θυμασαι?)

 

Αν τους θυμαμαι λεει??? Μα φυσικα και ειχα καποια στιγμη. Για την ακριβεια ειχα και καποια μερα σταματησε το ανεμηστηρακι με αποτελεσμα να κανει reboot ολη την ωρα. Τελικα δεν καηκε αλλα μετα απο 2-3 μηνες τον πουλησα λογω αναβαθμισης!

 

Για οσα "ειρωνικα" εγραψα ζηταω συγνωμη αλλα οποτε ακουω για καμενους επεξεργαστες και συγκεκριμενα Αthlon XP τρελενομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kostas_crete τι conflicts μπορει να εχεις σε καθαρο dos χωρις να εχεις πειραξει τιποτα?(νομιζεις δεν κοιταξα καθολου bios?) :) Φιλικα :D

 

Mple o8oni se dos perivallon.....??????Sigoura??

An kaneis ena search gia to IRQ_LESS.... 8a deis ti ennoo.

 

Οχι ακριβως! :) στη μεση της καινουριας εγκαταστασης τα πετουσε! :?

 

Μα φίλε μου' date=' κατα την διάρκεια της εγκατάστασης φορτώνονται drivers των συσκευών του συστήματος (και ας μην είναι οι νεότεροι (ή οι καταληλότεροι) από το cd της συσκευής) αλλιώς δεν θα έβλεπες τίποτα κατά την διάρκεια της εγκατάστασης και δεν θα δούλευε τίποτα :wink:

Μάλλον κάποια κάρτα ή η μητρική είχαν πρόβλημα σε επίπεδο hardware, εκτός και αν ΜΟΝΟ με την αλλαγή του επεξεργαστή όλα αρχισαν να δουλευουν κανονικά.

 

episis otan koitate sas parakalw tis times min kitate sta adistixa ghz amd intel etsi k alliws oi intel kerdizoun se taxitita k as ine se kapia xamiloteri taxitita..

:?: :?: :?:

 

Μήπως εννοείς οτι οι AMD αν και τρέχουν σε λιγότερα Ghz σε πολλές περιπτώσεις έχουν καλήτερες επιδόσεις από αυτούς τις INTEL ; :?: ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...