Προς το περιεχόμενο

Μείωση για πρώτη φορά των ψηφιακών πωλήσεων μουσικής


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα μπορουμε να μπαινουμε τσαμπα στο σινεμα, στα τρενα, να μην πληρωνουμε τη ΔΕΗ κλπ γιατι τιποτα απο αυτα δεν ειναι υλικο...

 

 

 

Αυτός που μπαίνει στο σινεμά χωρίς να πληρώνει εισιτήριο και δεν τον παίρνουν χαμπάρι μέχρι το τέλος τής προβολής, καταλαμβάνει ένα από τα καθίσματα τής αίθουσας, στερώντας το από κάποιον ο οποίος το δικαιούται αφού έχει πληρώσει εισιτήριο (εκτός κι αν είναι τόσο αθληταράς, ώστε να αντέξει να δει την ταινία όρθιος...), άρα κλέβει...

 

...παράλληλα ζημιώνει τον επιχειρηματία τής αίθουσας, στερώντας του το ποσό που θα εισέπραττε από ένα επιπλέον εισιτήριο, αφού ο νόμιμος υποψήφιος θεατής, βλέποντας ότι δεν υπάρχει θέση να καθίσει, θα φύγει. Άρα, επίσης κλέβει.

 

Αυτός που χρησιμοποιεί τα Μ.Μ.Μ. χωρίς να πληρώνει εισιτήριο, καταλαμβάνει χώρο μέσα στο όχημα, στερώντας τον από τούς νόμιμους επιβάτες και - με την ίδια ακριβώς λογική τού παραδείγματος με το σινεμά - στερώντας εισπράξεις από το δικαιούχο εκμετάλλευσης τού οχήματος, αφού θα έχει χάσει τον υποψήφιο νόμιμο επιβάτη, τού οποίου τη θέση κατέλαβε ο τσαμπατζής. Να το πούμε ξανά; Ας το πούμε: Κι αυτός κλέβει.

 

Σ' αυτόν που δεν πληρώνει την κατανάλωση πού κάνει στη Δ.Ε.Η., τού διακόπτουν την παροχή και είναι όλοι ευτυχισμένοι, αλλά δεν παύει να είναι κλέφτης. Γι' αυτό και το χρέος του διαιωνίζεται και προσαυξάνεται με τόκους, μέχρι να εξοφληθεί. Αν κάποιος τραβήξει στα κρυφά καλώδια από μια κολόνα μόνος του και ηλεκτροδοτεί έτσι το σπίτι του, επίσης είναι κλέφτης: Όταν παίρνεις ρεύμα λαθραία, σαφώς και κλέβεις! Σαφώς και δημιουργείς πρόβλημα στους νόμιμους καταναλωτές, αφού η εταιρεία παραγωγής του ρεύματος, θα βγάλει τα σπασμένα (βλέπε: τα κλεμμένα, από το ρεύμα που εσύ κατανάλωσες τσάμπα) επιβαρύνοντας τους δικούς τους λογαριασμούς.

 

Παρεμπιπτόντως - όχι ότι έχει σημασία, μια και δε θεωρώ λιγότερο σημαντικά τα μη υλικά - ποιος σου είπε ότι το ρεύμα δεν είναι υλικό; Τι είναι δηλαδή; Πνεύμα, ιδέα, κάτι άλλο; Ο αέρας π.χ., είναι υλικό, ή τη γλίτωσε κι αυτός μαζί με το ρεύμα;

     

 

Οταν κατεβαζουμε μουσικη/ταινιες/παιχνιδια στερουμε μια πωληση απο καποιους ανθρωπους, αρα κλεβουμε.

 

 

 

 

Πιο πάνω, τεκμηρίωσα με συγκεκριμένα επιχειρήματα, το γιατί είναι καθαρή κλοπή, κάθε περίπτωση από αυτές που ανέφερες στα παραδείγματά σου. Η λέξη-κλειδί, δεν είναι άλλη από αυτή που χρησιμοποιείς κι εσύ: Στέρηση (είτε υλικού αγαθού, είτε υπηρεσίας, είτε χρημάτων, τόσο από τον παραγωγό, όσο και από τον εν δυνάμει καταναλωτή.

 

Τεκμηρίωσε κι εσύ με τη σειρά σου, το πώς προκύπτει η στέρηση αυτή, με το να κατεβάζει κάποιος μουσική, ταινίες, παιχνίδια, software, ή ό,τι άλλο. Όχι φιλτράροντας μέσα από το πρίσμα τής ηθικής (απολαμβάνω το έργο τού τάδε, χωρίς να τού αποδώσω τα νόμιμα, κουβέντα πουν παίρνει απίστευτα πολύ νερό, αλλά την κρατάω για το τέλος...), αλλά πρακτικά και συγκεκριμένα: Με ποιον τρόπο, αυτός που κατεβάζει, στερεί πωλήσεις και από ποιους τις στερεί; Ας το εντοπίσουμε χάριν συντομίας, στις ταινίες υπό την υλική τους μορφή:

 

Ένα φυσικό κατάστημα πώλησης DVD, έχει σήμερα στα ράφια του π.χ. 10 αντίτυπα τής Χ ταινίας, διαθέσιμα προς πώληση. Αυτό σημαίνει ότι, αν μπουν στο κατάστημα 10 πελάτες, αποφασισμένοι να αγοράσουν τη συγκεκριμένη ταινία, αφενός θα ικανοποιηθούν όλοι, αφετέρου ο έμπορος θα αποκομίσει κέρδος από τις συγκεκριμένες πωλήσεις. Αν οι ενδιαφερόμενοι πελάτες είναι 7, θα μείνουν 3 DVD απούλητα μεν σήμερα, ακόμα διαθέσιμα δε προς πώληση κατά τις επόμενες μέρες.

 

Εγώ λοιπόν, ο ...κλέφτης, κατεβάζω την εν λόγω ταινία από το internet. Με ποιο τρόπο τη στερώ - άρα στερώ και την πώλησή της, όπως λες... - και από ποιον;

 

Από τους ενδιαφερόμενους υποψήφιους αγοραστές της, ένας εκ των οποίων δεν είμαι εγώ; Με το δικό μου κατέβασμα, τα 10 διαθέσιμα αντίτυπα, έγιναν με κάποιο μαγικό τρόπο ...9, οπότε θα μείνει ένας πελάτης ανικανοποίητος; Διότι εγώ, συνεχίζω να βλέπω 10 αντίτυπα στο ράφι...

 

...μήπως από τον έμπορο; Πώς; Εγώ δε θα την αγόραζα ούτως ή άλλως, διότι δεν έχω λεφτά, μια και είμαι π.χ. άνεργος, ή έχω λίγα με τα οποία πρέπει να καλύψω ανάγκες επιβίωσης. Αυτόν που έχει λεφτά και είναι διατεθειμένος να τα διαθέσει για να την αγοράσει, πώς ακριβώς τον εμποδίζω να γίνει πελάτης τού καταστήματος, άρα και να επιτρέψει στον έμπορο να αποκομίσει το κέρδος του από την πώληση;

 

Αναμένω εναγωνίως τη σχετική τεκμηρίωση.

 

(Περί «ηθικού φίλτρου» και γιατί παίρνει νερό: Θα δεχθώ κουβέντα περί τού ηθικού τού πράγματος - δε λέω ότι την επιχειρείς εσύ - μόνο από εκείνον που θα δηλώσει με απόλυτη μπέσα, ότι πήγε στο σπίτι ενός φίλου του, είδε ένα περιοδικό που τον ενδιαφέρει πάνω στο τραπέζι και δεν το άνοιξε να το ξεφυλλίσει, αλλά πήγε στο περίπτερο και αγόρασε το δικό του αντίτυπο.

 

Ή, για να το πάω ακόμα πιο μακριά, θα σταθώ προσοχή, μπροστά στην παρέα εκείνων των 5 φίλων οι οποίοι, προκειμένου να καθίσουν να δουν μια ταινία μαζί, τη νοίκιασαν ...5 φορές.

 

Θα παραδεχθώ εκείνον ο οποίος, δε δέχτηκε να πάρει στο σπίτι του το DVD που νοίκιασε ο φίλος του, αφού εκείνος το είχε δει, προκειμένου να το δει με την ησυχία του και, φυσικά, να τού το επιστρέψει ώστε να το παραδώσει εμπρόθεσμα, διότι πίστευε ότι αν το έκανε, θα στερούσε από τον ιδιοκτήτη τού video club, μία επιπλέον ενδεχόμενη ενοικίαση...

 

...και, ναι: Όσο κι αν φαίνεται ακραίο, τα παραπάνω, είναι ακριβώς ίδιας βαρύτητας «παραπτώματα», με το κατέβασμα από το internet. Αν η φλυαρία μας εξαντλείται στο δεύτερο, είναι διότι αυτό έχει πέραση. 

 

 

 

Το επιχειρηματακι οτι απλα "φτιαχνουμε κλωνο και δεν κλεβουμε το πρωτοτυπο αντικειμενο" ειναι απλα αστειο.

 

 

 

Το να χαρακτηρίζεις ένα επιχείρημα «αστείο», δε σημαίνει ότι το ακυρώνεις. Σημαίνει απλώς ότι αδυνατείς να επιχειρηματολογήσεις ο ίδιος. Ας είναι αστείο για 'σένα λοιπόν. Αν μας εξηγήσεις το λόγο για τον οποίο το αντιλαμβάνεσαι ως αστείο, ίσως γελάσει και το δικό μας χειλάκι. Το σίγουρο όμως είναι, ότι θα σού προσθέσει αξία ως συζητητή...

 

 

Τι ωραία που τα φέρνετε όλα στα μέτρα σας! Εύγε...  Θυμίστε μου αν ανοίξει κάποιος απο εσάς κάνα μαγαζί, να έρθω να πάρω μερικά πραγματάκια με έκπτωση 100%. Κανονικά δεν θα τα αγόραζα ποτέ αλλά αφού υπάρχει η έκπτωση, αχρείαστα να είναι! 

 

 

 

Δε θα πάψει ποτέ να μού φαίνεται «κάπως», το να βλέπω post τα οποία συνηγορούν υπέρ τού ότι η πειρατεία είναι κλοπή, προερχόμενα από moderator ενός forum, στο οποίο από το ...2008(!!!) ζει και βασιλεύει αυτό το topic. Είχα ρωτήσει και παλαιότερα - ίσως εσένα πάλι, δε θυμάμαι με σιγουριά... - αλλά απάντηση δεν είχα πάρει:

 

Αυτό: «Σημείωση : Οι πληροφορίες που ακολουθούν στο συγκεκριμμένο άρθρο έχουν χαρακτήρα καθαρά ενημερωτικό. O γράφων δεν φέρει καμία ευθύνη για την χρησιμοποιήση των παρακάτω καθ' οιονδήποτε μη σύννομο τρόπο.», με το οποίο ανοίγει το συγκεκριμένο topic, υπό ποια έννοια διαφοροποιείται ουσιαστικά, από την αντίστοιχη «σημείωση» που αναρτούν τα τορεντάδικα;

 

Επίσης, είχα ρωτήσει ξανά και το εξής: Μπορεί κάποιος να αναφέρει μία μόνο περίπτωση, στην οποία είναι ...νόμιμο να «σπας» ένα κλειδωμένο ασύρματο δίκτυο, οπότε και δικαιολογείται το να δίνουμε ιδέες και τρόπους από εδώ; Είμαι πραγματικά περίεργος για το αν θα με τιμήσει κάποιος με την απάντησή του αυτή τη φορά...

 

 

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Αυτός που μπαίνει στο σινεμά χωρίς να πληρώνει εισιτήριο και δεν τον παίρνουν χαμπάρι μέχρι το τέλος τής προβολής, καταλαμβάνει ένα από τα καθίσματα τής αίθουσας, στερώντας το από κάποιον ο οποίος το δικαιούται αφού έχει πληρώσει εισιτήριο (εκτός κι αν είναι τόσο αθληταράς, ώστε να αντέξει να δει την ταινία όρθιος...), άρα κλέβει...

 

...παράλληλα ζημιώνει τον επιχειρηματία τής αίθουσας, στερώντας του το ποσό που θα εισέπραττε από ένα επιπλέον εισιτήριο, αφού ο νόμιμος υποψήφιος θεατής, βλέποντας ότι δεν υπάρχει θέση να καθίσει, θα φύγει. Άρα, επίσης κλέβει.

 

Αυτός που χρησιμοποιεί τα Μ.Μ.Μ. χωρίς να πληρώνει εισιτήριο, καταλαμβάνει χώρο μέσα στο όχημα, στερώντας τον από τούς νόμιμους επιβάτες και - με την ίδια ακριβώς λογική τού παραδείγματος με το σινεμά - στερώντας εισπράξεις από το δικαιούχο εκμετάλλευσης τού οχήματος, αφού θα έχει χάσει τον υποψήφιο νόμιμο επιβάτη, τού οποίου τη θέση κατέλαβε ο τσαμπατζής. Να το πούμε ξανά; Ας το πούμε: Κι αυτός κλέβει.

 

Σ' αυτόν που δεν πληρώνει την κατανάλωση πού κάνει στη Δ.Ε.Η., τού διακόπτουν την παροχή και είναι όλοι ευτυχισμένοι, αλλά δεν παύει να είναι κλέφτης. Γι' αυτό και το χρέος του διαιωνίζεται και προσαυξάνεται με τόκους, μέχρι να εξοφληθεί. Αν κάποιος τραβήξει στα κρυφά καλώδια από μια κολόνα μόνος του και ηλεκτροδοτεί έτσι το σπίτι του, επίσης είναι κλέφτης: Όταν παίρνεις ρεύμα λαθραία, σαφώς και κλέβεις! Σαφώς και δημιουργείς πρόβλημα στους νόμιμους καταναλωτές, αφού η εταιρεία παραγωγής του ρεύματος, θα βγάλει τα σπασμένα (βλέπε: τα κλεμμένα, από το ρεύμα που εσύ κατανάλωσες τσάμπα) επιβαρύνοντας τους δικούς τους λογαριασμούς.

 

Παρεμπιπτόντως - όχι ότι έχει σημασία, μια και δε θεωρώ λιγότερο σημαντικά τα μη υλικά - ποιος σου είπε ότι το ρεύμα δεν είναι υλικό; Τι είναι δηλαδή; Πνεύμα, ιδέα, κάτι άλλο; Ο αέρας π.χ., είναι υλικό, ή τη γλίτωσε κι αυτός μαζί με το ρεύμα;

 

 

 

 

 

Πιο πάνω, τεκμηρίωσα με συγκεκριμένα επιχειρήματα, το γιατί είναι καθαρή κλοπή, κάθε περίπτωση από αυτές που ανέφερες στα παραδείγματά σου. Η λέξη-κλειδί, δεν είναι άλλη από αυτή που χρησιμοποιείς κι εσύ: Στέρηση (είτε υλικού αγαθού, είτε υπηρεσίας, είτε χρημάτων, τόσο από τον παραγωγό, όσο και από τον εν δυνάμει καταναλωτή.

 

Τεκμηρίωσε κι εσύ με τη σειρά σου, το πώς προκύπτει η στέρηση αυτή, με το να κατεβάζει κάποιος μουσική, ταινίες, παιχνίδια, software, ή ό,τι άλλο. Όχι φιλτράροντας μέσα από το πρίσμα τής ηθικής (απολαμβάνω το έργο τού τάδε, χωρίς να τού αποδώσω τα νόμιμα, κουβέντα πουν παίρνει απίστευτα πολύ νερό, αλλά την κρατάω για το τέλος...), αλλά πρακτικά και συγκεκριμένα: Με ποιον τρόπο, αυτός που κατεβάζει, στερεί πωλήσεις και από ποιους τις στερεί; Ας το εντοπίσουμε χάριν συντομίας, στις ταινίες υπό την υλική τους μορφή:

 

Ένα φυσικό κατάστημα πώλησης DVD, έχει σήμερα στα ράφια του π.χ. 10 αντίτυπα τής Χ ταινίας, διαθέσιμα προς πώληση. Αυτό σημαίνει ότι, αν μπουν στο κατάστημα 10 πελάτες, αποφασισμένοι να αγοράσουν τη συγκεκριμένοι ταινία, αφενός θα ικανοποιηθούν όλοι, αφετέρου ο έμπορος θα αποκομίσει κέρδος από τις συγκεκριμένες πωλήσεις. Αν οι ενδιαφερόμενοι πελάτες είναι 7, θα μείνουν 3 DVD απούλητα μεν σήμερα, ακόμα διαθέσιμα δε προς πώληση κατά τις επόμενες μέρες.

 

Εγώ λοιπόν, ο ...κλέφτης, κατεβάζω την εν λόγω ταινία από το internet. Με ποιο τρόπο τη στερώ - άρα στερώ και την πώλησή της, όπως λες... - και από ποιον;

 

Από τους ενδιαφερόμενους υποψήφιους αγοραστές της, ένας εκ των οποίων δεν είμαι εγώ; Με το δικό μου κατέβασμα, τα 10 διαθέσιμα αντίτυπα, έγιναν με κάποιο μαγικό τρόπο ...9, οπότε θα μείνει ένας πελάτης ανικανοποίητος; Διότι εγώ, συνεχίζω να βλέπω 10 αντίτυπα στο ράφι...

 

...μήπως από τον έμπορο; Πώς; Εγώ δε θα την αγόραζα ούτως ή άλλως, διότι δεν έχω λεφτά, μια και είμαι π.χ. άνεργος, ή έχω λίγα με τα οποία πρέπει να καλύψω ανάγκες επιβίωσης. Αυτόν που έχει λεφτά και είναι διατεθειμένος να τα διαθέσει για να την αγοράσει, πώς ακριβώς τον εμποδίζω να γίνει πελάτης τού καταστήματος, άρα και να επιτρέψει στον έμπορο να αποκομίσει το κέρδος του από την πώληση;

 

Αναμένω εναγωνίως τη σχετική τεκμηρίωση.

 

(Περί «ηθικού φίλτρου» και γιατί παίρνει νερό: Θα δεχθώ κουβέντα περί τού ηθικού τού πράγματος - δε λέω ότι την επιχειρείς εσύ - μόνο από εκείνον που θα δηλώσει με απόλυτη μπέσα, ότι πήγε στο σπίτι ενός φίλου του, είδε ένα περιοδικό που τον ενδιαφέρει πάνω στο τραπέζι και δεν το άνοιξε να το ξεφυλλίσει, αλλά πήγε στο περίπτερο και αγόρασε το δικό του αντίτυπο.

 

Ή, για να το πάω ακόμα πιο μακριά, θα σταθώ προσοχή, μπροστά στην παρέα εκείνων των 5 φίλων οι οποίοι, προκειμένου να καθίσουν να δουν μια ταινία μαζί, τη νοίκιασαν ...5 φορές.

 

Θα παραδεχθώ εκείνον ο οποίος, δε δέχτηκε να πάρει στο σπίτι του το DVD που νοίκιασε ο φίλος του, αφού εκείνος το είχε δει, προκειμένου να το δει με την ησυχία του και, φυσικά, να τού το επιστρέψει ώστε να το παραδώσει εμπρόθεσμα, διότι πίστευε ότι αν το έκανε, θα στερούσε από τον ιδιοκτήτη τού video club, μία επιπλέον ενδεχόμενη ενοικίαση...

 

...και, ναι: Όσο κι αν φαίνεται ακραίο, τα παραπάνω, είναι ακριβώς βαρύτητας «παραπτώματα», με το κατέβασμα από το internet. Αν η φλυαρία μας εξαντλείται στο δεύτερο, είναι διότι αυτό έχει πέραση.

 

 

 

 

 

 

Το να χαρακτηρίζεις ένα επιχείρημα «αστείο», δε σημαίνει ότι το ακυρώνεις. Σημαίνει απλώς ότι αδυνατείς να επιχειρηματολογήσεις ο ίδιος. Ας είναι αστείο για 'σένα λοιπόν. Αν μας εξηγήσεις το λόγο για τον οποίο το αντιλαμβάνεσαι ως αστείο, ίσως γελάσει και το δικό μας χειλάκι. Το σίγουρο όμως είναι, ότι θα σού προσθέσει αξία ως συζητητή...

 

 

 

 

 

 

Δε θα πάψει ποτέ να μού φαίνεται «κάπως», το να βλέπω post τα οποία συνηγορούν υπέρ τού ότι η πειρατεία είναι κλοπή, προερχόμενα από moderator ενός forum, στο οποίο από το ...2008(!!!) ζει και βασιλεύει αυτό το topic. Είχα ρωτήσει και παλαιότερα - ίσως εσένα πάλι, δε θυμάμαι με σιγουριά... - αλλά απάντηση δεν είχα πάρει:

 

Αυτό: «Σημείωση : Οι πληροφορίες που ακολουθούν στο συγκεκριμμένο άρθρο έχουν χαρακτήρα καθαρά ενημερωτικό. O γράφων δεν φέρει καμία ευθύνη για την χρησιμοποιήση των παρακάτω καθ' οιονδήποτε μη σύννομο τρόπο.», με το οποίο ανοίγει το συγκεκριμένο topic, υπό ποια έννοια διαφοροποιείται ουσιαστικά, από την αντίστοιχη «σημείωση» που αναρτούν τα τορεντάδικα;

 

Επίσης, είχα ρωτήσει ξανά και το εξής: Μπορεί κάποιος να αναφέρει μία μόνο περίπτωση, στην οποία είναι ...νόμιμο να «σπας» ένα κλειδωμένο ασύρματο δίκτυο, οπότε και δικαιολογείται το να δίνουμε ιδέες και τρόπους από εδώ; Είμαι πραγματικά περίεργος για το αν θα με τιμήσει κάποιος με την απάντησή του αυτή τη φορά...

 

 

Αυτοί που σπάνε δίκτυα είναι κλέφτες και το ξέρουν. Το να δίνεις οδηγίες πως να κλέβεις δεν είναι παράνομο. Παράνομο θα ήταν,αν έδιναν και στοιχεία απο passwords και γενικά αποδείξεις της κλεψιάς.

Απο την στιγμή που φέρνεις ένα κάρο παραδείγματα χωρίς να καταλαβαίνεις στο τέλος την διάφορα σε κάτι τόσο απλό,αμφιβάλλω αν θα υπάρξει ποτέ σοβαρός συζητητης που θα κάτσει να σου αποδείξει ότι έχεις άδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να δίνεις οδηγίες πως να κλέβεις δεν είναι παράνομο. 

Κάνεις λάθος. Είναι παράνομο.

 

Κατά τα άλλα, προσωπικά δεν έχω αγοράσει ποτέ μουσική (και ούτε πρόκειται) αλλά ευχαριστώ όσους αγοράζουν, στηρίζοντας τη βιομηχανία, ώστε να μπορώ εγώ να τα έχω τζάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος. Είναι παράνομο.

Δηλαδή αν βρω οδηγίες πως να ανοίξω μια κλειδαριά αυτές είναι παράνομες? αν φταίει που έγραψα τον όρο κλέβεις, τότε να το αλλάξω και να γράψω οδηγίες για να βρίσκεις χαμένους κωδικούς δικτύων.....

Σε λίγο θα μας πεις ότι είναι παράνομο οι οδηγίες χρήσης ενός όπλου γιατί το να σκοτώνεις άνθρωπο είναι παράνομο....

 

 

 

Κατά τα άλλα, προσωπικά δεν έχω αγοράσει ποτέ μουσική (και ούτε πρόκειται) αλλά ευχαριστώ όσους αγοράζουν, στηρίζοντας τη βιομηχανία, ώστε να μπορώ εγώ να τα έχω τζάμπα.

 

Ευχαριστείς όσους αγοράζουν, γιατί το μοιράζονται μαζί σου και όχι γιατί το έχεις τζάμπα (έξυπνε), είναι το σωστό.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτοί που σπάνε δίκτυα είναι κλέφτες και το ξέρουν.

 

Κι εγώ το ξέρω ότι αυτοί που σπάνε δίκτυα είναι κλέφτες, όπως κι εσύ υποθέτω. Δεν το ξέρουν μόνο οι ίδιοι. Η ουσία ξέρεις πού έγκειται; Στο ότι είναι παιδικά εύκολο το να αποδείξεις ότι η συγκεκριμένη πράξη είναι κλοπή, στον οποιονδήποτε τυχόν το αμφισβητεί, σε αντίθεση με το να αποδείξεις το ίδιο για το κατέβασμα:

 

«Παραβιάζω το κλείδωμα τού wi fi σου, χρησιμοποιώ τη δική σου σύνδεση - για την οποία πληρώνεις συγκεκριμένο ποσό κάθε μήνα, προκειμένου να απολαμβάνεις συγκεκριμένη ποιότητα και ταχύτητα σύνδεσης -  χωρίς την άδειά σου και χωρίς να σε αποζημιώνω»

 

=

 

«Μειώνω με τον τσαμπουκά μου την ποιότητα και την ταχύτητα σύνδεσης που απολαμβάνεις, ενώ - μέχρι να με πάρεις χαμπάρι και να αντιδράσεις - εσύ πληρώνεις τα ίδια»

 

=

 

«Κλέβω τα λεφτά σου» 

 

Απλά πράγματα.

 

Ουσιαστική επιχειρηματολογία, η οποία να αποδεικνύει ότι το κατέβασμα συνιστά πρακτικά - όχι απλώς «νομότυπα» - κλοπή, η οποία επιφέρει αντίστοιχα χειροπιαστές συνέπειες, δεν έχει υπάρξει μέχρι στιγμής. Από αφορισμούς και τα σχετικά βέβαια, δόξα τω Μανιτού...

 

Το να δίνεις οδηγίες πως να κλέβεις δεν είναι παράνομο.

 

 

Εμένα μού φαίνεται ότι είναι, όπως μού φαίνεται γενικότερα παράνομο το να καθοδηγείς κάποιον για την τέλεση οποιασδήποτε παράνομης πράξης. Ας κρατήσω μια επιφύλαξη όμως, καθ' ότι δεν είμαι νομικός. Ίσως κάποιος δικηγόρος να μας το ξεδιαλύνει, αν θέλει.

 

Απο την στιγμή που φέρνεις ένα κάρο παραδείγματα χωρίς να καταλαβαίνεις στο τέλος την διάφορα σε κάτι τόσο απλό,αμφιβάλλω αν θα υπάρξει ποτέ σοβαρός συζητητης που θα κάτσει να σου αποδείξει ότι έχεις άδικο.

 

 

Προσωπικά, το υπογραμμισμένο το ερμηνεύω ακριβώς όπως το ...χιλιοτραγουδισμένο «απαξιώ να σού απαντήσω», το οποίο είναι πολύ τής μόδας, από άτομα που χρήζουν εαυτόν «σοβαρό συζητητή», ενώ δεν είναι καθόλου συζητητές, σοβαροί ή μη, ακριβώς διότι δεν έχουν επιχειρήματα.

 

Για να προλάβω δε κανένα αστροπελέκι: Δεν αμφισβητώ ότι είναι παράνομο το να κατεβάζει κάποιος υλικό το οποίο προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα. Το ότι πρόκειται περί κλοπής αμφισβητώ, διότι δεν έχει ούτε κατά διάνοια ανάλογες συνέπειες με αυτή. Το λόγο τον εξήγησα πιο πάνω και θεωρώ ότι το έκανα επαρκώς. Αν κάποιοι θεωρούν ανεπαρκή την εξήγησή μου, δικαίωμά τους είναι. Εγώ αυτό πιστεύω, οπότε αυτό λέω.

τότε να το αλλάξω και να γράψω οδηγίες για να βρίσκεις χαμένους κωδικούς δικτύων.....

 

Έλα τώρα! Παίζουμε με τις λέξεις; Ποιος ...«έχασε» τον κωδικό, για τον οποίο σού δίνονται οδηγίες ώστε να τον βρεις; Ο νόμιμος δικαιούχος του; Όχι βέβαια! Αν τον είχε χάσει αυτός, δε θα ανέθετε στον Χ τυχαίο «μάγκα», την ανεύρεσή του. Θα απευθυνόταν στην εταιρεία που του παρέχει internet για βοήθεια.

 

Αυτός που ...«βρίσκει»(!!!) - τι χαριτωμένη επιλογή λέξεων, αλήθεια, αντί για το «παραβιάζει»! - κωδικούς που ανήκουν σε άλλους, το κάνει για να χρησιμοποιεί την υπηρεσία που πληρώνουν οι άλλοι. Κατά το «Άλλος γ..εί κι άλλος πληρώνει»...

 

Σε λίγο θα μας πεις ότι είναι παράνομο οι οδηγίες χρήσης ενός όπλου γιατί το να σκοτώνεις άνθρωπο είναι παράνομο....

 

 

Φυσικά και δεν είναι παράνομο να διαθέτεις στο κοινό τις οδηγίες χρήσης ενός όπλου. Η χρήση ενός όπλου, δεν είναι εκ προοιμίου παράνομη.

 

Το να παραβιάζεις όμως έναν κωδικό - ο οποίος για να υπάρχει εκεί, σημαίνει ότι ο νόμιμος χρήστης τού δικτύου, δε θέλει να το έχει ελεύθερα προσβάσιμο - είναι ακριβώς αντίστοιχο με το να κάνεις διάρρηξη, παραβιάζοντας την πόρτα ενός χώρου που δε σού ανήκει: Δεν έχει νόμιμη εφαρμογή. Η μόνη περίπτωση στην οποία είναι νόμιμο, είναι όταν είσαι επαγγελματίας κλειδαράς και σού έχει αναθέσει την παραβίαση τής πόρτας ο ιδιοκτήτης τού χώρου. Ή κάνω λάθος;

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το ξέρω ότι αυτοί που σπάνε δίκτυα είναι κλέφτες, όπως κι εσύ υποθέτω. Δεν το ξέρουν μόνο οι ίδιοι. Η ουσία ξέρεις πού έγκειται; Στο ότι είναι παιδικά εύκολο το να αποδείξεις ότι η συγκεκριμένη πράξη είναι κλοπή, στον οποιονδήποτε τυχόν το αμφισβητεί, σε αντίθεση με το να αποδείξεις το ίδιο για το κατέβασμα:

 

«Παραβιάζω το κλείδωμα τού wi fi σου, χρησιμοποιώ τη δική σου σύνδεση - για την οποία πληρώνεις συγκεκριμένο ποσό κάθε μήνα, προκειμένου να απολαμβάνεις συγκεκριμένη ποιότητα και ταχύτητα σύνδεσης -  χωρίς την άδειά σου και χωρίς να σε αποζημιώνω»

 

=

 

«Μειώνω με τον τσαμπουκά μου την ποιότητα και την ταχύτητα σύνδεσης που απολαμβάνεις, ενώ - μέχρι να με πάρεις χαμπάρι και να αντιδράσεις - εσύ πληρώνεις τα ίδια»

 

=

 

«Κλέβω τα λεφτά σου» 

 

Απλά πράγματα.

 

Ουσιαστική επιχειρηματολογία, η οποία να αποδεικνύει ότι το κατέβασμα συνιστά πρακτικά - όχι απλώς «νομότυπα» - κλοπή, η οποία επιφέρει αντίστοιχα χειροπιαστές συνέπειες, δεν έχει υπάρξει μέχρι στιγμής. Από αφορισμούς και τα σχετικά βέβαια, δόξα τω Μανιτού...

 

 

Εμένα μού φαίνεται ότι είναι, όπως μού φαίνεται επίσης παράνομο το να καθοδηγείς κάποιον για την τέλεση οποιασδήποτε παράνομης πράξης. Ας κρατήσω μια επιφύλαξη όμως, καθ' ότι δεν είμαι νομικός. Ίσως κάποιος δικηγόρος να μας το ξεδιαλύνει, αν θέλει.

 

 

Προσωπικά, το υπογραμμισμένο το ερμηνεύω ακριβώς όπως το ...χιλιοτραγουδισμένο «απαξιώ να σού απαντήσω», το οποίο είναι πολύ τής μόδας, από άτομα που χρήζουν εαυτόν «σοβαρό συζητητή», ενώ δεν είναι καθόλου συζητητές, σοβαροί ή μη, ακριβώς διότι δεν έχουν επιχειρήματα.

 

Για να προλάβω δε κανένα αστροπελέκι: Δεν αμφισβητώ ότι είναι παράνομο το να κατεβάζει κάποιος υλικό το οποίο προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα. Το ότι πρόκειται περί κλοπής αμφισβητώ, διότι δεν έχει ούτε κατά διάνοια ανάλογες συνέπειες με αυτή. Το λόγο τον εξήγησα πιο πάνω και θεωρώ ότι το έκανα επαρκώς. Αν κάποιο θεωρούν ανεπαρκή την εξήγησή μου, δικαίωμά τους είναι. Εγώ αυτό πιστεύω, οπότε αυτό λέω.

Το να χρησιμοποιείς νομιμα μεσα δια μοιρασμού αρχείων δεν είναι παρανομο. Το να τα χρησιμοποιείς για να κατεβάσεις υλικό που εγκειται σε κάποιους όρους χρήσης είναι παρανομο. 

Το να διαβασεις και να βρεις στοιχεία για το πως δουλεύουν τα ασυρματα δίκτυα και ποιές είναι οι αδυναμίες τους δεν είναι παράνομο.Το να τα χρησιμοποιήσεις εις βάρος κάποιου άλλου είναι.

Τέλος απο μένα. Δεν αμφιβάλλω πια. Είμαι σιγουρος οτι δεν θα βρεθεί κάποιος να σε πείσει οτι έχεις λάθος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να χρησιμοποιείς νομιμα μεσα δια μοιρασμού αρχείων δεν είναι παρανομο. Το να τα χρησιμοποιείς για να κατεβάσεις υλικό που εγκειται σε κάποιους όρους χρήσης είναι παρανομο.

 

...και να πεις ότι δεν το ξεκαθάρισα - και μάλιστα στον επίλογο! - να πω ας πάει στην ευχή:

 

Για να προλάβω δε κανένα αστροπελέκι: Δεν αμφισβητώ ότι είναι παράνομο το να κατεβάζει κάποιος υλικό το οποίο προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα. Το ότι πρόκειται περί κλοπής αμφισβητώ, διότι δεν έχει ούτε κατά διάνοια ανάλογες συνέπειες με αυτή.

 

Το ξεκαθάρισα όμως ο άνθρωπος! Πόσο πιο σαφές θα έπρεπε να το κάνω;

 

Το να διαβασεις και να βρεις στοιχεία για το πως δουλεύουν τα ασυρματα δίκτυα και ποιές είναι οι αδυναμίες τους δεν είναι παράνομο.Το να τα χρησιμοποιήσεις εις βάρος κάποιου άλλου είναι.

 

 

Είσαι ποιητής τελικά! Κοίτα να δεις που εμένα μού είχε διαφύγει το βαθύτερο νόημα, ο πραγματικός λόγος ύπαρξης τού συγκεκριμένου topic! Πες το ρε άνθρωπε, ότι έχει σκοπό να μεταδώσει γνώση στους διψασμένους για μάθηση και όχι να καθοδηγήσει για την τέλεση παράνομης πράξης! Μη μ' αφήνεις να βγάζω τόση κακία, λόγω τής άγνοιάς μου, κρίμα είναι!

 

Άλλωστε είπαμε, το λέει και στο άνοιγμα: «Σημείωση : Οι πληροφορίες που ακολουθούν στο συγκεκριμμένο άρθρο έχουν χαρακτήρα καθαρά ενημερωτικό. O γράφων δεν φέρει καμία ευθύνη για την χρησιμοποιήση των παρακάτω καθ' οιονδήποτε μη σύννομο τρόπο.» 

 

Ακριβώς όπως στα τορεντάδικα...κι αυτό το είπαμε, ε; Ή όχι;

 

Είμαι σιγουρος οτι δεν θα βρεθεί κάποιος να σε πείσει οτι έχεις λάθος.....

 

 

...ίσως και να μην έχω! Όσο όμως οι «σοβαροί συζητητές» ...απαξιούν(!!!) να μας τιμήσουν με τις απαντήσεις τους, δε θα το μάθουμε... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδή αν βρω οδηγίες πως να ανοίξω μια κλειδαριά αυτές είναι παράνομες? αν φταίει που έγραψα τον όρο κλέβεις, τότε να το αλλάξω και να γράψω οδηγίες για να βρίσκεις χαμένους κωδικούς δικτύων.....
Σε λίγο θα μας πεις ότι είναι παράνομο οι οδηγίες χρήσης ενός όπλου γιατί το να σκοτώνεις άνθρωπο είναι παράνομο....

 
 

Ευχαριστείς όσους αγοράζουν, γιατί το μοιράζονται μαζί σου και όχι γιατί το έχεις τζάμπα (έξυπνε), είναι το σωστό.....

 

Καταρχάς οι συσχετισμοί που κάνεις είναι τελείως ασυνάρτητοι.

Κατά δεύτερον, εγώ δεν νιώθω ότι μοιράζομαι κάτι (το ξέρουμε το επιχείρημα, δεν περιμέναμε να το μάθουμε από εσένα). Τα παίρνω τζαμπα, με παράνομο τρόπο και είμαι υπερήφανος για αυτό. Ελπίζω να κατάλαβες.

 

Κατά τρίτον, εκτός απο τις ασυναρτησίες, η προσπάθεια σου να με ειρωνευτείς και το όλο κάφρικο στυλάκι, υποδηλώνει άτομο που καθιστά ανούσια την οποιαδήποτε συζήτηση μαζί του. Είναι χάσιμο χρόνου.Οπότε...

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς οι συσχετισμοί που κάνεις είναι τελείως ασυνάρτητοι.

Κατά δεύτερον, εγώ δεν νιώθω ότι μοιράζομαι κάτι (το ξέρουμε το επιχείρημα, δεν περιμέναμε να το μάθουμε από εσένα). Τα παίρνω τζαμπα, με παράνομο τρόπο και είμαι υπερήφανος για αυτό. Ελπίζω να κατάλαβες.

 

Κατά τρίτον, εκτός απο τις ασυναρτησίες, η προσπάθεια σου να με ειρωνευτείς και το όλο κάφρικο στυλάκι, υποδηλώνει άτομο που καθιστά ανούσια την οποιαδήποτε συζήτηση μαζί του. Είναι χάσιμο χρόνου.Οπότε...

 

 

 

Παίρνεις με νόμιμο τροπο κάτι που απαγορεύεται. Χαίρομαι που είσαι περήφανος...σε καταλαβαίνω απόλυτα. Το αν λέω ασυναρτησίες και ειμαι κάφρος δεν με προσβάλει καθόλου. Είναι ανούσιο να το σχολιάσω και δεν έχω χρόνο,για χάσιμο. Οπότε...ελπίζω να κατάλαβες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

/serious face on

 

Εύχομαι να μην σας τύχει ποτέ κάποιος να αντιγράψει μια δουλειά σας και να την παρουσιάσει ως δικιά του ή ο κλέφτης(αντιγραφέας) που έκλεψε(αντέγραψε) την δουλειά σας να μην την μοιράσει ποτέ σε κλεπταποδόχους. Η γνώμη του καθενός σεβαστή, η επιβολή της γνώμης όμως ΟΧΙ. Αυτά από εμένα και τίποτε άλλο. Καλή ημέρα να έχουμε.

 

/serious face off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αναρωτιέμαι μετά από τα... "σημεία και τέρατα"... που διάβασα μέχρι τώρα, ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΑΚΟΜΗ?
9 στα 10 άτομα υποστηρίζουμε μία συγκεκριμένη, ευκόλως εννοούμενη, αυτονόητη άποψη.
Τόσο αυτονόητη, όσο το ότι για να συνεχίζουμε να ζούμε, πρέπει να ανασαίνουμε, διότι αν δε πάρουμε ανάσα, θα πεθάνουμε!

Έχουμε ξεφύγει εκτός θέματος, αναλύοντας ΤΙ???
Ότι τελικά ο γάιδαρος πετάει??
Εντάξει πετάει... και η γιαγιά μου αν είχε (να μην πω τι), θα'ταν παππούς!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Γιατί να δίνουμε λεφτά για μουσική ? Είναι πολύ εύκολο να κατεβάσεις και τζαμπα

Από την μια συμφωνώ μαζί σου αλλά από την άλλη διαφωνώ γιατί έτσι θα κλείσουν studio και οι καλλιτέχνες δεν θα βγάζουν δίσκους και έτσι δεν θα έχουμε τίποτα να ακούμε.

Ακριβως... Αληθινη ιστορια. Εχω δει ουκ ολιγα στουντιο να κλεινουν. Σε καποια τυχαινε να δουλευω. Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οσο φαινοται. Οι "κολοσσοι" εταιριες δεν θα παθουν τιποτα, οι καλλιτεχνες και τα στουντιο θα αρχισουν να εκκλιπουν. Περιεργο... Δε βλεπω κανενα να ζηταει απο τον υδραυλικο η την καθαριστρια να δουλεψουν δωρεαν, ωστοσο το να δωσουν 99 λεπτα του ευρω για ενα κομματι τους φαινεται "κλεψια". Περαστικα μας...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν ειναι κλοπη. Στο ειπα και προηγουμενως. Και δικαστηριο να πας δεν θα κατηγορηθεις για κλοπη, τι δεν καταλαβες? 

 

Λαθος. Εγω προχτες κατεβασα το hobbit στο pc μου (το οποιος ειδα και cinema αλλα δεν εχει σημασια). Απτη στιγμη που ουτως η αλλος, ειτε το εβλεπα στο cinema ειτε οχι, δεν θα το πληρωνα για να το αγορασω, πως στερω μια πωληση?

 

Πρεπει να καταλαβεις οτι πειρατεια δεν συνεπαγεται και αγορα στην περιπτωση απουσιας της.  Το πειρατικο προιον αξιολογειται ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικα απο ενα μη πειρατικο. Ασχετος του νομιμου η οχι της πραξεως, ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικο πραμα να χρησιμοποιω ενα προιον οταν αυτο ειναι δωρεαν, και εντελως διαφορετικο να μου κοστιζει. Το παρανομο η μη της πραξεως ΔΕΝ εχει σχεση με τις πωλησεις αυτες καθεαυτες. Σκεψου την πειρατεια σαν μια 100% εκπτωση σε ενα προιον. Δεν ειναι λογικο να το χρησιμοποιουν περισσοτεροι απο οτι οταν κοστιζε?

 

εχεις δικιο, δεν θα κατηγορηθεις για κλοπη, μονο για εγκληματικη ενεργεια.

 

το αν θα αγοραζες η οχι την ταινια ειναι εντελως 10χρονο επιχειρημα και απλα δεν στεκει. θα ειχε ισχυ μονο σε εναν κοσμο που το ψεμα δεν υπαρχει (και ουτε καν τοτε, απλα λεω). απο την στιγμη που το ψεμα υπαρχει και οι περισσοτεροι μπορουνε να πουνε στο δικαστηριο οτι "μα δεν θα το αγοραζα αν δεν το κατεβαζα" δεν θα κατσουνε να σε ρωτησουνε. χωρια που μετα παμε και σε αλλα, οτι αυτο που κατεβασες παρανομα (και ας μην το αγοραζες) μπορει να πεσει σε τριτα χερια (που θα το αγοραζαν) και αυτοι μετα να το ανεβασουν στο διαδικτυο και το κατεβασουν αλλα 2.000.000 που θα το αγοραζαν!

 

http://www.riaa.com/physicalpiracy.php?content_selector=piracy_online_the_law

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...