Προς το περιεχόμενο

κατσαβίδια ηλεκτρονικΑ


smoke0man2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα να μου πείτε από που μπορώ να πάρω φθηνά και ποιότΙκα κατσαβίδια

Τα θέλω για επισκευές λάπτοπ και υπολογιστή... Το μόνο που Θέλω να είναι μαγνητικά για να βγαίνουν πιο εύκολα οι βίδες. .Ευχαριστώ πολύ για τόν χρόνο σας :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ το Praktiker εχει απο φτηνα μεχρι πιο ακριβα.για ολα τα βαλαντια που λεμε.γενικοτερα ειμαι της αποψης κατι καλο για να μην βριζεις μετα.δηλαδη τα κατσαβιδια του στυλ 2 ευρω τα 5 οχι δεν ειναι οτι καλυτερο.και εγω απο praktiker εχω παρει αρκετα πραγματακια και εχει και φτηνα που ειναι κινεζια αλλα εχει και σοβαρες μαρκες.μετα μπορεις να δεις και ebay.και leroy merlin εχει επισης πραγματι.καποιο αλλο μικρομαγαζο δεν ξερω για να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή κάποιος ν' μου προτείνει κάποια σίγουρα;που τον έχουν κατά βολέψει;

το τι βολευει τον καθενα ειναι σχετικα.για μενα πηγαινε μονος σου μια βολτα απο εκει να τα δεις και πιστευω οτι θα βρεις κατι.

εγω πχ εχω διαφορα κατσαβιδια.υπαρχουν με λαστιχενια λαβη και μεγαλη για καλυτερο κρατημα.υπαρχουν με μικρη πλαστικη λαβη για μικροτερη ροπη να το πω ετσι.υπαρχουν αλλα τα οποιοα ειναι καλυμμενα μεχρι μπροστα για ηλεκτρολογικες δουλειες για μονωση.στα praktiker εγω ειχα βρει μια κασετινα μικρη με 5-6 μικρα κατσαβιδια διαφορων μεγεθως τα οποια γιαλαπτοπ ηταν οτι πρεπει .ειτα μακρυα και λεπτα.γενικοτερα για το λαπτοπ για τις βιδες συνηθως ενα μεγεθος κανει για ολες τις βιδες.εχουν πλαστικη λαβη και με εχουν βολεψει.δεν ειναι κατι παραξενο το λαπτοπ οποτε το 99 τις 100 των κατσαβιδιων θα σου κανουν.καποιοι προτεινουν να μην ειναι μαγνητικα για ευνοητους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μπορεί να σ κάνει εάν είναι μαγνητικά; Να σου χαλάσει τον υπολογιστή;

 

προσωπικα μαγνητικα χρησιμοποιουσα γιατι βολευει στην βιδες αλλα λενε καποιοι οτι γενικοτερα δεν κανει επειδη μπορει να μαγνητισουν αλλα υλικα στο Pc.δεν εχω δει ποτε καποιο προβλημα και πιστευω οτι δεν ειμαι ο μονος που τα χρησιμοποιω.αν και εχω και μη μαγνητικα.καποια αλλα μπορεις να τα μαγνητισεις και να τα απομαγνητισεις.

http://www.ebay.co.uk/itm/BRAND-NEW-MAGNITISER-DEMAGNITISER-FOR-TOOLS-FOR-IPHONE-REPAIR-PARTS-/261309872958?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item3cd7483b3e

 

μπορεις να τα μαγνητισεις με οποιονδηποτε μαγνητη.αναλογα το υλικο μπορει να κρατησει απο λιγο μεχρι μονιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά καλύτερα να πάρω πιο φθηνό κατσαβίδια. Και να πάρω και έναμαγνήτη από eBay? Τέτοιο δεν υπάρχει Ελλάδα;

λογικα θα υπαρχει αλλα εγω το θεωρω useless.για μενα παρε οτι βρεις.μαγνητικα δεν ξερω αν θα βρεις απο την μανα τους και ισως να ειναι πιο ακριβα.οποτε τα μαγνητιζεις εσυ μετα.τωρα τα κατσαβιδια που σου λεω ολη η συλλογη 3 ισια νομιζω και 3 σταυρο απορω αν ειχαν παραπανω απο 6-7 ευρω.θα βρεις και με 2-3 ευρω αλλα δεν αξιζει.εκτος αν θες να παρεις μονο ενα κατσαβιδι για τις βιδες του λαπτοπ.αλλα για μενα καλυτερα να εχεις μια μικρη συλλογη οχι μονο για λαπτοπ αλλα για οτιδηποτε.τα κατσαβιδια ποτε δεν πανε χαμενα.εγω παντως δεν εχω χαλασει κατι γενικα με μαγνητικα κατσαβιδια.ενταξει δεν κανω και βολτα το κατσαβιδι πανω απο ολα τα compartments του λαπτοπ:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι Τελευταίο. Το σωστό μήκος και ύψος και πάχος για τέτοιες δουλειές Ποιο. Είναι;δείξε μου εικόνες, για να έχω κάτι τέτοιο στο νου μου ...μάλλον θα πάρω με μαγνήτη;-)και ελπίζω να μην συμβεί τίποτα. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι Τελευταίο. Το σωστό μήκος και ύψος και πάχος για τέτοιες δουλειές Ποιο. Είναι;δείξε μου εικόνες, για να έχω κάτι τέτοιο στο νου μου ...μάλλον θα πάρω με μαγνήτη;-)και ελπίζω να μην συμβεί τίποτα. :-(

δεν νομιζω να βρεις μαγνητικα εκει εξω.σε βλεπω απλα να τα μαγνητιζεις εσυ.τωρα αν ειναι να λυνεις ενα λαπτοπ αραια και που δεν σε νοιαζει να τα μαγνητισεις καν.βολευει οταν εχεις του κοσμου τα pc και θες γρηγορες κινησεις.αν και δεν φαινεται καλα η εικονα εμενα με βολεψαν κατι τετοια.

http://www.e-anagnostou.gr/bthumb/110__110__E-anagnostou__035-0035.jpg.

μαρεσουν γιατι ειναι μικρα αρκετα μακρια(αυτα ειναι λιγο κοντα στην εικονα).

http://a.scdn.gr/images/sku_main_images/003036/3036775/medium_6353621-orig.jpg

εχουν ενα συν και ενα πλην.

το συν ειναι οτι σε καποια απο αυτα το πανω πανω κομματι περιστρεφεται.βολευει για να βαλεις λιγο παραπανω δυναμη και καποιοι το χρησιμοποιουν για ποιο γρηγορο ξεβιδωμα.ειναι πλαστικη η λαβη.για λαπτοπ δεν εχεις κανενα θεμα

τα κατσαβιδια που εχουν πιο χοντρη λαβη και λαστιχενια εχουν καλυτερο grip για βιδες που δεν λυνουν ευκολα.δυσκολο να πετυχεις σε λαπτοπ βιδα που δεν λυνεται ευκολα.τα λαστιχενια δηλαδη και η μεγαλη λαβη βολευει ηλεκτρολογους κτλ που θελουν να βαλουν δυναμη στην βιδα.στο λαπτοπ σφιγγεις φυσιολογικα.λογικα θα τα βρεις σε θηκη με 5-6 τετοια μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι τα εχω δει ¨) ευχαριστω πολυ

θα παρω το σετακι αυτο

να ρωτησω ασε περιπτωση που πεσω σε βιδα η οποια δεν λυνεται με τπτ

καλυτερα να παρω ενα σταυρο κατσαβιδο

με λαστιχο ετσι ωστε να ειμαι κομλε >?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι τα εχω δει ¨) ευχαριστω πολυ

θα παρω το σετακι αυτο

να ρωτησω ασε περιπτωση που πεσω σε βιδα η οποια δεν λυνεται με τπτ

καλυτερα να παρω ενα σταυρο κατσαβιδο

με λαστιχο ετσι ωστε να ειμαι κομλε >?

αν θες μπορεις να παρεις και ενα στο μεγεθος της βιδας του λαπτοπ με μεγαλυτερη λαβη γα να το εχεις .ειτε λαστιχενια λαβη ειτε απλα μεγαλυτερη αλλα σε λαπτοπ το θεωρω απιθανο να βρεις βιδα που να μην λυνεται.

οσο καιρο δουλευα τεχνικος το μονο που εχω πετυχει ηταν βιδα σε cdrom που ναι δεν λυνοταν με τιποτα.οταν λεμε με τιποτα εννοουμε με τιποτα.εκει υπαρχουν αλλα κατσαβιδια για τρελες βιδες που δεν λυνονται αλλα μην παμε προς τα εκει.ειναι το One in a million.ακομα και με αυτα τα κατσαβιδια δεν σημαινει οτι δεν θα λυσεις βιδα που ειναι δυσκολη.απλα εκει αν γλυστραει το κατσαβιδι το κλαστικο με ενα κομματι υφασμα γυρω απο το κατσαβιδι για πιο σταθερο κρατημα.αλλα σου λεω σε χιλιαδες βιδες που εχω βιδωσει στο παρελθον μια πετυχα που να μου εχει μεινει οτι δεν λυνοταν.απλα παντα προσοχη στις βιδες που δεν λυνονται γιατι συνηθως εκει το προβλημα δεν ειναι το να κρατησεις το κατσαβιδι σταθερα αλλα να μην χαλασεις το κεφαλι της βιδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για ολα

τιποτα.anytime.μην αγχωνεσαι παντως για τις επιλογες.απλα μην παρεις οτι φτηνοτερο βρεις και δεν θα το μετανιωσεις.καποιες φορες και εγω σε μερικα πραγματα ειχα πει αντε να παρω το πιο φτηνο να μην δωσω πολλα αφου εχω παρει αρκετα εργαλεια και μετα ηταν απογοητευση.καλυτερα λιγα λεφτα παραπανω και να τα κρατησεις χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...