Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με αναβάθμιση AMD CPU


anestisth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Χρειάζομαι λίγο βοήθεια γιατί θα με τρελάνει το desktop.

 

Είχα τον επεξεργαστή AMD Athlon ii x4 630 και αγόρασα από ebay "καινούριο" AMD phenom ii x6 1075T από κίνα και ήρθε χωρίς το κουτί και χωρίς cooler.

 

Αφού έβαλα τον "καινούριο" επεξεργαστή δεν θέλει να δουλεψει με τίποτα η "επιτάχυνση υλικού".

Στην αρχή είπα δε πειράζει θα το αφήσω έτσι. Αλλά δεν υποφέρόταν η κατάσταση και ξανα έβαλα τον παλιο με το ίδιο bios firmware και με το ίδιο λειτουργικό σύστημα να τρέχει χωρίς να πειράξω τη παραμικρή ρύθμιση και μαντέψτε η επιτάχυνση υλικου δούλευε σε όλα τα προγράμματα κανονικότατα.

Άρα είναι καθαρα στον επεξεργαστή το θέμα. Γιατί έσβησα το pc, άλλαξα επεξεραστή και τον ξανά άνοιξα. Αυτό ήταν όλο. Τίποτα άλλο δεν έκανα και ξαφνκά δούλευαν όλα μια χαρά.

 

Εννοείται πως έκανα format. Την πρώτη φορά που έβαλα τον phenom.

 

Πρώτη αλλάζω επεξεργαστη και δεν ξέρω αν μου ξεφεύγει κάτι. Αυτά τα ρημάδια έχουν drivers που πρέπει να εγκαταστήσω???

Τι άλλο μπορει να συμβαίνει????

Σαμπως και μου στείλανε μούφα επεξεραστή τα κινεζάκια???

 

Η μητρική μου είναι αυτή

 

Ευχαριστώ για όποια βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ορος ''επιτάχυνση υλικού'' εχει σχεση με την καρτα γραφικων και οχι με τον επεξεργαστη.  Οταν ανοιγεις τον internet explorer σου βγαζει αυτο το μυνημα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ή και με οποιδήποτε άλλο browser.

Κρασάρουν περισσότερο τα προγράμματα που χρησιμοποιούν επιτάχυνση υλικού. Και επίσης και με tvtuner κρασάρει.

Αν απενεργοποιήσω τις επιταχύνσεις υλικού όλα δουλεύουν κανονικά.

Ή μητρική έχει δικά της γραφικά ΑΤΙ radeon και επίσης έχω μία pci κάρτα γρφικών geforce gt440.

Δοκίμασα και με τα δύο γραφικά αλλά το αποτέλεσμα ήταν πάντα το ίδιο. Με επιτάχυνση υλικού και με όλους τους browsers κρασάριζαν είτε ο browser είτε μόνο flash player

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον η καρτα σου δεν αντεχει τον φορτο. Με αυτη την διακασια, μεταφερεται το βαρος των γραφικων που επεξεργαζεται ο browser απο τον επεξεργαστη στη vga. Αρα αστο απενεργοποιημενο.Παντως ο καινουργιος επεξεργαστης δεν εχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα ευχαριστώ πολύ!

 

Δε μου ακούγεται λογικό...

Γιατί τότε με τον athlon είναι όλα εντάξει??? (χωρίς να πειράξω τη παραμικρή ρύθμιση)

 

Ένα πράμα που αλλάζει μόνο είναι ταχύτητα του επεξεργαστή. Και κατά κάποιο τρόπο δεν επικοινωνει σωστά με τη κάρτα γραφικών.

Και αναρωτιέμαι μήπως αν κατέβαζα τα hertz στα ίδια με του athlon.

Να πάρει, δεν το είχα σκεφτεί αυτό πιο πριν και τώρα δεν έχω θερμική πάστα.

Ξέρω δεν είναι πολύ λογικό αυτό που λέω. Αλλά ΔΕΝ μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις το BIOS  F5G για να υποστηριχτεί ο επεξεργαστής σου ! (1075) πριν τον βάλεις επάνω !

 

Τον βάζεις επάνω και κάνεις CLEAR CMOS !!!!

 

Περνάς πάλι τις ρυθμίσεις στο bios για τις μνήμες που καλό είναι να μας πεις ποιες είναι  και για τον SATA controller !

 

Μπαίνεις στα win και ανοίγεις τον task manager και το CPU-Z για να δεις αν παίζουν όλα καλά !!! C&Q κ.λ.π.

 

Μπαίνεις στον πίνακα ελέγχου και κοιτάς πόση μνήμη δίνει στην ενσωματωμένη κάρτα γραφικών η μητρική από το σύνολο της μνήμης !

 

Αν βλέπεις κάτι στραβό σε χρήση πυρήνων ή μνήμης από τα windows στην εκτέλεση πληκτρολογείς msconfig (ανοιγμα ώς διαχειριστής)  και στην καρτέλα με  boot βάζεις να εκκινείς με τον max αριθμό πυρήνων και την max μνήμης ! Τσεκάρεις εκεί που λέει να γίνεται αυτό σε κάθε εκκίνηση και επανεκκινείς !@

 

Capture.png

 

Δες το αποτέλεσμα .

Αυτό που σκέφτομαι είναι πως μπορεί να υπάρχει διένεξη για την μνήμη μεταξύ ρυθμίσεων μητρική και λειτουργικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ adtakhs

 

BIOS  F5G ---> OK

CLEAR CMOS ---> OK

SATA controller --->enabled.     SATA type---> NATIVE IDE

Για τις μνήμες τι πρέπει να πω??? Συγχρονιζουν από default στα 800ΜΗΖ και 1,9V. Είναι δύο μνήμες GEIL από 2GB synolo 4GB. Θέλεις και τα timings????

 

Μπαίνεις στα win και ανοίγεις τον task manager και το CPU-Z για να δεις αν παίζουν όλα καλά !!! C&Q κ.λ.π.  

ΕΛΕΓΧΘΗΚΑΝ. ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ. Σωστοί οι πυρήνες, θερμοκρασίες και χρονισμός είναι όπως πρέπει να είναι. Εκτός από κάτι περιεργο που εμφανίζεται στην καρτέλα cpu του easy tunes 6. Έχει να κάνει κάτι με το όνομα του επεξεργαστη (θα ανεβάσω screenshot για να μου πεις αν είναι όλα σωστα)

 

Μπαίνεις στον πίνακα ελέγχου και κοιτάς πόση μνήμη δίνει στην ενσωματωμένη κάρτα γραφικών η μητρική από το σύνολο της μνήμης !   ΑΥΤΟ δε ξέρω που θα το βρω. Τα γραφικά της μητρικής τα έχω disabled. Δουλεύω μόνο τη geforce που έχει δικιά της μνήμη. Αν χρειαζόμαστε οπωσδήποτε αυτη τη πληροφορία χρειαζομαι βοήθεια για να τη βρω. Πάντως από παλιά που θυμάμαι τα γραφικά της μητρικής χρησιμοποιούν 700ΜΒ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το βρήκα!!!!!

 

Έκλεισα δύο πυρήνες από τους έξι και όλα δουλεύουν κανονικά.

Ξεχασα να αναφέρω ότι τρέχω win xp και από ότι βρήκα στο διαδίκτυο τα ΧP δεν υποστηρίζουν πολλούς πυρήνες.

Από τα λίγα που διάβασα και βρήκα είναι διαφορετικοί επεξεργαστές για home και pro.

Για pro που έχω εγώ λέεει μέχρι δύο επεξεργαστές ότι μπορυν να παίξουν. Αλλά επειδή οι dualcore φαίνονται σαν ένας φυσικός επεξεργαστής λογικά μπορεί να δουλέψει και ο τετρπύρηνος και θα βλέπει το σύστημα δύο cpu.

Μη βασίζεστε και πολύ, είναι πιο περίπλοκο από όσα λέω. Αλλά πάνω κάτω έκει είναι το πρόβλημα. Και με τα home μόνο ένας επεξεργαστής.

Ευχαριστώ όλους για τη πολύτιμη βοήθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο πυρήνες και άλλο επεξεργαστές !!! Μια χαρά τρέχουν οι 6-πυρήνες στα XP !

 

Ανοιξε πάλι τους πυρήνες και βάλε να τρέξει για καμιά ώρα ένα OCCT να δεις αν θα σου βγάλει σε κάποιον σφάλμα !!!

 

http://www.ocbase.com/

 

Πες μας και ποιες μνήμες έχεις !!!

 

Δες από το cpu-z αν τις τρέχεις στα ίδια timings και στην ίδια συχνότητα και τάση με αυτό που σου λέει στο SPD !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ μου είσαι Θεος. Το απόλυτο πρόγραμμα για κάθε pc και είναι και free. Έκανα και μια μικρή δωρεά...

 

Χαρακτηριστικά πύργου:

http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gt-440-channel/specifications

http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/TYPE-Phenom%20II%20X6.html

http://www.geil.com.tw/products/showSpec/id/122

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3138#sp

 

Λοιπόν αδερφέ μου πρέπει να έχεις δίκιο. Αλλόκοτα πράματα συνέβησαν στα τεστ που έκανα.

 

Αφού άνοιξα όλους τους πυρήνες

Στα τεστ:     CPU: LINKPACK        

                   GPU: 3D                  ο χρονισμός από τα γραφικά GPU και την μνήμη γραφικών  GPU mem (ποια μνήμη εννοεί? την ram ή τη μνήμη στη κάρτα pci geforce)  άλλαζε συνεχώς καθοδικά. Και περισσότερο στη στήλη max που νομίζω θα 'πρέπε να είναι σταθερές οι τιμές. Όπως και ήταν σταθερές όταν είχα τεσσερις πυρήνες. Μονάχα με τους έξι ανοιχτούς άλλαζαν αυτές οι τιμές.

Κατά τα άλλα δεν μου έβγαλαν σφάλματα τα τεστ. Αν και να πω την αλήθεια δεν άφησα κανένα πάνω από είκοσι λεπτά να τρέξει.

 

 

xohax8hmw82bfbgthnl7.pngwxmp6dbpvoaia2bc6lza.png

ulxefc44ts20gl1mvvg.png

 

arhebocp6clhk725ppe.png

 

 

 

Και εδώ βρήκα τις ρυθμίσεις χρονισμού από την κάρτα γραφικών μου.

Αλλά φοβάμαι να τα πειράξω. Δεν ξέρω που να τα πάω πάνω ή κάτω.

Οι ρυθμίσεις που φαίνονται στην εικόνα είναι safe - default mode

py67ye49h6vfbgwfdvlk.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...