Προς το περιεχόμενο

Προσωπικοί κωδικοί


Voziniotis-3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μέχρι στιγμής οι κωδικοί σε email, sites κτλ που βάζω ζήτημα να είναι 3. Θέλω να ρωτήσω αν αυτό είναι καλή τακτική ή πρέπει να δίνω διαφορετικό κωδικό σε κάθε site και να τους αποθηκεύω κάπου. Γενικώς με βολεύει να έχω έναν και να τον θυμάμαι εύκολα, αλλά για λόγους ασφάλειας δεν ξέρω. Εσείς τι τεχνική χρησιμοποιείται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά έχω για τα 2 σημαντικά e-mail μου τον ίδιο κωδικό και στο steam και origin τον ίδιο επίσης.Τον κωδικό τον έχω σε ένα χαρτάκι εκτός υπολογιστή διότι δεν ξέρω τι παίζει σχετικά με την κλοπή δεδομένων αν τα είχα στο σημειωματάριο ας πούμε.
Στo Facebook και γενικότερα σε πράγματα δευτερέυουσας σημασίας χρησιμοποιώ ένα άλλο e-mail που και να το χάσω δεν με ενδιαφέρει.Σε αυτό που λες εσύ είσαι σωστός...Εγώ προσέχω ιδιάιτερα να μην χρησιμοποιώ ίδιο κωδικό π.χ σε ένα game και στο e-mail γιατί σε περίπτωση που σου κάνει κάποιος claim τον κωδικό μέσω κάποιου hack απο το παιχνίδι μπορεί αυτομάτως να έχει και πρόσβαση στο mail σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έναν μεγάλο σύνθετο κωδικό που θυμάσαι απ έξω για να ανοίγεις τη βάση του KeePass. Μέσα, όλα σου τα passwords, ξεχωριστό random pass για κάθε site. 

 

Εναλλακτικά κάτι τέτοιο http://ss64.com/pass/  που με ένα μοναδικό pass σου βγάζει διαφορετικά για κάθε site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το κάνω ως εξής.

 

Καταρχάς έχω ένα κύριο e-mail που έχω βάλει και τον αριθμό του κινητού μου(gmail) ώστε αν γίνει τίποτα να μπορέσω να το ανακτήσω. Εκεί έχω ένα 19ψήφιο κωδικό αν θυμάμαι καλά που μόνο για εμένα βγάζει νόημα αυτά που έχω γράψει.(είναι κάτι παραπάνω από απλές ασυναρτησίες και πράματα που δεν έχουν να κάνουν με την καθημερινή ζωή μου)

 

Στην συνέχεια για όλα τα sites δίνω αυτό το e-mail. Επιπλέον σε κάθε site έχω διαφορετικό κωδικό. Όχι πολύ μεγάλου μήκους αλλά πάλι ασυναρτησίες.

Που τους αποθηκεύω;

 

Έχω φτιάξει ένα truecrupt(με το ομώνυμο πρόγραμμα) αρχείο και έχω βάλει εκεί τους κωδικούς σε ένα αρχείο txt(δεν είναι .txt, είναι χωρίς extension). Το αρχείο αυτό έχει κωδικό πάλι αρκετά ψηφία με αριθμούς - χαρακτήρες και σύμβολα. Όλο το παραπάνω κρυπτογραφημένο container το έχω βάλει σε ένα άλλο κρυπτογραφημένο container με σχετικά εύκολο κωδικό(γύρο στους 12 χαρακτήρες και αριθμούς)

 

Νομίζω είναι λίγο δύσκολο να σπάσουν όλες αυτές οι δικλίδες ασφαλείας.

 

Αν δεν σου αρέσουν τέλος όλα αυτά...χαρτί και μολύβι :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κώδικας Ναβάχο. 

 

Ε! Το καλύτερο είναι να έχεις πολλούς και δύσκολους κωδκούς σημειωμένους σε ένα χαρτί αλλά....δύσκολο αν το χάσεις.

 

Σιγά και τα μυστικά που κλειδώνουμε πια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Μάλλον θα πρέπει να κάνω μερικές αλλαγές στους κωδικούς μου γιατί εχώ ακόμα αυτούς που είχα στα 16 μου και κυρίως είναι ένας βασικός παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κώδικας Ναβάχο. 

 

Ε! Το καλύτερο είναι να έχεις πολλούς και δύσκολους κωδκούς σημειωμένους σε ένα χαρτί αλλά....δύσκολο αν το χάσεις.

 

Σιγά και τα μυστικά που κλειδώνουμε πια. 

 

Κωδικούς τραπέζης, paypal, ebay κτλ κτλ δεν νομίζω ότι δεν σε ενδιαφέρει και πολύ τι θα γίνουν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια αλλη λυση ειναι.φτιαχνεις τους κωδικους σου σε ενα αρχειο txt το οποιο το κρυπτογραφεις με κατι.το αρχειο αυτο το στελνεις σε 2 email σου .οποτε ανα πασα στιγμη μπαινεις στο email αποκρυπτογραφεις το αρχειο και βλεπεις το password.ουτε χαρτι ουτε τιποτα και ακομα και να εχω θεμα με το ενα email τοτε μπαινω στο αλλο.τοσα χρονια για μενα λειτουργει μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξανακάνει την ερώτηση σε άλλο thread παλαιότερα: 

 

Περίεργο που δεν αναφέρετε το lastpass. Δεν το γνωρίζετε ή δεν το χρησιμοποιείτε; 

 

(περιττό να σας πω ότι δεν πήρα απάντηση από τότε :P ). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξανακάνει την ερώτηση σε άλλο thread παλαιότερα: 

 

Περίεργο που δεν αναφέρετε το lastpass. Δεν το γνωρίζετε ή δεν το χρησιμοποιείτε; 

 

(περιττό να σας πω ότι δεν πήρα απάντηση από τότε :P ). 

εγω παντως δεν το ξερω αυτο.εχω αρκεστει σε simple methods

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω χωρισει τους κωδικούς σε 3-4 κατηγοριες. Καταρχην εχω ενα κεντρικο mail που εχω συνδεσει τα παντα με αυτο. Εχω δηλωσει τηλ. και τον κωδικο τον ξερω απεξω και ειναι πολυ δυσκολος.

 

α) Εχω μοναδικους κωδικούς που χρησιμοποιω για σοβαρα πραγματα. paypal, e-banking κλπ. Εξηγω παρακατω πως θυμαμαι τι παει που.

 

β) Εχω καποιον κωδικο στο μυαλο μου που τον χρησιμοποιώ σε μετριας σοβαροτητας site.

 

γ) Εχω εναν πολυ απλο κωδικο που χρησιμοποιω καθημερινα σε forums κλπ.

 

δ) Εχω κωδικους για σελιδες που χρησιμοποιω σε internet cafe μονο. Π.χ. Στο κεντρικο μου email δεν προκειτε να μπω ποτε απο internet cafe γιατι εχω καει στο παρελθον.

 

 

Που κραταώ τωρα του πιο πολυπλοκους κωδικούς. Σε ενα host που εχω, εχω φταξει ενα φακελο κλειδωμενο με δυσκολο κωδικο και μεσα σε αυτον εχω βαλει ενα κενο index.html και ενα αρχειο με καποιο ονομα .txt (ωστε αν δεν ξερει καποιος ακριβως το path και τον κωδικο δεν μπορει να δει τιποτα).

 

και μεσα, στην ουσια έχω καποια πακέτα κωδικών στο μυαλό μου και αυτό λειτουργεί πιο πολύ σαν υπενθύμηση σε ποιο site πάει τι? Π.χ.

Insomnia killer76 od (οπου od μπορει να ειναι oi_diakopes_mou_2005)

Myphone killer76 k12 (οπου k12 μπορει να ειναι kleidarotrypa12121212) κ.ο.κ.

 

Το προβλημα ειναι οτι αλλαζω πολυ σπανια κωδικους, εως ποτε. Και οταν τους αλλαζω συνηθως ειναι κατι αναλογο με τον προηγουμενο. Π.χ. Στο παραδειγμα με το insomnia μπορει να αλλαζα τον κωδικό σε

Insomnia killer76 ha (οπου ha μπορει να ειναι h_adeia_mou_2005)

 

 

Υ.Γ. Ψαχνω να βρω καμια online υπηρεσια για κωδικους, υπαρχει ομως καμια αξιοπιστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα πληροφορίες που μπορεί να συλλέξει κανείς από ένα νήμα.

Γίνεται όλο & πιο ενδιαφέρον.

Για πείτε & άλλα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εναλλακτικά κάτι τέτοιο http://ss64.com/pass/  που με ένα μοναδικό pass σου βγάζει διαφορετικά για κάθε site.

Τωρα το ειδα. Απο τις καλυτερες ιδεες που ψηνομαι να χρησιμοποιησω αλλα εχει ενα μεγαλο μειον ομως που με φοβίζει. Αν αυριο κλεισουν το site τους τι γινεται?

Κοίτα πληροφορίες που μπορεί να συλλέξει κανείς από ένα νήμα.

Γίνεται όλο & πιο ενδιαφέρον.

Για πείτε & άλλα...

Αδικος το πας εκει που νομιζω? χαχαχχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...