Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, vasilios_n είπε

studio monitors ειναι η απλα ηχεια pc?

για ποια 702 γραφεις

SVEN 702

11 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Είναι κακής ποιότητας το RCA που έχουν τα ηχεία δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Δεν πήρα το συγκεκριμένο άλλα άλλο από τοπικό κατάστημα και είδα διαφορά. Βγάζοντας το άλλο το μονό rca που συνδέει τα δύο ηχεία ελλαττώθηκε αισθητά ο θόρυβος αλλά και πάλι ακούγεται ένας βόμβος. Άρα το πρόβλημα είναι και το καλώδιο και τα ηχεία. Μάπα το καρπούζι. Περίμενα και δύο εβδομάδες για να έρθουν.  Επίσης το ένα ηχείο δεν στέκεται σωστά. Προφανώς τα pads που έχει δεν είναι όλα τα ίδια. Νομίζω ότι η ποιότητά του είναι κάτω του μετρίου. Δεν αναφέρομαι στον ήχο.

Μάλλον θα πάω  προς Creative T15. 'Εχω τα Τ20 και είναι άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlueBlood7 είπε

Δεν πήρα το συγκεκριμένο άλλα άλλο από τοπικό κατάστημα και είδα διαφορά. Βγάζοντας το άλλο το μονό rca που συνδέει τα δύο ηχεία ελλαττώθηκε αισθητά ο θόρυβος αλλά και πάλι ακούγεται ένας βόμβος. Άρα το πρόβλημα είναι και το καλώδιο και τα ηχεία. Μάπα το καρπούζι. Περίμενα και δύο εβδομάδες για να έρθουν.  Επίσης το ένα ηχείο δεν στέκεται σωστά. Προφανώς τα pads που έχει δεν είναι όλα τα ίδια. Νομίζω ότι η ποιότητά του είναι κάτω του μετρίου. Δεν αναφέρομαι στον ήχο.

Μάλλον θα πάω  προς Creative T15. 'Εχω τα Τ20 και είναι άψογα.

To καλώδιο μόνο γιατί δεν είναι θωρακισμένο, ένα σωρό άτομα το έχουν αγοράσει και κάποια απ' αυτά με σοβαρές γνώσεις στο αντικείμενο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zacharis1955 είπε

To καλώδιο μόνο γιατί δεν είναι θωρακισμένο, ένα σωρό άτομα το έχουν αγοράσει και κάποια απ' αυτά με σοβαρές γνώσεις στο αντικείμενο...

Λέω τι γίνεται με τα τα ηχεία που έχω εγώ. Δεν μπορώ να ξέρω τι έτυχε σε άλλους. Επαναλαμβάνω γιατί δεν διάβασες προσεχτικά έχουν και τα δύο πρόβλημα. Ελαττώνεται μεν με το καλώδιο αλλά π βόμβος δεν φεύγει πράγμα το οποίο δεν πρέπει να συμβαίνει. Επίσης τόνισα ότι το ένα από τα δύο ηχεία δεν στέκεται σωστά. Δυστυχώς το δικό μου καρπούζι βγήκε μάπα.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Λέω τι γίνεται με τα τα ηχεία που έχω εγώ. Δεν μπορώ να ξέρω τι έτυχε σε άλλους. Επαναλαμβάνω γιατί δεν διάβασες προσεχτικά έχουν και τα δύο πρόβλημα. Ελαττώνεται μεν με το καλώδιο αλλά π βόμβος δεν φεύγει πράγμα το οποίο δεν πρέπει να συμβαίνει. Επίσης τόνισα ότι το ένα από τα δύο ηχεία δεν στέκεται σωστά. Δυστυχώς το δικό μου καρπούζι βγήκε μάπα.

άνευ καλωδίου έχεις βόμβο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, leros2004 είπε

άνευ καλωδίου έχεις βόμβο ? 

Ναι αυτόν τον μειωμένο βόμβο που έγραψα όταν αλλάζω καλώδιο. Γι αυτό λέω ότι είναι και το ηχείο.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Λέω τι γίνεται με τα τα ηχεία που έχω εγώ. Δεν μπορώ να ξέρω τι έτυχε σε άλλους. Επαναλαμβάνω γιατί δεν διάβασες προσεχτικά έχουν και τα δύο πρόβλημα. Ελαττώνεται μεν με το καλώδιο αλλά π βόμβος δεν φεύγει πράγμα το οποίο δεν πρέπει να συμβαίνει. Επίσης τόνισα ότι το ένα από τα δύο ηχεία δεν στέκεται σωστά. Δυστυχώς το δικό μου καρπούζι βγήκε μάπα.

Δεν ξέρω τι άλλα καλώδια έχεις πεταμένα γύρω τους που επηρεάζουν τα πάντα γι' αυτό σου σύστησα να βάλεις ένα καλώδιο 3.5mm male - 2x RCA male θωρακισμένο...

Δοκίμασε να αλλάξεις πολικότητα στο διπολικό φις του καλωδίου του (γύρνα το ανάποδα εν σχέσει με το πως το έχεις τώρα στην πρίζα του τοίχου)...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Ναι αυτόν τον μειωμένο βόμβο που έγραψα όταν αλλάζω καλώδιο. Γι αυτό λέω ότι είναι και το ηχείο.

Αν είναι έτσι πήγαινε τα για αλλαγή. 

Ps: Να υποθέσω δεν τα έχεις φουλ ένταση όταν ακούς τον βόμβο (πάντα μιλάμε χωρίς κανένα καλώδιο συνδεδεμένο)   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

Αν είναι έτσι πήγαινε τα για αλλαγή. 

Ps: Να υποθέσω δεν τα έχεις φουλ ένταση όταν ακούς τον βόμβο (πάντα μιλάμε χωρίς κανένα καλώδιο συνδεδεμένο)   

Όταν μειώνεις την ένταση μειώνεται αλλά παραμένει.

 

5 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Δεν ξέρω τι άλλα καλώδια έχεις πεταμένα γύρω τους που επηρεάζουν τα πάντα γι' αυτό σου σύστησα να βάλεις ένα καλώδιο 3.5mm male - 2x RCA male θωρακισμένο...

Δοκίμασε να αλλάξεις πολικότητα και στο φις της τροφοδοσίας δηλαδή να το βάλεις ανάποδα...

Τα δοκίμασα όλα. Θα τα πάω στο χωριό σε μια χωραφούλα που δεν θα έχει καθόλου καλώδια να δω τι θα κάνουν και εκεί. Να προλάβω το lockdown μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlueBlood7 είπε

Όταν μειώνεις την ένταση μειώνεται αλλά παραμένει.

 

Τα δοκίμασα όλα. Θα τα πάω στο χωριό σε μια χωραφούλα που δεν θα έχει καθόλου καλώδια να δω τι θα κάνουν και εκεί. Να προλάβω το lockdown μόνο. 

Επιστροφή τότε....

Τα δικά μου (άσχετο μοντέλο) που τα δοκίμασα τώρα, πρέπει να τα ανοίξω φούλ για να ψιλοακουστεί κάτι...

Και τα έχω με το εργοστασιακό καλώδιο αγκαλιά με άλλα 50 μύρια καλώδια  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Επιστροφή τότε....

Τα δικά μου (άσχετο μοντέλο) που τα δοκίμασα τώρα, πρέπει να τα ανοίξω φούλ για να ψιλοακουστεί κάτι...

Και τα έχω με το εργοστασιακό καλώδιο αγκαλιά με άλλα 50 μύρια καλώδια  

Aλλη η ποιότητα των καλωδίων της συσκευασίας των δικών σου! Καμία σχέση!

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Επιστροφή τότε....

Τα δικά μου (άσχετο μοντέλο) που τα δοκίμασα τώρα, πρέπει να τα ανοίξω φούλ για να ψιλοακουστεί κάτι...

Και τα έχω με το εργοστασιακό καλώδιο αγκαλιά με άλλα 50 μύρια καλώδια  

Στο φουλ όλα κάτι θα κάνουν. Άιντε να πάρω και τα τεθωρακισμένα που μου πρότεινε και ο Zacharis για να εξαλείψω και την τελευταία πιθανότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού έχεις θέμα και με τα ποδαράκια, γιατί δεν τα πας μπας και έχουν άλλα να σου δώσουν ?

Βέβαια 1 ζευγάρι καλά rca δεν θα πάνε χαμένα.

To χριτς χρατς που έγραψες στο 1ο σου πόστ είναι του καλώδιου  mini jack σε rca ? 

 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλά αυτό έφυγε με το νέο καλώδιο. Άλλα ηχεία δεν βλέπω διαθέσιμα. Ότι θα τα στείλω πίσω θα τα στείλω αφού δεν στέκονται σωστά. Απλά να μου φύγει η απορία με τον βόμβο.

Επεξ/σία από BlueBlood7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Στο φουλ όλα κάτι θα κάνουν. Άιντε να πάρω και τα τεθωρακισμένα που μου πρότεινε και ο Zacharis για να εξαλείψω και την τελευταία πιθανότητα.

https://www.aktinion.gr/en/cables-adaptors/3-5mm/3-5mm-cables/Nedis/nedis-cabw22200at20-stereo-audio-cable-3-5mm-male-2xrca-male-2-0m.html?page=10 28ης Οκτωβρίου (Πατησίων) 10

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...