Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Battlefield 4 το παίζω με όλα στο full & 4xMSAA με την GTX 680 2GB και το ανώτερο που είδα ήταν 1950MB όπως και το bioshock

Ναι, προφανώς δε γίνεται να δεις χρήση περισσότερη από τη διαθέσιμη μνήμη της κάρτας σου...Το ότι βλέπεις τη vram σου στο όριο είναι ενδεικτικό ότι το game μπορεί να χρησιμοποιήσει παραπάνω.

Δε σου λέω ότι ΑΠΑΙΤΕΙ πάνω από 2GB, αλλά ότι ΑΞΙΟΠΟΙΕΙ πάνω από 2GB - αν είναι διαθέσιμα - , με ανάλογα οφέλη στις επιδόσεις. Μετρημένα όλα αυτά τα games ότι χρησιμοποιούν και παραπάνω μνήμη...

Επεξ/σία από Occultist
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, προφανώς δε γίνεται να δεις χρήση περισσότερη από τη διαθέσιμη μνήμη της κάρτας σου...Το ότι βλέπεις τη vram σου στο όριο είναι ενδεικτικό ότι το game μπορεί να χρησιμοποιήσει παραπάνω.

Δε σου λέω ότι ΑΠΑΙΤΕΙ πάνω από 2GB, αλλά ότι ΑΞΙΟΠΟΙΕΙ πάνω από 2GB - αν είναι διαθέσιμα - , με ανάλογα οφέλη στις επιδόσεις. Μετρημένα όλα αυτά τα games ότι χρησιμοποιούν και παραπάνω μνήμη...

 

Source για τα bold? (σε pm αν θεωρείται offtopic)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τι λες, να γεμίζει τη μνήμη με κενές πληροφορίες που δε χρησιμοποιούνται πουθενα;:P Όπως γίνεται πάντα, όταν κάτι φορτώνεται στη μνήμη, γλυτώνεις disk swapping ή streaming - αργές διαδικασίες που στοιχίζουν fps όταν γίνονται on the fly.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Αγορασα προσφατα bundle μητρικης απο το ebay και συγκεκριμενα την IMISR-VM

(http://www.rm.com/_RMVirtual/Media/Downloads/Ecoquiet_965_Manual_IMISR-VM.pdf)

με intel core 2 duo(mobile) 2ghz και 1gb ram(θα προσθεσω αλλα 2gb).Θελω να παιζω αν γινεται παιχνιδια τυπου lol και minecraft με μετριες εως καλες ρυθμισεις και να βλεπω ταινιες και βιντεο σε αξιολογη ποιοτητα.Ψαχνω μια καλη και φθηνη καρτα γραφικων γυρω στα 50-60 ευρω...Εχετε να μου προτεινετε κατι? Και ειναι δυνατο σε αυτη τη μητρικη να εχω μια καλη αποδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

*συστημα στην υπογραφη* αα εχω αλλαξει case και εχω βαρεθει να το βαλω στην υπογραφη. ειναι το 350D της corsair και εχει ενα 60mm thick rad μπροστα. μηπως ξερετε με ποια καρτα απο τη σειρα 7 nvidia/ati αντικριζεται η 6990 ? γιατι λεω να τη δωσω και με αυτα τα λεφτα αντε 100 παραπανω να παρω μια καινουρια με waterblock

 

τα παιχνιδια που παιζω ειναι :

LoL, dota 2

πολλα FPS οπως titanfall, bf4, cod ghosts, biosock infinite

ΘΑ παιξω πολλα next gen που θα βγουν σε λιγο καιρο και θελω σε ολα τουλαχιστον 1080p max settings/ δεν με πειραζει να βγαλω το AA/AF 

+ καποα παλια παιχνιδια που δεν εχει νοημα να αναφερω γιατι μεχρι και κατι 5850 τα παιζουν ευκολα

Επεξ/σία από DragongavalasV2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 8εμα μπατζετ ειναι στα 200-250 μαχ

Windows 7 x64 bit

1 Stick DDR3 8Gb 1033 Mhz 1.5V

Analush 1600x800 kai 1680x1050

 

Mε τέτοιες αναλύσεις και θα βάλεις 760,280; Καλύτερα να κοιτούσες και για οθόνη.Τροφοδοτικό και cpu είπες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τι λες, να γεμίζει τη μνήμη με κενές πληροφορίες που δε χρησιμοποιούνται πουθενα; :P Όπως γίνεται πάντα, όταν κάτι φορτώνεται στη μνήμη, γλυτώνεις disk swapping ή streaming - αργές διαδικασίες που στοιχίζουν fps όταν γίνονται on the fly.

 

Δε γνωρίζω πότε και ποια δεδομένα έρχονται στη vram.Αν ξέρει κάποιος, ας μας πει (ή ας μου στείλει pm).

 

Αυτό που έχω δει είναι οτι τα average και τα minimum fps είναι σχεδόν ίδια μεταξύ των 2gb και 4gb εκδόσεων της ίδιας κάρτας.Άρα βγάζω το συμπέρασμα οτι όφελος απο την extra μνήμη δεν υπάρχει στα 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα


 


Χρειαζομαι βοηθεια για να προσθεσω καρτα γραφικων στον υπολογιστη μου ο οποιος αυτη τη στιγμη εχει ενσωματωμενη.Δεν θέλω τιποτα για hardcore gaming...θελω προταση για μια αρκετα low budget καρτα(μεχρι 50-60 ευρω)η οποια θα μπορεσει να παιζει παιχνιδια οπως league of legends και minecraft με μετριες εως καλες ρυθμισεις και να βλεπω ταινιες και βιντεο σε αξιολογη αναλυση


Εχω τα εξης:


 


* Inter-tech Nitrox SL-550W(τροφοδοτικο)


* IMISR-VM(motherboard)


* Intel core 2 duo mobile 2ghz (επεξεργαστής):


* 3gb (Μνήμη):


* Intergrated (Κάρτα γραφικών):


* LG flatron M2262D/Full Hd 1080p (Οθόνη/Ανάλυση):


* windows 7 ultimate (Λειτουργικό σύστημα):


 


Με τα χαρακτηριστικα αυτα γινεται να εχω το αποτελεσμα που θελω?


 


*Εχω κανει και αναλογο ποστ παραπανω...απαντηστε παρακαλω εδω :P


 


Ευχαριστω εκ των προτερων! :D


Επεξ/σία από christheo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω πότε και ποια δεδομένα έρχονται στη vram.Αν ξέρει κάποιος, ας μας πει (ή ας μου στείλει pm).

 

Αυτό που έχω δει είναι οτι τα average και τα minimum fps είναι σχεδόν ίδια μεταξύ των 2gb και 4gb εκδόσεων της ίδιας κάρτας.Άρα βγάζω το συμπέρασμα οτι όφελος απο την extra μνήμη δεν υπάρχει στα 1080p.

Σε παιχνίδια που δεν εκμεταλλεύονται πάνω από 2GB vram, ισχύει αυτό που λες. Διαφορετικά θα δεις ότι έχει ένα μικρό προβάδισμα η 4GB version πχ. στο Battlefield 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, προφανώς δε γίνεται να δεις χρήση περισσότερη από τη διαθέσιμη μνήμη της κάρτας σου...Το ότι βλέπεις τη vram σου στο όριο είναι ενδεικτικό ότι το game μπορεί να χρησιμοποιήσει παραπάνω.

Δε σου λέω ότι ΑΠΑΙΤΕΙ πάνω από 2GB, αλλά ότι ΑΞΙΟΠΟΙΕΙ πάνω από 2GB - αν είναι διαθέσιμα - , με ανάλογα οφέλη στις επιδόσεις. Μετρημένα όλα αυτά τα games ότι χρησιμοποιούν και παραπάνω μνήμη...

 

Σε κάρτες όπως την 290 πχ θα δεις διαφορά σε αναλύσεις πάνω από 2k, γιατί έχουν και την υπολογιστική δύναμη και το εύρος μνήμης να μπορούν πιο άνετα να τρέξουν σε αυτές τις αναλύσεις. Αν τώρα μιλάτε για κάρτες του τύπου 680/770 η απάντηση είναι απλά και όμορφα ΤΣΟΥ. Δεν έχουν σε αυτή την κατηγορία αρκετούς πόρους για να αξιοποιήσουν περισσότερο από 2GB μνήμης σε μεγαλύτερες από 2k αναλύσεις. Τώρα αν πάει λέμε τώρα από τα 8 στα 12 fps αφόδευσε η φοράδα στο αλώνι. Ναι μεν τρομερή αύξηση αλλά από πρακτικότητα σε πραγματικό χρόνο...φούτσες blue.

Εσύ τι λες, να γεμίζει τη μνήμη με κενές πληροφορίες που δε χρησιμοποιούνται πουθενα; :P Όπως γίνεται πάντα, όταν κάτι φορτώνεται στη μνήμη, γλυτώνεις disk swapping ή streaming - αργές διαδικασίες που στοιχίζουν fps όταν γίνονται on the fly.

 

Εγώ μια φορά θα πατεντάρω write only memory.....στις ΗΠΑ όμως που έχω και ελπίδες να περάσει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάρτες όπως την 290 πχ θα δεις διαφορά σε αναλύσεις πάνω από 2k, γιατί έχουν και την υπολογιστική δύναμη και το εύρος μνήμης να μπορούν πιο άνετα να τρέξουν σε αυτές τις αναλύσεις. Αν τώρα μιλάτε για κάρτες του τύπου 680/770 η απάντηση είναι απλά και όμορφα ΤΣΟΥ. Δεν έχουν σε αυτή την κατηγορία αρκετούς πόρους για να αξιοποιήσουν περισσότερο από 2GB μνήμης σε μεγαλύτερες από 2k αναλύσεις. Τώρα αν πάει λέμε τώρα από τα 8 στα 12 fps αφόδευσε η φοράδα στο αλώνι. Ναι μεν τρομερή αύξηση αλλά από πρακτικότητα σε πραγματικό χρόνο...φούτσες blue.

Έλα που όμως, τα παιχνίδια που αναφέρω, κάνουν χρήση >2GB και σε 1080p ακόμα... ;) Τεσπα, όποιος έχει αμφιβολία και μπορεί να έχει στα χέρια του κάρτα με πχ. 4GB, ας τρέξει πίσω από το παιχνίδι ένα gpuz να δει το mem usage και να πειστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...

Χρειαζομαι βοηθεια για να προσθεσω καρτα γραφικων στον υπολογιστη μου ο οποιος αυτη τη στιγμη εχει ενσωματωμενη.Δεν θέλω τιποτα για hardcore gaming...θελω προταση για μια αρκετα low budget καρτα(μεχρι 50-60 ευρω)η οποια θα μπορεσει να παιζει παιχνιδια οπως league of legends και minecraft με μετριες εως καλες ρυθμισεις και να βλεπω ταινιες και βιντεο σε αξιολογη αναλυση

Εχω τα εξης:

 

* Inter-tech Nitrox SL-550W(τροφοδοτικο)

* IMISR-VM(motherboard)

* Intel core 2 duo mobile 2ghz (επεξεργαστής):

* 3gb (Μνήμη):

* Intergrated (Κάρτα γραφικών):

* LG flatron M2262D/Full Hd 1080p (Οθόνη/Ανάλυση):

* windows 7 ultimate (Λειτουργικό σύστημα):

...

 

Gainward GeForce GT630 2GB DDR3 ~57 €

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=30181&cat=5

 

ASUS Radeon HD6670 2GB GDDR3 ~67 €

http://www.ebw.gr/el/Product/79401/VGA-ASUS-90-C1CQR2-S0UAN0YZ-Radeon-EAH6670-2GB-DI-2GD3-PCI-E-V-D-HDMI-A

 

Sapphire Radeon HD7750 2GB GDDR3 ~84 €

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.510822

 

Gigabyte GeForce GTX650 2GB OC ~109 €

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31561&cat=5

 

 

Αγόρασε όμως οπωσδήποτε ένα αξιοπρεπές τροφοδοτικό (π.x. http://www.e-shop.gr/product?id=PER.549204) και αν μπορείς και 2 GB μνήμης (π.χ. http://www.e-shop.gr/product?id=PER.553437)...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...