Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα ήθελα να μου προτείνετε μια φτηνή κάρτα γραφικών ( κάπου στα 100 €) αλλά να μπορώ να παίζω σχετικά καλά παιχνίδια !

Το υπόλοιπο σύστημα από τι αποτελείται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενδιαφερει το παιχνιδι? Η 280Χ ειναι καλυτερη καρτα κατα 10-15%. Το Witcher 3 το βρισκεις 30 ευρω: http://www.allkeyshop.com/blog/buy-the-witcher-3-wild-hunt-cd-key-compare-prices/

 

Κρινε και αποφασισε.

Αυτή η έκδοση της 280χ είναι αξιοπρεπής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το σύστημα της υπογραφής πιστεύετε ότι η 580 τρώει μπουκάλι από τον phenom ΙΙ x4 810;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η έκδοση της 280χ είναι αξιοπρεπής?

 

H αληθεια ειναι οτι reviews γαι την συγεκκριμενη δεν εχω βρει. Απο εκει και περα η VTX3D γενικα βγαζει αξιοπρεπεις καρτες, αν δεις καποια reviews τους στο kitguru ας πουμε. Την επελεξα κυριως επειδη ειναι αρκετα φθηνοτερη απο τις ανταγωνιστικες, αν ειναι να δωσεις 260+ ευρω για καρτα καλυτερα να παρεις μια 290 στα 300 ευρω.

oχι δεν με ενδιαφερει το παιχνιδι γιατι το εχω..για αυτη την καρτα τι λετε

 

https://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html

 

Οπως ειπα παραπανω, ειναι χειροτερη της 280Χ και εφαμιλλη της 960, με καποια μειονεκτηματα και καποια πλεονεκτηματα σε σχεση με την 960. Καλη αγορα για τα χρηματα που κοστιζει.

θα ήθελα να μου προτείνετε μια φτηνή κάρτα γραφικών ( κάπου στα 100 €) αλλά να μπορώ να παίζω σχετικά καλά παιχνίδια !

 

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementName=Inno3D%20GeForce%20GTX%20750%20Ti%20OC-%202048%20MB%20DDR5-%20Mini-HDMI-%20DVI%20%28

 

Eφοσον την αντεχει το τροφοδοτικο σου, δυσκολο να μην την αντεχει βεβαια. Τι τροφοδοτικο εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια, γινετε λιιιιγο πιο σαφης, οταν γινονται ερωτησεις......!!!!  

 

6πυρηνος....???

 

To πράγμα είναι απλό: αν βαριέται ο άλλος να παρέχει 5 βασικές πληροφορίες για το σύστημά του για να του παρέχεις τσάμπα βοήθεια, έχεις όλο το δικαίωμα να βαρεθείς και εσύ να του απαντήσεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oχι δεν με ενδιαφερει το παιχνιδι γιατι το εχω..για αυτη την καρτα τι λετε

 

https://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html

 

Αποκλείεται να έχεις παιχνίδι που δεν κυκλοφόρησε ακόμα. Κατά τα άλλα για Ελλάδα εγώ προτείνω μόνο τρεις μάρκες λόγο τριετής εγγύησης και σοβαρής υποστήριξης με αντιπροσωπείες στην Ελλάδα. 

 

- Gigabyte

- Asus 

- MSI 

 

Οπότε λοιπόν προτείνω αυτήν σε R9 280 https://www.skroutz.gr/s/4682070/Gigabyte-Radeon-R9-280-3GB-OC-GV-R928WF3OC-3GD.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εκανα λαθος με το παιχνιδι μπερδευτικα με αλλο.μαλλον θα παρω την r9 280 h thn 280x.αυτο που με βαζει σε σκεψεις ειναι επειδη η gtx960 εχει παραπανω ταχυτητα μνημης και επεξεργαστη παιζει και καλυτερα τα παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εκανα λαθος με το παιχνιδι μπερδευτικα με αλλο.μαλλον θα παρω την r9 280 h thn 280x.αυτο που με βαζει σε σκεψεις ειναι επειδη η gtx960 εχει παραπανω ταχυτητα μνημης και επεξεργαστη παιζει και καλυτερα τα παιχνιδια

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος οτι δεν λέω παπαριές...τα παιχνίδια του 2015-2016 δεν θα θέλουν >3gb vram? (για 1080p max settings). Με αυτό το σκεπτικό καλύτερη η r9 280 για την ίδια τιμή στην οποία βρίσκονται. Ας με διορθώσει κάποιος αν λέω κάτι λάθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι σίγουρος οτι δεν λέω παπαριές...τα παιχνίδια του 2015-2016 δεν θα θέλουν >3gb vram? (για 1080p max settings). Με αυτό το σκεπτικό καλύτερη η r9 280 για την ίδια τιμή στην οποία βρίσκονται. Ας με διορθώσει κάποιος αν λέω κάτι λάθος..

 

Δεν ειναι τοσο απλο. Σαφως και τα 3GB ram ειναι πλεονεκτημα, αλλα υπαρχουν πολλες μεταβλητες που επηρεαζουν την τελικη αποδοση. Το μονο σιγουρο ειναι οτι με βαση τα σημερινα δεδομενα, η παραπανω μνημη δεν κανει διαφορα στα 1080p στις συγκεκριμενες καρτες, και τελικα η 960 αποδιδει μια ιδεα καλυτερα απο την 280 στους περισσοτερους τιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Οποιον δεν τον ενδιαφέρουν καθόλου η κατανάλωση ρεύματος (περιορισμός μικρού τροφοδοτικού π.χ.) και όποιον δεν τον αφορούν οι μερικές τρίχες πιό σύγχρονα multimedia features της 960 χοντρικά είναι τι τον κρέμασες τι τον παλούκωσες με μια 280. Ας πάρει ο κάθε χρήστης ότι τον κάνει να αισθάνεται ασφαλέστερος και ας μην του κάνει στο τέλος καμία διαφορά ;) Προσωπικά θα πρότεινα να κοιτάζουν πρωταρχικά την σχέση τιμής/απόδοσης όταν βρίσκονται σε περίεργα διλήμματα και να αποφασίζουν βάση αυτού.

 

Τώρα όσων αφορά την μνήμη ή καλύτερα την μνήμη και το εύρος μνήμης παίζει ρόλο κυρίως το σύνολο των πόρων μιας κάθε μονάδας γραφικών. Αν μια λύση έχει φτιαχτεί π.χ. για 1000 stream processors + 2 GB μνήμης + 200 GB εύρος μνήμης (τυχαίοι αριθμοί για το παράδειγμα) δεν πα να της βάλεις 8 GB μνήμη και 1000 GB εύρος Ω ΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ πάλι το ίδιο θα αποδίδει.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση η memory bus σε τι επηρεαζει την αποδοση μιας καρτας?καθος η gtx960 εκτος απο 1gd λιγοτερο εχει και 128bit..πως γινεται να αποδιδει καλυτερα απο την r9 280

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...