Προς το περιεχόμενο

Τι να αγοράσει;


doctorized

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες. Έχω να ρωτήσω το εξής: έχω τον αδερφό μου που δεν έχει ούτε υπολογιστή ούτε ίντερνετ στο σπίτι.  Έχει κινητό στη Vodaphone και του δίνει 300ΜΒ το μήνα για ίντερνετ. Θέλει να μπαίνει στο mail του και να κατεβάζει κάποια mp3 που του στέλνουν πού και πού. Έχει ένα κινητό Alcatel το οποίο μπαίνει κανονικά στο mail αλλά δεν μπορεί να κατεβάσει τα συνημμένα mp3 γιατί δεν επαρκεί η μνήμη, όπως του λέει. (Κάθε συνημμένο δεν ξεπερνά τα 2ΜΒ.) Οπότε ποια είναι η πιο συμφέρουσα οικονομικά λύση για εκείνον; Να πάρει ένα καλύτερο κινητό τύπου iphone ή Samsung galaxy ή να πάρει κάποιο tablet? Αν επιλέξει την περίπτωση του tablet θα πρέπει η συσκευή να δέχεται κάρτα SIM για να συνδέεται στο ίντερνετ.

Επειδή τόσο εγώ, όσο κι αυτός έχουμε μαύρα μεσάνυχτα στα tablet θέλουμε τη βοήθειά σας στην επιλογή. Τι τον συμφέρει να πάρει δίνοντας 150 με 200€ το πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να πάρει μια κάρτα micro sd. Απλως πρεπει να δει εαν δέχεται το κινητό τοθ

Έχει ήδη κάρτα micro sd του 1GB με τη μισή μνήμη της περίπου άδεια. Μάλλον το κινητό αγνοεί την κάρτα και πάει να σώσει στην ενσωματωμένη μνήμη η οποία διαθέτει περίπου 2ΜΒ άδεια, το mp3 είναι λιγότερο από 1ΜΒ και παρόλαυτά λέει ότι δεν υπάρχει αρκετός χώρος για αποθήκευση. Το ψάξαμε αλλά δεν φαίνεται να έχει κάπου επιλογή για χρήση της κάρτας μνήμης από το mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παει σε tablet θα πρεπει να παει σε tablet 3g μιας και δεν εχει ιντερνετ απο πουθενα αλλου, οποτε εκει οι τιμες ξεφεγουν. Καλυτερα να παει σε ενα smartphone με 4/8Gb εσωτερικη μνημη σε αυτα τα χρηματα με μια μεγαλουτσικη οθονη για να μπαινει και λιγακι ιντερνετ γιατι φανταζομαι τα 300mb δεν τα χρησιμοποιει και πολυ. Κοιταξε στο τοπικ των smartphone γινεται παρομοια συζητηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οριστε φιλε μου.
http://www.skroutz.gr/s/3080036/Nokia-Lumia-520.html?keyphrase=nokia+lumia+520

ή

http://www.skroutz.gr/s/2828260/Nokia-Lumia-620.html?keyphrase=nokia+lumia+620
Δεν θα εχει κανενα θεμα με τον χωρο γιατι: 8gb το κινητο + 7gb το skydrive (και μπορεις να του βαλεις και sd card)
Και επισης δεν θα κολλαει μετα από 1 μηνα, σε αντιθεση με τα android της κατηγοριας των 100-150 euro.

 

Επεξ/σία από Windows8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ήδη κάρτα micro sd του 1GB με τη μισή μνήμη της περίπου άδεια. Μάλλον το κινητό αγνοεί την κάρτα και πάει να σώσει στην ενσωματωμένη μνήμη η οποία διαθέτει περίπου 2ΜΒ άδεια, το mp3 είναι λιγότερο από 1ΜΒ και παρόλαυτά λέει ότι δεν υπάρχει αρκετός χώρος για αποθήκευση. Το ψάξαμε αλλά δεν φαίνεται να έχει κάπου επιλογή για χρήση της κάρτας μνήμης από το mail.

όταν λες από το mail; πως ακριβώς κατεβάζει τα mp3 του στέλνουν το αρχείο μέσω e-mail; εάν ναι δοκίμασε να βάλεις την εφαρμογή e-mail στην sd card.  Link.png Site: αυτό λέει ότι σου επιτρέπει να μεταφέρεις την εφαρμογή στην sd. δεν το έχω δοκιμάσει όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες από το mail; πως ακριβώς κατεβάζει τα mp3 του στέλνουν το αρχείο μέσω e-mail; εάν ναι δοκίμασε να βάλεις την εφαρμογή e-mail στην sd card.  Link.png Site: αυτό λέει ότι σου επιτρέπει να μεταφέρεις την εφαρμογή στην sd. δεν το έχω δοκιμάσει όμως.

Του στέλνουν κάποια ηχητικά στο mail του ως συνημμένα, ασυμπίεστα. Έχει το Νοκια 202 με λειτουργικό Symbian οπότε δεν του είναι χρήσιμη η εφαρμογή που αναφέρεις.

Οριστε φιλε μου.

http://www.skroutz.gr/s/3080036/Nokia-Lumia-520.html?keyphrase=nokia+lumia+520

ή

http://www.skroutz.gr/s/2828260/Nokia-Lumia-620.html?keyphrase=nokia+lumia+620

Δεν θα εχει κανενα θεμα με τον χωρο γιατι: 8gb το κινητο + 7gb το skydrive (και μπορεις να του βαλεις και sd card)

Και επισης δεν θα κολλαει μετα από 1 μηνα, σε αντιθεση με τα android της κατηγοριας των 100-150 euro.

 

 

Εσύ φίλε μου προτίνεις Windows phone 8 αντί για android; Tα iphone;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του στέλνουν κάποια ηχητικά στο mail του ως συνημμένα, ασυμπίεστα. Έχει το Νοκια 202 με λειτουργικό Symbian οπότε δεν του είναι χρήσιμη η εφαρμογή που αναφέρεις.

 

Στο πρώτο ποστ λες ότι είναι Alcatel οπότε σκέφτηκα πως θα είναι με Android. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο πρώτο ποστ λες ότι είναι Alcatel οπότε σκέφτηκα πως θα είναι με Android. 

Έχει δύο συσκευές και πότε χρησιμοποιεί τη μία πότε την άλλη. Παλαιότερα είχε το Νοκια και μετά πήρε το Alcatel one touch 838. Και με τις 2 το ίδιο πρόβλημα υπάρχει.

Επεξ/σία από doctorized
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δύο συσκευές και πότε χρησιμοποιεί τη μία πότε την άλλη. Παλαιότερα είχε το Νοκια και μετά πήρε το Alcatel one touch 838. Και με τις 2 το ίδιο πρόβλημα υπάρχει.

ας δοκιμάσει αυτό που λέω στο alcatel και όταν κατεβάζει σε mp3 να έχει το alcatel, να το περνάει σε sd και να είναι και στο nokia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ας δοκιμάσει αυτό που λέω στο alcatel και όταν κατεβάζει σε mp3 να έχει το alcatel, να το περνάει σε sd και να είναι και στο nokia

Με το λειτουργικό που έχει το συγκεκριμένο Alcatel μεταφέρεται η εφαρμογή την κάρτα μνήμης; H εφαρμογή που προτείνεις φαντάζομαι θέλει πληρωμή, σωστά;

Επεξ/σία από doctorized
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες ποιο alcatel είναι να το ψάξω να σου πω. Λογικά θα είναι android και δεν θα έχει πρόβλημα. Η εφαρμογή είναι δωρεάν

To Alcatel, όπως λέω και πιο πάνω, είναι το one touch 838 αλλα δυστυχώς έχει πλέον σοβαρό πρόβλημα, δεν αναγνωρίζει καμία SIM. Οπότε μας μένει το Νοκια 202. Θα το πάει αύριο στο Γερμανό να του κάνουν καμιά ρύθμιση, αν γίνεται φυσικά, για να αποθηκεύει τα συνημμένα στην κάρτα μνήμης και όχι τη μνήμη του τηλεφώνου. Αλλιώς θα πάρει κάποιο άλλο κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...