Προς το περιεχόμενο

Μετενσάρκωση σε λαπτοπ


ioulios ptimper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρα φορουμ,

εχω ενα λαπτοπ του οποιου καηκε η μητρικη και εχει τα εξης επανω του:

intel core i3 2310m

4gb ram ddr3 (2+2) 1333mhZ

Nvidia gt520m 1gb.

 

Και αναρωτιεμαι μηπως αυτα τα κομματια κουμπωνουν σε καποια μητρικη itx ή άλλου λάπτοπ.

Εχω δηλαδη στο νου μου να κανω μια κατασκευη προκειμενου να μην πανε χαμενα αυτα τα κομματια. Προφανως αυτο που θα προκυψει (αν προκυψει) δεν θα ναι πια λαπτοπ. Μπορειτε να με βοηθησετε να βρω καποια μητρικη;

νομιζω πως το socket του επεξεργαστη ειναι HM65.(pga988)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσου.

 

Πούλα το για parts και πάρε κάτι άλλο.

 

Πιό συμφέρον είναι και σιγά τον επεξεργαστή στην τελική για την ταλαιπωρία που θα φάς ψάχνοντας και τα λεφτά που θα δώσεις για να το στήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

φαινεται οτι εχει αλλοιωθει ενα μικρο μαυρο τσιπακι με 6 ποδαρακια στα πλαγια

 

σα να εχει καει/λιωσει εννοεις;

πιθανότατα φτιάχνεται με μικρό κοστος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανοτατα θα εννοει καποιο fet.Καταρχην υπαρχει περιπτωση να μην φαινεται τι τυπος ειναι για να το αντικαταστησει και κατα δευτερον υπαρχει περιπτωση να περιμενει καποιος ενα μηνα να ερθει το συγκεκριμενο και μολις κολληθει να σκασει κατι αλλο παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σα να εχει καει/λιωσει εννοεις;

πιθανότατα φτιάχνεται με μικρό κοστος...

ναι σαν να εχει καει.. μυριζε κι ολας εντονα και ελιωσε και το περιβαλλον πλαστικό.

Πιθανοτατα θα εννοει καποιο fet.Καταρχην υπαρχει περιπτωση να μην φαινεται τι τυπος ειναι για να το αντικαταστησει και κατα δευτερον υπαρχει περιπτωση να περιμενει καποιος ενα μηνα να ερθει το συγκεκριμενο και μολις κολληθει να σκασει κατι αλλο παρακατω.

κοιτα για το χρονικο διαστημα δεν με πειραζει ουτως η αλλως το λαπτοπ καθεται... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ram hdd σιγουρα... cpu gpu δεν σε συμφερει οπως σου ειπαν..εξοδα,κοπος,ψαξιμο,και παλι τιποτα το σημαντικο..δωστην για parts καπου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

επανερχομαι στο θεμα μιας και βρηκα μια μητρικη itx στην οποια πανω της κουμπωνει ο intel celeron 847 και συμφωνα με το σαιτ αυτο

http://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Core_i3_Mobile/i3-2310M_%28BGA%29.html, o intel 2310m κουμπωνει στο ιδιο σοκετ.

Η μητρικη ειναι αυτη https://www.asus.com/Motherboards/C8HM70I/overview/

Λετε να ειναι δυνατη η αναβαθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και χαρα φορουμ,

εχω ενα λαπτοπ του οποιου καηκε η μητρικη και εχει τα εξης επανω του:

intel core i3 2310m

4gb ram ddr3 (2+2) 1333mhZ

Nvidia gt520m 1gb.

 

Και αναρωτιεμαι μηπως αυτα τα κομματια κουμπωνουν σε καποια μητρικη itx ή άλλου λάπτοπ.

Εχω δηλαδη στο νου μου να κανω μια κατασκευη προκειμενου να μην πανε χαμενα αυτα τα κομματια. Προφανως αυτο που θα προκυψει (αν προκυψει) δεν θα ναι πια λαπτοπ. Μπορειτε να με βοηθησετε να βρω καποια μητρικη;

νομιζω πως το socket του επεξεργαστη ειναι HM65.(pga988)

 

 

Γιατί δεν κοιτάς εδώ μήπως βρεις μια motherboard και να αναστήσεις το laptop σου?

 

http://www.laptop-boards.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...