Προς το περιεχόμενο

Παρουσίαση Apple iPad mini με Retina οθόνη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η απόφαση της Apple να κυκλοφορήσει μια μικρότερη έκδοση του iPad, αποτέλεσε μια από τις σημαντικότερες κινήσεις της εταιρείας το 2012. Μπορούμε να πούμε ότι η συγκεκριμένη κίνηση ήταν μονόδρομος για την Apple από τη στιγμή που το Nexus 7, το «μικρό» tablet της Google συνάντησε τεράστια επιτυχία και απέσπασε πολύ θετικά σχόλια για τη φορητότητα του (και φυσικά για την τιμή του). Το μήνυμα το «έπιασε» η πλειονότητα των κατασκευαστών, κατακλύζοντας την αγορά με μικρά tablets τα οποία στηρίζονται στην πλατφόρμα του Android.

Παρουσιάζοντας τη μίνι εκδοχή του iPad, η Apple έκανε το απαραίτητο άνοιγμα σε ένα κοινό που ενδιαφερόταν να έχει πρόσβαση σε όλα τα καλούδια του iOS αλλά σε ένα πιο φορητό μέγεθος και με φθηνότερη τιμή. Αν και η Apple ποτέ δεν ανακοινώνει τις πωλήσεις ξεχωριστά κάθε μοντέλου, εντούτοις γνωρίζουμε από εταιρείες ερευνών ότι το iPad mini αποτέλεσε ίσως το πιο δημοφιλές iPad τουλάχιστον για τους πρώτους μήνες κυκλοφορίας του. Ένα χρόνο μετά η Apple παρουσιάζει τη δεύτερη γενιά του «μικρού» της tablet με σημαντικές αλλαγές τις οποίες εξετάζουμε αναλυτικά στη συνέχεια της παρουσίασης.

 


 

Link.png Site: Αναλυτική Παρουσίαση iPad mini με Retina οθόνη

 

http://www.gogadget.gr/overview/Apple/ipad-mini-2nd-gen"> Δες το στο iPad mini με Retina οθόνη GoGadget Δες το iPad mini με Retina οθόνη στο GoGadget
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Retina Display is a marketing term developed by Apple to refer to devices and monitors that have a resolution and pixel density so high – roughly 300 or more pixels per inch – that a person is unable to discern the individual pixels at a normal viewing distance

 

Δηλαδή έχει πάνω από 300 dpi. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο αλλα ακριβο.

 

ενα ταμπλετ ποτε δε μπορει να αποκτησει την παραγωγικοτητα και το σοβαρο χαρακτηρα ενος λαπτοπ ή desktop γι αυτο και δε δικαιολογω τετοιες τιμες.

 

θεωρω καλη επιλογη την αγορα του πρωτου ipad mini στην τιμη που ειναι σημερα, αν και μαλλον θα με κερδισει καποιο nexus λογω δυνατοτητων και μη κλειδωματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσους ξέρω να έχουν 7" tablet το έχουν και σκονίζεται κάπου ξεχασμένο.

Από την στιγμή που δεν χωράει στην τσέπη ΔΕΝ έχει φορητό μέγεθος...
Για να το χρησιμοποιήσεις πρέπει να το κουβαλήσεις

1-2" λιγότερο και παίρνεις κινητό που χωράει στην τσέπη.
Οι 7-8" θα έπρεπε να είναι νεκρή ζώνη..

κάνω λάθος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικη συσκευη , βγαλανε mini με ιδια χαρακτηριστικα μ αυτα του μεγαλου αδελφου. Το mini λοιπον μονο μινι δεν ειναι στις επιδοσεις, θεωρω στο μεγεθος του παιζει χωρις αντιπαλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσους ξέρω να έχουν 7" tablet το έχουν και σκονίζεται κάπου ξεχασμένο.

Από την στιγμή που δεν χωράει στην τσέπη ΔΕΝ έχει φορητό μέγεθος...

Για να το χρησιμοποιήσεις πρέπει να το κουβαλήσεις

 

1-2" λιγότερο και παίρνεις κινητό που χωράει στην τσέπη.

Οι 7-8" θα έπρεπε να είναι νεκρή ζώνη..

κάνω λάθος?

Πιστεύω πως κάνεις λάθος, εμένα αυτό το μέγεθος τελικά με βόλεψε μιας και το 10αρι που είχα παλιότερα έφτασε να σκονιζεται, μέχρι που χαρίστηκε

 

Και μια χαρά χωράει στη τσέπη ή πιάνεται ξεκούραστα με το ένα χέρι

 

Η επιτυχία του n7 που αναφέρει το άρθρο δεν είναι τυχαία

 

Όσο για το γιωτοπαντ μίνι μου αρέσει πολύ σαν ιδέα, αλλά η τιμή είναι τελείως γελοία και δεν έχει καμία λογική μπροστά σε αυτή του μεγαλύτερου μοντέλου και φυσικά του ανταγωνισμού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο εργαλειο και το μαυρακι μου αρεσει πολυ.Πιστευω οτι οι 8 ιντσες ειναι αψογο μεγεθος για tablet.Αν και θεωρω οτι στον τομεα "tablet" τα windows tablets ειναι ενα κλικ πιο μπροστα σε σχεση με τα android/ios,κυριως λογω οτι πλησιαζει περισσοτερο στα desktop pc.

 

Αψογη η παρουσιαση κατα τα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το μηχάνημα αλλά το ios7 ειναι γεμάτο προβλήματα, ειδικά οι browsers κρασαρουν σε πολλά site, φαινόμενο που στις προηγούμενες εκδόσεις δεν υπήρχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατοχος του ipad air το ταμπλετ τα σπαει δεν εχω πιασει τιποτα πιο smooth παρολο που ειναι φορτωμενο.

Το εχω 2 μηνες και δεν εχει κολλησει ουτε μια φορα εχω το note 2 και η γυναικα μου το galaxy s3 και τα 2 κολλανε ολη την ωρα παναθεμα τα τεχνικα τους χαρακτηριστικα.

οσο για το θεμα ιντσων θεωρω οτι τα 7αρια ειναι πολυ μικρα, τα 8 αρια all around , και τα 10 αρια αν εχεις την γυναικα με την τσαντα να το κουβαλαει τελεια.

 

 

οσο για την διαμαχη που επικρατει με τα λειτουργικα δεν υπαρχει απαντηση.

ο καθενας παιρνει αυτο που τον βολευει τα windows εχουν περισσοτερες δυνατοτητες αλλα παραλληλα λιγες εφαρμογες.

Τα ios ειναι πολυ smooth και ποιοτικα αλλα κλειδωμενα παντου.

Και τα android δυνατα και ξεκλειδωτα αλλα το λειτουργικο κολλαει.

Κατα την αποψη μου και στα κινητα αλλα και στα ταμπλετ θα επικρατησει το λειτουργικο που θα κλεισει συντομοτερα τις τρυπες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, έχω πάρει το ipad mini retina μόλις βγήκε και δεν υπάρχει καλύτερο εργαλείο. Πέρασαν από τα χέρια μου και android και 10άρια και δεν πλησιάζει τίποτα.

 

Οι 7.9 είναι το ιδανικό μέγεθος, ούτε τεράστιο και βαρύ να σου βγάζει το λάδι να μη  μπορείς να πληκτρολογήσεις, πάει απλα ΣΦΑΙΡΑ (ούτε σταθερό να ήταν). Δεν υπάρχει πιο καλή αγορά.

 

Όσον αφορά τα android tablet, επειδή πέρασαν οι ναυαρχίδες από τα χέρια μου.. αν είναι να σου σπάνε τα νεύρα, όχι κολλήματα, όχι μία πάει γρήγορα, όχι μία αργά, να μου λείπει.

 

Τα ipad (όσο και το iphone), όπως δουλεύει την πρώτη μέρα ΑΔΕΙΟ, έτσι δουλεύει και μετά από ένα εξάμηνο τίνγκα στο πράμα. Και η εμπειρία είναι ΠΑΝΤΑ η ίδια... πάει γρήγορα και πάει ΠΑΝΤΑ γρήγορα. Όσον αφορά τα κολλήματα που αναφέρει ο φίλος παραπάνω, δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάει...

 

edit: geoeva, κάντο ένα jailbreak να βρεις την υγειά σου όσον αφορά τα 'κλειδώματα'. Δεν υπάρχει κάτι περισσότερο που να μπορεί να κάνει ένα android εκτός από τη σύνδεση με flashaki..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: geoeva, κάντο ένα jailbreak να βρεις την υγειά σου όσον αφορά τα 'κλειδώματα'. Δεν υπάρχει κάτι περισσότερο που να μπορεί να κάνει ένα android εκτός από τη σύνδεση με flashaki..

 

Το οτι δε παιρνει widgets το iOS ειναι μεγάλο μειων και σημαντικός λόγος να το κάνεις JB.

Επειδη δεν εχω μάθει όμως να 'βαζω χέρι' σε οτι συσκευη αγοράζω ειναι ανασταλτικός λόγος αγοράς συσκευές με iOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που έχω το ipad 4 με ios 7, είμαι απολύτα ικανοποιημένος με τις επιδόσεις του και με την οθόνη του και με την μπαταρία του και με την ομαλότητά του. Αυτό που λέει ο φίλος για κρασαρίσματα στο ios 7 δεν το έχω δει. Και πιστέψτε με έχω βάλει πολλές εφαρμογές μέσα, κυρίως παιχνίδια και το έχω γεμίσει, έχει μείνει γύρω στα 100-200mb ελεύθερο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βγει το επόμενο το οποίο απλά θα έχει τον επόμενο επεξεργαστή (Α8?) τότε θα πέσει η τιμή του στα 250 και μεταχειρισμένο ακόμα πιο κάτω και θα έχει ακόμα 2-3 χρόνια αξιοπρεπέστατης ζωής/χρήσης...εκεί θα είναι ο ορισμός του value for money...υπομονή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...