Προς το περιεχόμενο

Παρουσίαση Apple iPad mini με Retina οθόνη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Retina Display is a marketing term developed by Apple to refer to devices and monitors that have a resolution and pixel density so high – roughly 300 or more pixels per inch – that a person is unable to discern the individual pixels at a normal viewing distance

 

Δηλαδή έχει πάνω από 300 dpi. 

ppi*.

 

dpi ειναι για ποντικια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δε παιρνει widgets το iOS ειναι μεγάλο μειων και σημαντικός λόγος να το κάνεις JB.

Επειδη δεν εχω μάθει όμως να 'βαζω χέρι' σε οτι συσκευη αγοράζω ειναι ανασταλτικός λόγος αγοράς συσκευές με iOS

 

...μέχρι να πιάσεις ένα στα χέρια σου και να μην ξαναγυρίσεις ποτέ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό εργαλείο..!! 

 

Το κουβαλάω μονίμως μαζί μου λόγω δουλειάς σε ένα τσαντάκι (μαζί με άλλα πράγματα φυσικά-δε το έχω μόνο γι αυτό) και μου έχει λύσει πραγματικά τα χέρια. Το iPhone δε το πολυακουμπάω πια-μονο για πολύ έκτακτες περιπτώσεις :P

 

Ειδικά αν του κάνεις και Jailbreak εκεί απογειώνεται χρηστικά και εμφανισιακά με διάφορα Tweaks για όλα τα γούστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ευτυχής κάτοχος του νέου iPad Mini εδώ και περίπου ένα μήνα.

Έχοντας όλα τα iPad (1,2,3) από την αρχή η αλήθεια είναι ότι τις πρώτες περίπου 10 ημέρες με δυσκόλεψε λίγο στο διάβασμα κυρίως ιστοσελίδων καθώς τις περισσότερες φορές χρειαζόταν να διαβάσω σε οριζόντια διάταξη κάτι που δε συνήθιζα στα 10αρια iPad.

Ήταν μάλλον όμως ψυχολογικό γιατί τα χριστούγεννα που το αγόρασα, έψαχνα για το air αλλά επειδή με ενδιαφέρει πάντα το 64gb δεν υπήρχε πουθενά διαθέσιμο, έτσι σκέφτηκα να του δώσω μια ευκαιρία.

Η εμπειρία χρήσης του είναι απίθανη, είναι πάρα πάρα πολύ γρήγορο και πάρα πάρα πολύ ελαφρύ στο χέρι.

Είναι το απόλυτο για να διαβάσεις βιβλία σε αυτό το μέγεθος και δεν έχει τον παραμικρό δισταγμό να το κουβαλήσεις οπουδήποτε.

Επίσης το μαύρο με μαύρο smartcover είναι και το πιο όμορφό gadget που είχα μέχρι τώρα.

Τα καλά του iPad σαν συσκευή και πόσο έχω μάθει να ζω με αυτό και να το χρησιμοποιώ στη δουλειά και στο σπίτι εδώ και 3+ χρόνια δε θα τα αναλύσω εδώ γιατί νομίζω δεν είναι αυτό το αντικείμενο του topic.

Το τελευταίο μοντέλο iPad mini με την retina οθόνη νομίζω θα γίνει το πιο δημοφιλές iPad ever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φιλαρακι μου εχει το Ipad air,λιγο που μου το εδωσε απλα κολλησα!Εγω προσωπικα ειμαι υπερ της μεγαλης οθονης.

+Απιστευτη αναλυση οθονη

+τρεχει  γρηγορα και δεν κολλαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως το retina είναι κάτι απροσδιόριστο

 

Δηλαδή είναι retina στο ipad mini με 320ppi είναι το ίδιο και στο air με 260ppi?

 

όχι δεν ειναι απροσδιοριστο, δεν εχει να κανει μονο με το ppi αλλα και την αποσταση θεασης η οποια ειναι σχετικη αναλογα με το ειδος της συσκευης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν ειναι απροσδιοριστο, δεν εχει να κανει μονο με το ppi αλλα και την αποσταση θεασης η οποια ειναι σχετικη αναλογα με το ειδος της συσκευης.

 

Έχεις να μου παραθέσεις κάποια επίσημη αναφορά σχετικά με αυτούς τους "κανόνες"; γιατί εμένα συνεχίζει να μου φαίνεται μαρκετινιστικη μπούρδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν ειναι απροσδιοριστο, δεν εχει να κανει μονο με το ppi αλλα και την αποσταση θεασης η οποια ειναι σχετικη αναλογα με το ειδος της συσκευης.

Αυτη ειναι η ακριβης εννοια του ορου απροσδιορηστο!Γιατι ουτε τα ppi προσδιοριζονται ουτε η αποσταση που κραταει ή χρησιμοποιει ο καθε χρηστης την συσκευη του(και δεν υπαρχει,αυτο που λεμε πλειοψηφια και δε μπορει κανεις να ελεξει τις συνηθιες και τις οπτικες δυνατοτητες του καθενως απο εμας) προσδιοριζονται.

Απλα η apple εψαχνε κατι που να μην ειναι σταθερο και ακριβης στο προσδιορισμο του,για να το χρησιμοποιησει με μαρκετιστικο τροπο σαν μια "μοναδικη" "τεχνολογια" που θα εντυποσιαζει τον αδαη χρηστη της!

Οι οθονες που χρησιμοποιει ειναι πραγματι πολυ καλες,αλλα η βαπτιση τους σε retina ειναι απλα μια μπουρδα,για τους αδαεις στο χωρο που λεγεται τεχνολογια και πουλανε μουρη στις παρουσιασεις τους και κορδονουν τα fanboys στα φορουμς και στις παρεες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι η ακριβης εννοια του ορου απροσδιορηστο!Γιατι ουτε τα ppi προσδιοριζονται ουτε η αποσταση που κραταει ή χρησιμοποιει ο καθε χρηστης την συσκευη του(και δεν υπαρχει,αυτο που λεμε πλειοψηφια και δε μπορει κανεις να ελεξει τις συνηθιες και τις οπτικες δυνατοτητες του καθενως απο εμας) προσδιοριζονται.

Απλα η apple εψαχνε κατι που να μην ειναι σταθερο και ακριβης στο προσδιορισμο του,για να το χρησιμοποιησει με μαρκετιστικο τροπο σαν μια "μοναδικη" "τεχνολογια" που θα εντυποσιαζει τον αδαη χρηστη της!

Οι οθονες που χρησιμοποιει ειναι πραγματι πολυ καλες,αλλα η βαπτιση τους σε retina ειναι απλα μια μπουρδα,για τους αδαεις στο χωρο που λεγεται τεχνολογια και πουλανε μουρη στις παρουσιασεις τους και κορδονουν τα fanboys στα φορουμς και στις παρεες!

Ενώ οι αναλύσεις των οθονών ανεξαρτήτως διαγωνιού  δεν είναι μπούρδα?

Το θέμα είναι πως το retina είναι κάτι απροσδιόριστο

 

Δηλαδή είναι retina στο ipad mini με 320ppi είναι το ίδιο και στο air με 260ppi?

Αν δεν ήταν o όρος retina θα παίζατε ακόμα με τις αναλύσεις χωρίς να ξέρατε καν τι είναι ppi...

Έχεις να μου παραθέσεις κάποια επίσημη αναφορά σχετικά με αυτούς τους "κανόνες"; γιατί εμένα συνεχίζει να μου φαίνεται μαρκετινιστικη μπούρδα

Επειδή τον όρο τον δημιουργησε η Apple προφανώς αυτή ξέρει στα πόσα ppi  είναι το retina. Πάντως τον imac 27 " http://www.apple.com/imac/features/ δεν τον λέει retina ....που έχει 109 ppi

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_displays_by_pixel_density

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...