Προς το περιεχόμενο

Αργεντινή: Τελωνειακός έλεγχος για κάθε αποστολή πακέτου από e-shops του εξωτερικού


Leo360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μιλαμε για μια χωρα με τεραστιες πλουτοπαραγωγικες πηγες και 3η εξαγωγος στον κοσμο στο βοοειδη.

Φανταστειτε εμας τωρα  σε αντιστοιχη περιπτωση  ...

 

Ρε, άντε γράψε τίποτα τρίχες στο «ποια ταινία μόλις είδατε» και άσε τις σφήνες σε σοβαρές συζητήσεις! Δεν έχουμε τεράστιες πλουτοπαραγωγικές πηγές λέει...δεν είμαστε εξαγωγική δύναμη λέει...είσαι τυχερός που μπορείς να συνεχίζεις να παραπληροφορείς, επειδή δε μας αφήνουν τα διεθνή κυκλώματα να εκμεταλλευτούμε τα αδαμαντωρυχεία μας και δεν έχουμε ασχοληθεί σοβαρά με εξαγωγές συνδικαλιστών...τότε θα έβλεπες τι σημαίνει πλουτοπαραγωγός χώρα ποιος είναι εξαγωγική δύναμη...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό θέλει να κάνει βασικά. Να τους κόψει τις ηλεκτρονικές συναλλαγές από το εξωτερικό, ώστε αφενός να τονώσει την εγχώρια αγορά, αφετέρου να διατηρήσει τα συναλλαγματικά της αποθέματα. 

 

Το θέμα είναι αν οι εγχώριες τιμές είναι ανταγωνιστικές ? που μάλλον για να κοιτάνε το έξω (όπως ισχύει παντού)  δεν θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η είδηση είναι οικονομική. Πολιτική είναι η απόφαση με την οποία επιβλήθηκε ο φόρος.

 

Τα οικονομικά μιας χώρας δεν είναι πολιτική είδηση? Νομίζω ότι έχεις λάθος γιατί έχεις μπερδευτεί, είναι ξεκάθαρα πολιτικό το συγκεκριμένο θέμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν οι εγχώριες τιμές είναι ανταγωνιστικές ? που μάλλον για να κοιτάνε το έξω (όπως ισχύει παντού)  δεν θα είναι.

 

Φυσικά και ΔΕΝ είναι, όπως γίνεται και στην Ελλάδα. Τι κάνει όμως κάθε κράτος που βρίσκεται σε δυσχέρεια?

 

Υπερφορολογεί κάθε εναλλακτική αγορά, ιδιαίτερα όταν αυτή είναι πιο συμφέρουσα για τον καταναλωτή, αλλά παρακάμπτει τη φορολογία του κράτους.

Τα οικονομικά μιας χώρας δεν είναι πολιτική είδηση? Νομίζω ότι έχεις λάθος

 

 

Τα πάντα στην καθημερινοτητά μας έχουν πολιτική υπόσταση.

 

Στην τελική όμως, ένας οικονομικός αναλυτής, δεν είναι απαραίτητα και πολιτικός αναλυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα πάντα στην καθημερινοτητά μας έχουν πολιτική υπόσταση.

 

Στην τελική όμως, ένας οικονομικός αναλυτής, δεν είναι απαραίτητα και πολιτικός αναλυτής.

 

Σωστά άρα συμφωνείς μαζί μου. Γιατί και εμείς που λέμε την γνώμη μας εδώ δεν είμαστε οικονομικοί αναλυτές, μιλάμε όμως για την πολιτική μιας χώρας και σχολιάζουμε πολιτικά. Γιατί κάθε πολίτης είναι εν δυνάμη <<πολιτικός αναλυτής>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η είδηση είναι οικονομική. Πολιτική είναι η απόφαση με την οποία επιβλήθηκε ο φόρος.

 

Την οικονομική πολιτική σε μια χώρα ποιός την επιβάλλει ? Η Κυβέρνηση.Άρα η είδηση είναι πολιτική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ μέσα ποιος σε αφήνει να γράφεις? Η κυβέρνηση. Άρα κάθε συζήτηση εδώ μέσα είναι πολιτική?

 

Εγώ μαζί σας είμαι, στον σχολιασμό του πολιτικού σκέλους, αλλά δεν επιτρέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την οικονομική πολιτική σε μια χώρα πώς την επιβάλλει ? Η Κυβέρνηση.Άρα η είδηση είναι πολιτική.

Οι πολιτες θές να πεις. Για αυτό η ειδηση ειναι πολιτική. Η ελληνικη γλώσσα ειναι οπως τα μαθηματικά. Περιέχει την λύση μέσα στο ιδιο το ερώτημα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ μέσα ποιος σε αφήνει να γράφεις? Η κυβέρνηση. Άρα κάθε συζήτηση εδώ μέσα είναι πολιτική?

 

Αυτό κατάλαβες ? Η συγκεκριμένη είδηση για σένα δηλ. είναι μέσα από την αγορά δηλ. οικονομία ? Άρα να την δούμε και σε άλλες χώρες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κατάλαβες ? Η συγκεκριμένη είδηση για σένα δηλ. είναι μέσα από την αγορά δηλ. οικονομία ? Άρα να την δούμε και σε άλλες χώρες ?

 

Εύκολα μπορούμε μόνο να δούμε τι ισχύει στις συναλλαγές σε άλλες χώρες του κόσμου, χωρίς να επεκταθούμε στο ποιος καθόρισε τους όρους σε αυτές και γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πολιτες θές να πεις. Για αυτό η ειδηση ειναι πολιτική. Η ελληνικη γλώσσα ειναι οπως τα μαθηματικά. Περιέχει την λύση μέσα στο ιδιο το ερώτημα....

 

 

Όπως και τα μαθηματικά ερμηνεύονται κατά το δωκούν. πχ "τα νούμερα ευημερούν αλλά ο λαός πειναει" .Το έχεις ακούσει φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω στο θέμα εμένα μου φαίνεται κίνηση πανικού για ένα κράτος που θέλει απεγνωσμένα να ενισχύσει την οικονομία του. Προφανώς και αν ημουν πολίτης της Αργεντινής δεν θα μου άρεσε, αλλά δεν μπορώ να να μην βλέπω και το γεγονός ότι πρέπει και το κράτος να προσπαθήσει με όποιο τρόπο μπορεί να ενισχύσει την οικονομία του. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορεί το τελωνείο να ελέγχει τόση κίνηση και κάθε πακέτο ώστε να είναι και εφαρμόσιμο ένα τέτοιο μέτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την οικονομική πολιτική σε μια χώρα πώς την επιβάλλει ? Η Κυβέρνηση.Άρα η είδηση είναι πολιτική.

45186033.jpg

 

Πραγματικά κλαίω από τα γέλια με τα σχόλια, αμφότεροι πατριώτες απλά "εξαφανιζόλ" και δεν σχολιάζουν καν χαχαχ.

 

Λέτε τα γνωστά κινέζικα μαγαζιά να βάλουν μαύρες σημαίες και να στείλουν διάβημα διαμαρτυρίας στο ΥΠ.ΕΞ της Αργεντινής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και το να σχολιάζουμε την ευρύτερη πολιτική της Αργεντινής τα τελευταία 10-15 χρόνια, με την εμπλοκή του ΔΝΤ, την νομισματική ισχύ του peso και να τη συγκρίνουμε με τα δικά μας ξεφτιλίκια, σε είδηση που αφορά σε οικονομικό μέτρο, δεν έχει και πολύ λογική. Εκτός αν μας νοιάζει απλά να πετάμε τσιτάτα του στυλ "να τα βλέπετε εσείς που λέγατε για την Αργεντινή..."

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...