Προς το περιεχόμενο

To Android κυριαρχεί πια σε όλες τις αγορές σύμφωνα με νέα έρευνα της Kantar Research


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι είπε ο Snollygoster. Σύγκριση "τζάμπα" συσκευών με κατασκευαστή από Samsung μέχρι "Μαρίκα" με κλειστά λειτουργικά και περιορισμένες συσκευές. Go figure.

 

Και αυτοί που λένε "καλύτερο λειτουργικό" μάλλον δεν έχουν πιάσει τίποτα άλλο.

 

Επίσης, fanboys, οι αριθμοί δεν κάνουν την ποιότητα. Just saying.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν είναι ποτέ δυνατόν να πει κανένας ότι τα android υπερέχουν σαν ποιότητα τα iOS.. Είναι σαν να μ λες να κάνει αγώνα super car με city car.. Σταθερότητα ποιότητα μεταπώληση αξιοπιστία, ταχύτητα, συγχρονισμός, σχεδιασμός, περιβάλλον.. Και για αυτο κάνουν 600 και μετα απο 2 χρόνια 400 γιατί απλα ***** είναι the best γιατί ειναι super mobiles.. Αυτά ))

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμώ πάντως πως αν τελικά η MS κάνει το μπαμ, αυτός που θα την πληρώσει περισσότερο θα είναι το android!

Δεν νομίζω ότι η Apple δεν θα έχει απώλειες. Μην ξεχνάμε ότι ακόμη υπάρχει διείσδυση των smartphones, οπότε και σταθερά ποσοστά να κρατήσει και πάλι θα έχει απώλειες. Είναι σημαντικό το τι θα κάνει φέτος με τα iPhones.

 

Εξάλλου τα WP ταιριάζουν ως φιλοσοφία περισσότερο στο iOS και πρωτίστως στοχεύουν εκεί. Δείτε τις διαφημίσεις της Nokia στην Αμερική με πιο κινητό είναι VS και θα καταλάβετε τι εννοώ.

 

Από κει και μετά ο καθένας επιλέγει αυτό που τον καλύπτει, αλλά το γεγονός ότι ο περισσότερος κόσμος εδώ και 4 χρόνια επιλέγει Android δεν γίνεται να το υποβαθμίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είπε ο Snollygoster. Σύγκριση "τζάμπα" συσκευών με κατασκευαστή από Samsung μέχρι "Μαρίκα" με κλειστά λειτουργικά και περιορισμένες συσκευές. Go figure.

 

Και αυτοί που λένε "καλύτερο λειτουργικό" μάλλον δεν έχουν πιάσει τίποτα άλλο.

 

Επίσης, fanboys, οι αριθμοί δεν κάνουν την ποιότητα. Just saying.

 

Ή απλά πολλοί έχουν τελείως διαφορετικά γούστα, κι ας έχουν περάσει όλα απ'τα χέρια τους.

 

Α και, for the record, ούτε η τιμή ή η αλαζονεία κάνουν την ποιότητα. Just saying.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι αφού είναι με διαφορά το καλύτερο λειτουργικό και προσφέρεται σε τεράστια ποικιλία συσκευών.

 

 

Πως φαίνεται ο άνθρωπος που δεν έχει πιάσει android στα χέρια του και απλά παραγαλίζει τις μπούρδες των μανάβηδων.

 

Πρεπει να εχω σεταρει 800+ συσκευες (οχι που λεει ο λογος, αληθεια 800) στο γραφειο για διαφορες κατηγοριες ανθρωπων. Μέσα έπεσες ρε μπαγάσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή απλά πολλοί έχουν τελείως διαφορετικά γούστα, κι ας έχουν περάσει όλα απ'τα χέρια τους.

 

Α και, for the record, ούτε η τιμή ή η αλαζονεία κάνουν την ποιότητα. Just saying.

Είπα ότι η τιμή κάνει την ποιότητα; Διάβασες τι είπα; Mιλάμε για market share. Εσύ δηλαδή νομίζεις ότι άμα τα android ήταν μόνο σε τιμές 500eu+ θα είχε τα ίδια ποσοστά; ΛοΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα ότι η τιμή κάνει την ποιότητα; Διάβασες τι είπα; Mιλάμε για market share. Εσύ δηλαδή νομίζεις ότι άμα τα android ήταν μόνο σε τιμές 500eu+ θα είχε τα ίδια ποσοστά; ΛοΛ

 

Εσύ μάλλον δεν κατάλαβες το πνεύμα.

Είπες ότι οι αριθμοί δεν κάνουν την ποιότητα. Αριθμοί είναι πολλών ειδών, μέσα τους και οι τιμές των προϊόντων. Και συμφωνώ με αυτό, δε σημαίνει ότι το πιο δημοφιλές είναι και πιο "καλό". Πράγμα το οποίο συμφωνεί και με την πρωτοκαθεδρία του iOS μέχρι τώρα, δηλαδή δε σημαίνει ότι είναι και το καλύτερο. Από την άλλη, ούτε για τα υπόλοιπα λειτουργικά ισχύει.

 

Επίσης, υπάρχουν και κινητά που τρέχουν Android που κοστίζουν παραπάνω από αυτό που λες. Αυτό δεν τους δίνει πρεστίζ ή ανωτερότητα για κάποιο λόγο, το ίδιο ισχύει και για τα iPhones. Αλλά ναι, πιστεύω ότι οι περισσότεροι θα παρέμεναν στο λειτουργικό που θα επέλεγαν αρχικά, καθώς και τώρα πολλοί παίρνουν iPhone χωρίς να το αγοράζουν καινούριο ή στην αρχική του τιμή, μόνο και μόνο επειδή τους αρέσει, άρα το ίδιο θα μπορούσε να συμβαίνει και με το Android.

 

Αν διάβαζες, λοιπόν, τα υπόλοιπα ποστ μου, θα καταλάβαινες ότι δεν έχω πρόβλημα με κανένα από τα δύο, έχει τύχει να τα χρησιμοποιήσω όλα, για αυτό εκφέρω και γνώμη. Αλλά δε θα συμφωνήσω και ποτέ με τα ποστ που αποκλείουν απολυταρχικά την πιθανότητα αυτό που δεν υποστηρίζουν να είναι και το αληθές.

 

Υ.Γ. Βλέπω το "ΛοΛ" σου και σ' το ανεβάζω σε ένα παιδιαρώδες "οΜιΤζι"  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ μάλλον δεν κατάλαβες το πνεύμα.

Είπες ότι οι αριθμοί δεν κάνουν την ποιότητα. Αριθμοί είναι πολλών ειδών, μέσα τους και οι τιμές των προϊόντων. Και συμφωνώ με αυτό, δε σημαίνει ότι το πιο δημοφιλές είναι και πιο "καλό". Πράγμα το οποίο συμφωνεί και με την πρωτοκαθεδρία του iOS μέχρι τώρα, δηλαδή δε σημαίνει ότι είναι και το καλύτερο. Από την άλλη, ούτε για τα υπόλοιπα λειτουργικά ισχύει.

 

Επίσης, υπάρχουν και κινητά που τρέχουν Android που κοστίζουν παραπάνω από αυτό που λες. Αυτό δεν τους δίνει πρεστίζ ή ανωτερότητα για κάποιο λόγο, το ίδιο ισχύει και για τα iPhones. Αλλά ναι, πιστεύω ότι οι περισσότεροι θα παρέμεναν στο λειτουργικό που θα επέλεγαν αρχικά, καθώς και τώρα πολλοί παίρνουν iPhone χωρίς να το αγοράζουν καινούριο ή στην αρχική του τιμή, μόνο και μόνο επειδή τους αρέσει, άρα το ίδιο θα μπορούσε να συμβαίνει και με το Android.

 

Αν διάβαζες, λοιπόν, τα υπόλοιπα ποστ μου, θα καταλάβαινες ότι δεν έχω πρόβλημα με κανένα από τα δύο, έχει τύχει να τα χρησιμοποιήσω όλα, για αυτό εκφέρω και γνώμη. Αλλά δε θα συμφωνήσω και ποτέ με τα ποστ που αποκλείουν απολυταρχικά την πιθανότητα αυτό που δεν υποστηρίζουν να είναι και το αληθές.

 

Υ.Γ. Βλέπω το "ΛοΛ" σου και σ' το ανεβάζω σε ένα παιδιαρώδες "οΜιΤζι"  :-)

Προφανώς και δεν διάβασα τα άλλα post σου, απλώς απάντησα σε αυτό που μου είπες :P

 

Btw Άμα δεις αυτοί που νιώθουν την ανάγκη να αμυνθούν/επιτεθούν περισσότερο είναι αυτοί που έχουν android οπότε δες και εκεί για απόλυτες γνώμες/απόψεις etc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν διάβασα τα άλλα post σου, απλώς απάντησα σε αυτό που μου είπες :P

 

Btw Άμα δεις αυτοί που νιώθουν την ανάγκη να αμυνθούν/επιτεθούν περισσότερο είναι αυτοί που έχουν android οπότε δες και εκεί για απόλυτες γνώμες/απόψεις etc.

 

Σε αυτό δυστυχώς θα συμφωνήσω! Είναι τραγικό να βλέπεις φανατισμένους να σπέρνουν απειλές και ύβρεις δεξιά κι αριστερά με το που ακούσουν κάτι αντίθετο από τη "θρησκεία" τους... Και μάλλον είναι περισσότεροι από Android μεριά γιατί ακριβώς πιστεύουν ότι έχουν να αποδείξουν κάτι (στυλ να τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε), αλλά δεν είναι καθόλου έτσι.

 

Κάθε πλατφόρμα έχει τα δικά της υπέρ και κατά, το θέμα είναι α) να βρίσκουμε αυτό που μας ταιριάζει με αντικειμενικά κριτήρια, β) να δεχόμαστε ότι σε άλλους ταιριάζει κάτι διαφορετικό, γ) να μην υπεραμυνόμεθα πέραν του δέοντος τα κέρδη των εταιριών που βάφονται με ψηφιακό αίμα από τα κονταροχτυπήματα των trolls και των fanboys με κάθε αφορμή.

 

Κι επειδή άρχισα τις αμπελοφυλλοσοφίες μάλλον (σόρρυ γι' αυτό), το κλείνω εδώ! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι ποτέ δυνατόν να πει κανένας ότι τα android υπερέχουν σαν ποιότητα τα iOS.. Είναι σαν να μ λες να κάνει αγώνα super car με city car.. Σταθερότητα ποιότητα μεταπώληση αξιοπιστία, ταχύτητα, συγχρονισμός, σχεδιασμός, περιβάλλον.. Και για αυτο κάνουν 600 και μετα απο 2 χρόνια 400 γιατί απλα ***** είναι the best γιατί ειναι super mobiles.. Αυτά ))

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Δεν κάνουν για αυτό 400 κάνουν τόσο γιατί κάποιοι είστε διατεθειμένοι να δίνετε τόσα λεφτά για ένα τηλέφωνο.

 

Ο περισσότερος κόσμος που απλά θέλει να κάνει τη δουλειά του και να εκμεταλλευτεί βέβαια και τις δυνατότητες ενός smartphone σκέφτεσαι διαφορετικά και πιο πρακτικά.

 

Το android είναι για αυτό το κόσμο, αλλά και σε high end κατηγορίες η ευελιξία που σου προσφέρει εφόσον ασχοληθείς κάνει το ios να φαίνεται και τελικά να είναι ελλιπές και υπερτιμημένο.

 

Το ios απευθύνεται σε διαφορετικό κόσμο που πέρα από να χρησιμοποιεί τη συσκευή του θέλει πολλές φορές να ασχολείται με τα υλικά κατασκευής της και με την όποια αίγλη υποτίθεται ότι σου προσφέρει.

 

Επίσης απευθύνεται και σε κόσμο που θέλει να κάνει πολύ βασικά πράγματα αλλά για κάποιο απροσδιόριστο λόγο να θέλει και μια ακριβή συσκευή γιατί υποτίθεται ότι είναι πιο εύχρηστη ή πιο bug free πράγμα που φυσικά δεν είναι δεδομένο (πχ παλιότερα iPhone σέρνονται με τα τελευταία ios, το android από την άλλη γίνεται διαρκώς ελαφρύτερο)

 

Βέβαια τα τελευταία χρόνια που το android έχει ανέβει βλέπεις και τα ίδια άτομα σε high end συσκευές android μιας και ενθουσιάζονται με τις μεγαλύτερες οθόνες ή βαρέθηκαν τη κοροϊδία με τις μακροστενες 4 ίντσες.

 

Αλλάζουν οι μόδες, αλλά η ουσία και οι διάφορες των δύο λειτουργικών παραμένουν. Κάποιοι δεν αντέχουν το android αλλά και κάποιοι άλλοι δεν αντέχουν το ios, δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο, αλλά τι σου ταιριάζει.

 

Όπως εμένα μου φαίνεται αστείο να δυσκολεύεται κάποιος με το android και τα δήθεν φοβερά προβλήματα του, έτσι μπορεί σε κάποιον να φανεί αστείο ότι εμένα το ios μου φαίνεται δύσχρηστο και κακό λειτουργικό με φοβερούς περιορισμούς.

Προτιμώ πού και πού λίγο lag αλλά να μπορώ να κάνω το οτιδήποτε μου κατέβει με ένα πάτημα , από το να είμαι σε ένα smooth περιβάλλον όπου τίποτα από όσα ξέρουμε δεν είναι αυτονόητο και ακόμα και για τα πιο απλά θα πρέπει να κάνω επιπλέον κινήσεις.

 

Πάλι καλά που έβαλαν και υποτυπώδη toggle για να κάνεις έστω μερικά βασικά, αλλά αυτά δε σου λένε τίποτα όταν ήδη κάνεις τα 10πλασια με τον ανταγωνισμό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνουν για αυτό 400 κάνουν τόσο γιατί κάποιοι είστε διατεθειμένοι να δίνετε τόσα λεφτά για ένα τηλέφωνο.

Ο περισσότερος κόσμος που απλά θέλει να κάνει τη δουλειά του και να εκμεταλλευτεί βέβαια και τις δυνατότητες ενός smartphone σκέφτεσαι διαφορετικά και πιο πρακτικά.

Το android είναι για αυτό το κόσμο, αλλά και σε high end κατηγορίες η ευελιξία που σου προσφέρει εφόσον ασχοληθείς κάνει το ios να φαίνεται και τελικά να είναι ελλιπές και υπερτιμημένο.

Το ios απευθύνεται σε διαφορετικό κόσμο που πέρα από να χρησιμοποιεί τη συσκευή του θέλει πολλές φορές να ασχολείται με τα υλικά κατασκευής της και με την όποια αίγλη υποτίθεται ότι σου προσφέρει.

Επίσης απευθύνεται και σε κόσμο που θέλει να κάνει πολύ βασικά πράγματα αλλά για κάποιο απροσδιόριστο λόγο να θέλει και μια ακριβή συσκευή γιατί υποτίθεται ότι είναι πιο εύχρηστη ή πιο bug free πράγμα που φυσικά δεν είναι δεδομένο (πχ παλιότερα iPhone σέρνονται με τα τελευταία ios, το android από την άλλη γίνεται διαρκώς ελαφρύτερο)

Βέβαια τα τελευταία χρόνια που το android έχει ανέβει βλέπεις και τα ίδια άτομα σε high end συσκευές android μιας και ενθουσιάζονται με τις μεγαλύτερες οθόνες ή βαρέθηκαν τη κοροϊδία με τις μακροστενες 4 ίντσες.

Αλλάζουν οι μόδες, αλλά η ουσία και οι διάφορες των δύο λειτουργικών παραμένουν. Κάποιοι δεν αντέχουν το android αλλά και κάποιοι άλλοι δεν αντέχουν το ios, δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο, αλλά τι σου ταιριάζει.

Όπως εμένα μου φαίνεται αστείο να δυσκολεύεται κάποιος με το android και τα δήθεν φοβερά προβλήματα του, έτσι μπορεί σε κάποιον να φανεί αστείο ότι εμένα το ios μου φαίνεται δύσχρηστο και κακό λειτουργικό με φοβερούς περιορισμούς.

Προτιμώ πού και πού λίγο lag αλλά να μπορώ να κάνω το οτιδήποτε μου κατέβει με ένα πάτημα , από το να είμαι σε ένα smooth περιβάλλον όπου τίποτα από όσα ξέρουμε δεν είναι αυτονόητο και ακόμα και για τα πιο απλά θα πρέπει να κάνω επιπλέον κινήσεις.

Πάλι καλά που έβαλαν και υποτυπώδη toggle για να κάνεις έστω μερικά βασικά, αλλά αυτά δε σου λένε τίποτα όταν ήδη κάνεις τα 10πλασια με τον ανταγωνισμό

Όλα καλά όπως τα λες, μόνο ένα μικρό λαθακι.... Ποτέ ο κόσμος δεν έπαιρνε smartphone για να κάνει την δουλειά του, εκτός και λες το Facebook δουλειά.....

Δεν τον ενδιαφέρε ποτέ τον κόσμο τι λειτουργικό τρέχει το κινητό του και αν νομίζεις ότι λέω βλακείες δείξε μου πόσοι γνωρίζουν το Symbian ....

Το android κυριαρχεί γιατί δεν υπάρχει άλλο λειτουργικό το οποίο μπορεί να τρέξει παντού και σε οποιαδήποτε συσκευή...

Το android είναι καλύτερο απο το iOS αλλά η κυριαρχία του δεν οφείλεται σε αυτό το γεγονός....

Ειμαι σίγουρος πως όποιο λειτουργικό, μπορεί να ανταγωνιστεί το iOS σε πωλήσεις είναι επίσης καλύτερο για τους haters, γιατί πολύ απλά είναι apple vs others....

ΥΓ. Μπορεί να μην ανήκεις σε αυτή την κατηγορία, αλλά ως τώρα απο τα τόσα χρόνια που ασχολούμαι με την Apple, πάντα ήταν apple vs others, είτε ήταν windows ή android ή καλυτερα apple vs Νο 1 in market....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτιθεται πως το 5C θα βοηθουσε την αναδο πωλησεων στην Κινα και αντι αυτου επεσαν 2,2%.

Το καλαμπουρι ειναι πως μονο αυτοι πιστευαν πως με το 5c θα κανουν ανοιγμα στην Κινα αφου οσοι εβλεπαν την τιμη αλλα και τα χαρακτηριστικά του γελουσαν με αυτη την προσδοκία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...