Προς το περιεχόμενο

ΑΜD: Ανακοίνωσε δύο νέους επεξεργαστές Opteron με 12 και 16 πυρήνες


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για rendering/raytracing/simulation πολύ καλός επεξεργαστής,και ο ακριβός 500$,και για έναν επαγγελματία απο το να δώσει για intel extreme με τα διπλά λεφτά είναι τέλεια.

Μπορεί να είναι στην διπλή τιμή αλλά είναι και στην διπλή συχνότητα εργασίας και ποιος ξέρει πόσο παραπάνω επεξεργαστική δύναμη ,όπως είπαν και πριν θέλει να δεις κάνα bench.

Αξίζει μόνο αν πραγματικά τον θέλει κάποιος για server όπου θέλει να εξυπηρετεί πολλούς «χρήστες» έχοντας την σιγουριά ότι δεν θα χρειάζεται δυνατότερο πυρήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι εταιρεια του βεληνεκους της Amd/Ati δεν θα μπορουσε να βγαλει στην αγορα top performance parts,το ζητημα ειναι με τι τελικο κοστος κ αποδοχη απο την αγορα

 

συμπεραινω λοιπον οτι συνεκτιμωντας την ισχυ του brand name της συνειδητα αποφασιζει να προσφερει price/performance κομματια τα οποια να ειναι ανταγωνιστικα των intel,nvidia σε κλασμα της τιμης των τελευταιων

 

περα απο ολα αυτα τα οποια λιγο πολυ ειναι γνωστα, δεν ειμαι σιγουρος ποσοι απο οσους χρυσοπληρωνουν intel κ nvidia ξερουν απολυτως κ ορθολογικα τι κανουν κ κατα ποσο χρειαζονται πραγματικα τις απολυτες επιδοσεις τους

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γενικά σε σταθερούς έχω καλή εμπειρία απο amd... μονο σε κάποια λαπτοπ με athlon 2 ειχε θεμα με υπερθέρμανση... αλλα τωρα με τα apu ειναι πολυ καλυτερα και σε θεμα απόδοση-τιμή. Παντα δίνει εναλλακτικες σε καλη τιμη.. και σε θεματα επεξεργασιας βιντεο 1080p η amd ειναι πολυ πιο δυνατη.. ειχα εναν i5 760 και μου εκανε νερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αντιλέγω ρε παιδιά θα θέλει άλλα mb/ram κλπ αλλά και τα αντίστοιχα για intel extreme δεν είναι φτηνά,μια mb για lga2011 έχει η φτηνότερη 200 ευρώ.

επίσης για επαγγελματική χρήση ανέφερα πως θα ήταν καλός,τώρα η επεξεργαστική του ισχύς θα είναι αν όχι ισάξια του i7 extreme,τουλάχιστον σε ικανοποιητικά επιπεδα για να πεις ότι κάνεις την δουλειά σου,γιατί έχει 16 πυρήνες έναντι 6 του core extreme και με ένα ψιλό oc στα 2.5 κάτι θα κάνει,γιατί η κατανάλωση του είναι στα 99watt,δεν είναι σε αστρονομικά νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αντιλέγω ρε παιδιά θα θέλει άλλα mb/ram κλπ αλλά και τα αντίστοιχα για intel extreme δεν είναι φτηνά,μια mb για lga2011 έχει η φτηνότερη 200 ευρώ.

επίσης για επαγγελματική χρήση ανέφερα πως θα ήταν καλός,τώρα η επεξεργαστική του ισχύς θα είναι αν όχι ισάξια του i7 extreme,τουλάχιστον σε ικανοποιητικά επιπεδα για να πεις ότι κάνεις την δουλειά σου,γιατί έχει 16 πυρήνες έναντι 6 του core extreme και με ένα ψιλό oc στα 2.5 κάτι θα κάνει,γιατί η κατανάλωση του είναι στα 99watt,δεν είναι σε αστρονομικά νούμερα.

Φιλε μου,τα εχεις μπερδεψει τα πραματα,οι opteron ειναι server επεξεργαστες,μην συγκρινης τον i7 extreme που ειναι για home use με εναν opteron που ειναι καθαρα ΜΟΝΟ για server.Για αυτο και βλεπεις 12core και 16core,not for home use :)

Στο θεμα μας,μπραβο στην amd που θα βγαλει νεους επεξεργαστες για σερβερ,και αν αυτες οι τιμες θα ισχυουν και οταν κυκλοφορησουν,τοτες θα εχουν κανει πολλη καλη δουλεια,με εκανε εντυπωση οτι η καταναλωση θα ειναι στα 99W.

Να δουμε και της τιμες απο της μητρικες που θα υποστηριζουν αυτους τους επεξεργαστες,σε τι τιμη θα βγουνε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά γουστάρω την AMD τρελά.

Μπορεί σύμφωνα με κάποιους να μένει πίσω τεχνολογικά αν και δεν το νομίζω αυτό αλλά είναι το καλύτερα Value for money..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...