Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία διαγωνισμού στο Facebook


dust7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Έχω ένα eshop και θα ήθελα να βάλω διαγωνισμούς στο facebook με κάποια προιόντα. Έχει κανεις να μου προτείνει τρόπο και πως θα ήταν το καλύτερο δυνατό να δημιουργηθεί?

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δεί κάπου κάποιο ειδικό σύστημα συνήθως κάνει post κάποιος κάθε post θα έχει ένα αριθμό και μετά με random number generator και μια webcam γίνεται η κλήρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο σωστός τρόπος είναι με ειδικές εφαρμογές που κάνουν διαγωνισμούς, και έτσι πετυχαίνεις υποχρεωτικό "like" για να μπορεί κάποιος να πάρει μέρος, αλλά και αυτόματο ποστάρισμα του ότι πήρε μέρος κάποιος στον διαγωνισμό ώστε να το δουν οι φίλοι του και να πάρουν μέρος και αυτοί. Αυτό βέβαια το τελευταίο είναι μόνο αν το αποδεχτεί ο χρήστης. Εμπειρικά πάντως και έχοντας τρέξει πάνω από 15-16 τέτοιους διαγωνισμούς το 50% το αποδέχεται κανονικά (κοινώς δεν ασχολείται να το γειώσει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο σωστός τρόπος είναι με ειδικές εφαρμογές που κάνουν διαγωνισμούς, και έτσι πετυχαίνεις υποχρεωτικό "like" για να μπορεί κάποιος να πάρει μέρος, αλλά και αυτόματο ποστάρισμα του ότι πήρε μέρος κάποιος στον διαγωνισμό ώστε να το δουν οι φίλοι του και να πάρουν μέρος και αυτοί. Αυτό βέβαια το τελευταίο είναι μόνο αν το αποδεχτεί ο χρήστης. Εμπειρικά πάντως και έχοντας τρέξει πάνω από 15-16 τέτοιους διαγωνισμούς το 50% το αποδέχεται κανονικά (κοινώς δεν ασχολείται να το γειώσει).

 

Αυτές δηλαδή τις αγοράζεις; τις νοικίαζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές δηλαδή τις αγοράζεις; τις νοικίαζεις;

 

Tους διαγωνισμούς αυτούς τους τρέχουμε εμείς για λογαριασμό πελάτη πχ. 

Δεν έχω τώρα κάποιο παράδειγμα να δείξω αλλά ουσιαστικά συνήθως κάποιος "νοικιάζει" την εφαρμογή για κάποιο διάστημα πχ ένα μήνα όσο τρέχει ο διαγωνισμός. 

 

Παλιότερα είχαμε χρησιμοποιήσει το WildFire το οποίο πλέον έχει αγοράσει η Google, αλλά είχαμε κάποιους πελάτες που δεν θέλανε να γράφει "Powered by Wildfire" και η whitelabel μορφή του ήταν αρκετά ακριβή, και έτσι τελικά το φτιάξαμε μόνοι μας.  

EDIT: Βρήκα έναν παλιό διαγωνισμό στον οποίο ακόμα έχω FTP πρόσβαση..

 

Αυτό είναι το διαχειριστικό του: deals4all_promo.jpg

 

Aυτή η εικόνα που βλέπει στο Facebook κάποιος ο οποίος ΔΕΝ είναι fan της σελίδας:

Prelike.jpg

 

 

Aυτό βλέπει όποιος είναι fan, ή γίνεται fan:

2page.jpg

 

 

Aυτό είναι το thank you, μόλις δηλαδή πάρει μέρος:

Thankyou.jpg

 

 

Και στο σημείο αυτό το σύστημα κάνει "post" στο wall του χρήστη το λεκτικό που έχουμε επιλέξει μαζί με το thumbnail που έχουμε εισάγει. Προφανώς για να πάρει κάποιος μέρος στο διαγωνισμό πρέπει να "δεχτεί" την εφαρμογή, όπως όλες τις εφαρμογές και παιχνίδια του Facebook. Εκεί το facebook από μόνο του σε ρωτάει αν θέλεις να δώσεις δικαίωμα στην εφαρμογή να ποστάρει για λογαριασμό σου (καθώς και σε ποιούς θες να φαίνεται αν πατήσεις οκ).

 

 

 

 

Τα μόνα στοιχεία που τραβάει η εφαρμογή είναι τα εξής:

Facebook ID Name Email Phone

 

Και βέβαια στο διαχειριστικό υπάρχει μία σελίδα που δείχνει όλες τις συμμετοχές με δυνατότητα export to excel.

 

 

Κάπως έτσι πάνω κάτω λειτουργούν όλες οι εφαρμογές για απλούς διαγωνισμούς.

Την κλήρωση μετά την κάνει ο καθένας όπως νομίζει, αλλά εμείς αν πχ έχουμε 3,000 συμμετοχές πάμε στο random.org και βάζουμε να επιλέξει τυχαίο νούμερο απ'το 1 έως το 3,000 και ότι βγάλει αυτός κέρδισε. Πολύ απλό δηλαδή.. :)

 

Ελπίζω να βοήθησα!!!!

Και κάτι τελευταίο που πολλοί ξεχνάνε....

 

Ένας διαγωνισμός από μόνος του δεν λέει κάτι, είναι ΕΡΓΑΛΕΙΟ για να πετύχεις ένα αποτέλεσμα το οποίο πρέπει να ξέρεις από ΠΡΙΝ, δηλαδή για ποιόν ακριβώς λόγο τον τρέχεις. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να τον προμοτάρεις με σωστό τρόπο, ώστε να πετύχεις τη μέγιστη δυνατή προβολή. Μπορείς λοιπόν να τον διαφημίσεις (πληρωτέα διαφήμιση), να τον προμοτάρεις μέσω newsletter ή ακόμα και από ραδιόφωνο. 

 

Το να εγκαταστήσεις μία εφαρμογή διαγωνισμού και να μπεις στη διαδικασία να πληρώσεις κάποια χρήματα (στήσιμο διαγωνισμού, γραφίστα για τις μακέτες κλπ) και απλά να το βάλεις σε ένα fan page των 1000 ατόμων και να περιμένεις να πάρει μέρος ο κόσμος δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Θέλει αρκετή μελέτη και σκέψη δηλαδή, και να γνωρίζεις από πριν σε πιο κανάλι θα το επικοινωνήσεις ώστε να έχει όντως το αποτέλεσμα που ζητάς (αύξηση fans στη σελίδα, αύξηση επισκεψιμότητας στο eshop σου, brand awareness κλπ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε ότι είπε ο polaki απλά να συμπληρώσω και τον δικό μου τρόπο υλοποίησης που είναι σχεδόν ίδιος με τον παραπάνω:

 

Με την εφαρμογή Static HTML tabs  μπορείς πολύ εύκολα να ανεβάσεις ένα διαγωνισμό που πρακτικά δεν είναι κάτι άλλο από 2 σελίδες που φιλοξενούνται σαν iframes στη σελίδα σου στο facebook.

Εν συντομία η πρώτη σελίδα όπως είδες και παραπάνω είναι η διαφήμιση του διαγωνισμού, δλδ μια html σελίδα με το τι είναι ο διαγωνισμός και τι θα μπορεί να κερδίσει ο χρήστης που λαμβάνει μέρος.

 

Όταν ο χρήστης πατήσει like θα τον μεταφέρει στην επόμενη html σελίδα που εκεί υπάρχει μια φόρμα εισαγωγής στοιχείων που και αυτή δεν είναι κάτι άλλο από ένα HTML <form> που όταν πατήσει στο κουμπί "Συμμετοχή" (κρατάω το παράδειγμα του polaki για να γίνω πιο κατανοητός) εκτελείτε ένα php αρχείο που είναι υπεύθυνο να γράψει σε μια βάση τα στοιχεία του διαγωνιζόμενου και να τον παραπέμψει σε ένα ευχαριστήριο μήνυμα.

 

Όταν ο διαγωνισμός τελειώσει συνήθως η εταιρία ζητάει από τον προγραμματιστή να του δώσει τη βάση ( εκτός και αν τον φτιάξεις μόνος σου άρα θα έχεις και τη βάση στη διάθεσή σου) ώστε να επιλέξει τους νικητές του διαγωνισμού με τυχαίο ή όχι τρόπο :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ θερμά όλους για τις απαντήσεις σας. Θα ήθελα μια επικοινωνία με κάποιον αν θα ήθελε για περισσότερες πληροφορίες.

Στείλτε μου ενα πμ και μιλάμε Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όταν με το καλό γίνει ο διαγωνισμός κάνε καμιά ενημέρωση να λάβουμε μέρος :-)  εκτός και αν το απαγορεύουν οι κανονισμοί του φόρουμ που δεν έχω ιδέα τι λένε. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπέρα, για να μην ανοίγω άλλο θέμα,

 

προσπαθώ να κάνω ένα διαγωνισμό μέσω post στο facebook κατά προτίμηση με προυποθέσεις κάποιος να κάνει like στην σελίδα και like και share το post (η μόνο τα 2 πρώτα) . Πως μετά μπορώ να συγκρίνω τις συμμετοχές ωστέ να ξέρω ποιοι παίρνουν μέρος και ποιοι όχι ώστε να βγάλω τον νικητή αν πχ μιλάμε για 1000 άτομα;

 

το προγραμματάκι που λέει ο "polaki" πιο πάνω πολύ καλό άλλα δεν έχω στήσει ποτέ διαγωνισμό για να ξέρω.

το Static HTML tabs που λέει ο xvipes απ ότι κατάλαβα θέλει κώδικα;

το rafflecopter δεν εξυπηρετεί στην κοινοποίηση.

 

υπάρχει κάτι πιο έυκολο ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο ediagonismoi.gr που παρέχει ανάλογες υπηρεσίες με όλα τα χαρακτηριστικά που ζητάς, βεβαία είναι επί πληρωμή αλλά αν θέλεις κάτι σοβαρό αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλησπέρα, μπορείτε και δωρεάν απλά ως χορηγός, δηλαδή εσείς βάζετε το δώρο και τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το MyDiagonismoi.gr. Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα και από μένα. Ξεθάβω αυτό το post γιατί είμαι στην αναζήτηση ενός δωρεάν τρόπου δημιουργίας διαγωνισμών στο facebook για να κερδίσω like στη σελίδα μου. Δοκίμασα/κοίταξα όλους τους παραπάνω τρόπους που προαναφέρθηκαν και κανένας δεν ήτανε ακριβώς ότι ζητάω. Το καλύτερο απ'ότι αντιλήφθηκα ήτανε η πρόταση του Xvipes αλλά και αυτή για να φύγει ένα τεράστιο banner που γράφει demo πρέπει να πληρώσεις.
 
Αυτό που μου άρεσε περισσότερο και το καλύτερο κατά την γνώμη μου είναι αυτό:

https://youtu.be/V-ETeNGmTL8

Βέβαια αυτό θέλει πληρωμή. 

 

Έχει δοκιμάσει κανείς άλλος κάτι που να είναι δωρεάν ή τουλάχιστον εφάπαξ πληρωμή κάποιας εφαρμογής/κώδικα ώστε να το χρησιμοποιήσω όποτε θέλω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...