Προς το περιεχόμενο

Προκαθορισμένο boot στο desktop φέρνει το Windows 8.1 Update 1


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μονο το γεγονος οτι ειναι διατρητα και εκτεθιμενα σε ιους λογω πεπαλαιωμενου κωδικα -παρα τα updates- αρκει

 

απο υποστηριξη συγχρονων συσκευων και drivers δε το συζηταμε καν,

 

64bit και multicore environment και μαλιστα με virtualization?

ουτε στο πιο τρελο σου ονειρο

 

βασικα οποιος εχει ακομη xp και ειδικα σε συνδυασμο με ie 8 καλο ειναι να βγαζει το  ethernet απο τη πριζα

Να αρχίσω λέγοντας ότι δεν μου είπες τι "σοβαρή" δουλειά δεν κάνουν τα XP..

 

Αυτό με το "διάτρητα" και ie 8 seriously.. Όποιος έχει XP σημαίνει ότι δεν ξέρει να βάλει ένα firewall, antivirus και να κατεβάσει έναν FireFox; Αν ισχύει αυτό δεν βλέπω ουσιαστική διαφορά με το να βάλει 7άρια πχ. Πάλι θα μπάζει..

 

Επίσης στη δουλειά όσα παιδιά δουλεύουν ακόμα σε XP δεν είδα κανένα πρόβλημα συμβατότητας με νέα εργαλεία ή drivers.

 

Δεν βλέπω τον λόγο από την στιγμή που σου καλύπτουν τις ανάγκες στη δουλειά σου ή οπουδήποτε τα XP γιατί να πας σε κάτι καινούργιο το οποίο στην τελική σου είναι άχρηστο και τζάμπα λεφτά. Ειδικά εφόσον μιλάμε για δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και το enhance ειναι τικαρισμενο και η ταχυτητα εκει που με βολευει.Δεν προκειται να μειωσω εγω την ταχυτητα του ποντικιου για το χαζο metro.Οταν κανω μια εργασια για το τει ας πουμε,που εναλλασω παραθυρα και τα πεταω απο εδω και απο εκει,ουσιαστικα τα κανω στα τυφλα.Παω το ποντικι τυφλα τερμα πανω και κανω την δουλεια μου.Εκεινη την στιγμη δεν κεντραρεις ποντικια,κοιτας να κανεις την δουλεια σου.

 

 

λοοοοοοοοοοοολ!!!

 

κατι τετοια γινονται all-time classic στα help desk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν το πιανω.

Windows8 θα βοηθησεις και εσυ λιγο η θα σβησω τα 8 (με τα οποια γραφω τωρα) και θα βαλω XP, η καλυτερα Me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πιανω.

Windows8 θα βοηθησεις και εσυ λιγο η θα σβησω τα 8 (με τα οποια γραφω τωρα) και θα βαλω XP, η καλυτερα Me.

Αυτη ειναι απειλη ή απλη προειδοποιηση??? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοοοοοοοοοοοολ!!!

 

κατι τετοια γινονται all-time classic στα help desk

Μην κανεις edit αφου σου εχω ηδη απαντησει και προσθετεις πραγματα για προβληματα ορασης κλπ.Μονο γελια μου προκαλεις.Και κλασσικα οταν τελειωνουν τα επειχηρηματα ξεκινανε τα λολ.Σταματαω εδω.

 

BTW ποτε βγαινει το update των 8,1;Μονο μην μου σκισει παλι τους drivers των γραφικων οπως και εγινε απο 8 σε 8,1,γιατι την τελευταια φορα ειχα φτυσει αιμα.Βεβαια εκει μπορει να φταει και η amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κανεις edit αφου σου εχω ηδη απαντησει και προσθετεις πραγματα για προβληματα ορασης κλπ.Μονο γελια μου προκαλεις.Και κλασσικα οταν τελειωνουν τα επειχηρηματα ξεκινανε τα λολ.Σταματαω εδω.

 

BTW ποτε βγαινει το update των 8,1;Μονο μην μου σκισει παλι τους drivers των γραφικων οπως και εγινε απο 8 σε 8,1,γιατι την τελευταια φορα ειχα φτυσει αιμα.Βεβαια εκει μπορει να φταει και η amd.

 

καλο μου παιδι το εντιτ εγινε στο επομενο λεπτο,

αφου επρεπε να καλυψω καθε πιθανη περιπτωση ξεχασα ομως αλλη μια βασικη που μου υπενθυμισες εσυ αργοτερα

νασαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δειχνεις να εισαι εγκλωβισμενος σε παλια  μηχανηματα με θεματα drivers οπου θελοντας και μη η αναγκη συντηρησης τους σε οδηγησε σε αυτη την ατραπο...

 

 

 

Ούτε είμαι, ούτε νιώθω ...εγκλωβισμένος πουθενά. Εξηγώ:

 

Σε διάστημα κάποιων ετών - όταν για κάποιες συσκευές πιθανώς δεν υπήρχαν drivers για 7 (όταν αγοράστηκαν κάποιες απ' αυτές, τα 7 δεν είχαν καν κυκλοφορήσει) αλλά για XP υπήρχαν σίγουρα - αγόρασα δύο εκτυπωτές «dye sublimation» (έναν για μικρά φύλλα και αργότερα έναν για μεγαλύτερα), ένα πολύ καλό scanner σελίδων και ένα ειδικό για αρνητικά και slides, δεδομένης τής πολυετούς ενασχόλησης τής γυναίκας μου με την αναλογική φωτογραφία και συνεπώς, τού τεράστιου όγκου υπάρχοντος υλικού, το οποίο θέλαμε να μετατρέψουμε σε ψηφιακή μορφή (δουλειά η οποία έχει ακόμα πολύ μέλλον για να τελειώσει...) Α! Πέντε είναι τελικά οι συσκευές! Ξέχασα ένα laser printer τής kyocera...

 

Καμία από τις συσκευές αυτές δεν είχε, ούτε ...απέκτησε αργότερα, drivers για 7. Ούτως ή άλλως όμως, με τα XP που χρησιμοποιούσα, δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα - κάθε άλλο, θα 'λεγα - οπότε δεν προβληματίστηκα. Παρά την τακτικότατη και πολύωρη χρήση τους, μέχρι και τώρα που μιλάμε λειτουργούν άριστα και από πλευράς χαρακτηριστικών, απόδοσης ή ποιότητας παραγόμενου αποτελέσματος, δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από αντίστοιχες καινούργιες.

 

«Εγκλωβισμένος» λοιπόν, για ποιο λόγο να νιώσω; Επειδή - όντως - δε βγάζουν προβλήματα και λειτουργούν σα να τις αγόρασα χθες, επιτρέποντας μου να κάνω τη δουλειά μου με τη μέγιστη αποδοτικότητα;

 

Επειδή βρίσκω ακόμα κι εδώ που είμαι, οποιοδήποτε αναλώσιμο, παρελκόμενο, ή ανταλλακτικό το οποίο μπορεί να χρειαστεί αντικατάσταση κάποια στιγμή, λόγω φυσιολογικής φθοράς;

 

Ή επειδή δε μπορώ να τις χρησιμοποιήσω σ' ένα λειτουργικό που δε μου λέει τίποτα;

 

Με τα 7 ασχολήθηκα αρκετά όταν κυκλοφόρησαν - αν τα έχω τώρα σε dual boot στο μηχάνημά μου, όπως σου είπα πριν, είναι διότι ...δεν κοστίζει τίποτα και, αν κάποια στιγμή τα χρειαστώ για τον άλφα λόγο, τον οποίο τώρα δε φαντάζομαι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις... - δε θα χρειάζεται να τα περάσω εκείνη τη στιγμή. Τα εγκατέστησα σε μηχανήματά μου και τα δούλεψα για κάμποσο καιρό, βλαστημώντας αρκετά οφείλω να ομολογήσω, αδυνατώντας να κατανοήσω το λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να αλλάξω κινήσεις που μέχρι τότε έκανα μηχανικά (άρα και ταχύτατα...) και ψάχνοντας γι' αυτό το τόσο εντυπωσιακό συν, που θα μ' έκανε να τα προτιμήσω. 

 

Υποκειμενικά μιλώντας προφανώς, ούτε ένα από τα χαρακτηριστικά τους - αν μη τι άλλο σε χρηστικό επίπεδο - δε μ' έκανε να πω «Αυτό, όντως μού έλειπε στα XP, καιρός ν' αλλάξω λειτουργικό.» Αυτό που σίγουρα είδα, ήταν ένα λειτουργικό, φορτωμένο με εντελώς περιττά για μένα οπτικά «χαϊμαλιά», το οποίο ήταν πολύ πιο απαιτητικό σε πόρους. Ακόμα και το κυρίως μηχάνημά μου, το οποίο είναι ίσως πιο ισχυρό απ' όσο ρεαλιστικά χρειάζομαι και δεν έχει περιορισμό να τα σηκώσει, βλέπω ότι με τα XP πάει δυο φορές πιο γρήγορα, με ελάχιστη κατανάλωση μνήμης, όντας απολύτως σταθερό. 

 

Άκουγα και συνεχίζω να ακούω για «τρύπια» ασφάλεια των XP (ασχέτως τού ότι δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα...)

 

Για πράγματα που δε μπορώ να κάνω μ' αυτά (Ποια είναι αυτά, αλήθεια; Το σίγουρο είναι ότι δε συγκαταλέγονται μεταξύ εκείνων που μ' ενδιαφέρουν...)

 

Για νέες εφαρμογές που δεν τρέχουν στα XP (πράγμα το οποίο - εφόσον δεν τις χρειάζομαι - θα έπρεπε να με απασχολεί, για ποιο λόγο ακριβώς; Γιατί, ας πούμε, να μη με απασχολεί περισσότερο το αντίστροφο; Ότι, δηλαδή, αρκετά προγράμματα που μ' έχουν βολέψει εδώ και χρόνια, δεν τρέχουν στα 7. Ναι, το ξέρω, ότι για κάθε εφαρμογή, υπάρχουν δεκάδες εναλλακτικά προγράμματα και όλο και κάποια θα τρέχουν. Το γιατί να πάψω να χρησιμοποιώ αυτά που έχω επιλέξει εγώ, βάσει των δικών μου προτιμήσεων, είναι που δε χωράει στο φτωχό μυαλό μου...)

 

Για το ότι έχουν «σταθερή» και χωρίς bugs 64bit έκδοση, άρα προσφέρουν μεταξύ άλλων και τη δυνατότητα να έχεις όση ram τραβάει η ψυχούλα σου (Όποιος τη χρειάζεται, πολύ καλά κάνει και τα προτιμάει. Σ' εμένα - ο οποίος δουλεύω τα ίδια 10-15 προγράμματα εδώ και πάνω από δεκαετία, τα οποία δεν είναι 64μπιτα, δεν είναι απαιτητικά σε μνήμη και κάνω τη δουλειά μου μ' αυτά περισσότερο από άνετα - τι έχει να πει αυτό; ) και για χίλια δυο άλλα «προβλήματα» και αναρωτιόμουν σε ποιο πλανήτη ζω και δεν αγχώνομαι... 

 

κι εγω σε 2 i5 2500k δουλευω μονο που δε νομιζω να υπαρχει αλλος ανθρωπος που εχει sandy και δωθε επεξεργαστη και να δουλευει με 3gb μνημη καβατζωμενη απο το παρελθον οταν ηδη απο τη πρηγουμενη γενια (Lga 1366) τα 4gb ειναι το στανταρντ in fact εκεινη τη περιοδο 2x4=8 Gb Corsair Dominator εκαναν μολις 45 ευρω

 

 

 

Μα, τι σημασία έχει το πόσο έκαναν οι μνήμες;...και ποιος είπε ότι τις είχα καβατζωμένες απ' το παρελθόν; Όταν έστησα το μηχάνημα τις αγόρασα, μαζί με όλα τα υπόλοιπα parts. Απλά πήρα μόνο 4GB (2X2), δεδομένου ότι θα έβαζα 32bit λειτουργικό, εφόσον δε μου χρειαζόταν πουθενά το 64μπιτο. Προφανώς και δεν ήταν ζήτημα χρημάτων. Ζήτημα ρεαλιστικής αξιολόγησης των αναγκών μου ήταν. Τι θα πει ...«στάνταρντ in fact εκείνη την περίοδο»; Πότε οι αποφάσεις και οι επιλογές τού καθενός για οτιδήποτε, άρχισαν να εξαρτώνται από τα standards των άλλων (όσοι κι αν είναι αυτοί) και όχι από τις προσωπικές του, πραγματικές ανάγκες και απαιτήσεις;

 

 

ο ιος της αστυνομιας και αλλες τετοιες παραλλαγες που εμφανιζονται κατα καιρους κανουν παρτυ κυριολεκτικα σε Xp μηχανηματα

 

 

 

 

Εντάξει, εγώ δεν τον έχω κολλήσει, αλλά περί ασφάλειας τα είπαμε, όπως και είπαμε ότι ο καθένας προστατεύεται με τον τρόπο που κρίνει αυτός αποτελεσματικότερο.

 

Ρίξε όμως μια ματιά όταν δε θα βαριέσαι, στα διάφορα topics που έχουν ανοιχθεί εδώ μέσα, από άτομα που άρπαξαν ή αυτόν, ή άλλους ιούς και malwares και δες: Πόσοι από αυτούς χρησιμοποιούν XP; Μήπως οι περισσότεροι ήταν με 7 και 8; Τι έγινε ρε παιδιά; Δεν είπαμε ότι γλιτώσαμε από το ...σουρωτήρι που λέγεται XP;

 

Με αυτό, δεν εννοώ προφανώς ότι τα νεότερα λειτουργικά είναι πιο ευάλωτα, μην τρελαθούμε κιόλας! Απλά δείχνω με πολύ απλό τρόπο, ότι αν είσαι μπαγλαμάς, μπαίνεις όπου να 'ναι και κατεβάζεις ό,τι να 'ναι, δε φροντίζεις να έχεις ένα updated antivirus και ανοίγεις emails με τίτλο «Scarlett Johansson's Private Sex Video», δε σε σώζει το λειτουργικό. Η ...μεταμόσχευση εγκεφάλου, ίσως να έχει κάποιες ελπίδες...

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και νομιζα οτι ο Scarlett εστειλε μονο σε εμενα το βιντεο. Κλαψ κλαψ .

 

...ο Scarlett;;; 'ξηγημένο μορτάκι πρέπει να 'ναι, δε λέω!  :-D  :-D  :-D

 

Τέλος πάντων, η διαφορά μεταξύ τού μεγάλου deesnider και υμών των ...κοινών θνητών, ξέρεις ποια είναι; Εσείς λαμβάνετε fake emails, που σας υπόσχονται απίστευτα ποντίκια στο μπράτσο και καρπικό σύνδρομο, βλέποντας το Σκαρλετάκι να πρωταγωνιστεί στο «Λαρύ Βαθύγγι - Δε Σίκουελ», ενώ ο μεγάλος deesnider...

 

 

 

...είναι εκείνος που τραβάει βίντεο το ίδιο το Σκαρλετάκιον σε εξτρήμλι οργιάζουσες, αεροπλανικές πόζες, στο υγρό δωμάτιο ενός φτηνού motel και το αμολάει ελεύθερο στα σκοτεινά και ύποπτα σοκάκια τού internet, με τη συγκατάθεση μάλιστα τού ιδίου τού Σκαρλετακίου, απειλώντας το ότι αν το παίξει δύσκολη, δε θα τής το κάνει ξανά το ψυχικό...

 

...ΨΑΡΑΚΕΣ ΝΕΟΙ ΚΑΙ ΠΟΝΤΙΚΑΡΑΙΟΙ!!!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σημαντικο ειναι να ενσωματωσει το connected standby update  που ανεφερε και ο Εκτορας στο διπλανο τοπικ ωστε να δουμε και 64bit windows με οτι αυτο συνεπαγεται στα tablets με baytrail chips

 

http://www.pcworld.com/article/2048599/windows-81-tablets-with-64bit-atom-chips-not-coming-until-q1.html

 

τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε big deal το που θα κανει boot οταν ειναι υποθεση ενος κλικ κι ενος τικ για νηπια

 

 

ποιο διπλανο τοπικ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους η MS δείχνει να καταλαβαίνει οτι οι πελάτες της ΔΕΝ θέλουν tablet OS στο desktop.

Για δεύτερη φορά έκανε το ίδιο λάθος (πρώτη ήταν με τα windows mobile) και για δεύτερη φορά το πλήρωσε.

 

Όταν επιτέλους δώσει τη δυνατότητα να τρέχεις τα windows 8/9/10 ή όπως τα λένε εκείνη την εποχή και να μπορείς να κάνεις τα πάντα χωρίς ποτέ να βλέπεις τη μπούρδα το metro τότε θα το σκεφτώ σοβαρά να αφήσω τα 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με αυτό, δεν εννοώ προφανώς ότι τα νεότερα λειτουργικά είναι πιο ευάλωτα, μην τρελαθούμε κιόλας! Απλά δείχνω με πολύ απλό τρόπο, ότι αν είσαι μπαγλαμάς, μπαίνεις όπου να 'ναι και κατεβάζεις ό,τι να 'ναι, δε φροντίζεις να έχεις ένα updated antivirus και ανοίγεις emails με τίτλο «Scarlett Johansson's Private Sex Video», δε σε σώζει το λειτουργικό. Η ...μεταμόσχευση εγκεφάλου, ίσως να έχει κάποιες ελπίδες...

 

 

 

 

αν λαβω υποψη αυτη τη λογικη του μπαγλαμα τοτε εχω κι εγω πολλα να πω για οσους βαριουνται ή δε ψαχνουν να απενεργοποιησουν το metro και αλλα πολλα...

ακριβως στην ιδια συνωμοταξια ειναι...

 

διαχρονικα εχω απειρο feedback απο πωλητες και απο τεχνικους και προσωπικη εμπειρια απο φιλους και συγγενεις και διαβαζω εντος κι εκτος συνορων δε βγαζω συμπερασματα απο το κοντο και το μακρυ που θα πει ο καθε πιτσιρικος φανμπου σε ενα φορουμ που ουτε καν αποτελει στατιστικο δειγμα (διαβασες τι εγραψε ο αλλος που δουλευει στα τυφλα πιο πανω, κι ενας ενα αλλος σε προηγουμενη σελιδα που νομιζει οτι το metroui κατηργησε το desktop και τις jumplists...! )

 

 

 

το παραπανω παραδειγμα σου, δειχνει ποσο μικρη εμπειρια εχεις σε τετοιες καταστασεις για να βγαζεις τοσο ευκολα συμπερασματα,

απλα πηγαινε ρωτησε εναν τεχνικο να σου πει καθημερινα και διαχρονικα τι προβληματα περι ιων, malware, exploits, port scan κλπ. αντιμετωπιζει απο xp και ποσα απο vista και πανω

χωρις απαραιτητα οι χρηστες να ειναι τσοντακηδες ή τοσο αφελεις οπως περιεγραψες πιο πανω... και χωρις καν να εχουν την αναγκη να δουν τα εσωψυχα οποιασδηποτε Scarlet

 

 

Υγ, το δικο σου παραδειγμα με τα scanner πιστευεις οτι ειναι τοσο αντιπροσωπευτικο ωστε να  καλυπτει  τη γκαμα  των περισσοτερων επαγγελματων για να ειναι αξιο αναφορας;

ειναι γνωστο οτι μαγαζια που συντηρουν πανακριβα μηχανηματα οπως πχ τυπογραφεια δεν αλλαζουν τοσο ευκολα ουτε software ουτε hardware κουμπωνουν πανω αυτο που τους βολευει και πορευονται ετσι για οσο τους παιρνει εφοσον εχουν στημενη πελατεια  και οι πελατες τους γνωριζουν ποιο καταστημα ειναι συμβατο και με τι

 

ενας γραφιστας ,3dας, illustrator, webdesigner, developer, αρχιτεκτονας, φωτογραφος  κλπ. κλπ. ολοι αυτοι πιστευεις οτι μπορουν  να εργαζονται ακομα σε xp?

εχεις περασει ποτε απο συγχρονο μηχανημα που να φοραει τον i5 που εχεις σε 64bitο περιβαλλον που να    δουλευει 24/7 ωστε να εχεις μετρο συγκρισης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...